Picard

Χαρακτηριστικά και λειτουργίες τροφοδοτικών!!!

Recommended Posts

Γεια χαρα,θελω να ρωτησω ορισμενα πραγματα πανω στην αποδοση και την σταθεροτητα ενος τροφοδοτικου,καταρχην ποιες εταιριες ειναι πιο αξιοπιστες??? απ'οτι ξερω ειναι corsair,enermax και thermaltake,υπαρχει καποια αλλη καλη????

τι ρολο παιζουν τα amper???? οσο πιο πολλα amper τοσο πιο ισχυρο???? γιατι απ'οτι εχω δει δεν αντιστοιχουν ιδια amper σε συγκεκριμενα volt,τι πρεπει να προσεξει καποιος για να μην εχει προβληματα σταθεροτητας σε περιπτωση που βαλει καμια καλη καρτα γραφικων???? ποια volt παιζουν σημαντικο ρολο για επεξεργαστη και καρτα γραφικων???

π.χ το corsair που εχω ειναι στα 650watt και οι τροφοδοσιες εξοδου ειναι οι εξης: +3.3V - 24A, +5V - 30A, +12V - 52A, -12V - 0,8A, +5Vsb - 3A

Το enermax που εχω ειναι στα 650 watt και οι τροφοδοσιες εξοδου ειναι οι εξης: +3.3V:24A, +5V:24A, +12V1:30A, +12V2:30A, –-12V:0.5A, +5VSB:2.5A.

Παρολο που ειναι στα ιδια watt εχουν διαφορετικα amper....μπορουν και τα δυο να σηκωσουν οποιαδηποτε καρτα γραφικων της αγορας????

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε ένα - ένα.

Αξιόπιστες εν γένει, εταιρίες: ANTEC, BE QUIET!, COOLERMASTER, CORSAIR, COUGAR, ENERMAX, FRACTAL DESIGN, IN WIN, LEPA, NZXT, OCZ, SEASONIC, SILVERSTONE, THERMALTAKE, XFX. Σίγουρα μου διαφεύγουν κάποιες όπως και σίγουρα πολλές από την παραπάνω λίστα δεν φτιάχνουν τα τροφοδοτικά τους οι ίδιες, αλλά εμπιστεύονται άλλους κατασκευαστές. Η Corsair ας πούμε δεν κατασκευάζει τροφοδοτικά. Σχεδιάζει και ορίζει απαιτήσεις και μετά επιλέγει κάποιον OEM.

Πάμε τώρα στα τεχνικά. Για να θυμηθούμε φυσική λυκείου, η τάση του ρεύματος μετριέται σε Volts και η ένταση σε Amperes. Το γινόμενό τους, που είναι η ισχύς, σε Watts. Με δεδομένο ότι στους υπολογιστές, λόγω του ΑΤΧ μας αφορούν μόνο τρεις τάσεις (3.3v/5v/12v) το μόνο χαρακτηριστικό που καθορίζει την ισχύ μια μονάδας είναι τα Amperes που δύναται να δώσει στις αναφερόμενες τάσεις.

Η πιο σημαντική τάση στην πράξη είναι η 12v γιατί πάνω της φορτώνονται οι κάρτες γραφικών αλλά και μέρος της μητρικής. Το Corsair που αναφέρεις έχει ένα rail για την 12v και εκεί μπορεί να δώσει σχεδόν όλη του την ονομαστική ισχύ (52A x 12V = 624Watts!) οπότε καμία κάρτα δεν μπορεί να το γονατίσει στην πράξη.

Το enermax δίνει δύο rails για την 12άρα, με 30Α στην κάθε μία. Η ένταση όμως δεν πάει αθροιστικά, δηλαδή σίγουρα δεν μπορεί να δώσει 60Α @ 12V αλλά λιγότερα (π.χ. 54Α δηλαδή 648Watts). Θα δεις ότι κάποια φις του έχουν κίτρινα καλώδια ενώ κάποια άλλα έχουν κίτρινα με μία ρίγα (γαλάζια ή πράσινη ή μαύρη). Έτσι ξεχωρίζεις το ποια φις πηγαίνουν σε πιο rail. Σε αυτά τα τροφοδοτικά είναι σκόπιμο να μοιράζεις το φορτίο: στο ένα rail η κάρτα και στο άλλο τα της μητρικής.

Πάντως και τα δύο σηκώνουν οποιαδήποτε μονή κάρτα, στην πράξη. Αλλά αν βάλεις στο Enermax μια 7990 ίσως καταφέρεις να τερματίσεις τα 30Α της γραμμής. Οπότε τα single rail μάλλον είναι πιο "απλά" στην χρήση. Από την άλλη στα πολύ μεγάλα τροφοδοτικά το single rail προκαλεί κάποια ανεπιθύμητα χαρακτηριστικά.

Κάποια άλλα χαρακτηριστικά που ξεχωρίζουν τα καλά τροφοδοτικά από τα μετριότερα, είναι το ripple στις τάσεις εξόδου, ο παραγόμενος θόρυβος, το αν έχουν semi passive λειτουργία καθώς και αν διαθέτουν Ιαπωνικούς πυκνωτές, αν έχουν αποσπάσει κάποια κατηγορία efficiency rating και αν έχει πιστοποιηθεί η ισχύς τους, σε 50C θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Τέλος το μίνι σεντονάκι - από εδώ και στο εξής ξέρεις περίπου τι να κοιτάζεις στα review που διαβάζεις :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Εντός της 12V είναι και το CPU or not?

Επίσης να προσθέσω ότι τα καλά και ποιοτικά τροφοδοτικά μπορούν να τραβήξουν και λίγο παραπάνω από την ονομαστική ισχύ τους, και όταν ξεφύγουν πολύ απλά κλείνουν.

Η ουσία με τα psus είναι σε άλλα πράγματα πλεον: Efficiency σε χαμηλό φορτίο (<30%) και ησυχία. Κανένα από τα γνωστά δεν έχει θέματα με υπερθέρμανση - κίνδυνος για μπαμ και να συμπαρασύρει τα υπόλοιπα.

Απλώς να γνωρίζεις, ότι με το power efficiency των σημερινών cpu & gpu, αρχίζουν να μην αποκτούν νόημα τα τροφοδοτικά >650W...

Link to comment
Share on other sites

To cpu παίρνει σαφώς και από την 12v - δες ποιες τάσεις κουβαλάει το CPU EPS ρει ;)

Απλά νομίζω ότι φορτώνει λίγο και την 5v λόγω τάση κατωφλίου στα phases, αλλά παίζει να έχω μείνει πίσω και να δουλεύουν αλλιώς τα DrMOS και αυτά τα καινούργια του διαόλου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

το enermax triathlor fc 650w εχω ,ειναι semi modular με ιαπωνικους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες, τα 24 pin πανω στη μητρικη τροφοδοτει με το 12v1 ενω τα 8 pin για cpu τροφοδοτει με το 12v2,ειναι ετοιμα τα καλωδια,μετα χωριζει παλι τις υπολοιπες τροφοδοσιες με τα αποσπωμενα σε 12v1 και 12v2,η καρτα γραφικων η hd5670 δεν απαιτει ξεχωριστη τροφοδοσια,εχω μονο ενα καλωδιο(στο 12v1 ) με 4 molex των 4pin για να δωσω ρευμα σε δισκο και dvd,ειμαι ενταξει εδω??? .........

το corsair επειδη καταλαβα οτι ειναι λιγακι καλυτερο το περασα στον amd 6350 και τροφοδοτω ξεχωριστα με 6pin την GTX650 καρτα γραφικων.......οποτε σωστα τα συνδεσα...........................

ερωτηση εαν ειχα κανει το αντιθετο και ηθελα να δωσω ρευμα στην GTX650 με enermax συμφωνα με τα παραπανω του φιλου caution θα τοποθετουσα το καλωδιο σε 12v2?????

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζες το triathlon στον AMD, η λογική λέει ότι 24άρι και περιφερειακά (molex/sata) στην V1 και EPS (4+4) και γραφικά στην V2. Πάντως με τα συγκεκριμένα parts έχεις τόσο headroom που και "λάθος" να τα έβαζες, δεν θα είχες θέμα στην πράξη.

Επίσης δεν ξέρω σε ποιο ακριβώς Corsair αναφέρεσαι αλλά μην νομίζεις ότι είναι εξ' ορισμού καλύτερο από το Enermax. Enermax knows their shit, με μικρές ιστορικά εξαιρέσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζες το triathlon στον AMD, η λογική λέει ότι 24άρι και περιφερειακά (molex/sata) στην V1 και EPS (4+4) και γραφικά στην V2. Πάντως με τα συγκεκριμένα parts έχεις τόσο headroom που και "λάθος" να τα έβαζες, δεν θα είχες θέμα στην πράξη.

Επίσης δεν ξέρω σε ποιο ακριβώς Corsair αναφέρεσαι αλλά μην νομίζεις ότι είναι εξ' ορισμού καλύτερο από το Enermax. Enermax knows their shit, με μικρές ιστορικά εξαιρέσεις ;)

Αυτο εδω εχω CORSAIR HX650W MODULAR POWER SUPPLY - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - και τα δυο πανω κατω καλα ειναι,απλα εγω μπερδευτηκα με τα υπολοιπα amber που εδινε στο enermax επειδη ειναι πιο λιγα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Να κοτσαρω εδω την ερωτηση μου γιατι ειναι ωραιο το thread και ποιοτικο!

Σκεφτομαι να αγορασω Α10 6800 για HTPC το οποιο δεν θα εχει τιποτα αλλο περιφεριακο επανω.

Αντε στα πολλα ζορια να βαλω κανα Sata DVD και αντε (ιιισως αργοτερα) και καμια mainstream GPU, max επιπεδου καταναλωσης 7770-7870.

Αυτα θεωρητικα μας κανουν <300w καταναλωση. Θα ειμαι ΟΚ με ενα 480w PSU?

Σκεφτομαι κατι σε Be Quiet για αθορυβο. Straight Power E9 450 η 480CM.

Τι λετε? Ευχαριστω!

Edited by jimmy81
Link to comment
Share on other sites

@jimmy81 κάτι κάτω από 500w και @~50 ευρώ. Κανένα Corsair CX κανένα Lepa, τέτοια πράματα. Ή και το CM που λέει ο venisk αλλά εκεί διάβασε πρώτα κανένα review γιατί τα μεγαλύτερα αυτής της σειράς (700+) είχαν φάει μια γιούχα από το johhnyGURU, νομίζω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Να κοτσαρω εδω την ερωτηση μου γιατι ειναι ωραιο το thread και ποιοτικο!

Σκεφτομαι να αγορασω Α10 6800 για HTPC το οποιο δεν θα εχει τιποτα αλλο περιφεριακο επανω.

Αντε στα πολλα ζορια να βαλω κανα Sata DVD και αντε (ιιισως αργοτερα) και καμια mainstream GPU, max επιπεδου καταναλωσης 7770-7870.

Αυτα θεωρητικα μας κανουν <300w καταναλωση. Θα ειμαι ΟΚ με ενα 480w PSU?

Σκεφτομαι κατι σε Be Quiet για αθορυβο. Straight Power E9 450 η 480CM.

Τι λετε? Ευχαριστω!

Τα 480W είναι πάμπολα για τέτοιο σύστημα. Με 350-400W τροφοδοτικό καλύπτεσαι και πάλι είναι overkill. Αυτό το σύστημα 50-60W idle είναι και μέγιστο 150-160W σε πλήρες φορτίο. Άντε 200-220W αν βάλεις και την κάρτα γραφικών.

Καλά τα Be Quiet αλλά υπερβολικά ακριβά. Όπως είπαν και τα παιδιά, κοίτα κάτι σε Corsair CX ή τέλος πάντων κάτι στα 40-50? μέγιστο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ειδα οτι ειναι ακριβα, αλλα απ'οτι ειδα ειναι και τα πιο αθορυβα και ειναι και gold. Γιατι οπως λεει και ο Gr_God με 200w πανω κατω φορτιο θα δουλευει κατω απο το 50% load, οποτε το efficiency θα εχει ενα 5% loss στο bronze. Τριχες βεβαια και λεπτολογιες. Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ειδα οτι ειναι ακριβα, αλλα απ'οτι ειδα ειναι και τα πιο αθορυβα και ειναι και gold. Γιατι οπως λεει και ο Gr_God με 200w πανω κατω φορτιο θα δουλευει κατω απο το 50% load, οποτε το efficiency θα εχει ενα 5% loss στο bronze. Τριχες βεβαια και λεπτολογιες. Ευχαριστω για τις απαντησεις!

200W φορτιο θα έχεις στο 1% του χρόνου λειτουργίας του μηχανήματός σου, ίσως. Το 99% του χρόνου θα είσαι κάτω από τα 80W. Η διαφορά στο efficiency μεταφράζεται σε 13-14 κιλοβατώρες το έτος, αν υποθέσουμε πως το μηχάνημα θα είναι 12 ώρες συνεχόμενα ανοιχτό κάθε ημέρα του έτους. Αν δεις τον λογαριασμό της ΔΕΗ σου, θα καταλάβεις πως συζητάμε για μία διαφορά που είναι κάτω από το 1.5 ευρώ ανά έτος, θεωρώντας πως μιλάμε κιόλας για ένα μηχάνημα που θα λειτουργήσει 4380 ώρες τον χρόνο.

Όλα τα καλά τροφοδοτικά είναι λίγο-πολύ αθόρυβα, δεν είναι προνόμιο των Be Quiet. Βέβαια δεν αμφισβητώ πως ποιοτικά μπορείς να τα χαρακτηρίσεις την μερσεντές των τροφοδοτικών, αλλά είναι υπερβολικά ακριβά σε σχέση με άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αραγε οι κατασκευαστες δε χρησιμοποιουν μονο στερεους πυκνωτες στα τροφοδοτικα τους??? κατι γκρι σαν παστες που φαινονται πρεπει να ειναι κολλα που την εφαρμοζουν για να ειναι πιο σταθερα τα πυκνωτακια,οταν το πρωτοειδα νομιζα οτι εχω σκασμενα πυκνωτακια....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αραγε οι κατασκευαστες δε χρησιμοποιουν μονο στερεους πυκνωτες στα τροφοδοτικα τους??? κατι γκρι σαν παστες που φαινονται πρεπει να ειναι κολλα που την εφαρμοζουν για να ειναι πιο σταθερα τα πυκνωτακια,οταν το πρωτοειδα νομιζα οτι εχω σκασμενα πυκνωτακια....

Για λόγους κόστους (κυρίως) και πρακτικότητας. Όχι πως είναι πιο σταθερά από τα κλασσικά ηλεκτρολυτικά πυκνωτάκια, μύθος τιτανοτεράστιος, απλά είναι μικρότερα.

Κόλλα είναι, αλλά όχι για να είναι σταθερά τα πυκνωτάκια. Για μηχανική συνοχή την βάζουν. Αν δεν βάλεις κόλλα ή ηλεκτρομαγνητική μόνωση π.χ. στο πηνίο του APFC, κατά 99.9% σε κάποιες συνθήκες (εξαρτάται από πολλούς παράγοντες το ποιές) θα βουίζει σαν τρελό από τις ροπές που αναπτύσσονται.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now