SuperUser

AMD Richland APUs: Διέρρευσαν οι τιμές και η ημερομηνία κυκλοφορίας

Recommended Posts

Όπότε με λίγα λόγια το θέμα θερμοκρασίας στους επεξεργαστές της amd είναι στο περίπου και να μην περάσει μια συγκεκριμένη θερμοκρασία? Απλά ρωτάω :)

Τι θα αλλάξει στις 4 Ιουνίου κατα την γνώμη σου και θα σε ικανοποιήσει το 3ο σύστημα?

Όπως λένε τα παιδιά, ίσως φταίει η μητρική σε συνδυασμό με τον κακό επεξεργαστή.

Θα δοκιμάσω άλλη εταιρεία FM2 μαζί με καλύτερο CPU. Σίγουρα δεν θα φτάσω τα λεφτά που ζητάει ένας i3 4πυρηνος και πάλι, έχοντας καλύτερη VGA.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λένε τα παιδιά, ίσως φταίει η μητρική σε συνδυασμό με τον κακό επεξεργαστή.

Θα δοκιμάσω άλλη εταιρεία FM2 μαζί με καλύτερο CPU. Σίγουρα δεν θα φτάσω τα λεφτά που ζητάει ένας i3 4πυρηνος και πάλι, έχοντας καλύτερη VGA.

Εγώ που έχω Asus FM2 δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα έως τώρα.Τι γνώμη έχετε εσείς για την Asus στις μητρικές FM1/FM2?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να φταίει μόνο η msi και τα bios ώστε να βγάλεις κάποια άκρη.

Αλλά και πάλι δεν είναι λογική ούτε αυτή που υποστιρήζεις στο 3ο pc γιατί αν είχες έναν i3 με μια φτηνή θα είχες ένα γρηγορότερο μηχάνημα χωρίς προβλήματα..Εκτός αν χρησιμοποιείς τα ενσωματωμένα γραφικά κάπου εκεί πάω πάσο..Να μιλάγαμε για διαφορά κόστους 100-150 ευρώ να πω εντάξει αλλά τώρα πραγμταικά πόσο είναι η διαφορά? 30 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα με κουτί, τροφοδοτικό, μνήμες, σιπιγιου και μητρική (χωρίς drives) μου βγήκε 160-170?. Τόσο κάνει σχεδόν ένας διπύρηνος i3 με μητρική. ήθελα άλλα 100? για να φτάσω τα λεφτά του i3 συνολικά. Βέβαια το να τα δώσω τώρα για A8 μου κάνει κάπως γιατί πλησιάζω επικίνδυνα τα λεφτά του i3 και πάλι όμως διπύρηνου, όταν ο Α8 είναι 4πυρηνος.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω Asus FM2 δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα έως τώρα.Τι γνώμη έχετε εσείς για την Asus στις μητρικές FM1/FM2?

Καλή είναι αλλά τσιγκουνεύεται τα slot για μνήμες σε πολλά μοντέλα ... ενώ δίνει A85 chip με 6xsata ενώ το chip δίνει 8 από την μάνα του ... Λίγο κουλό.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα με κουτί, τροφοδοτικό, μνήμες, σιπιγιου και μητρική (χωρίς drives) μου βγήκε 160-170?. Τόσο κάνει σχεδόν ένας διπύρηνος i3 με μητρική.

Δλδ συνολικά θα έδεινες άλλα 80 ευρώ ας πούμε για κουτί κ τροφοδοτικό? Δεν αξίζει όμως η διαφορά απόδοσης αυτά τα χρήματα απο το να γράφεις οτι απελπίζεσαι για να κάνει κάτι? Απλά προσπαθώ να καταλάβω την λογική σου να πας 3η φορά στο ίδιο πράγμα. Δεν είμαι κατά του να δίνεις λιγότερα αν κάνεις την δουλειά σου αν το κάνεις μόνο για να γλυτώσεις μερικά λεφτά κ αγοράζεις κάθε χρόνο τι γλυτώνεις τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα με κουτί, τροφοδοτικό, μνήμες, σιπιγιου και μητρική (χωρίς drives) μου βγήκε 160-170?. Τόσο κάνει σχεδόν ένας διπύρηνος i3 με μητρική. ήθελα άλλα 100? για να φτάσω τα λεφτά του i3 συνολικά. Βέβαια το να τα δώσω τώρα για A8 μου κάνει κάπως γιατί πλησιάζω επικίνδυνα τα λεφτά του i3 και πάλι όμως διπύρηνου, όταν ο Α8 είναι 4πυρηνος.

Ποια μητρική έχεις ?

Εχει στρώσει από θέματα bios ?

Link to comment
Share on other sites

Δλδ συνολικά θα έδεινες άλλα 80 ευρώ ας πούμε για κουτί κ τροφοδοτικό? Δεν αξίζει όμως η διαφορά απόδοσης αυτά τα χρήματα απο το να γράφεις οτι απελπίζεσαι για να κάνει κάτι? Απλά προσπαθώ να καταλάβω την λογική σου να πας 3η φορά στο ίδιο πράγμα. Δεν είμαι κατά του να δίνεις λιγότερα αν κάνεις την δουλειά σου αν το κάνεις μόνο για να γλυτώσεις μερικά λεφτά κ αγοράζεις κάθε χρόνο τι γλυτώνεις τελικά?

Θα έδινα τουλάχιστον άλλα 80? για τροφοδοτικό, κουτί και μνήμες 1600αρες 8GB.

@adtakhs: Μετά από 2 BIOS updates η μητρική δείχνει πως έχει στρώσει. Γενικά πλέον το θέμα που έχω είναι με το θόρυβο του ανεμιστηριού-θερμοκρασίες γιατί και στο 50% ακούγεται και φυσικά οι επιδόσεις που για τα δικά μου δεδομένα είναι για κλάμα.

Σε i3 δεν ψήνομαι να πάω γιατί

1ον) οι επιδόσεις της VGA είναι για να τις κλαίνε οι ρέγγες

2ον) αν βάλω και VGA, εκτός από το κόστος που θα ξεφύγει, θα ξεφύγει και η κατανάλωση. Το HTPC είναι ανοικτό πάνω από 10 ώρες την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως μιλάγαμε για κανονικό pc..με κάλυψες :hehe:

Τι κανονικό pc ρε συ. Το κανονικό έχει core i7 3770K επάνω. Με αυτά τα πράγματα δεν παίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Θα έδινα τουλάχιστον άλλα 80? για τροφοδοτικό, κουτί και μνήμες 1600αρες 8GB.

@adtakhs: Μετά από 2 BIOS updates η μητρική δείχνει πως έχει στρώσει. Γενικά πλέον το θέμα που έχω είναι με το θόρυβο του ανεμιστηριού-θερμοκρασίες γιατί και στο 50% ακούγεται και φυσικά οι επιδόσεις που για τα δικά μου δεδομένα είναι για κλάμα.

Σε i3 δεν ψήνομαι να πάω γιατί

1ον) οι επιδόσεις της VGA είναι για να τις κλαίνε οι ρέγγες

2ον) αν βάλω και VGA, εκτός από το κόστος που θα ξεφύγει, θα ξεφύγει και η κατανάλωση. Το HTPC είναι ανοικτό πάνω από 10 ώρες την ημέρα.

Λάθος επιλογή APU έχεις κάνει ! Αυτό είναι το πρόβλημά σου.

Για να μιλήσω με intel όρους είναι σαν να έχεις αγοράσει τον I3 2400 (100?) και να θες να αποδίδει σαν τον I7 3770K (300+?) ! Και επειδή δεν αποδίδει πράγμα φυσιολογικότατο να λες πως όλοι οι I3/5/7 είναι για τα μπάζα !

Τέτοια διαφορά και ακόμα μεγαλύτερη (λόγο IGP μέρους) έχει ο επεξεργαστής σου σε σχέση με έναν 5800K ας πούμε.

Την επόμενη φορά πάρε ένα πραγματικό APU ...

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να πάω σε i3, από τη στιγμή που δεν χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη VGA ΚΑΘΟΛΟΥ.

Έτσι κατάλαβα από εδώ. Τέλος πάντων, A8-6500 τότε.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η γνώμη σας για την επένδυση στον επερχόμενο Α10-6800Κ?.. Το συστημα που σκέφτομαι να φτιάξω θα παίζει μονο λολ και diablo.. Και δεν με παίρνει να αγοράσω καινούρια VGA...

Link to comment
Share on other sites

Τι κανονικό pc ρε συ. Το κανονικό έχει core i7 3770K επάνω. Με αυτά τα πράγματα δεν παίζουμε...

Χαχα ήμουν σίγουρος..:D

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η γνώμη σας για την επένδυση στον επερχόμενο Α10-6800Κ?.. Το συστημα που σκέφτομαι να φτιάξω θα παίζει μονο λολ και diablo.. Και δεν με παίρνει να αγοράσω καινούρια VGA...

για το diablo δεν ξέρω να σου πω αλλά εγώ που είμαι με τον 5800k χωρίς oc, με μόνο τις RAM στα 2.133MHz, παίζω LoL σε full HD όλα full settings. Άρα είναι μια χαρά αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Τι κανονικό pc ρε συ. Το κανονικό έχει core i7 3770K επάνω. Με αυτά τα πράγματα δεν παίζουμε...

Αυτο ειναι λαθος. Η αγορα Core i7 δεν αντιπροσωπευει παρα ενα μικρο ποσοστο της πραγματικοτητας απλα με τεραστια κερδη για την Intel, ο πραγματικος κοσμος κινητε καπου εδω και στα chips των 100 ευρω.

IDC: Tablets Outselling Desktops and Notebooks Put Together in the UK

Link to comment
Share on other sites

ε ναι είπαμε i7 και γενικα ιντελ παίρνουν μονο οι λεφτάδες και τα φανμποις :D

Αληθεια; Δεν το ηξερα, εχω φτιαξει αρκετα Core i7 μηχανηματα για επαγγελματικους σκοπους αλλα ουτε ενα για απλη οικιακη χρηση τα τελευταια 3 χρονια. Ολοι αγοραζουν μεχρι 400-500 ευρω max.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια; Δεν το ηξερα, εχω φτιαξει αρκετα Core i7 μηχανηματα για επαγγελματικους σκοπους αλλα ουτε ενα για απλη οικιακη χρηση τα τελευταια 3 χρονια. Ολοι αγοραζουν μεχρι 400-500 ευρω max.

ολοι ποιοι???

υπαρχουν και οι γκειμερς και οι ενθουσιαστ, κανεισ τους δεν εχει 400-500 ευρω συστημα, και το θεμα ειναι οτι δεν ειναι λιγα τα ατομα σε αυτους του χωρους...

Link to comment
Share on other sites

Και πόσοι είναι αυτοί οι gamers και οι enthusiasts ρε συ...

Ίσα ίσα, στις εποχές που ζούμε τα budget είναι χαμηλά. Σε 650 -700 ? gaming σύστημα, 3570-3770 απλά δεν χωράνε.

Μη σε βγάζω τρελό ότι δεν υπάρχουν άτομα που πάνε για 3770-tier, αλλά είναι αυτοί που σουλατσάρουν στα συνήθη φόρουμ και τους παρακολουθείς...

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

οσοι και νανε κατεχουν ενα ποσοστο τησ αγορας δεν μπορουμε να κρινουνε την αγορα απο τα πισι που εχει φτιαξει ο καθενας

ναι το μεγαλιτερο ποσοστο αγοραζει απλα πισι γιατι προοριζοντε για απλη χρηση

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι λαθος. Η αγορα Core i7 δεν αντιπροσωπευει παρα ενα μικρο ποσοστο της πραγματικοτητας απλα με τεραστια κερδη για την Intel, ο πραγματικος κοσμος κινητε καπου εδω και στα chips των 100 ευρω.

IDC: Tablets Outselling Desktops and Notebooks Put Together in the UK

Το κανονικό pc εκτελεί και χρέη review machine, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να αγοραστεί κάτι μικρότερο από Z77 με 3770K.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now