SuperUser

AMD Richland APUs: Διέρρευσαν οι τιμές και η ημερομηνία κυκλοφορίας

Recommended Posts

Πολυ ευχαριστημένος. Και από την ψύκτρα η οποία στο 50% δεν ακούγεται καθόλου και από το CPU.

To μηχάνημα έχει άλλο αέρα πλέον σε όλα, από το boot μέχρι το browsing και το image resizing.

Ακόμα και τα παιχνίδια απέκτησαν άλλο αέρα. Έπαιξα MK9 με τον Α4 και η διαφορά με τον A10-6700 είναι πολύ μεγάλη.

Το πρώτο CPU έπαιζε στα 1366χ768 με high details αλλά απενεργοποιημένα AF και AA. O A10 παίζει στα 1920χ1080, όλα full

και το AA στο x2 και το AF στο x4. Απόλυτα ευχαριστημένος από την επιλογή. Το μόνο που προσπαθώ να λύσω και ξέρω πως φταίει η μητρική

είναι πως δεν δουλεύει το cool n quiet και δεν πέφτουν τα MHz του επεξεργαστή. Φοράω τελευταίο BIOS. Θα το ψάξω όμως γιατί δεν υπάρχει

λόγος να δουλεύει το CPU μόνιμα στα 3700 (turbo κλειστό).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευχαριστημένος. Και από την ψύκτρα η οποία στο 50% δεν ακούγεται καθόλου και από το CPU.

To μηχάνημα έχει άλλο αέρα πλέον σε όλα, από το boot μέχρι το browsing και το image resizing.

Ακόμα και τα παιχνίδια απέκτησαν άλλο αέρα. Έπαιξα MK9 με τον Α4 και η διαφορά με τον A10-6700 είναι πολύ μεγάλη.

Το πρώτο CPU έπαιζε στα 1366χ768 με high details αλλά απενεργοποιημένα AF και AA. O A10 παίζει στα 1920χ1080, όλα full

και το AA στο x2 και το AF στο x4. Απόλυτα ευχαριστημένος από την επιλογή. Το μόνο που προσπαθώ να λύσω και ξέρω πως φταίει η μητρική

είναι πως δεν δουλεύει το cool n quiet και δεν πέφτουν τα MHz του επεξεργαστή. Φοράω τελευταίο BIOS. Θα το ψάξω όμως γιατί δεν υπάρχει

λόγος να δουλεύει το CPU μόνιμα στα 3700 (turbo κλειστό).

Το cpu τα win στο βλέπουν σαν τετραπύρηνο ?

Πήγαινε στην καρτέλα διαχείριση ενέργεια και στην επιλογή εξισορρόπηση έχει από κάτω μια επιλογή που λέει ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ !

Μετά κατά 99% θα παίζει εκτός και αν το έχεις κλειστό από το bios!!!

Αλλά γιατί έχεις κλειστό το TURBO ? Το chip μέσω του turbo διαχειρίζεται δυναμικά την IGP + το CPU οπότε καλό είναι να το έχεις ανοικτό.

Link to comment
Share on other sites

730-albums185-picture13726.jpg

To turbo για την ώρα το έχω επίτηδες κλειστό γιατί έχω την τάση στο auto και την ανεβάζει στο 1.35 από μόνη της η μητρική για να δουλέψει τον επεξεργαστή στα 4.2. Ενώ στα 3.7 τον δουλεύει με 1.136, τουλάχιστον σύμφωνα με αυτά που λέει το CPUZ.

Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο, πολύ ισχυρός. Μην εμπιστεύεσαι το CPU-Z είναι εκτός τόπου και χρόνου, Hwinfo64 καλύτερα με το customizable desktop gadget του που το σετάρεις όπως θες...

http://rivatuner.doomdealer.com/images/gadget-example-23.png

http://img.techpowerup.org/120710/Capture026.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χθες ασχολήθηκα λίγο με τον μικρό, γιατί κάποια πράγματα δεν μου άρεσαν στο πακέτο.

Έβγαλα ξανά ψύκτρα για να βάλω πάλι την πάστα της Noctua σωστά. Εγκατέστησα τον silence adaptor της Noctua γιατί η μητρική ανέβαζε στροφές στο ΜΑΧ από τους 50 βαθμούς (όπως κι αν είχα τη ρύθμιση στο BIOS) και δεν τις έριχνε με τίποτα. Επίσης το AMD Cool n Quiet ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ στη μητρική, τέλος. Η μητρική όταν ανοίγεις το turbo δουλεύει τον επεξεργαστή ΜΟΝΙΜΑ στα 4.2GHz, ενώ όταν είναι κλειστό, δουλεύει τον επεξεργαστή στα 3.7GHz μόνιμα, χωρίς ποτέ να ρίχνει τις συχνότητες.

Μάλλον θα αγοράσω μητρική, γιατί δεν γίνεται αλλιώς.

Για προτείνετε ΚΑΛΕΣ μητρικές με Α75,Α85 που να παίζουν ΚΑΛΑ με Richland σε m-ATX form factor, γιατί δεν αλλάζω κουτί τώρα.

Αυτή μας κάνει;

http://www.komplett.no/k/ki.aspx?sku=765464

Επίσης, υπάρχει λόγος αλλαγής και των μνημών από 1600αρες σε κάτι καλύτερο ή οι διαφορές θα είναι αμελητέες;

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

η διαφορά που θα δεις από την RAM στα 1.600MHz, στα 2.133ΜHz είναι αρκετά μεγαλύτερη από το να ανεβάσεις 100MHz τον πυρήνα. δες πως scalaroyn τα trinity και θα πάθεις πλάκα! Ποιο mobo έχεις?

Εμένα στο F2A85M -PRO της ASUS το CPU-Z δεν δείχνει ότι ανεβοκατεβαίνει ο APU αλλά από το AMD overdrive το οποίο το έχω κάνει enable δείχνει ότι ανεβοκατεβαίνει μια χαρά. Επίσης το διασταύρωσα από ένα skin του rainmeter που δείχνει το CPU freq στο Desktop ότι δουλεύει.

edit πριν πάρεις ram ή ότι και να κάνεις βεβαιώσου ότι το mobo + το APU τις παίζει ψηλά @ 2.400mhz, γτ εμένα ένα από τα δύο δεν τις συμπαθεί και τις έχω στα 2.133mhz, (mobo των 130? όταν βγήκε) αλλά φτηνότερα asrock του 80? τις ανεβάζουν μια χαρά.

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

Ζάχο ψάξε στα rog forum αν την κράζουν για κάτι - που δεν νομίζω μιας και η αντίστοιχη ATX τα έσπαγε - και χτύπα την.

Η περίμενε για κανένα BIOS update αν είναι παλέψιμη η δική σου :)

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω πρώτα αυτό που λέει ο Πάνος, γιατί μόνο με το CPU-Z και το HwInfo βλέπω τις συχνότητες του CPU. Με ενδιαφέρει πρωτίστως να πέφτουν οι συχνότητες όταν το CPU είναι idle. To μηχάνημα είναι στο σαλόνι και δουλεύει αρκετές ώρες ημερησίως, για να δίνω νταβατζιλίκια στο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αλλάχτηκε το mobo με αυτό που έδειξα παραπάνω. Όλα δουλεύουν άψογα. Οι συχνότητες πέφτουν στα 1800ΜΗz και ανεβαίνουν μέχρι τα 4.2GHz όταν χρειάζεται. Idle πλέον το CPU έχει αρκετά καλές θερμοκρασίες (37-38) και σε full load φτάνει τους 55-56 με την ψύκτρα στο αθόρυβο mode (με το καλωδιάκι της Noctua).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now