SuperUser

AMD Richland APUs: Διέρρευσαν οι τιμές και η ημερομηνία κυκλοφορίας

Recommended Posts

[NEWS_IMG=AMD Richland APUs: Διέρρευσαν οι τιμές και η ημερομηνία κυκλοφορίας]http://reviews.hwbox.gr/news/amd.jpg[/NEWS_IMG]Η ιστοσελίδα Chiploco προέβη σήμερα στην δημοσίευση αποκλειστικών πληροφοριών που είχε όσον αφορά τις τιμές των Richland APUs. Η επίσημη διάθεσή τους έχει προγραμματιστεί για τις 4 Ιουνίου 2013. Τα συγκεκριμένα -τρίτης γενιάς- APUs, φέρουν ενσωματωμενα γραφικά που θα βασίζονται στην αρχιτεκτονική VLIW4 με Radeon HD 8000 chips. Προκειμένου αυτές να παρέχουν όσο το δυνατόν καλύτερες επιδόσεις, διαθέτουν εως τέσσερα συνολικά Piledriver modules με αυξημένες συχνότητες λειτουργίας, χωρίς παράλληλα να καθιστούν επιτακτική την ανάγκη αύξησης της κατανάλωσης ενέργειας. Θα είναι διαθέσιμες σε μοντέλα των 65W και 100W, ενώ θα έρχονται με native υποστήριξη για μνήμη τύπου DDR3-2133 MHz. Η AMD όπως έχει ήδη γνωστοποιήσει, ετοιμάζεται πυρετωδώς για την διάδοχη κατάσταση των Richaland APUs, παρουσιάζοντας μία νέα πλατφόρμα με κωδική ονομασία AMD Kaveri, που θα είναι βασισμένη στην αρχιτεκτονική Steamroller των 28nm. Η άφιξή της έχει προγραμματιστεί για το Q4 του 2013 και θα φέρει onboard γραφικά τα οποία θα βασίζονται σε μνήμη GDDR5/DDR4.

<center>[img_ALT=AMD Richland APUs: Διέρρευσαν οι τιμές και η ημερομηνία κυκλοφορίας]http://www.hwbox.gr/members/5813-albums110-picture9950.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=AMD Richland APUs: Διέρρευσαν οι τιμές και η ημερομηνία κυκλοφορίας]http://www.hwbox.gr/members/5813-albums110-picture9951.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=AMD Richland APUs: Διέρρευσαν οι τιμές και η ημερομηνία κυκλοφορίας]http://www.hwbox.gr/members/5813-albums110-picture9952.PNG[/img_ALT]</center>

Edited by SuperUser
Link to comment
Share on other sites

πως δεν υπαρχει κάποιοι δεν γουστάρουν amd cpus και κάποιοι δεν γουστάρουν intel cpus ολα εχουν λογο υπαρξης ο καταναλωτής αποφασίζει τι θελει να αγοράσει .

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν υπάρχει κανένας λόγος ύπαρξης για την σειρά Core i3 της Intel, πολύ ακριβοί για αυτά που προσφέρουν.

Μου επιτρέπεις να διαφωνήσω εδώ. Πλατφόρμα με τόσα θέματα όμως οι AMD APU's δεν έχω ξαναβρεί.

Από την υπερβολική θερμοκρασία για μηχανήματα των 65Watt, μέχρι προβλήματα των μητρικών, λανθασμένες θερμοκρασίες, κολλήματα στο BIOS και χάλια επιδόσεις σε καθημερινές εργασίες. Αλλά είναι φθηνή. Δεν ξέρω πως και αυτή τη φορά έπεσα στο τρυπάκι και πήγα σε AMD. Θα προτιμούσα να πάω σε i3, από τη στιγμή που δεν χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη VGA ΚΑΘΟΛΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς αν δεν την πατήσεις δεν μαθαίνεις, κανένας μας δεν ειναι αλάνθαστος.

Ευτηχώς εγώ πήγα κατευθείαν σε i3 και απο την πρώτη μέρα δεν έχω κανένα πρόβλημα :)

Καλά κάνει η amd και βγάζει φτηνά cpu και καλύπτει την αγορά αλλά μέχρι εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Μου επιτρέπεις να διαφωνήσω εδώ. Πλατφόρμα με τόσα θέματα όμως οι AMD APU's δεν έχω ξαναβρεί.

Από την υπερβολική θερμοκρασία για μηχανήματα των 65Watt, μέχρι προβλήματα των μητρικών, λανθασμένες θερμοκρασίες, κολλήματα στο BIOS και χάλια επιδόσεις σε καθημερινές εργασίες. Αλλά είναι φθηνή. Δεν ξέρω πως και αυτή τη φορά έπεσα στο τρυπάκι και πήγα σε AMD. Θα προτιμούσα να πάω σε i3, από τη στιγμή που δεν χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη VGA ΚΑΘΟΛΟΥ.

Κακές επιλογές στο θεμα μητρικης, κακή επιλογή APU, όχι και A4 είναι μάπα SKU ας πήγαινες Intel/Celeron και ανώριμα bios, συμβαίνουν και σε Intel, βλέπε sata bug sb/usb3 bug στον haswell και διάφορα κακά implementations από εταιρείες μητρικών. Προσωπικά για δεκάδες λόγους δεν προτείνω ούτε και στήνω επ ουδενί σύστημα σε Core i3, δεν αξίζει με την καμία τα λεφτά του, χάνει σχεδόν στα πάντα και σε λόγο αξίας προς χρήμα, κάκιστη μα κάκιστη αγορά που μόνο φανατικά fanboys της Intel πιστεύουν το αντίθετο.

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

Στο ότι δεν αξίζει τα λεφτά του, συμφωνώ κι εγώ (για τον ι3), αλλά για προβλήματα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, όταν δεν έχω χρησιμοποιήσει desktop i3.

Για τα APU όμως της AMD, έχω ολόκληρη λίστα. Ακόμα και το FM2 που πήρα πρόσφατα με μία όχι και τόσο φθηνιάρικη μητρική, Α75, χρειάστηκε 2 BIOS τουλάχιστον (από την ημερομηνία αγοράς της και 4 στο σύνολο) για να κάνει η μητρική το αυτονόητο, Save and Exit από το BIOS. Και μιλάμε για MSI μητρική.

Από την άλλη πολύ σωστά αναφέρεις πως είναι θέμα μητρικής το παραπάνω.

Οι ταχύτητες που προσφέρει ο A4 5300 που έχω σε απλά πράγματα, όπως π.χ. στην αποσυμπίεση αρχείων είναι για να σε ποιάνει κατάθλιψη. Για multitasking δεν θα μιλήσω γιατί μετά θα πρέπει να το πετάξω από το παράθυρο. Δουλεύω με διπύρηνα i3, λάπτοπ στην εταιρεία και η διαφορά στον τρόπο που δουλεύει το κάθε σύστημα είναι τεράστια. Συμφωνώ πως ο A4 5300 είναι μικρός, από την άλλη όμως είναι ένα διπύρηνο CPU στα 3.4GHz, δεν μπορείς να το πεις αργό.

Για το θέμα με τις θερμοκρασίες (υψηλές και με κακή ένδειξη μόνιμα), το άθλιο ανεμιστήρι που ακόμα και στο 50% των στροφών του ακούγεται, το υπερβολικό Wattage, το άθλιο driver support, τις χαμηλές επιδόσεις των SATA (AMD Chipset που ακόμα και οι 990FX έχουν το ίδιο θέμα), δεν μπορώ να κατηγορήσω την εταιρεία της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

ωστε φανμποις ειναι αυτος που θα αγοράσει i3 επιδι δεν θελει AMD και οχι αυτος που κραζει μια εταιρια σε ολλα τα thread ?

εισαι πολυ απόλυτος και δεν ειναι καλο .

Link to comment
Share on other sites

Στο ότι δεν αξίζει τα λεφτά του, συμφωνώ κι εγώ (για τον ι3), αλλά για προβλήματα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, όταν δεν έχω χρησιμοποιήσει desktop i3.

Για τα APU όμως της AMD, έχω ολόκληρη λίστα. Ακόμα και το FM2 που πήρα πρόσφατα με μία όχι και τόσο φθηνιάρικη μητρική, Α75, χρειάστηκε 2 BIOS τουλάχιστον (από την ημερομηνία αγοράς της και 4 στο σύνολο) για να κάνει η μητρική το αυτονόητο, Save and Exit από το BIOS. Και μιλάμε για MSI μητρική.

Από την άλλη πολύ σωστά αναφέρεις πως είναι θέμα μητρικής το παραπάνω.

Οι ταχύτητες που προσφέρει ο A4 5300 που έχω σε απλά πράγματα, όπως π.χ. στην αποσυμπίεση αρχείων είναι για να σε ποιάνει κατάθλιψη. Για multitasking δεν θα μιλήσω γιατί μετά θα πρέπει να το πετάξω από το παράθυρο. Δουλεύω με διπύρηνα i3, λάπτοπ στην εταιρεία και η διαφορά στον τρόπο που δουλεύει το κάθε σύστημα είναι τεράστια. Συμφωνώ πως ο A4 5300 είναι μικρός, από την άλλη όμως είναι ένα διπύρηνο CPU στα 3.4GHz, δεν μπορείς να το πεις αργό.

Για το θέμα με τις θερμοκρασίες (υψηλές και με κακή ένδειξη μόνιμα), το άθλιο ανεμιστήρι που ακόμα και στο 50% των στροφών του ακούγεται, το υπερβολικό Wattage, το άθλιο driver support, τις χαμηλές επιδόσεις των SATA (AMD Chipset που ακόμα και οι 990FX έχουν το ίδιο θέμα), δεν μπορώ να κατηγορήσω την εταιρεία της μητρικής.

O A4 5300 ειναι μαπα SKU πως να το κανουμε, δεν κανει για desktop και htpc χρηση αλλα για file servers και για πολλη low budget καταστασεις, ουτε καν για placeholder επεξεργαστης δεν αξιζει, κατ εμε η AMD επρεπε να δινει μονο quadcores στο lineup της διαφοροποιωντας μονο μέσω clocks και shaders και να μην κυκλοφορουσε ποτε τα μικρα διπυρηνα τα οποια υποφερουν πολυ σε θεμα επεξεργαστικης ισχυς απεναντι στα fat cores της Intel στην γραμμη Celeron/Pentium. Για τα υπολοιπα θεματα που αναφερεις (κακες θερμοκρασιες,χαλασμενα sensors κτλπ) εγω τα ριχνω στην κακη υποστηριξη και αναπτυξη της MSI, ειναι καθαρα θεμα μητρικης και bios vendor, δεν ειναι τυχαιο που ολος ο κοσμος της AMD αποφευγει πλεον την MSI οπως ο διαολος το λιβανι. Οσο για τις χαμηλες επιδοσεις στα SATA, δεν ειναι κατι τραγικο, πλησιαζουν αρκετα τους Intel ICH και λειτουργουν απροβληματιστα, ο κοσμος ξεχασε πολυ γρηγορα το προβλημα των Intel ICH με τους Sandforce αλλα και το SATA bug στο chipset των Sandy Bridge, προβληματα που ΔΕΝ ειχε η AMD στα 890/990, καμια πλατφορμα πλεον δεν ειναι χωρις μικροπροβληματα και για αυτο φταει ενα πραγμα, το tick tock και το time to market των μεγαλων εταιρειων που λογω μειωσεως κοστους και πιεσης της αγορας εχουν μειωσει προσωπικο, δεν υπαρχει πλεον χρονος για quality control εχουν ριξει το beta testing στο καταναλωτικο κοινο, εχει πεσει παρα πολυ η ποιοτητα και το ξερεις, απο μητρικες πριν 2-3 χρονια αγοραζες διαμαντια στα 80-120 ευρω, τωρα θελεις μια 150αρα τουλαχιστον για να στησεις ενα αξιοπρεπες και απροβληματιστο συστημα και αλλα πολλα παραδειγματα ειδικα και στον χωρο των SSD οπου εχεις μεγαλη γνωση και εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

O A4 5300 ειναι μαπα SKU πως να το κανουμε, δεν κανει για desktop και htpc χρηση αλλα για file servers και για πολλη low budget καταστασεις, ουτε καν για placeholder επεξεργαστης δεν αξιζει, κατ εμε η AMD επρεπε να δινει μονο quadcores στο lineup της διαφοροποιωντας μονο μέσω clocks και shaders και να μην κυκλοφορουσε ποτε τα μικρα διπυρηνα τα οποια υποφερουν πολυ σε θεμα επεξεργαστικης ισχυς απεναντι στα fat cores της Intel στην γραμμη Celeron/Pentium. Για τα υπολοιπα θεματα που αναφερεις (κακες θερμοκρασιες,χαλασμενα sensors κτλπ) εγω τα ριχνω στην κακη υποστηριξη και αναπτυξη της MSI, ειναι καθαρα θεμα μητρικης και bios vendor, δεν ειναι τυχαιο που ολος ο κοσμος της AMD αποφευγει πλεον την MSI οπως ο διαολος το λιβανι. Οσο για τις χαμηλες επιδοσεις στα SATA, δεν ειναι κατι τραγικο, πλησιαζουν αρκετα τους Intel ICH και λειτουργουν απροβληματιστα, ο κοσμος ξεχασε πολυ γρηγορα το προβλημα των Intel ICH με τους Sandforce αλλα και το SATA bug στο chipset των Sandy Bridge, προβληματα που ΔΕΝ ειχε η AMD στα 890/990, καμια πλατφορμα πλεον δεν ειναι χωρις μικροπροβληματα και για αυτο φταει ενα πραγμα, το tick tock και το time to market των μεγαλων εταιρειων που λογω μειωσεως κοστους και πιεσης της αγορας εχουν μειωσει προσωπικο, δεν υπαρχει πλεον χρονος για quality control εχουν ριξει το beta testing στο καταναλωτικο κοινο, εχει πεσει παρα πολυ η ποιοτητα και το ξερεις, απο μητρικες πριν 2-3 χρονια αγοραζες διαμαντια στα 80-120 ευρω, τωρα θελεις μια 150αρα τουλαχιστον για να στησεις ενα αξιοπρεπες και απροβληματιστο συστημα και αλλα πολλα παραδειγματα ειδικα και στον χωρο των SSD οπου εχεις μεγαλη γνωση και εμπειρια.

Θα περάσω και στον Α8 6500 όταν με το καλό εμφανιστούν για να δω αν αλλάξει η εμπειρία χρήστης στο HTPC του σπιτιού. Όσο για τα προβλήματα, το ξέρω πως έχουν όλοι, αλλά τόσα πολλά μαζεμένα εγώ πρώτη φορά είδα στο πρώτο Α4 που πήρα και τώρα πλέον στο 2ο. Δεν ξέρω αν φταίει τόσο η μητρική, ίσως μια αλλαγή με πείσει. Από την άλλη σκέφτομαι πως αν φτάσω στο σημείο να δώσω 100? για μητρική και άλλα 100? για CPU, γιατί να μην πάρω i3, με χαμηλότερη κατανάλωση και ένα Z77 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Όπως είπα η VGA δεν με ενδιαφέρει στο HTPC.

Για την ποιότητα κατασκευής θα συμφωνήσω. Στο γραφείο έστησα σύστημα καλό για 24/7 usage και η μητρική, Asus P8Z77 WS των 300? δεν έχει ένα BIOS της προκοπής. Και μιλάμε για μητρική στην ίδια κατηγορία τιμής με την Maximus V Formula. Απλά χρειαζόμουν τις 2 κάρτες δικτύου.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω και στον Α8 6500 όταν με το καλό εμφανιστούν για να δω αν αλλάξει η εμπειρία χρήστης στο HTPC του σπιτιού. Όσο για τα προβλήματα, το ξέρω πως έχουν όλοι, αλλά τόσα πολλά μαζεμένα εγώ πρώτη φορά είδα στο πρώτο Α4 που πήρα και τώρα πλέον στο 2ο. Δεν ξέρω αν φταίει τόσο η μητρική, ίσως μια αλλαγή με πείσει. Από την άλλη σκέφτομαι πως αν φτάσω στο σημείο να δώσω 100? για μητρική και άλλα 100? για CPU, γιατί να μην πάρω i3, με χαμηλότερη κατανάλωση και ένα Z77 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Όπως είπα η VGA δεν με ενδιαφέρει στο HTPC.

Κακες επιλογες τις οποιες ολοι εχουμε κανει τουλαχιστον απο μια φορα, στην δικια σου περιπτωση προσπαθησες να δικαιολογησεις την αγορα AMD πηγαινοντας ομως στα ακρα και στηνοντας ενα non balanced συστημα το οποιο πασχει σε desktop χρηση, imho επρεπε να πας κατευθειαν σε Celeron/Pentium και B75 η A8/A10 και μια καλυτερη μητρικη σε Asus/Asrock/Gigabyte. Αμα κανεις review για htpc στο μελλον αλλα και για την δικια σου χρηση, ριξε και μια ματια στο SVPMark του SmoothVideo Project και benchmarks σε FullHD, να δουμε πως τα πανε τα chips εκει στα 100 ευρώ και κατω.

SVPmark - SmoothVideo Project (SVP) - frame doubling interpolation

Link to comment
Share on other sites

ωστε φανμποις ειναι αυτος που θα αγοράσει i3 επιδι δεν θελει AMD και οχι αυτος που κραζει μια εταιρια σε ολλα τα thread ?

εισαι πολυ απόλυτος και δεν ειναι καλο .

Με συγχωρείται, βλέπετε κάτι που να σας αρέσει σε αυτήν την εικόνα; Αν ναι μπορείτε να μας αναφέρεται τι είναι αυτό;

312edzq.png

Link to comment
Share on other sites

ναι την συσκευασια της ιντελ :D

αν καποιος θελει να παρει amd ποιος ειμαι εγω για να του πω οχι παρε ιντελ και το αντιθετο

ελευθερη αγορα εχουμε οτι θελει ο καθενας παίρνει δεν μπορώ να το καταλαβω διλαδι οποιος περνει ιντελ ειναι φανμποι λεφτας και βλακας και οποιος περνει amd ειναι έξυπνος?

φιλικα παντα ετσι δεν περνω ποσοστα απο καμια εταιρια και κατι τελευταίο θελω να το λάβεις ως αστειο

γιατι δεν αλλαζεις username :D

Edited by antonis
Link to comment
Share on other sites

Ότι εν έτη 2013 θα συνέχιζα να διαβάζω ότι οι AMD ζεσταίνονται και έχουν προβλήματα δεν το περίμενα. Θυμήθηκα μερικές μοναδικές στιγμές με πωλητές του Πλαισίου "Ο AMD ζεσταίνεται διότι είναι 64 bit".

Κατά τα άλλα, μην αγοράζετε MSI. Αυτό ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω είναι από HD (και όχι Full HD)

Νομίζω ότι είναι καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με έναν Celeron G530 Sandy Bridge, δες και μόνος σου εδώ.

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/lv?authkey=CPLQ7-AI&authkey=CPLQ7-AI&hl=en_US&hl=en_US&key=0Apb-Nf9ejjCKdElHMk45aW9OSlR3Znh2WGZtZnBjWkE&type=view&gid=0&f=true&colid0=3&filterstr0=Celeron%20G530&sortcolid=-1&sortasc=true&rowsperpage=250

Link to comment
Share on other sites

Ότι εν έτη 2013 θα συνέχιζα να διαβάζω ότι οι AMD ζεσταίνονται και έχουν προβλήματα δεν το περίμενα. Θυμήθηκα μερικές μοναδικές στιγμές με πωλητές του Πλαισίου "Ο AMD ζεσταίνεται διότι είναι 64 bit".

Κατά τα άλλα, μην αγοράζετε MSI. Αυτό ισχύει.

Μετά από τόσα χρόνια, πιστεύεις πως είμαι ψεύτης;

Link to comment
Share on other sites

Για την ποιότητα κατασκευής θα συμφωνήσω. Στο γραφείο έστησα σύστημα καλό για 24/7 usage και η μητρική, Asus P8Z77 WS των 300? δεν έχει ένα BIOS της προκοπής. Και μιλάμε για μητρική στην ίδια κατηγορία τιμής με την Maximus V Formula. Απλά χρειαζόμουν τις 2 κάρτες δικτύου.

γιατι workstation μe asus, χαθηκαν οι supermicro?

παντως αντικειμενικα δε εχουν λογω υπαρξης οι i3. πολλοι ακριβοι γι' αυτο που προσφερουν. τωρα βεβαια, αν καποιος σωνει και καλα θελει i3 ας παρει, no problem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now