Recommended Posts

Περί ανέμων λοιπόν, γιατί τα ύδατα δεν μας χρειάζονται :P χεχε

Με μερικούς από το φόρουμ είχαμε συζήτηση πολύ λίγο μέσω pm και κάποιων post για το airflow στο κουτί.

Μιλήσαμε για την ροη του αέρα και την κατάλληλη τοποθέτηση των φαν για να επιτύχουμε ένα καλό αποτέλεσμα.

Αναφέραμε κάτι περί θετικής και αρνητικής πίεσης.

1)Τι είναι θετική και τι αρνητική πίεση? (ας μου το ξαναπείτε λίγο γιατί το έχω ξεχάσει, απλά θυμάμαι θετική είναι η πίεση όταν είναι μεγαλύτερη η είσοδος του αέρα από ότι η έξοδος του και το αντίθετο. Ισχύει?)

2)Πέρα από την σωστή τοποθέτηση των φαν για το σωστό airflow, αυτό μας εξασφαλίζει το σωστό αποτέλεσμα? Αν ναι, κατά ποσό ισχύει, και αν όχι γιατί :)?

3) Τι αποτελέσματα μας δίνει η θετική πίεση και τι η αρνητική?

4) Προσπαθούμε πάντα να έχουμε θετική πίεση μέσα στον υπολογιστή μας?

5)Η αρνητική πίεση αποφεύγετε γενικότερα στον χώρο του air cooling ή κάποιοι την προτιμούν-χρησιμοποιούν? Αν ναι, είναι από την overclocking κοινότητα ή επιλέγουν και μέση χρήστες ,gamers?

6)Υπάρχει κάποιος σωστός συνδυασμός για ένα καλό αποτέλεσμα? Τι εννοώ με αυτό. Έχω το Enforcer, παίρνει συνολικά 2 φαν 120mm μπροστά ή ένα 200mm, πάνω παίρνει 2 φαν 120mm ή ένα 200mm, και πίσω ένα 120mm φαν.

Μέσα σε αυτά τα πλαίσια, υπάρχει κάποιος σωστός ή καλύτερος συνδυασμός τον διαστάσεων τον φαν και στην επιλογή που θα κάνουμε στα φαν μας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εδώ Summoner Bill! :D

@ChameZX τσιμπάω κάτι - στρίβω και ένα τσιγαράκι για μετά το φαγητό και κάθομαι να σου απαντήσω σε ένα ένα τα ερωτήματα σου!

Reporting for duty! :D

1)Τι είναι θετική και τι αρνητική πίεση? (ας μου το ξαναπείτε λίγο γιατί το έχω ξεχάσει, απλά θυμάμαι θετική είναι η πίεση όταν είναι μεγαλύτερη η είσοδος του αέρα από ότι η έξοδος του και το αντίθετο. Ισχύει?)

Με απλά λόγια..

Θετική πίεση: Ο αέρας που μπαίνει στο case είναι περισσότερος από τον αέρα που βγαίνει. Άρα ο "παραπανίσιος" αέρας που στριμώχνεται μέσα στο case δημιουργεί θετική πίεση.

Αρνητική πίεση: Ο αέρας που βγαίνει από το case είναι περισσότερος από τον αέρα που μπαίνει. Σκέψου λοιπόν ότι ο αέρας που μπαίνει στο case δεν προλαβαίνει να το "γεμίσει" ( η έξοδος είναι μεγαλύτερη από την είσοδο ) και το case "στραγγίζει" από αέρα. Αυτή είναι η αρνητική πίεση.

2)Πέρα από την σωστή τοποθέτηση των φαν για το σωστό airflow, αυτό μας εξασφαλίζει το σωστό αποτέλεσμα? Αν ναι, κατά ποσό ισχύει, και αν όχι γιατί ?

Όταν μιλάμε για σωστή τοποθέτηση των fans εννοούμε όλα τα fans.. πολύς κόσμος δεν υπολογίζει τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού και εκεί είναι που μπορεί να σου χαλάσει τελείως το airflow. Πέρα λοιπόν από την σωστή τοποθέτηση των fans πρέπει να κάνεις και μια σωστή οργάνωση στα καλώδια σου. Ο κύριος λόγος ύπαρξης του cable managment είναι για να μην υπάρχουν εμπόδια στην ροή του αέρα. Άρα, πέρα από την σωστή τοποθέτηση των fans, πρέπει να κάνεις και ένα σωστό cable managment!

3) Τι αποτελέσματα μας δίνει η θετική πίεση και τι η αρνητική?

Σκέψου το ως εξής:

Ο αέρας μπαίνει δροσερός στο case αλλά (στην αρνητική πίεση) δεν μένει αρκετή ώρα μέσα στο case ώστε να δροσίσει το hardware. Στην άλλη περίπτωση (θετική πίεση) ο δροσερός αέρας μέσα στο case μένει αρκετή ώρα μέσα και ζεσταίνεται, όλο αυτό έχει το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θέλουμε.. ανακυκλώνουμε στην ουσία τον θερμό αέρα μέσα στο case μας.

4) Προσπαθούμε πάντα να έχουμε θετική πίεση μέσα στον υπολογιστή μας?

Προσπαθούμε να έχουμε πάντα ουδέτερη πίεση! Δηλαδή, όσος αέρας μπαίνει - τόσος αέρας βγαίνει.

5)Η αρνητική πίεση αποφεύγετε γενικότερα στον χώρο του air cooling ή κάποιοι την προτιμούν-χρησιμοποιούν? Αν ναι, είναι από την overclocking κοινότητα ή επιλέγουν και μέση χρήστες ,gamers?

Οι overclockers δεν ασχολούνται με το Air Flow, λογικό αφού συνήθως bencharoun σε bench tables. Χρησιμοποιούν ανεμιστήρες τύπου Delta, πολύ αποτελεσματικοί - καθόλου αθόρυβοι ! Οι Gamers από την άλλη συνήθως δεν έχουν ιδέα τι είναι το Air Flow.. :D Η αρνητική πίεση είναι ανεπιθύμητη από όλες τις απόψεις - στην οποιαδήποτε εφαρμογή.

6)Υπάρχει κάποιος σωστός συνδυασμός για ένα καλό αποτέλεσμα? Τι εννοώ με αυτό. Έχω το Enforcer, παίρνει συνολικά 2 φαν 120mm μπροστά ή ένα 200mm, πάνω παίρνει 2 φαν 120mm ή ένα 200mm, και πίσω ένα 120mm φαν.

Η καλύτερη επιλογή είναι η εξής:

Όσους ανεμιστήρες τοποθετήσεις στο case σου για να σου βάζουν αέρα μέσα, άλλους τόσους (χοντρικά) θα τοποθετήσεις για να σου βγάζουν αέρα. Άρα προσπαθείς να κρατήσεις την ισορροπία ανάμεσα σε θετική - αρνητική πίεση. Συγκεκριμένα στο δικό σου case μπορείς να βάλεις έναν 200 mm μπροστά να βάζει, έναν 120mm πάνω να βγάζει και έναν 120mm πίσω να βγάζει.

Edited by PinwmpireS
Link to comment
Share on other sites

Έκανα summon ειδήμονες ChameZX!

Μην το βάζεις κάτω :)

θα φερεις το βαρυ πυροβολικο?? χεχεχε

χαχα δεν με ακουμπα τιποτα μην ανυσηχεις :encouragement:

Είμαι εδώ Summoner Bill! :D

@ChameZX τσιμπάω κάτι - στρίβω και ένα τσιγαράκι για μετά το φαγητό και κάθομαι να σου απαντήσω σε ένα ένα τα ερωτήματα σου!

με το πασο σου φιλε μου :D!

Link to comment
Share on other sites

Αν ΔP>0, θετική πίεση ή υπερπίεση(boost), αν ΔP<0, αρνητική πίεση ή υποπίεση(vacuum). :P

αν μου πεις τι σημαινουν τα αρχικα ΔΡ θα το καταλαβω καλυτερα :)

Link to comment
Share on other sites

ChameZX, κάνε λίγο Scroll Up.. :D έκανα Edit στο προηγούμενο post μου!

πινω μπυρες και διαβαζω ποστ του PinwmpireS χαχα στην υγεια σου λοιπον!

εεε λοιπον να και ενας gamer που ενδιαφερεται να μαθει πολλα παραπανω για το hardware και τα λοιπα :)

αναλυτικοτατος!!! :D

πολυ καλος ευχαριστο παρα πολυ για τις απαντησεις σου!

Ωραια παμε σε ενα πραγματικο παραδειγμα, εχω αυτην την στιγμη, εναν Megaflow(700-1000rpm 100-110cfm) μπροστα και αλλον εναν πανω, και απο πισω βγαζει ενας 120mm Akasha(1700-1800rmp 70cfm), μετα εχω την Hyper 212 EVO, η HD7850 εχει Dual-X συστημα, και το τραφοδοτικο ειναι ενα corsair gs700.

εδω τι εχουμε? θετικη, αρνιτικη ή ουδετερη πιεση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, κάπως αιρετικά, νομίζω πως λίγη υποπίεση/αρνητική πίεση, δεν είναι κακή.

Θα ήταν, αν τα κουτιά σφράγιζαν αεροστεγώς.

Σε αυτή την περίπτωση θα ίσχυαν όλα ακριβώς όπως τα λέει ο PinwmpireS.

Επειδή όμως ο αέρας στα κουτιά μπορεί να μπει από χίλια δυο σημεία και αφού η φύση απεχθάνεται το κενό, μικρές διαφορές θα καλυφθούν από τον αέρα που θα μπεί στο κουτί επειδή ακριβώς θα "ρουφηχτεί" λόγω της υποπίεσης.

Το πλεονέκτημα είναι πως αυτόν τον έξτρα αέρα δεν τον τραβάει κάποιος ανεμιστήρας (ο οποίος παράγει θόρυβο, καίει ρεύμα κλπ) αλλά τον ρουφάει ουσιαστικά το κουτί.

Όλα αυτά βέβαια σε λογικά επίπεδα. Αν ο αέρας που βγαίνει είναι πολύ περισσότερος από τον αέρα που μπαίνει, θα έχεις πρόβλημα

π.χ. στο δικό μου κουτί Define XL USB 3.0 Black Pearl - Fractal Design έχω είσοδο (από μπροστά κάτω) έναν 14άρι και έξοδο (από πίσω και πάνω) έναν ίδιο 14ρι αλλά με κομμένες στροφές συν τον 18ρι του κουτιού με κομμένες στροφές επίσης. Έτσι ο 2600κ δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι 24/7 στα 4200 χωρίς δράματα.

Το σχέδιο στην αρχή ήταν να βάλω μπροστά και έναν 12ρι αλλά όταν κατάλαβα πως η θερμοκρασίες μου είναι μια χαρά προτίμησα τα λιγότερα db από τους 3-5(;) βαθμούς που θα κέρδιζα.

Φυσικά, όπως λέει και ο PinwmpireS, το cable managment πρέπει να είναι σωστό και προσεγμένο. Τίποτα από αυτά δεν δουλεύει αν στη μέση του airflow υπάρχουν καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

@perik Ισχύει αυτό που λες, δεν το θέλουμε όμως.. Άλλος ένας λόγος που προσπαθούμε να έχουμε ουδέτερη πίεση μέσα στο case είναι ακριβώς επειδή δεν θέλουμε να μπαίνει αέρας από σημεία που δεν υπάρχουν fans. Πλέον, τα 9 στα 10 cases έχουν fan filters σε κάθε fan slot, αυτό σημαίνει ότι σε κάποιον βαθμό ο αέρας "φιλτράρεται" όταν μπαίνει από fan.. όταν μπαίνει από αρμούς/ventilation holes etc τότε δεν φιλτράρεται καθόλου! Περισσότερη σκόνη λοιπόν μέσα στο case..

Link to comment
Share on other sites

@PinwmpireS

Σωστός!

Συμφωνώ και επαυξάνω για τη σκόνη. ;)

Αλλά, ο αέρας που ρουφιέται στο κουτί, θα μπει από τον πιο γρήγορο/εύκολο δρόμο και αυτός είναι από τις θέσεις που θα έμπαιναν ανεμιστήρες.

Στην περίπτωση του δικού μου κουτιού, από τα 2 μπροστινά slot για τον 2ο 14ρη και τον 12ρη πιο πάνω, που είναι φιλτραρισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρές λεπτομέρειες όλες αυτές.. δεν θα δει καμία απολύτως διαφορά αν έχει λίγο αυξημένη ή λίγο μειωμένη πίεση μέσα στο case! Αρκεί να προσπαθήσει να έχει είσοδο "ισοδύναμη" με την έξοδο. Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες! :D

Link to comment
Share on other sites

@PinwmpireS

δεν εχουμε φωτογραφικη μηχανη στο σπιτι ή κινιτο με καμερα, φοτογραφιες του κουτιου θα ανεβασω σε λιγο οταν ερθει ενα φιλαρακι μου απο εδω με κινιτο που εχει καμερα :) (με την ευκαιρια θα τις βαλω και στο Show your Case)

Link to comment
Share on other sites

Πο.. βλέπω τα καλώδια και με πιάνει μανία.. :D Κάτσε δες μερικά guides σχετικά με το cable managment.. υπάρχουν στανταρ σημεία και "κρυψώνες" για κάποια από τα καλώδια..

Θα σου γράψω αύριο το μεσημέρι σχετικά με την σωστή τοποθέτηση των fans.. πρέπει να ξυπνήσω στις 6:00 το πρωί και ακόμα δεν έχω κάνει ούτε μπάνιο! :D

Link to comment
Share on other sites

Πο.. βλέπω τα καλώδια και με πιάνει μανία.. :D Κάτσε δες μερικά guides σχετικά με το cable managment.. υπάρχουν στανταρ σημεία και "κρυψώνες" για κάποια από τα καλώδια..

Θα σου γράψω αύριο το μεσημέρι σχετικά με την σωστή τοποθέτηση των fans.. πρέπει να ξυπνήσω στις 6:00 το πρωί και ακόμα δεν έχω κάνει ούτε μπάνιο! :D

εγινε :) κανε δουλεια σου, και αυριο μερα ειναι!

ξεκιναω να ψαχνω guide για το Enforcer αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

Βρε μην ακούς τι σου λένε!.... :playful:

Κοπάνα έναν μπροστά κι έναν πίσω και είσαι ΟΚ.

Εγώ είχα 9 ανεμιστήρες στο κουτί μου παλιά και τι έκαναν?.............Θόρυβο μόνο....... :kiwi-fruit:

Αφού τα κουτιά μπάζουν από παντού, τι ψάχνεις?

Κάθε κάνα τρίμηνο, άνοιγέ το, ξεσκόνιζέ το, πήγαινέ το και σε κάνα βενζινάδικο και φύσα το κιόλας και είσαι κομπλέ.

Όλα τ'άλλα είναι απλά θεωρείες για να έχουμε κάτι να γράφουμε..... :pasta:

Link to comment
Share on other sites

Βρε μην ακούς τι σου λένε!.... :playful:

Κοπάνα έναν μπροστά κι έναν πίσω και είσαι ΟΚ.

Εγώ είχα 9 ανεμιστήρες στο κουτί μου παλιά και τι έκαναν?.............Θόρυβο μόνο....... :kiwi-fruit:

Αφού τα κουτιά μπάζουν από παντού, τι ψάχνεις?

Κάθε κάνα τρίμηνο, άνοιγέ το, ξεσκόνιζέ το, πήγαινέ το και σε κάνα βενζινάδικο και φύσα το κιόλας και είσαι κομπλέ.

Όλα τ'άλλα είναι απλά θεωρείες για να έχουμε κάτι να γράφουμε..... :pasta:

Το ποστ του Μαϊου είναι αυτό? :hehe:

Μία ερώτηση έχω μόνο, βενζινάδικο ότι να'ναι μάρκα ή συγκεκριμένο? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@ChameZX Δεν ξέρω τι παίχτηκε, οι εικόνες όμως με το pc σου έχουν εξαφανιστεί.. Ξαναβάλε τις φωτογραφίες και θα σου πω τι μπορείς να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

@ChameZX Δεν ξέρω τι παίχτηκε, οι εικόνες όμως με το pc σου έχουν εξαφανιστεί.. Ξαναβάλε τις φωτογραφίες και θα σου πω τι μπορείς να κάνεις!

.........τις πήρε ο αέρας..... :D

Link to comment
Share on other sites

Ο Gorillas μου είπε να σου πω ότι "για παππούς, έχεις πολύ όρεξη για trollάρισμα!" :D

To Gorilloboy είναι πολύ μ@νί και το ξέρει..........Με ζηλεύει γιατί σε λίγα χρόνια με φτάνει στην ηλικία. :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now