SuperUser

AMD Richland APUs: Διέρρευσαν οι τιμές και η ημερομηνία κυκλοφορίας

Recommended Posts

Μετά από τόσα χρόνια, πιστεύεις πως είμαι ψεύτης;

Ναι ναι μεγάλος. Ιδίως στους SSD είσαι τεράστιος ψεύτης και άσχετος. :P

Ρε συ δεν σε αποκαλώ ψεύτη, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω αυτά που γράφεις; Να μην τα σχολιάσω καθόλου; Απλά θεωρώ ότι ίσως να έπεσες σε προβληματικό set up ή να είσαι στην συγκεκριμένη περίπτωση λίγο προκατειλημμένος ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Δεν έχω διαβάσει για προβλήματα στους FM. Εντάξει στο θέμα ταχύτητας (που όπως είδες δεν το σχολίασα) μπορώ να καταλάβω τα σχόλιά σου (1,5 πυρήνας ουσιαστικά, αφού μιλάμε για module και AMD πυρήνας), αλλά επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω όσον αφορά την ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ και όχι ειδικότερα στο τι πρόβλημα μπορείς εσύ να αντιμετωπίσεις με το σύστημά σου. Τα σχόλιά σου μου θύμισαν πράγματι εκείνα τα ωραία των πωλητών του Πλαισίου, δεν σε είπα πωλητή όμως, ούτε προφανώς εννοώ ότι είναι αυτού του επιπέδου. Προς Θεού. Μου θύμισαν επίσης και το πως ίσως εσύ, ίσως εγώ, ίσως και πολλοί άλλοι βγάζουμε συμπεράσματα για τους δίσκους. Έχουμε έναν Seagate και έναν WD. Χαλάει ο Seagate, μάπα οι Seagate. Χαλάει ο WD, μάπα οι WD.

Οπότε επειδή δεν μου αρέσει να απολογούμαι μόνο εγώ σε κάποιον που μιλάει για πολλά χρόνια να σε ρωτήσω με την σειρά μου.

Μετά από τόσα χρόνια με θεωρείς ως κάποιον που θα επιτίθετο σε κάποιον χωρίς ουσιαστικό λόγο αποκαλώντας τον έτσι απλά ψεύτη;

Link to comment
Share on other sites

Ότι εν έτη 2013 θα συνέχιζα να διαβάζω ότι οι AMD ζεσταίνονται και έχουν προβλήματα δεν το περίμενα. Θυμήθηκα μερικές μοναδικές στιγμές με πωλητές του Πλαισίου "Ο AMD ζεσταίνεται διότι είναι 64 bit".

Κατά τα άλλα, μην αγοράζετε MSI. Αυτό ισχύει.

Ακριβώς όπως τα λες είναι !

Μακριά από MSI .... σε οποιοδήποτε AMD τουλάχιστον socket .... Αν κάνετε μια περιήγηση στα φόρουμς του εξωτερικού θα δείτε πως σε οποιοδήποτε AMD socket οι MSI είναι πρώτες σε προβλήματα / καψίματα ...

Από εκεί και πέρα έχω φτιάξει τουλάχιστον 10 pc με APUs Α10-5800Κ και A8-5600K και δεν έχουν κανέα πρόβλημα !

Και από επιδόσεις είναι παρα μα πάρα πολύ καλοί !

Συνήθως χρησιμοποιώ την ASROCK FM2 A75 PRO4-M η οποία έχει τα πάντα επάνω της σε πολύ καλή τιμή !! ταχύτατη και με μηδενικά προβλήματα .

Πραγματικά όπως λένε και οι υπόλοιποι δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης των I3 από την στιγμή που βγήκαν αυτά τα APU.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι μεγάλος. Ιδίως στους SSD είσαι τεράστιος ψεύτης και άσχετος. :P

Ρε συ δεν σε αποκαλώ ψεύτη, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω αυτά που γράφεις; Να μην τα σχολιάσω καθόλου; Απλά θεωρώ ότι ίσως να έπεσες σε προβληματικό set up ή να είσαι στην συγκεκριμένη περίπτωση λίγο προκατειλημμένος ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Δεν έχω διαβάσει για προβλήματα στους FM. Εντάξει στο θέμα ταχύτητας (που όπως είδες δεν το σχολίασα) μπορώ να καταλάβω τα σχόλιά σου (1,5 πυρήνας ουσιαστικά, αφού μιλάμε για module και AMD πυρήνας), αλλά επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω όσον αφορά την ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ και όχι ειδικότερα στο τι πρόβλημα μπορείς εσύ να αντιμετωπίσεις με το σύστημά σου. Τα σχόλιά σου μου θύμισαν πράγματι εκείνα τα ωραία των πωλητών του Πλαισίου, δεν σε είπα πωλητή όμως, ούτε προφανώς εννοώ ότι είναι αυτού του επιπέδου. Προς Θεού. Μου θύμισαν επίσης και το πως ίσως εσύ, ίσως εγώ, ίσως και πολλοί άλλοι βγάζουμε συμπεράσματα για τους δίσκους. Έχουμε έναν Seagate και έναν WD. Χαλάει ο Seagate, μάπα οι Seagate. Χαλάει ο WD, μάπα οι WD.

Οπότε επειδή δεν μου αρέσει να απολογούμαι μόνο εγώ σε κάποιον που μιλάει για πολλά χρόνια να σε ρωτήσω με την σειρά μου.

Μετά από τόσα χρόνια με θεωρείς ως κάποιον που θα επιτίθετο σε κάποιον χωρίς ουσιαστικό λόγο αποκαλώντας τον έτσι απλά ψεύτη;

Δεν γενικεύω ρε συ Γιάννη. Μιλάω πάντα για το τι είδα εγώ. Είπα πως τόσα προβλήματα σε πλατφόρμα δεν ΕΧΩ δει ξανά, μιλώντας πάντα για το τι αντιμετώπισα εγώ. Ίσως φταίει το γεγονός της κακής επιλογής μητρικής με CPU. Γι'αυτό και όταν θα βγουν οι Richland θα δοκιμάσω και άλλο CPU με μητρική. Αλλά αν και τότε δω τα ίδια, τότε θα γενικεύσω.

Επίσης αυτό που λες για τους δίσκους το έχω κάνει, έχω γενικεύσει για τους WD Green και ο λόγος ήταν πως από 4 drives των 2ΤΒ μου χάλασαν και οι 4.

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις richland , τέλος του έτους απ`όσο ακούγεται θα έρθουν τα KAVERI με steamroller και πολλές άλλες αλλαγές !

πολλα ετοιμαζει το κοκκινο στρατοπεδο, παντως μου φαινετε περιεργο που δοκιμαζουν τα 28nm στα APU, δειχνει καλο και κακο ταυτοχρονα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γενικεύω ρε συ Γιάννη. Μιλάω πάντα για το τι είδα εγώ. Είπα πως τόσα προβλήματα σε πλατφόρμα δεν ΕΧΩ δει ξανά, μιλώντας πάντα για το τι αντιμετώπισα εγώ. Ίσως φταίει το γεγονός της κακής επιλογής μητρικής με CPU. Γι'αυτό και όταν θα βγουν οι Richland θα δοκιμάσω και άλλο CPU με μητρική. Αλλά αν και τότε δω τα ίδια, τότε θα γενικεύσω.

Επίσης αυτό που λες για τους δίσκους το έχω κάνει, έχω γενικεύσει για τους WD Green και ο λόγος ήταν πως από 4 drives των 2ΤΒ μου χάλασαν και οι 4.

Δεν ξέρω πόσα FM έχουν περάσει από τα χέρια σου, αλλά γενικεύεις. Μιλάς γενικά για APUs, μητρικές, πλατφόρμα. Αν ήμουν κάποιος άσχετος με PC και διάβαζα το δεύτερο post σου στο θέμα, δεν θα άγγιζα FM ακόμα και δώρο να μου το κάνανε.

Anyway. Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Έστησα 15 μηχανάκια με A10-5800K, FM2 A75 PRO4 M, Beast 8Gb 1866Mhz / Agilily 120gb/ w.d. 500gb, be quiet 350, sharkoon ms140 και άλλα 5 με A8-5600K , ASROCK A75-DGS, CRUCIAL 8GB 1600Mhz κ.λ.π. για ένα αγροτικό συνεταιρισμό του Ξυλοκάστρου . Φασόν δουλειά. :nevreness:

Εχω φτιάξει και άλλες 4εις διαφορετικές συνθέσεις με μητρικές ASUS, GIGA.

Δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα με τα συστήματα και μπορώ να πω πως είναι μια πολύ στρωτή πλατφόρμα.

Δεν ξέρω τον λόγο που του πήγε στραβά του φίλου από πάνω. Περισσότερα θεματάκια έχω στο AM3+ socket και με πανάκριβες μητρικές όπως η UD7 η δική μου, παρά στο FM2 ...

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι κακό ?

γιατι να δοκιμασει κατι τετοιο στα APU και δεν παει να χτυπησει ψηλα? μηπως εχει εμπεδωσει οτι εχασε το παιχνιδι εκει περα και θελει να τα εφαρμοσει στα "μικρα-μεγαλα"?

κατι αλλο που σκεφτηκα, θελει μηπως να δοκιμασει την καινουργια τεχνολογια στα μικρα να δει πως θα παει και μετα να τα εφαρμοσει και στα FX σαν μια καλυτερη λυση απο τα piledriver και για την αποφυγει οποιαδηποτε πατατας(λιγο δυσκολο μου κανει κατι τετοιο)? για αυτο ειπα ειναι καλο και κακο...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να θέλει να δει πως πάει στα μικρά μοντέλα για να κάνει ψιλοβελτιώσεις στην διαδικασία παραγωγής ώστε να βγουν όπως πρέπει τα μεγάλα. (χρονισμοί, θερμοκρασίες κ.λ.π.)

Επίσης τα μικρά πουλάνε, τα μεγάλα δεν έχουν τόση ζήτηση ενώ είναι και τα πρώτα που ζητούν οι OEMS .

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να θέλει να δει πως πάει στα μικρά μοντέλα για να κάνει ψιλοβελτιώσεις στην διαδικασία παραγωγής ώστε να βγουν όπως πρέπει τα μεγάλα. (χρονισμοί, θερμοκρασίες κ.λ.π.)

Επίσης τα μικρά πουλάνε, τα μεγάλα δεν έχουν τόση ζήτηση ενώ είναι και τα πρώτα που ζητούν οι OEMS .

αυτο πιστευω και εγω, αν και τα "μικρα-μεγαλα" δεν τα φοβαμαι, απο οτι εχω δει-διαβασει ειναι παρα πολυ καλα και αξιοπηστα, μπορω να πω οτι αρεσουν πολυ στον κοσμο,δεν νομιζω πως η AMD θα ρισκαρει να παιξει με το καταναλοτικο κοινο και σε θεμα επιδωσεων τον καινουργιων επεξεργαστων αλλα και σε θεμα τιμης, οσο για τα μεγαλα θα ερθει και η ωρα τους, θα χουμε να γραψουμεεεεε :smug:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσα FM έχουν περάσει από τα χέρια σου, αλλά γενικεύεις. Μιλάς γενικά για APUs, μητρικές, πλατφόρμα. Αν ήμουν κάποιος άσχετος με PC και διάβαζα το δεύτερο post σου στο θέμα, δεν θα άγγιζα FM ακόμα και δώρο να μου το κάνανε.

Anyway. Καλημέρα.

2 έχω στήσει μέχρι τώρα για προσωπική χρήση. Και τα 2 με τον μικρότερο Α4 και τα 2 με MSI μητρική. Η πρώτη FM1 και τώρα με FM2. Και σου είπα πως δεν γενικεύω αλλά αναφέρω τι είδα εγώ στις δικές μου πλατφόρμες.

Δεν απαξιώνω γενικά την πλατφόρμα, ούτε φυσικά ρίχνω μεγάλο βάρος στις επιδόσεις, γιατί δεν θα ήταν σωστό για μία πλατφόρμα με αυτό το κόστος. Αλλά δεν μπορώ να μην αναφέρω τα θέματα που αντιμετώπισα τα οποία ήταν πολλά.

Δέχομαι το γεγονός πως μπορεί να φταίει η μητρική για κάποια, αλλά όχι για όλα. Δεν φταίει η μητρική για τις υψηλές θερμοκρασίες, ούτε για το κακό cooler, ούτε για τα προβλήματα που αντιμετώπισα μετά από αναβάθμιση του ATI Catalyst με όλα τα video να κρασάρουν, τον οποίο driver αναβάθμισα για να λύσω άλλο πρόβλημα. Για το γεγονός πως οι μητρικές δείχνουν ότι νά'ναι θερμοκρασίες ποιον να κατηγορήσω, την AMD ή τις εταιρείες μητρικών; η Intel είναι ηλίθια που εδώ και πόσα χρόνια έχει ενσωματώσει τον σένσορα για να δείχνει σωστές θερμοκρασίες; 4 προγράμματα χρησιμοποίησα για να βλέπω θερμοκρασίες και τα 4 έδειχναν ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ.

Και πάλι όπως αναφέρω παραπάνω δεν έριξα Χ στην πλατφόρμα. Θα δοκιμάσω μετά τις 4 Ιουνίου, Richland με άλλη μητρική. Εύχομαι να μην δω τα ίδια γιατί τότε θα φάει πολύ μεγάλο Χ.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Για ποια θερμοκρασία cpu αναφέρεσαι των cores ή του socket ?

H θερμοκρασία των cores που βλέπεις δεν είναι πραγματική αλλά μια αναγωγή και απλά η AMD σου λέει πως αυτό το νούμερο δεν πρέπει να ξεπεράσει μια ορισμένη τιμή Α ! Πχ. στους FX 8000 τους 62.

Η θερμοκρασία του socket θα σου δώσει μια προσέγγιση της πραγματικής θερμοκρασίας του chip.

Αυτό σε όλα τα AMD.

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα παραπάνω με edit !

Αυτό το έκανε η AMD γιατί ο σένσορας που χρησιμοποιεί δεν μπορεί να δώσει αποτέλεσμα τιμών πάνω από μια ορισμένη τιμή Χ .

Το καλό όμως είναι πως σου λέει !! Μην ξεπεράσουν πχ τους 62.

Αν δεις έναν 8350 ας πούμε σε OCCT θα δεις πως αν πάει να ξεπεραστεί αυτή η τιμή τότε το core κάνει throttle ... ρίχνοντας το multi ένα σκαλί κάτω (δες σκαλιά συχνότητας/τάσης cool & quiet).

Και κάτι τελευταίο ! Ο σένσορας που χρησιμοποιεί φαίνεται να έχει ένα εύρος στο οποίο διαβάσει σωστά ! min -max , οπότε αν πέσει κάτω από αυτή την τιμή σε κατάσταση idle απλά θα βλέπεις τις χαμηλές τιμές που βλέπεις και τώρα.

Συμπερασματικά η πραγματική θερμοκρασία στην οποία μπορεί να εργαστεί χωρίς θέματα ένας πχ FX είναι μεγαλύτερη από τους 62C ...:nevreness:

Πχ. ένας 8350 με προβληματική μάλλον ψύκτρα στο όριο !Το AOD διαβάζει socket, και το coretemp λαθος το socket. Το occt τα cores.

O επεξεργαστής πάει για throttle αν παρατηρήσεις.

http://s4.postimg.org/u4n6grrhn/8ermokrasies_full_load.png

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί διαφημιστικό της MSI

Database of motherboard VRM failure incidents - Overclock.net Community

(PS κάτι προσφορές του Πλαισίου, κάτι μεταχειρισμένες ευκαιρίες, έχω 3 μητρικές MSI !!!!!! - KABOOM - )

παντως για το socket που αναφερομαστε ειναι asrock a75 m-itx.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει πλέον άνθρωπος που να αγοράζει MSI σε εκείνο το φόρουμ ... χααχαχα ...

Η ASROCK A75 M-ITX ήταν προβληματική ! Η ASROCK την έδιωξε γρήγορα γρήγορα και έβγαλε REV 2.0 ! Είχε πρόβλημα στα VRM.

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Όπότε με λίγα λόγια το θέμα θερμοκρασίας στους επεξεργαστές της amd είναι στο περίπου και να μην περάσει μια συγκεκριμένη θερμοκρασία? Απλά ρωτάω :)

Και πάλι όπως αναφέρω παραπάνω δεν έριξα Χ στην πλατφόρμα. Θα δοκιμάσω μετά τις 4 Ιουνίου, Richland με άλλη μητρική. Εύχομαι να μην δω τα ίδια γιατί τότε θα φάει πολύ μεγάλο Χ.

Τι θα αλλάξει στις 4 Ιουνίου κατα την γνώμη σου και θα σε ικανοποιήσει το 3ο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now