SuperUser

AMD Richland APUs: Διέρρευσαν οι τιμές και η ημερομηνία κυκλοφορίας

Recommended Posts

Μα δεν σου λέω πάρε AMD, άσχετα αν αυτή την στιγμη δίνει καλύτερους συντελεστές απόδοσης τιμής σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες.

Αλλες φορές δίνει καλύτερο συντελεστή προιόν της Intel ή της Nvidia.

Εγώ μίλησα για σωστή αγορά όχι γενικά για αγορά !

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα θελω να πω οτι δεν αγωραζουν ολοι με βαση τους συντελεστες αυτο και το σταματαω γιατι το χαλασαμε το θεμα, πολλα ποστ για τετοιο cpu .

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, πολύ θόρυβος και κουβέντα για ένα τίποτα. Πίσω στον επεξεργαστή που θάβει τον i3.

ο ορισμος θαβω δεν θα ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα που θα του κανει ο καινουργιος APU :P

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, πολύ θόρυβος και κουβέντα για ένα τίποτα με μηδέν επιχειρήματα. Πίσω στον επεξεργαστή που θάβει τον i3, πότε έρχονται τα SKUS Ελλάδα;

Ναι οκ !

Link to comment
Share on other sites

ο ορισμος θαβω δεν θα ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα που θα του κανει ο καινουργιος APU :P

Πραγματικά την διαφορά δεν θα την κάνει αυτός αλλά ο επόμενος αρχές του 2014. Αυτός μια βελτίωση είναι .

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει διαρρεύσει άλλη βόμβα, εσείς με το κουτάκι ασχολείστε ?

Η AMD θα παρουσιάσει το νέο "FM2+" socket για τα νέα APUs με την κωδική ονομασία Kaveri εντός του 2013. Πιο συγκεκριμένα τα Kaveri θα παρουσιαστούν λίγο αργότερα από τα RICHLAND (Ιούνιο) και σε νέο FM2+ socket !!!

Το FM2+ socket θα φέρει για πρώτη φορά GDDR5/DDR4 μνήμες πράγμα που μάλλον θα βοηθήσει πολύ στην επίτευξη καλύτερων επιδόσεων στις IGP (γραφικά).

Οι νέοι επεξεργαστές θα φέρουν ολοκαίνουριο πυρήνα STEAMROLLER και την αρχιτεκτονική GCN στα γραφικά .

Kaver-APU-635x357.png

AMD Kaveri APUs Compatible With Socket FM2+ - New Roadmap Confirms Launch in Late 2013

Να θυμίσω πως ο Kaveri θα παίζει με hUMA = Heterogeneous Uniform Memory Access

amd-cpu-apu-huma-640x353.jpg

AMD-HSA2-640x301.jpg

Επίσης να πούμε εδώ πως η 8GB GDDR5 μνήμη του PS4 έμαθα πως κοστίζει στην Sony 120-130$ και κατά την άποψή μου αυτή η μνήμη θα έρχεται πακέτο με την μητρική. Αρα το κόστος για μια μητρική FM2+ socket με πακετάκι μνήμες θα φτάνει κοντά στα 200? ?

Για να περπατήσει κατά την άποψή μου κάτι τέτοιο στην αγορά και για να έχει λόγο κανείς να αγοράσει FM2+ μητρική (δείτε κόστος με μνήμες πακέτο) θα πρέπει η AMD να παρουσιάσει ένα πολύ πολύ δυνατο APU κοντά τα 200-300? ... το οποίο να προσφέρει ίδιες επιδόσεις ολοκληρωμένων δυνατών συστημάτων του σήμερα με -20% τουλάχιστον σε συνολικό κόστος πλατφόρμας .. (cpu/mobo/gpu/ram)

Διαφορετικά λόγος για GDDR5 μνήμη σε APU του τύπου trinity δεν υπάρχει ....

Kaver-APU-635x357.png

amd-cpu-apu-huma-640x353.jpg

AMD-HSA2-640x301.jpg

Kaver-APU-635x357.png

amd-cpu-apu-huma-640x353.jpg

AMD-HSA2-640x301.jpg

Kaver-APU-635x357.png.ef8c6ba8329f9f6366

amd-cpu-apu-huma-640x353.jpg.a9c37256793

AMD-HSA2-640x301.jpg.d988f34d59209ff9c26

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει διαρρεύσει άλλη βόμβα, εσείς με το κουτάκι ασχολείστε ?

Η AMD θα παρουσιάσει το νέο "FM2+" socket για τα νέα APUs με την κωδική ονομασία Kaveri εντός του 2013. Πιο συγκεκριμένα τα Kaveri θα παρουσιαστούν λίγο αργότερα από τα RICHLAND (Ιούνιο) και σε νέο FM2+ socket !!!

Το FM2+ socket θα φέρει για πρώτη φορά GDDR5/DDR4 μνήμες πράγμα που μάλλον θα βοηθήσει πολύ στην επίτευξη καλύτερων επιδόσεων στις IGP (γραφικά).

Οι νέοι επεξεργαστές θα φέρουν ολοκαίνουριο πυρήνα STEAMROLLER και την αρχιτεκτονική GCN στα γραφικά .

[ATTACH=CONFIG]10637[/ATTACH]

AMD Kaveri APUs Compatible With Socket FM2+ - New Roadmap Confirms Launch in Late 2013

Να θυμίσω πως ο Kaveri θα παίζει με hUMA = Heterogeneous Uniform Memory Access

[ATTACH=CONFIG]10638[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]10639[/ATTACH]

Επίσης να πούμε εδώ πως η 8GB GDDR5 μνήμη του PS4 έμαθα πως κοστίζει στην Sony 120-130$ και κατά την άποψή μου αυτή η μνήμη θα έρχεται πακέτο με την μητρική. Αρα το κόστος για μια μητρική FM2+ socket με πακετάκι μνήμες θα φτάνει κοντά στα 200? ?

Για να περπατήσει κατά την άποψή μου κάτι τέτοιο στην αγορά και για να έχει λόγο κανείς να αγοράσει FM2+ μητρική (δείτε κόστος με μνήμες πακέτο) θα πρέπει η AMD να παρουσιάσει ένα πολύ πολύ δυνατο APU κοντά τα 200-300? ... το οποίο να προσφέρει ίδιες επιδόσεις ολοκληρωμένων δυνατών συστημάτων του σήμερα με -20% τουλάχιστον σε συνολικό κόστος πλατφόρμας .. (cpu/mobo/gpu/ram)

Διαφορετικά λόγος για GDDR5 μνήμη σε APU του τύπου trinity δεν υπάρχει ....

Μην μπερδεύεις την custom πλακέτα του xbox/ps4 με τα Kaveria. Εκεί τα 8GB υπάρχουν ώστε να τροφοδοτούν ολόκληρο το σύστημα. Αν τελικά δούμε GDDR5 chipάκια κολλημένα σε μητρικές, το πολύ να είναι 1GB ή 2GB max. DDR4 κατά την άποψη μου δεν παίζει μέσα στο 2013. Επίσης η κυκλοφορία των Kaveri κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει την χειμερινή εορταστική περίοδο.

θα ήθελα να δω αν τα διαγράμματα με τα 3-4modules επαληθευτούν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σαν να σου λένε πάρε FX :P

AMD A10 6800K στα καταστήματα 158,90 ? στο internet 150,90 ?

AMD FX ...8320. στα καταστήματα 159,90 ? στο internet 154,89 ?

κακή τιμή, γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σαν να σου λένε πάρε FX :P

AMD A10 6800K στα καταστήματα 158,90 ? στο internet 150,90 ?

AMD FX ...8320. στα καταστήματα 159,90 ? στο internet 154,89 ?

κακή τιμή, γνώμη μου.

απλα Πλαισιο. χαχα :P

Link to comment
Share on other sites

η ίδια η AMD σαν προτεινόμενες τιμές έχεις προσθέσει ένα $20λαρο! Όταν βγήκε ο 5800K Ελλάδα κόστιζε περίπου 130? άρα μπορεί να πει κανείς ότι οι τιμές είναι λογικές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now