SuperUser

AMD Richland APUs: Διέρρευσαν οι τιμές και η ημερομηνία κυκλοφορίας

Recommended Posts

Το κανονικό pc εκτελεί και χρέη review machine, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να αγοραστεί κάτι μικρότερο από Z77 με 3770K.

Συντομογραφία = INTEL

Gamer λέγεται οποιοσδήποτε παίζει παιχνίδια, δεν χρειάζεται αναγκαστικά να έχει 3 χιλιάρικα pc ούτε να παίζει στα τέρμα γραφικά..

Άλλοι έχουν υπομονή να περιμένουν να αποκριθεί το pc, να εγκαταστήσει κάτι, να αποσυμπιέσει κάτι, απλά καθημερινά πράγματα, άλλο άλλοι όπως εγώ όχι.

Γι αυτό υπάρχουν και τόσες κατηγορίες πραγμάτων για όλες τις τσέπες και τις ανάγκες, υπάρχει amd cpu με 40ευρώ μέχρι intel των 1000 ευρώ..Υπάρχουν ενσωματωμένες κάρτες υπάρχει κ η 7990 κ η titan..Ούτε αυτός που πάιρνει το τέρμα φτηνό είναι λάθος αλλά ούτε αυτός που δίνει 2 χιλιάρικα για titan sli..ο καθένας ψάχνει διαφορετικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου σειρα προτιμησης μητρικων

Gigabyte>Asus>Asrock με τις Msi παρα πολλες δυσαρεστες εμπειριες

Η δικια μου προτιμηση σε επεξεργαστες

A10-6700>fx 6350>fx 8320>3570k>3770k οι i3 δεν εχουν λογο υπαρξης εκτος απο τους "intel fanboys"

Και οι δυο εταιρειες κατα καιρους αλλα και κατασκευαστριες μητρικων εχουν κανει πατατες...

Ειναι αναλογος τις απαιτησεις που εχεις και να μην εισαι "κολημενος" με καποια εταιρια

Το κατα δυναμην αντικειμενικη κριση...Ειμαι Αmd fan και το δηλωνω ανοιχτα αλλα δεν ειμαι βλακας εχω 3770k...Αν ειχε κατι αντιστοιχο η Amd θα την προτιμουσα...

Παρακατω απο τους προαναφερθεντες επεξεργαστες δεν θα αγοραζα για κανενα λογο και μπορω να κανω "κυριλε" αντιπαραθεση...

Επισης για budget καρτας γραφικων μεχρι 150? ΜΟΝΟ Amd Radeon εκτος και αν υπαρχει μεγαλη αναγκη για physx η cuda computing μπορω να εξηγησω και τους λογους...

Αυτα τα λιγα ειχα να πω και ο A10-6700 ειναι καλο budget πολυχρηστικο μηχανημα αλλα και ο fx 6350 δεν ειναι ασχημος για gaming pc.

Edited by konmarin
μερικα λαθακια
Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο εταιρειες κατα καιρους αλλα και κατασκευαστριες μητρικων εχουν κανει πατατες...

Ειναι αναλογος τις απαιτησεις που εχεις και να μην εισαι "κολημενος" με καποια εταιρια

Ωραίος..

Το κατα δυναμην αντικειμενικη κριση...Ειμαι Αmd fan και το δηλωνω ανοιχτα αλλα δεν ειμαι βλακας εχω 3770k...Αν ειχε κατι αντιστοιχο η Amd θα την προτιμουσα...

Ορίστε να και ένας συνηδιτοποιημένος fan της amd :) Σπάνιο πράγμα στις μέρες μας. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος..

Ορίστε να και ένας συνηδιτοποιημένος fan της amd :) Σπάνιο πράγμα στις μέρες μας. :hehe:

Ειμαι πολλα χρονια στον χωρο και ναι ειμαι Amd fan τι να κανω "αδυναμιες ειναι αυτες" οπως και δεν παρεξηγω κανενα "συνειδητοποιημενο" intel fan γουστα ειναι αυτα αλλα αν κανεις μια παρα πολυ καλη ερευνα θα διαπιστωσεις οτι αυτα που λεω παραπανω ειναι πραγματικοτητα!!! :P

Link to comment
Share on other sites

εννοείται οτι εαν είχαμε απεριόριστα μπάτζετ θα πηγαίναμε όλοι σε i7. Σε σύστημα browsing έχω A8-5600 και στο κύριο PC υπάρχει ένας 1090Τ που παλιώνει αλλά τον "αγαπάω", αν θέλει κανείς με 3770/2700 να ανταλλάξουμε δέν θα του έλεγα όχι :indecisiveness:

Link to comment
Share on other sites

δέν θα βάλεις και μια gpu των 200, ένα καλό τροφοδοτικό, ένα άνετο κουτί και ssd, κλπ κλπ? Όχι απεριόριστο, αλλά αν δέν θες να δώσεις πάνω απο 600-700 για νέο PC είναι απαγορευτικό.

Link to comment
Share on other sites

δέν θα βάλεις και μια gpu των 200, ένα καλό τροφοδοτικό, ένα άνετο κουτί και ssd, κλπ κλπ? Όχι απεριόριστο, αλλά αν δέν θες να δώσεις πάνω απο 600-700 για νέο PC είναι απαγορευτικό.

αναλογα της αναγκες σου φιλε μου, η συζητισεις μας απο ολες τις πλευρες παντα εκει καταλιγουν :) αναλογα τις αναγκες σου...

και ναι και οχι!

τo pc που εχω στην περιγραφη ξεκινησε σαν μια ιδεα τον 600ευρω κανε τις πρσθεσεις και δες ποσο κανουν...δεν λεω οτι εχω το απολητο μηχανημα(αν και ειναι γαματω και πολυ ομορφο :tongue-new:), ας σου δωσω ενα απλο παραδειγμα, ισως ποτε να μην κανω οβερκλοκ ή SLI/CrossX αρα αυτοματα καποιος θα μου πει "και γιατι πηγες πηρες την Sabertooth και πεταξες 160??" , γιατι απλα θελω να εχω ενα μηχανημα που θα αντεξει στον χρονο, θα ναι σταθερο και αξιοπιστο, δεν θα κανει νερα και θα ειναι upgradable και overclock friendly για το αμεσω μελλον...

εκει που θελω να καταληξω, και ερχομαστε παλι στιν αρχη, ειναι στις αναγκες μας, εγω ειχα αναγκη απο ενα σταθερο και αξιοπηστο συστημα, ο nord μου δωσε αυτην την μιτρικη, και απλα πας την αγοραζεις επειδη στο ειπε ο Nord και τελος :tongue-new:

Link to comment
Share on other sites

Απεριόριστο μπατζετ είναι ένα cpu 300 ευρώ και μια μητρική με 200 ευρώ?.....

και γιατι να μην παρεις 3570k 200 ευρω με μητρικη των 100 ευρω ειναι ασχημη επιλογη? η fx 6350 135 ευρω με μητρικη των 100 ευρω και παιρνεις και καρτα γραφικων και γιατι οχι τον a10-6700 με καταναλωση 65 watt για καθημερινη χρηση και περιστασιακο gaming (οχι τιποτα βαρβατο) ??? :) Το αφεντικο τρελαθηκε!!! :P

Η πραγματικοτητα ειναι "με τις αναγκες" του καθενα και εγω πριν παρω τον 3770k περιμενα πως και πως να βγαλει κατι αξιολογο η amd γιατι ειχα μηνει με τον phenom ii x4 940 που αυτη την στιγμη βρισκεται στου κολητου το pc που ειχε μεινει με celeron η επομενη μου αλλαγη στα επομενα 3-5 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να μην παρεις 3570k 200 ευρω με μητρικη των 100 ευρω ειναι ασχημη επιλογη? η fx 6350 135 ευρω με μητρικη των 100 ευρω και παιρνεις και καρτα γραφικων και γιατι οχι τον a10-6700 με καταναλωση 65 watt για καθημερινη χρηση και περιστασιακο gaming (οχι τιποτα βαρβατο) ??? :) Το αφεντικο τρελαθηκε!!! :P

Η πραγματικοτητα ειναι "με τις αναγκες" του καθενα και εγω πριν παρω τον 3770k περιμενα πως και πως να βγαλει κατι αξιολογο η amd γιατι ειχα μηνει με τον phenom ii x4 940 που αυτη την στιγμη βρισκεται στου κολητου το pc που ειχε μεινει με celeron η επομενη μου αλλαγη στα επομενα 3-5 χρονια...

αυτο ακριβως εκανα και εγω που λεει ο konmarin, εδωσα παραπνω λεφτα να παρω κατι που ειναι καλο για τις δικιες μου αναγκες χωρις να χρειαστει αμεση αναβαθμησει...

ενιγουεη!

28nm Steamroller 4.1ghz 100W, περιμενω να δω κατι παρα πολυ καλο σε επιδωσης..

Link to comment
Share on other sites

Εξυπνη αγορά είναι η VFM αγορά ! Ούτε τα φτηνά και αργά , ούτε τα πανάκριβα και ταχύτατα .

Ενας μέσος χρήστης θα ήταν χαζός αν σήμερα δεν πήγαινε σε A10-5800K αν δεν ενδιαφερόταν για full γραφικά (gamer)!

Ενας gamer θα ήταν χαζός σήμερα αν δεν πήγαινε σε FX 6300 και 7870 με Tahiti .

Ενας που όλη μέρα κάνει επεξεργασία βίντεο θα ήταν χαζός να μην κοιτάξει το 8320 ...

Ενας με πολύ περιορισμένο budget θα ήταν χαζός να μην κοιτάξει το celeronι αν δεν τον ενδιέφεραν τα γραφικά καθόλου.

Αρα δεν υπάρχει καλό και κακό προιόν ! Υπάρχει συμφέρουσα και μη αγορά !

Επειδή εν`τέλη μιλάμε για προιόντα τεχνολογίας που σήμερα κοστίζουν 500? και αύριο 100?, καλές αγορές είναι οι αγορές στις μεσαίες κατηγορίες τιμών με προοπτική αναβάθμισης με το budget που περισσεύει !

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Απεριόριστο μπατζετ είναι ένα cpu 300 ευρώ και μια μητρική με 200 ευρώ?.....

Mε τα δυο παραπάνω θες 1500-1800? για σύνολο συστήματος !:stung: Αυτό στις μέρες μας λέγεται απεριόριστο budget .

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε την μητρική και τ επεξεργαστή και σε amd δεν χρειάζεσαι λεφτά για τα υπόλοιπα? Οπότε το απεριόριστο μπατζετ και η διαφορά του φτωχού με τον πλούσιο είναι ότι ο ένας θα δώσει 100 με 200 ευρώ παραπάνω για επεξεργαστή μόνο γιατί μια καλή μητρική amd κοστίζει επίσης λεφτά...Ότι βάλεις στο ένα σύστημα μπαίνει και στο άλλο οι διαφορές σε επιδόσεις είναι μεγάλες οπότε κανέναν δεν εκμεταλλεύεται ούτε η μια εταιρεία ούτε η άλλη ο ένας δίνει λιγότερα πράγματα με λιγότερα λεφτά ο άλλος δίνει περισσότερα πράγματα με περισσότερα λεφτά..:)

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή χαζος ειναι οποιος παίρνει intel και invidia

o adtakhs δεν εννοουσε αυτο, θελει να πει οτι υπαρχουν λυσεις για ολες τις τσεπες και απλα εγραψε μερικες απο αυτες, απλα ειμαστε αυτοι που ειμαστε και τις αποριπτουμε.

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το εγραψε φαίνεται σαν να λει οτι ειναι χαζος αυτος που θα παει σε εναν 3570κ για gaming η ο αλλος που θα παει σε 3770κ για βιντεο εντιτ η gaming

ο καθένας κανει τις επιλογές του αλλος αγοράζει βασει τις αναλογίας χρημάτων/επιδόσεων και άλλος θελει να παρει το καλύτερο προϊόν στα λεφτά που μπορεί να διαθέσει

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το εγραψε φαίνεται σαν να λει οτι ειναι χαζος αυτος που θα παει σε εναν 3570κ για gaming η ο αλλος που θα παει σε 3770κ για βιντεο εντιτ η gaming

ο καθένας κανει τις επιλογές του αλλος αγοράζει βασει τις αναλογίας χρημάτων/επιδόσεων και άλλος θελει να παρει το καλύτερο προϊόν στα λεφτά που μπορεί να διαθέσει

αυτος που περνει 3570κ για παιχνιδια και για εμενα χαζος ειναι :P . 200ευρω, περνεις εναν επεξεργαστη με τεραστια δυναμη και ξεκλειδομενο για να παιζεις παιχνιδια? εμ οκ μην περνεις τον 6300 στα 100ευρω have fun :).

και στην συνεχεια ξες τι γινετε, πας περνεις τον 3570κ στα 200 ευρω και τον κουμπωνεις σε μια μιτρικη τον 80-100ευρω και λες καθαρισα, ενω θα μπορουσες να παρεις 6300+Sabertooth 990fx ή Gigabyte 990FXA UD5+8gb ram με τα ιδια λεφτα, αυτο ηθελε να πει ο adtakhs δινωντας παραδειγματα με AMD προιοντα

Link to comment
Share on other sites

τι ενδεχόμενο να παρει πισι και για κατι αλλο το αποκλείουμε δηλαδη ?

και για πες μου τι παραπάνω θα κάνεις με το 990fx ( αποτι θα εκανες και με ενα φτηνότερο amd mobo )? σαν ενας μεσος χρήστης ετσι μην ακούσω παλι για τα pci lanes , τα 6 σατα 3 και της φασεις τροφοδοσιας .

ο μέσος χρηστης .gamer και video audio editor δεν θα βαλει 6 ssd sata 3 ουτε 2-3 καρτες γραφικών ουτε κανενα raid controller που θα χρειάζεται τοσα lanes .

αν το παμε ετσι με την λογική σας χαζός ειναι και αυτος που παίρνει 8350 για gaming και all around χρηση . και ομως βλεπω πολλούς τέτοιους .

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε την μητρική και τ επεξεργαστή και σε amd δεν χρειάζεσαι λεφτά για τα υπόλοιπα? Οπότε το απεριόριστο μπατζετ και η διαφορά του φτωχού με τον πλούσιο είναι ότι ο ένας θα δώσει 100 με 200 ευρώ παραπάνω για επεξεργαστή μόνο γιατί μια καλή μητρική amd κοστίζει επίσης λεφτά...Ότι βάλεις στο ένα σύστημα μπαίνει και στο άλλο οι διαφορές σε επιδόσεις είναι μεγάλες οπότε κανέναν δεν εκμεταλλεύεται ούτε η μια εταιρεία ούτε η άλλη ο ένας δίνει λιγότερα πράγματα με λιγότερα λεφτά ο άλλος δίνει περισσότερα πράγματα με περισσότερα λεφτά..:)

Κάθε στιγμή στην αγορά ένα προιόν δίνει τον μεγιστο συντελεστή απόδοσης/τιμή !

Δεν μιλάω μόνο για επεξεργαστές αλλά για κάθε part του συστήματος ! Αν λοιπόν χτίσεις με αυτή την λογική το σύστημά σου είσαι κερδισμένος !

Συνήθως βρίσκουμε υψηλούς συντελεστές απόδοσης τιμής σε προιόντα μεσαίας κατηγορίας ! Τι θέλω να πω με αυτό ? Πως φτάνει κάποια στιγμή που για να πάρεις 10% παραπάνω απόδοση δίνει 100% παραπάνω σε χρήμα ...

Από την στιγμή που η τεχνολογία εξελίσσεται καλό είναι να αγοράζεις με βάση τον συντελεστή αυτό άσχετα αν το προιόν είναι το καλύτερο ή όχι της αγοράς !

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το εγραψε φαίνεται σαν να λει οτι ειναι χαζος αυτος που θα παει σε εναν 3570κ για gaming η ο αλλος που θα παει σε 3770κ για βιντεο εντιτ η gaming

ο καθένας κανει τις επιλογές του αλλος αγοράζει βασει τις αναλογίας χρημάτων/επιδόσεων και άλλος θελει να παρει το καλύτερο προϊόν στα λεφτά που μπορεί να διαθέσει

Επεξεργαστική ισχύ και Συντελεστής απόδοσης τιμής επεξεργαστών σήμερα !

Στιγμιότυπο από 2013-05-22.png

Να σου θυμίσω μόνο πως ο επεξεργαστής της υπογραφής σου όταν βγήκε κόστιζε 550? και σε ένα χρόνο 180? .... Αν τον αγόρασες από την αρχή που κυκλοφόρησε θα μπορούσες να είχες πάρει κάτι με καλύτερη απόδοση τιμή και θα είχες σε ένα έτος τον επόμενο Quad core Q9000 με το αρχικό budget σου και θα σου είχε μείνει και ο παλιός επεξεργαστής !

Στιγμιότυπο από 2013-05-22.png

Στιγμιότυπο από 2013-05-22.png

57fd086b1174a_93196495394795695397296496

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

ωραια εγω θα επερνα εναν 3770κ γιατι ειναι δευτερος στις επιδοσεις και 5ος σαν καλητερη τιμι .

τωρα δεν εχω τα χρηματα , ουτε για amd εχω οταν θα εχω ομως θα παρω αυτο που θελω και οχι αυτο που λενε τα διαφορα γραφηματα . θα μου βγει 100 ευρό ακριβότερα αν τα εχω θα τα δώσω γιατι οχι .(μιλάμε για μητρική επεξεργαστή και μνήμες )

γουστα ειναι αυτα οπως και στα αυτοκινιτα στα κινιτα ετσι και στα pc απλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

ωραια εγω θα επερνα εναν 3770κ γιατι ειναι δευτερος στις επιδοσεις και 5ος σαν καλητερη τιμι .

τωρα δεν εχω τα χρηματα , ουτε για amd εχω οταν θα εχω ομως θα παρω αυτο που θελω και οχι αυτο που λενε τα διαφορα γραφηματα . θα μου βγει 100 ευρό ακριβότερα αν τα εχω θα τα δώσω γιατι οχι .(μιλάμε για μητρική επεξεργαστή και μνήμες )

γουστα ειναι αυτα οπως και στα αυτοκινιτα στα κινιτα ετσι και στα pc απλο ειναι

Δεν έχει σημασία καμιά το πρώτος , δεύτερος , τρίτος ! Και η 7870 TLE χάνει από την 7950 για 3FPS σε ορισμένα games αλλά κοστίζει κατά 30% λογότερο !!! Τι θα κοιτάξω αν είναι 5 ή έκτη στην σειρά η κάρτα ή την ποσοστιαία αύξηση απόδοσης σε σχέση με την φτηνότερη?

Με την λογική σου αυτή θα δώσεις !

145? παραπάνω από τον 8320 για τον 3770Κ αν θες πολυνηματικές εφαρμογές !

Θα δώσεις 35? παραπάνω για μητρικη στο 1155

Θα δλωσεις 30? παραπάνω για καλύτερες μνήμες με την ίδια λογική !

Θα δώσεις 40? παραπάνω για SSD (τον καλύτερο σήμερα σε σχέση με αυτόν που δίνει καλύτερο VFM) στα 120gb

Θα δώσεις περίπου +70-80ε παραπάνω για κάρτα (7870 TLE vs 7950 vs 660ti) !

Θα δώσεις το ίδιο και για σκληρό , τροφοδοτικό και κουτί !

Εστω ότι το αγοράζεις σήμερα με την προοπτική 4ως ετών ! Αυτή η λογική ξέρεις που σε βγάζει ?

Να έχεις δώσει +50% σε κόστος από κάποιον που επέλεξε πιο σωστά και να έχεις για 3 από τα 4 χρόνια χειρότερο σύστημα από τον άλλο που του μένουν χρήματα για αναβάθμιση !:stung:

Μην ανησυχείς όλοι μας την έχουμε πατήσει και πρώτος εγώ με την λογική σου δίνοντας 2700? για κάτι που ξεπεράστηκε και κόστιζε το 1/3 σε ένα έτος !

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

μαρεσει που σου ειπα και τι θα αλλάξω ετσι :D αν ειναι να επαιρνα ολόκληρο πισι τωρα θα αλλαζε το πραγμα

επίσης δεν με νοιάζει τι κανουν οι αλλοι με τα λεφτα τους εχω ξεπεράσει τις παιδικές ασθένειες να εχω καλύτερο πισι απο τον άλλο το πισι το εχω για μενα οχι για να λεω κοιτα το πισι μου μαμαει και δερνει , και οταν κανω αναβαθμηση αλλαζω πανω απο ενα πραγμα δεν σκοπευω να κρατισω μια μητρικη 5 χρονια περιμενοντας οτι θα περνει το τελευταιο cpu το πισι αυτο το εχω 6 χρονια και αλλαξα μονο ssd (επιδι ο παλιος χαλασε) και vga (επισις για τον ιδιο λογο)

φυσικα και το ειπα ειρωνικά οτι θα τον παρω για την κατάταξη στο γράφημα που έβαλες ποτέ δεν κοιτάω γραφήματα αμφίβολου ποιότητας και άγνωστης προελεύσεως

Edited by antonis
Link to comment
Share on other sites

μαρεσει που σου ειπα και τι θα αλλάξω ετσι :D αν ειναι να επαιρνα ολόκληρο πισι τωρα θα αλλαζε το πραγμα

επίσης δεν με νοιάζει τι κανουν οι αλλοι με τα λεφτα τους εχω ξεπεράσει τις παιδικές ασθένειες να εχω καλύτερο πισι απο τον άλλο το πισι το εχω για μενα οχι για να λεω κοιτα το πισι μου μαμαει και δερνει , και οταν κανω αναβαθμηση αλλαζω πανω απο ενα πραγμα δεν σκοπευω να κρατισω μια μητρικη 5 χρονια περιμενοντας οτι θα περνει το τελευταιο cpu το πισι αυτο το εχω 6 χρονια και αλλαξα μονο ssd (επιδι ο παλιος χαλασε) και vga (επισις για τον ιδιο λογο)

φυσικα και το ειπα ειρωνικά οτι θα τον παρω για την κατάταξη στο γράφημα που έβαλες ποτέ δεν κοιτάω γραφήματα αμφίβολου ποιότητας και άγνωστης προελεύσεως

Μα δεν σου είπε κανένας να συγκρίνεις ! Όπως εγώ έτσι κι εσύ πιστεύω πως θες να κάνεις όσο το δυνατόν καλύτερα την δουλειά σου με το μικρότερο κόστος !

Με την λογική που σου λέω έχεις όσο το δυνατόν καλύτερες επιδόσεις στο χρόνο με το ελάχιστο δυνατόν κόστος !

Εκεί πάει αυτό που είπα μόλις ξεκίνησε η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παλικαρη μου αλλα σου ξανα λεω ο καθένας παίρνει οτι θελει αλλος παίρνει φερραρι δεν θα παω να του πο κριμα τα λεφτα παρε ενα audi γιαυτο υπαρχουν τοσα προιοντα στην αγορα αλλιως ολοι θα περναμε amd κατι το οποιο πολυ θα το ηθελε η AMD φυσικα .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now