Christopher

Laptop βάση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Παρότι έχω ψάξει αρκετά, δεν μπορώ να καταλάβω ποια βάση είναι καλή και ποια όχι. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι έχει μία καλή βάση και αν γίνεται να μου προτείνει καμία? Μπορώ να διαθέσω 30-40 ευρώ max αλλά να κάνει την δουλειά της.

Την βάση την θέλω για laptop Dell 15,6''. Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χρήστο,

σε γενικές βάσεις, ένα "καλό" cooler για laptop πέρα απο τον ανεμιστήρα - έχει και 1-2 USB αντε και κανά card reader. Πανω κατω όλα την ίδια δουλεια κάνουν.. απλα πληρώνεις το brand/design και την ποιότητα κατασκευής. Να προτιμήσεις κάτι με στιβαρή κατασκευή (αλουμίνιο), να εχει τουλάχιστον έναν 140mm ανεμιστήρα όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο και (αν σε ενδιαφέρει) να έχει και μερικές ευκολίες του τύπου card reader, 1-2 USB κτλπ.

Εγω ας πούμε θα κοίταγα κάτι τέτοιο !

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι 2 ανεμιστήρες δίνουν πιο μεγάλη ροή αέρα αλλά μπορεί να κάνουν πιο πολύ θόρυβο σε σχέση με έναν μεγάλο σε λιγότερες στροφές. Όμως επειδή δεν είναι και καμιά επιστήμη (μια απλή βάση είναι), πιο πολύ κοιτάς τη ποιότητα κατασκευής και τις παρεχόμενες "ευκολίες" που λέει ο φίλος PinwmpireS.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ πως η κύρια δουλειά που κάνουν οι βάσεις έιναι να σηκώνουν πιο πάνω το laptop για να "αναπνέει".

Συνήθως οι ανεμιστήρες που έχουν έιναι "ψόφιοι" και ένα το laptop είναι παλιό σίγουρα έχει μαζέψει σκόνες

και θέλει πρώτα άνοιγμα και καθάρισμα και μετά laptop cooler.

Άποψη μου έιναι να δείς που έχει τρύπες από κάτω το δικό σου πρώτα (κυρίως που είναι το CPU και ο HDD) και μετά

να κινηθείς σε αγορά Notebook Cooler που έχει τα fanάκια εκέι που έχει το δικό σου Laptop υψηλή θερμοκρασία.

Αν έχει 3x60mm fans ή 1x140mm το θεωρώ αδιάφορο προσωπικά. Ψιλοθόρυβος ίσως πάντα να υπάρχει, αλλά υπάρχουν Notebook Coolers

με κουμπάκι για να σβήνουν τα fans (Cooler master Ergostand) ή με ρύθμιση στροφών!

Με 30-40? αγοράζεις κορυφαία εάν όχι την καλύτερη που κυκλοφορεί! Εσύ την θέλεις για να την κουβαλάς μαζί σου

ή φορτώνεις το Laptop να κάνει πολλά και την ακούει και θέλεις ψύξη χωρίς να σε νοιάζει ο ψιλοθόρυβος?

Link to comment
Share on other sites

2 μικροί ανεμιστήρες είναι καλό σκεπτικό, αλλά ανάλογα την περίπτωση ο ένας μεγάλος μπορεί να συμφέρει! Εγώ έχω αυτή τη βάση και βάζω macbook pro 13 επάνω. Έχει τρομερή ποιότητα κατασκευής, έχει ρύθμιση για στροφές έως τελείως off, για τα led on off και δεν σου τρώει την usb θύρα που χρειάζεται. Γενικά κάποιο laptop που να μην έχει τρύπες στο κάτω μέρος βολεύει ένας μεγάλος νομίζω. Αλλά ένα laptop ανάλογα με το που βρίσκεται το κάθε τι, βασική ψήκτρα, δίσκος, RAM και έχει grills εισαγωγής αέρα από κάτω, ίσως συμφέρει να πάρεις με 2 ή και 3 όπως είπε ο από πάνω. Οι παραπάνω προτάσεις είναι καλές πάντως.

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Εγώ θεωρώ πως η κύρια δουλειά που κάνουν οι βάσεις έιναι να σηκώνουν πιο πάνω το laptop για να "αναπνέει".

Συνήθως οι ανεμιστήρες που έχουν έιναι "ψόφιοι" και ένα το laptop είναι παλιό σίγουρα έχει μαζέψει σκόνες

και θέλει πρώτα άνοιγμα και καθάρισμα και μετά laptop cooler.

Άποψη μου έιναι να δείς που έχει τρύπες από κάτω το δικό σου πρώτα (κυρίως που είναι το CPU και ο HDD) και μετά

να κινηθείς σε αγορά Notebook Cooler που έχει τα fanάκια εκέι που έχει το δικό σου Laptop υψηλή θερμοκρασία.

Αν έχει 3x60mm fans ή 1x140mm το θεωρώ αδιάφορο προσωπικά. Ψιλοθόρυβος ίσως πάντα να υπάρχει, αλλά υπάρχουν Notebook Coolers

με κουμπάκι για να σβήνουν τα fans (Cooler master Ergostand) ή με ρύθμιση στροφών!

Με 30-40? αγοράζεις κορυφαία εάν όχι την καλύτερη που κυκλοφορεί! Εσύ την θέλεις για να την κουβαλάς μαζί σου

ή φορτώνεις το Laptop να κάνει πολλά και την ακούει και θέλεις ψύξη χωρίς να σε νοιάζει ο ψιλοθόρυβος?

Την θέλω να την κουβαλάω μαζί μου. Επίσης θα αγοράσω καινούριο λαπτοπ οπότε δεν ξέρω που βρίσκεται τι. Μαζί με το καινούριο λαπτοπ θέλω να πάρω και μια ψύκτρα!

Το laptop θα είναι Dell 15,6'' . Όλα τα Dell δεν έχουν στο ίδιο σημείο τα cpu/hdd?

@GregEl

Αυτή φαίνεται όντως ωραία. Υπάρχει σε κάποιο κατάστημα γιατί σε αυτά που κοίταξα εγώ (e-gate και msystems) δεν την βρήκα! Από που την αγόρασες εσύ?

@mofori

Επίσης ωραία.

Γενικά δεν ενδιαφέρομαι για τα extra χαρακτηριστικά(card reader. Ενδιαφέρομαι όμως να έχει καλή ποιότητα όπως είπα). Θέλω απλά το laptop , όταν δεν είμαι σε γραφείο, να μην ακουμπάει σε μαξιλάρια,σεντόνια, μάλλινα κλπ κλπ. :P

Link to comment
Share on other sites

Από δοκιμές που έχω κάνει παλιότερα και με το δικό μου laptop και σε laptops φίλων, το βασικό που θα σου πρότεινα είναι να έχει έναν μεγάλο ανεμιστήρα και όχι 2-3 μικρούς. Αν ειδικά ο ανεμιστήρας είναι έστω και λιγάκι δυνατός, θα δεις πολύ καλύτερες θερμοκρασίες σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη λύση που φέρει πολλά μικρά fans.

Παλιότερα είχα πορωθεί τόσο με τα laptop coolers γιατί είχα δοκιμάσει κάμποσα, που έκανα και mini review στο manhattan μου :hehe:

http://www.hwbox.gr/parousiaseis-melon/12019-manhattan-notebook-cooling-pad-mini-review.html

Link to comment
Share on other sites

@GregEl

Αυτή φαίνεται όντως ωραία. Υπάρχει σε κάποιο κατάστημα γιατί σε αυτά που κοίταξα εγώ (e-gate και msystems) δεν την βρήκα! Από που την αγόρασες εσύ?

Sorry φίλτατε που δεν είδα την ερώτησή σου πιο σύντομα. Εγώ την είχα πάρει από το ITsmart 45 euro και καπάκι την πήρε και ένας φίλος που εντυπωσιάστηκε με την ποιότητα και την απόδοση. (Πολύ αλουμίνιο για αυτό είναι ακριβή) Βγαίνει σε μαύρο και ασημί. Όντως τώρα δεν την βρίσκω και εγώ στον skroutz, αλλά την έβλεπα από skroutz στα Itsmart και visionstudio. Η enermax λέει ότι συνεργάζεται με κάποια καταστήματα για την Ελλάδα, οπότε αν θες μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιο από αυτά.

Να την κουβαλάς μαζί σου είναι λίγο δύσκολο γιατί έχει μπροστά το wrist rest, αλλά κατά τα άλλα έχει πολύ λεπτό profile, άρα αν έχεις αρκετά πλατιά τσάντα είσαι εντάξει.

Για μαλακές επιφάνειες πάντα θα έχεις πρόβλημα γιατί θα βουλιάζει λόγω βάρους. Εγώ σε μαξιλάρια και στρώματα δεν είχα πρόβλημα με την enermax, αλλά πάλι όλες όταν βουλιάζουν δεν είναι και ότι καλύτερο.

Νομίζω όμως ότι και η coolermaster λόγω μεγάλου ανεμιστήρα δεν θα σε απογοητεύσει. Είναι πιο φθηνή γιατί αντί του αλουμινίου έχει πλαστικό. Ή και αυτή που είναι κάτω από 40 ευρώ.

Α και για τα dell επειδή ανοίξαμε ενός φίλου τελευταία για να περάσουμε SSD, μπορώ να πω ότι ο μηχανικός που τα σχεδίασε ήταν μεθυσμένος... καθόλου πρακτικός σχεδιασμός. Για να αλλάξεις δίσκο πρέπει να το διαλύσεις αρκετά. Καλά τα Dell, καλή η υποστήριξη on site, αλλά έχουν κάνει και μερικές γκάφες. Αλλά εσύ ξέρεις.

Edited by GregEl
links corrected
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδεια. Ειμαι και εγω στο ιδιο δυλημα. Δουλευει η απλα ειναι ενα gadget ? υπαρουν καπου μετρησεις που οντος δειχνουν πτωση θερμοκρασιας με την χρηση τετοιων βασεων?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now