Recommended Posts

[NEWS_IMG=Asus Z87 ROG: Το Gaming lineup της ASUS]http://reviews.hwbox.gr/news/asus.jpg[/NEWS_IMG]H Asus ξεκίνησε επίσημα το ντεμπούτο νέων μελών της οικογένειας μητρικών που ακούει στο όνομα Republic of Gamers (ROG). Ο λόγος για τρία μοντέλα, γνωστά με τις κωδικές ονομασίες Maximus VI Hero, Maximus VI Gene και Maximus VI Extreme. Η πρώτη αποτελεί μια προσιτή ATX λύση, η δεύτερη είναι τύπου micro-ATX ενώ η τελευταία αποτελεί μια flagship μητρική της εταιρείας για το socket LGA1150. Η Maximus VI Hero προσφέρει 12-phase CPU power supply, expansion slots που περιλαμβάνουν τρία PCI-Express 3.0 x16 (x16/NC/NC ή x8/x8/NC ή x8/x4/x4), οχτώ SATA 6 Gb/s θύρες αλλά και SupremeFX onboard audio. Όσον αφορά την συνδεσιμότητά της να αναφερθεί ότι διαθέτει USB 3.0 θύρες, gigabit Ethernet καθώς και έξοδο HDMI. Δεν θα αποτελεί έκπληξη αν δούμε την Maximus VI Hero να φθάνει στα ράφια των καταστημάτων κοντά στα $200, έτσι ώστε να μπορεί να ανταγωνιστεί αντίστοιχα μοντέλα της ASRock και της MSI.

Από την μεριά της η Maximus VI Gene φέρει δύο PCI-Express 3.0 x16 slots (x16/NC ή x8/x8), ένα PCI-Express 2.0 x4 (συνδεδεμένο με το PCH). Οι επιλογές που προσφέρει ως προς τη συνδεσιμότητα είναι ίδιες σε γενικές γραμμές με την προηγούμενη μητρική, με την μόνη διαφορά ότι στη τελευταία συναντούμε και μία mPCIe combo κάρτα που προσφέρει 802.11ac WiFi και Bluetooth αλλά και έξι θύρες USB 3.0.

Τέλος η Maximus VI Extreme δίνει την δυνατότητα για 3-way και 4-way multi-GPU setups, χάρη στο ενσωματωμένο PCI-Express 3.0 x48 bridge chip, που προσφέρει τέσσερα PCI-Express 3.0 x16 slots, ένα PCI-Express 2.0 x16 συνδεδεμένο με το PCH αλλά και ένα PCI-Express 2.0 x4. Για κάποιον λόγο το board δεν φέρει SupremeFX audio αλλά μια απλή Realtek-based λύση. Τέλος εξοπλίζεται με gigabit Ethernet interfaces, δέκα SATA 6 Gb/s, οχτώ USB 3.0 θύρες και μερικά χαρακτηριστικά overclocker-friendly τα οποία λείπουν από τις προηγούμενες.

<center>[img_ALT=Asus Z87 ROG: Το Gaming lineup της ASUS]http://www.hwbox.gr/members/5813-albums110-picture9898.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Asus Z87 ROG: Το Gaming lineup της ASUS]http://www.hwbox.gr/members/5813-albums110-picture9897.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Asus Z87 ROG: Το Gaming lineup της ASUS]http://www.hwbox.gr/members/5813-albums110-picture9896.jpg[/img_ALT]</center>

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι άλλες εταιρείες βγάζουν όμορφες μητρικές μέχρι να βγεί η rog...:kiss:...:kiss:...:kiss:...

Δεν θα αποτελεί έκπληξη αν δούμε την Maximus VI Hero να φθάνει στα ράφια των καταστημάτων κοντά στα $200

Μακάρι :love_heart:

Link to comment
Share on other sites

To power & reset button πιο κοντα στις μνημες δε μπορουσαν να το βαλουν στην extreme ???? Να δουμε πως θα μονωνουμε για να παιζουμε με αζωτο στις μνημες .:ambivalence:

Link to comment
Share on other sites

venisk που να χτηπας τον πισινο σου κατω δεν περνω gigabyte και ασ εχει και pci

:hehe: Μόνο hero Αντώνη!!..γιατί πραγματικά οι χρυσές δεν....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι η gene στις τελευταιες σειρες ειναι αψογη απο πλευρα αποδοσης , εχουν πολυ καλα bios και ακομα και σε extreme overclocking δεν εχουν να ζηλεψουν κατι απο τις μεγαλες της σειρας.

Link to comment
Share on other sites

Τα σπάει η Geve. H V που είχα δεν έκανε κιχ - και μνήμες 2800 και 5GHz και χαραλότατα :D Και χωρίς μουλαρώματα όταν πειραματιζόμουν και έκανα ταρζανιές*

Και προφανώς είναι η τιμή το wild card venisk, αλλιώς θα βάζαμε Extreme και στα κατεβαστήρια :hehe:

*είμαι παιδί που είχε DFI - έχω τα ψυχολογικά μου από τότε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ειδα της MSI, σκευτομαι: ομορφουλα ειναι μπραβο...

Ειδα της GB, σκευτομαι: μπραβο της, πολυ ωραιες...

Βλεπω της Asus, σκευτομαι: αει γ@μ1ς για εταιρεια ρε, σκοτωνεις τις αλλες !!

Παντως η Extreme δεν με αρεσει... δεν εχει led "φλεβα"... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δλδ η hero ή η formula έχει χειρότερα bios? γιατί να δώσει καλά bios μονο στην gene..δεν ξέρω απλά ρωτάω!

Και προφανώς είναι η τιμή το wild card venisk, αλλιώς θα βάζαμε Extreme και στα κατεβαστήρια

Δεν σε έπιασα ρε..

Link to comment
Share on other sites

Δλδ η hero ή η formula έχει χειρότερα bios? γιατί να δώσει καλά bios μονο στην gene..δεν ξέρω απλά ρωτάω!

Δεν σε έπιασα ρε..

Στις Maximus V η Gene είχε μακράν καλύτερο BIOS και compatibility με RAM & VGAs σε σχέση με τις Formula & Extreme.

Επίσης η Gene με την τιμή που βγαίνει σκοτώνει κυριολεκτικά τα πάντα, παίρνεις την κορυφαία Asus σε τιμή mid-end mobo.

Είτε είσαι hardcore gamer είτε LN2 overclocker κάνει τα πάντα όλα και δεν υστερεί MHz από τα μεγαλύτερα ( σε οptional εξοπλισμό και τιμή ) αδερφάκια της.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ενδιαφέρον πράγματα που δεν γνώριζα για την μικρή, αλλά γιατί δεν βγαίνει και σε κανονικό μέγεθος ρε γμτ..anyway μακάρι να είναι έτσι και η νεα gene.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ενδιαφέρον πράγματα που δεν γνώριζα για την μικρή, αλλά γιατί δεν βγαίνει και σε κανονικό μέγεθος ρε γμτ..anyway μακάρι να είναι έτσι και η νεα gene.

γιαυτό υπάρχουν οι formula,hero & extreme

Link to comment
Share on other sites

venisk αμα βαλεις gene στο 800d θα πηδηχτώ απο το παραθυρο :D

εγω παντος την hero θα την παρω μαζι με ενα σετακι kinston ram που παίζουνε παντου και παντα ε αμα κατσω σε ασυμβατότητα με την vga θα ξαναπιδιχτω απο το παραθυρο μιλαμε

Link to comment
Share on other sites

γιαυτό υπάρχουν οι formula,hero & extreme

.....

venisk αμα βαλεις gene στο 800d θα πηδηχτώ απο το παραθυρο

:hehe: μπα ρε δεν παίζει αισθητικά και μόνο να το πάρεις δεν λέει....εδώ η κανονική και χάνεται...

Link to comment
Share on other sites

με γελουν τα πανέμορφα ματάκια μου η όντως καμια δεν εχει e sata

καλα στην extreme δεν βάλανε καλο ηχο γιατι θα ανέβαινε κιαλλο η τιμή ?

α ρε asus θα παω να παρω gigabyte

Link to comment
Share on other sites

με γελουν τα πανέμορφα ματάκια μου η όντως καμια δεν εχει e sata

Τι ξενέρα...θα αναγκαστώ να ανεχτώ αυτό το χρυσό πράγμα??

α ρε asus θα παω να παρω gigabyte

lock n load..

Link to comment
Share on other sites

καλα στην extreme δεν βάλανε καλο ηχο γιατι θα ανέβαινε κιαλλο η τιμή ?

Το σκεπτικό της Asus είναι πως την extreme την παίρνουν χρήστες οι οποίοι είτε δεν θα χρειαστούν ποτέ καλή κάρτα ήχου (aka overclockers), είτε έχουν κάποια xonar ή άλλη παρόμοια κάρτα (aka hardcore gamers/enthusiasts). Από την άλλη η Formula είναι η μητρική που παρέχει και καλή κάρτα ήχου (για παράδειγμα η Maximus V Formula είχε βγει σε sku με extra io panel) και άλλα διάφορα καλούδια που για το κοινό της extreme θα ήταν περιττά.

Συνεπώς δεν είναι θέμα τιμής, αλλά διαχωρισμού των διαφορετικών Lineup που απευθύνονται σε αντίστοιχο αγοραστικό κοινό...Άλλωστε η λογική λέει πως όταν είσαι διατεθειμένος να δώσεις 400 ευρώ τα +30-50 δεν τα πολυσκέφτεσαι.

Τέλος η Gene είναι απλά υπέροχη μητρική και τρελό vfm για τις δυνατότητες που προσφέρει.

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παίδες!

Ποτε θα βγούνε στα μαγαζια οι Ζ87?

Από ότι κατάλαβα (μπορει να κάνω και λάθος)

2 ιουνιου έχουμε 4770Κ etc στα μαγαζιά.. η για αμέσως παρεγγελια..

αλλά απο Mobos τίποτα..

Εγώ θύμαμαι τότε είχα πάρει ήδη την TUF Ζ77 και περίμενα 2 βδομάδες για να μου έρθει ο 3770Κ

τι παίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now