pmakr

Προβλημα με LG Blu Ray Recorder SATA

Recommended Posts

Μπηκα στον κοπο και τους απαντησα πανω κατω αυτα που σας ειπα.

Οτι οκ εχει θεμα ασυμβατοτητας τους πιστευω αλλα οτι ειναι και οτι δεν ειναι ταυτοχρονα θεμα λογισμικου δεν στεκει και να το στειλουν πισω...

Ομως δεν ξερουν λεει ποτε θα το στειλουν μεχρι να κλεισει η περιπτωση...αυριο θα ξερουν...αλλα τι εννοουσαν δεν καταλαβα...για μενα εκλεισε οταν πηρα το Mail. Τι θελουν να κλεισουν δεν ξερω. Θα με παρουν αυριο ειπαν να μου πουν

Game Over

Insert Coin to Continue

Κοινως βαλτε το χερι στην τσεπη και αγοραστε κατι αλλο που να δουλευει.

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά περίεργο να παίζει ασυμβατότητα με μητρική ρε γαμωτο...

Είχες δοκιμάσει και σε native και σε 3rd part sata controller της μητρικής; Επίσης ide/achi;

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη λεει Interface Sata Host. Τιποτα αλλο. Sata υποδοχη ειχα Sata συσκευη πηρα.

Οτι δοκιμασα τους το ειπα. Δεν μου εκαναν καμια προταση απο κανενα τεχνικο τμημα και πηγε σε 3.Προμηθευτη-Μαγαζι-Service Αντιπροσωπ.

Ολοι ειπαν οτι εκει δουλευει αλλα οχι σε μενα. Με πιστευουν κι εγω τους πιστευω αλλα μαλλον δεν μπορουν να κανουν τιποτα γιατι επεσα στα ψιλα αορατα γραμματα της ασυμβατοτητας hardware σιγουρα και software πιθανοτατα ναι αλλα ταυτοχρονα σιγουρα οχι. Βεβαια Compatibility List σαν τις μνημες δεν υπαρχει.

Το ζουμι : 7 συσκευες optical δουλευουν στο pc αυτη οχι. Αν θελει ειδικη μεταχειριση δεν το ξερω και δεν το γραφει πουθενα. Δεν θα αλλαξω μητρικη επειδη δεν δουλευει μια. Θα πρεπει να αλλαξω optical

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Παλια ειχα παρει 2 ide-sata to usb εξωτερικα.Σε οποιο pc και να τα συνεδεεs εκανε disconnect το router απο το ιντερνετ.το ρουτερ ηταν πανω σε σουιτrs και αυτο εστελνε στιs καρτεs δικτυου. Δεν μπορουσε με την καμια να βρεθει η ασυμβατοτητα. Παρολα αυτα πηραν πισω τιs συσκευεs και πηρα πιστωτικο.Τυπικα τιs κρατησαν για ελεγχο.Αλλα σε τι να κανουν? Ηταν αδυνατο να ελεγθει οτιδηποτε.Εμενεs χωριs μαλλια

Πλαισιο καλλιθεαs αυτο konig οι συσκευεs εποχεs ... 2006 αν θυμαμαι καλα

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Χτες εστειλα :

Received Date : 04/06/2013 18:57 04

The type of inquiry : Άλλα

Product/Model No. : CD/DVD storage/BH10LS38

Ελαβα την απαντηση σας για τον τεχνικο ελεγχο και τη διαβασα πολυ προσεκτικα. Καταλαβα τα εξης

1.Μου ειπατε οτι σε εσας η συεκευη δουλευει

2.Μου ειπατε οτι πιθανοτατα ειναι ασυμβατοτητα software η hardware αλλα ταυτοχρονα πιο κατω αποκλεισατε το να ειναι προβλημα software.Συγκεκριμενα copy paste

"1) ...Το πιο πιθανό είναι να υπάρχει κάποιου τύπου ασυμβατότητα με την συσκευή και με την μητρική ή το πρόγραμμα εγγραφής ή γενικότερα στο σύνολο του προσωπικού υπολογιστή.

2) Δεν μπορεί να είναι ούτε πρόβλημα του λογισμικού, αφού δεν είχε πρόβλημα στην εγκατάσταση και κατά τη λειτουργία εγγραφής και ανάγνωσης των δίσκων."

Το προγραμμα εγγραφης δεν εχει καμια σχεση. Τα δισκακια αφου γραφτουν διαβαζονται απο το αλλο recorder.Μια μου λετε οτι πιθανοτατα φταει το Λογισμικο και μια οτι δεν φταιει.

Πιθανοτατα λοιπον κατα τη γνωμη σας ειναι ασυμβατοτητα hardware.

Πηρα τη steel να μου πει ποτε θα επιστραφει.Μου ειπαν οτι πρεπει να κλεισει η υποθεση οποτε δεν μπορουν να μου πουν σημερα!

Ευχαριστω

Σημερινη απαντηση στο χτεσινο ερώτημα :

"Ευχαριστούμε για το ηλεκτρονικό σας μήνυμα .

Κατόπιν και της σχετικής μας επικοινωνίας με το Service μας μετά τα όσα μας αναφέρατε, η συσκευή σας έχει ελεγχθεί πλήρως, λειτουργεί βάσει εργοστασιακών προδιαγραφών της(όπως σας αναφέραμε εκτενώς στο προηγούμενό μας μήνυμα) και είναι έτοιμη προς παράδοση. Παρακαλούμε όπως αναμένετε επικοινωνία από τους τεχνικούς μας για να προγραμματίσετε από κοινού την ομαλή παραλαβή της από εσάς."

-----------------------------------------------------------

Πηρα τηλεφωνο εγω μολις στο service.

Θα σταλθει σημερα και θα το εχω αυριο. Μου ειπαν οτι θα με ειδοποιουσαν αλλα τους προλαβα.

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Case Closed

Περιμενω τα σχολια σας.

Αν καπου ειμουν παραλογος η φωναξα παραπανω απο οσο επρεπε η γενικως δεν ειχα δικιο βριστε με ελευθερα.

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιμένω να πιστεύω ότι εφόσον παίζεις με intel native sata και άλλες συσκευές δεν σου κάνουν θέατρα πάνω σε αυτό (χαμηλό SB voltage or something) τότε το drive EXEI πρόβλημα, απλά είναι από εκείνα τα προβλήματα που ο τεχνικός είναι δύσκολο ως απίθανο να εντοπίσει μέσα στο 10λεπτο που θα ασχοληθεί.

:/

Link to comment
Share on other sites

To recorder μεχρι στιγμης πανω σε sata 3 controller δουλευει χωρις να παρουσιασει το προβλημα αν και δεν το εχω λιωσει...

Προφανως λοιπον ειναι ασυμβατοτητα μητρικης recorder που ομως μιας και το recorder κυκλοφορησε μετα τη μητρικη και λεει οτι ειναι για SATA Host Interface, και ολα τα αλλα recorder δουλευουν σε αυτο, το βαπτισμα "ασυμβατοτητα" βασει νομου μεταφράζεται σε ελαττωμα το οποιο σε ολους με printscreen εδειξα.

Προφανως επισης δεν με επεισαν οτι ετρεξαν οσα τεστ τους ειπα χρονικα θα μπορουσα να το συνεχισω και να παρω αλλο.

Αλλα βαρεθηκα να τρεχω εχω κι αλλα πραγματα να κανω. Το αφησα επανω στον controller αφου δουλευει εκει.

Link to comment
Share on other sites

....άρα για να καταλάβω, γιατί συγνώμη κάπου το έχασα. Τελικά τώρα το ίδιο drive δουλεύει στο pc σου αλλά σε άλλον controller? Τότε λυπάμαι που θα στο πω, αλλά τσάμπα φώναζες...

Οι τεχνικοί δεν δρουν όπως τους κατέβει, δεν γνωρίζω πόσες φορές έχεις περάσει για RMA, αλλά κάνουν όπως τους ορίζει ένα standard sequence που παρέχει το τμήμα. Κοινώς τρέχουν συγκεκριμένα τεστ και άμα τα περάσουν επιτυχώς όλα, δεν υπάρχει λόγος για εκτενέστερη εξέταση, και το στέλνουν πίσω.

Οπότε έπεσες μάλλον σε κάποια περίεργη ασυμβατότητα. Αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι το PC, δεν μπορεί να εγγυηθεί κανένας 100% συμβατότητα για τα πάντα. Η λύση μπορεί να κρύβεται πίσω από κάποιο τυχαίο firmware update σε κάποιον απ' τους controllers, που μπορεί να μην θες καν να μπεις στον κόπο. Τι να κάνουμε, s**t happens.

Link to comment
Share on other sites

Τσαμπα δεν φωναζα ειδικα για το μαγαζι το οποιο δεν εκανε ελεγχο οταν ελεγε αλλα αυριο και αυριο και το παραδεχοταν.Και στο τελοs αναγκαστηκα να παω ο ιδιοs να πιεσω γιατι τα αυριο οληs τηs βδομαδαs εγιναν απο δευτερα.Εκει τα πηρα.

Επισηs με την ιδια λογικη που κανουν ελεγχο εκανα κι εγω.πηρα αλλο recorder και δοκιμασα και αλλα 7 dvdrw. Ολα δουλευαν εκτοs απο το εν λογω το να υποθεσω controller ηταν απιθανο.Και τουs εστειλα και printscreens για να δουν οτι δεν λεω βλακειεs αφου το μαγαζι τα ζητησε κιολαs.

Αν δεν φωναζα θα πληρωνα και τα μεταφορικα για θεσσαλονικη.

Με εκεινα τα χρηματα αγορασα τον κοντρολερ τυχαια για δοκιμη χωριs να ξερω αν δουλεψει και τελικα δουλεψε.

Αφου κατεληξαν σε ασυμβατοτητα που για να ειμαι δικαιοs θεωρω οτι εχουν το 50% τηs ευθυνηs σαν κατασκευαστεs και αλλο τοσο αs πουμε η μητρικη.οποτε γιατι να χρεωθω εγω τα παντα. Σου ακουγεται λογικο;

Συνεπωs αφου δεν δουλευε κατι επρεπε να αγορασω. και πηρα και αλλο recorder τελικα και extra controller.Τον κόντρολερ ετυχε και τον πηρα απο αγγελια 15 ευρω. Θα επαιρνα απο την αρχη αλλα εκανε 40 ευρω.οποτε προτιμησα αλλο blu.

Οποτε πεs μου παλι. Τσαμπα φωναζα;

Τελοs για να δειs οτι δεν τα κουμπωνω και αν δεν δουλεψουν αρχιζω και φωναζω:Πηρα ενα synology usb station 2 nas που ελεγε οτι υποστηριζει torrent αλλα κα ntfs. Κολλαγε στα πρωτα λογω bug σε ολη τη σειρα των nas -εβγαζε duplicate torrent και δεν το κατεβαζε ακομα και να το ξανασβηνεs και να το εβαζεs ξανα. Και το ntfs ηταν αργο 5mb/sec.

Δεν το πηγα πισω. Βρηκα alternative πειραγμενο firmware και χακιεs μεσω τελνετ στο λειτουργικο του και εν γνωση μου εχασα την εγγυηση με ρισκο και να μην το καταφερω να το φτιαξω.Τελικα δεν εχω εγγυηση αλλα το εφτιαξα και δουλευει με αλλο τορρεντ κλαιεντ που το διαχειριζομαι μεσω gui που συνδεεται στο νασ απο τα windows και με ext4 format που ειναι το native του πιανει 20mb/s. Καταλαβα οτι ειναι αργο το ntfs απο ενα task ntfsκατι που εχει το linux και εβλεπα κατι 60% και γονατιζε ο επεξεργαστηs του -αυτο ηταν απλο δεν ηταν bug-

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk 2

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

υγ εκανα ολα τα updates και στη μητρικη και στο blu και μετα τουs το πηγα.και τουs το ειπα κιολαs

εξαλλου το γραφω και στο πρωτο ποστ.-στη μητρικη το update ειχε γινει ηδη πριν καν παρω το recorder.

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk 2

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Οποτε πεs μου παλι σε πιο κομματι φταιω ακριβωs.

υγ. rma εχω παει παρα πολλεs φορεs μετα απο 25 χρονια που ασχολουμαι. Τιs περισσοτερεs δεν ειχα θεμα το αλλαζαν. Εχω πεσει ομωs και σε φουστιεs που περιμεναν να τσιμπησω αλλα δεν τουs περασε.Μονο 2-3 φορεs ειχα χρονοβορο θεμα. Εκ των οποιων η μια αυτη εδω που τελικα βρεθηκε λυση.Επισηs εχω αποφυγει το rma πολλεs φορεs.Πχ εχω επιδιορθωσει bad sectors με ειδικα utilities εχω ισιωσει pins απο slot μνημηs και δεν την πηγα πισω ενω θεωρουταν doa γιατι δεν εβλεπε το ενα slot και μπορω να σου πω και πολλα αλλα.Και το οτι τα τεστ στα σερβιs ειναι στανταρ δεν μου λεει κατι. Εχω επιστρεψει μνημεs που περναγαν το memtest ακομα και μετα απο 24 ωρεs αλλα ειχαν προβλημα και φαινοταν σε 1 ωρα στο ιντελ βυρν τεστ. Τελικα και τιs αλλαξαν αφου ετρεξαν το μεμτεστ παραπανω απο το στανταρ χρονο -που για τοσο πολυ χρονο μπορει να εβγαζαν error ακομα και να μην ειχαν αφου δεν ηταν ecc, και παραδεχτηκαν οτι η συγκεκριμενη μαρκα ειχε προβληματικη παρτιδα που οντωs ειχε. στανταρ διαδικασιεs αν ολα τα αλλα ηταν τελεια θα τιs δεχομουν.Ειναι ομωs;

Παντωs αν για οποιοδηποτε λογο θεs να μου την πειs για κατι καντο χυμα.Δεν παρεξηγω.Αν ειμαι λαθοs να το διορθωσω.

το "αs εκανεs firmware update τι να κανουμε αλλα μαλλον σου αρεσει να φωναζειs παρα να κανειs αυτο που πρεπει" οπωs καταλαβα οτι υπονοουσεs...δεν ηταν μαχαιρια στην καρδια. καλα εκανεs και το ειπεs αλλα ειχα ηδη κανει. Δυστυχωs δεν διορθωνονται τα παντα με updates. Αλλα αν δεν ειχα κανει να εισαι σιγουροs οτι θα το ελεγα με σχολιο "μα τι μαλακαs που ειμαι" συνοδευμενο με επιστολη συγγνωμηs στο service. Οπωs ειπα οτι στον αλλο κοντρολερ δουλεψε.Δεν εκανα την παπια το εγραψα.Εξαλλου το ξερειs απο πρωτο χερι και υπαρχει και στην υπογραφη μου.δεs απο κατω.

Ουδειs ασφαλτοs !!!

Και οποιοs αλλοs διαφωνει μου το λεει. Και θα με ενδιεφερε και το θεμα περι ασυμβατοτητων.Αν τα αγορασειs ολα απο το ιδιο μαγαζι και υπαρχει ασυμβατοτητα πωs τη δικαιολογουν ενω αν ειναι απο διαφορετικα μαγαζια σε στελνουν αδιαβαστο και για την ασυμβατοτητα φταινε παντα ολα τα αλλα εκτοs απο αυτο που πηρεs απο το μαγαζι;

Σημερα τυχαινει σε μενα αυριο σε σενα.Ποτε δεν ξερειs.

Sorry αν κουρασα αλλα μου αρεσει να ξεκαθαριζω τη θεση μου

Οποιοs διαφωνει επιλεγει οπλο και μεροs για την μονομαχια.

Πραγματικα μετα απο ολα αυτα που σου ειπα θα με ενδιεφερε να σχολιασειs ξανα.

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που λες: στις ασυμβατότητες είναι ζόρι να ξέρεις σε ποιόν από τους δύο κατασκευαστές να καταλογίσεις ευθύνες για πλημμελές evaluation.

Πάντως αρκετά σπάνιο πράγμα οι ασυμβατότητες sata μονάδων - γιατί είναι εύκολο και "μικρό" πρότυπο το (s)ata. Τι να πεις... παίξ' το το ΛΟΤΤΟ σου, ποτέ δεν ξέρεις :D

Ελπίζω να μην ξαναλύσεις PC για αρκετό καιρό τώρα :T:

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει αλλη μια φορα.wd ide 200gb δεν εκανε boot σε p5q asus ενω αλλου εκανε και αλλοι στην ιδια μητρικη εκανδαν. Μαλλον ναι ενα λοττο χρειαζεται.ομωs επειδη δεν θα πιασω θα σου πω 43 αριθμουs θα παιξειs τουs αλλουs 6 και τα κερδη μισα μισα.

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα στο ξαναπω, τσάμπα φώναζες, όχι επειδή έχεις άδικο, αλλά επειδή αυτοί το βλέπουν ως λειτουργικό... Ο μόνος τρόπος να κέρδιζες το point σου ήταν να έπαιρνες το pc παραμάσχαλα και να τους το έδειχνες. Εφικτό...;

Anyway θα σου πω πως όντως είναι κρίμα για μια όχι γνωστή ασυμβατότητα, και ειδικά για κάτι που δεν γνώριζες και δεν όφειλες να γνωρίζεις, και με τελικό αποτέλεσμα το κάκιστο user experience, είναι μια παραφωνία του συστήματος το να πληρώνεις για μη επισκευή...

Τουλάχιστον άστο τώρα που είναι λειτουργικό στη θέση του και δε θα παιδευτείς περισσότερο, απλώς θα είσαι περισσότερο ψιλιασμένος αν ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο στο μέλλον :)

Link to comment
Share on other sites

25 Κιλα full tower stacker stc t01 γεματο μεσα...Θα πληρωνα και ταξι...πολυ ωραια. Και παλι θα το εβαζαν στο δικο τους μπροστα μου και εκει θα δουλευε. Οποτε... Το recorder δουλευει παντου εκτος απο το pc μου στο οποιο pc μου δουλευουν ολα τα αλλα εκτος απο αυτο. Αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας. Οποτε:

Ψιλοψάχνω να δω πως μπορω να δικαιωθω απο ασυμβατοτητες και πως μπορει να τη γλιτωνουν αν τα ριχνουν στο υπολοιπο hardware ( ειπαμε 50% φταίει το recorder 50% το mobo 100% θελουν να την πληρώσω εγω. Για την επομενη φορα. Αυτο μενει στον controller και δεν το κουναω.

Επειδη μαλλον δεν θα βγαλω ακρη με το (1) θα χρησιμοποιησω το DOD dead on demand. Θα τα φτύσει για αγνωστους λογους χωρις σημαδια στην προσπαθεια του να με εξυπηρετησει. Δηλαδη θα ειναι dead οταν παει στο service on my demand to work.

Να κατι τετοιο

ΥΓ.

1.Η μαλακια που εκανα ειναι οτι αφου δοκιμασα τα παντα στο pc04 δεν το εβαλα και σε καθενα απο τα αλλα 2 pc ( 4 εχω αλλα τα δυο με ιδια μητρικη 1-4 ιδια 2-3 αλλες.). Αλλα δεν το εκανα γιατι δουλευαν ολα τα αλλα optical που δοκιμασα σε αυτο το pc που το ειχα οποτε δεν μου φανηκε απαραιτητο και ηταν ενας απο τους λογους που δεν πηρα controller -ο αλλος το κοστος- Αν δεν εβρισκα τον αλλον απο την αγγελια θα το δοκιμαζα στα αλλα pc αλλα δεν το χρειαζομουν σε αυτα ετσι κι αλλιως αλλα στο 4. Αλλα οπως ειπες shit happens.

Επρεπε να μεινω με τον amstrad cpc 6128. Το μονο που παθαινε ηταν να χαλασει το λαστιχακι στο drive...λολ.

2.Το να μην φωναξεις στην ελλαδα ειναι δυσκολο για πολλους λογους -Πχ με τις μνημες παρεκαμψαν την στανταρ διαδικασια και βρηκαν το προβλημα. Αλλιως εχανα 300 ευρω Σιγα μην δεν φωναζα. Μερικες φορες χρειαζεται. Τις περισσοτερες πιανει. Στη συγκεκριμενη περιπτωση ειμουν ευγενεστατος τις πρωτες 17 μερες...μετα αρχισα να κραζω οταν με δουλευαν μπροστα στα μουτρα μου ( αυριο θα το δουμε, σημερα το απογευμα, σε μια ωρα, σε 2, καντε μια ωρα και ξαναπεραστε, δεν εχω δισκακια να το δοκιμασω. Μα προχτες δεν γραψατε; Ε το εχασα...;; Δωστε μου λιγο χρονο, απο βδομαδα σιγουρα, και παει λεγοντας...Ε αν δεν ειναι δουλεμα αυτο τι ειναι; )

Τελος αντε παω να ξαπλωσω εχω πυρετο καλοκαιριατικα 38C...Δεν αρρωστησα το χειμωνα και αρρωστησα το καλοκαιρι!

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

UPDATE Μερικους μηνες μετα :Για την ιστορια και μονο, ακομα και στον controller μετα απο copy 15 δισκων απο το drive στο δισκο, το drive Κολλησε και εκανε τα ιδια.Πραγμα που αποδεικνυει οτι δεν το τεσταραν περα απο μια δυο φορες και αποφασιζαν οτι δουλευει.Και πραγματικα λυπαμαι που εγινε οτι εγινε και δεν το εκαψα τελειως να το επιστρεψω και να παρω αλλο να τελειωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

UPDATE

Μερικους μηνες μετα :

Για την ιστορια και μονο, ακομα και στον controller μετα απο copy 15 δισκων απο το drive στο δισκο, το drive Κολλησε και εκανε τα ιδια. Τωρα ετυχε να στρεσαριστει παλι για μια δουλεια που ειχα. Πραγμα που αποδεικνυει οτι δεν το τεσταραν περα απο μια δυο φορες και αποφασιζαν οτι δουλευει και στα 3 σερβις που περασε.

Και πραγματικα λυπαμαι που εγινε οτι εγινε και δεν το εκαψα τελειως να το επιστρεψω και να παρω αλλο να τελειωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now