Recommended Posts

Γειά σας, εξετάζω το ενδεχόμενο να στήσω ενα νέο πολύ φτηνό κουτί με 400 ευρώ και έχοντας βρεί την πλειοψηφία των part σκέφτηκα να εγγραφώ ωστε να ζητήσω και τη γνώμη σας. Καταρχάς αναφέρω πως για συγκεκριμένο λόγο πρέπει οπωσδήποτε να έχει nvidia gpu μέσα γι'αυτό και δεν επέλεξα κάποιο απ'τα APU της AMD.

Αυτά που βρήκα ειναι τα εξής :

GPU

CPU

MOBO

RAM

SSD

CASE

Τι PSU προτείνετε ; Επιπλέον είναι η πρώτη φορά που θα στήσω μόνος μου οπότε οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη .

EDIT: Μάλλον θα επιλέξω την Ti έκδοση της 650 που ειναι ακριβότερη κατα 23 EUR.

Edited by dasdigo
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε dasdigo :T:

Να σε ρωτήσω για τι χρήση θα είναι το PC και γιατί θέλεις μόνο nVidia GPU?

Σε τι οθόνη θα είσαι?

Με τα κομμάτια που έχεις διαλέξει, με ένα 500άρι τροφοδοτικό θαρρώ πως θα είσαι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω το θέμα μιάς και εχει εξαφανιστεί (λολ).

Σκέφτομαι να στήσω ένα φτηνό pc με περιπου 400 ευρώ με προυπόθεση να έχει nvidia μέσα, παρακάτω είναι τα κομμάτια τα οποία έχω βρει.

GPU: NVIDIA GTX 650 Ti

CPU: Intel Pentium G860

ΜΟΒΟ: ASUS P8B75-M LX PLUS

SSD: KINGSTON V300 2,5" 60GB

CASE: Coolermaster Elite 241

RAM: CORSAIR XMS3 DDR3 4GB (2X2GB) 1333MHz (ίσως και να καταλήξω σε 2Χ4GB ανάλογα με feedback)

PSU: Coolermaster Elite Power 400W

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει εξαφανιστεί τίποτα! Απλά επειδή είσαι νέο μέλος και έκανες θέμα, έπρεπε να πάρει έγκριση από εμάς την οποία και πήρε.

Είναι τυπικό το θέμα!

Δηλαδή τι είχες γράψει που νομίζεις πως εξαφανίστηκε?

Το ποστ μου το βλέπεις στο 2ο ποστ?

Link to comment
Share on other sites

Ναί τώρα όλα οκ, επι του θέματος παίζω ελάχιστα παιχνίδια πέρα απο Dota 2 και όσο αφορά την nvidia gpu είναι γιατί οι linux drivers της AMD είναι άχρηστοι. Η οθόνη ειναι 21.5".

High-1920.png

Απ'οτι φένεται δεν γίνεται να βγεί με κάτω απο 400 οπότε λέω να ανεβάσω το budget στα 500 και να βάλω και 2X4GB RAM.

Επιπλέον χρησιμοποίησα αυτόν εδώ τον PSU calculator και μου έβγαλε ελάχιστο wattage 279 και recommended 329 οποτε πιστέυω το 400αρι είναι υπεραρκετό.

High-1920.png

High-1920.png

High-1920.png.1233b681e314c1f45f1dda26ad

Edited by dasdigo
Link to comment
Share on other sites

Ναί τώρα όλα οκ, επι του θέματος παίζω ελάχιστα παιχνίδια πέρα απο Dota 2 και όσο αφορά την nvidia gpu είναι γιατί οι linux drivers της AMD είναι άχρηστοι. Η οθόνη ειναι 21.5".

[ATTACH=CONFIG]11982[/ATTACH]

Απ'οτι φένεται δεν γίνεται να βγεί με κάτω απο 400 οπότε λέω να ανεβάσω το budget στα 500 και να βάλω και 2X4GB RAM.

Επιπλέον χρησιμοποίησα αυτόν εδώ τον PSU calculator και μου έβγαλε ελάχιστο wattage 279 και recommended 329 οποτε πιστέυω το 400αρι είναι υπεραρκετό.

H 21.5" παίζει 1920x1080?

Εγω πρωτο θεμα βλεπω γοριλλα παντως

Τι εννοείς φίλε μου Tavla?

Link to comment
Share on other sites

H 21.5" παίζει 1920x1080?

Ναί

Τι εννοείς φίλε μου Tavla?

Το πρώτο μου post δεν φενόταν και αντί για αυτό υπήρχε η απάντησή σου.

αν μπορεις, οικονομικα, δες και μια twin frozr

Η απλή 650 Ti σηκώνει χαλαρά Dota 2 σε max settings οπότε δεν υπάρχει λόγος, σκέφτομαι όμως να βάλω 2x4 RAM αντι για 2X2.

Δοκίμασα και να κάνω edit και δεν εξαφανίστηκε τίποτα οπότε μια χαρά όλα :D

Edited by dasdigo
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ των APU πάντως από άποψη απόδοσης/κόστους. Μπορείς να βάλεις κανονικά ξεχωριστή κάρτα της επιλογής σου και να απενεργοποιήσεις αυτή του APU.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ των APU πάντως από άποψη απόδοσης/κόστους. Μπορείς να βάλεις κανονικά ξεχωριστή κάρτα της επιλογής σου και να απενεργοποιήσεις αυτή του APU.

Πιστεύω δε λέει να πάρω APU και να χρησιμοποιώ ξεχωριστή κάρτα για γραφικά.

Έψαξα λίγο περισσότερο σήμερα και σκέφτομαι πως καλύτερη επιλογή CPU ίσως είναι ο AMD Athlon II X4 750K, σε σχέση με τον Pentium G860 είναι μόνο 15 ευρώ πιο ακριβός και με 4.318 πόντους PassMark - CPU Mark έναντι των 2.869 του G860. Βέβαια έχει και διπλάσια κατανάλωση (100 Watt έναντι των 50 του G860). [h=1][/h]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now