jax7480

Article: OCZ Vertex 450 SSD Review: New and improved

Recommended Posts

Ζάχο, άλλη μια φορά :victorious:

Το διάβασα όλο και εστίασα στην τιμή πιο πολύ.

Μετά το έψαξα λίγο να δώ τι πάιζει και κατέληξα στα παρακάτω:

Ελλάδα: Διαθέσιμο σε μόνο ένα μαγαζί(που δεν είναι καν Ελλάδα) στα 219.46?(+7? μεταφορικά)

https://www.skroutz.gr/s/3428646/OCZ-Vertex-450-256GB.html

Αγγλία: Διαθέσιμο για £191.51 δηλαδή για 223,32? με την σημερινή ισοτιμία και -£108.48. Δηλαδή ήταν τόσο ακριβός και έπεσε?

Πάλι η τιμή είναι κοντά στο απο πάνω μαγαζί που έιναι δεν έιναι Ελλάδα.

OCZ VTX450-25SAT3-256G Vertex 450 256GB 7mm 2.5 inch SATA 3.0 Internal Solid State Drive: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Γερμανία: Φθηνότερη τιμή στα 206,16? (βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο τα φθηνότερα μαγαζιά έχουν απόθεμα, όπως συμβαίνει σε όλες τις χώρες). Η τιμή είναι πάλι κοντά με το "Ελληνικό μη Ελληνικό μαγαζί)

OCZ Vertex 450 256GB, 2.5", SATA 6Gb/s (VTX450-25SAT3-256G) Preisvergleich | Geizhals Deutschland

Αφού τα είδα αυτά, πήγα στο site τους και έψαξα το Where To Buy για Ελλάδα.

1. Στους online retailers και Retail Stores είδα μόνο το Πλάισιο, το οποίο παρεμπιπτόντως μάλλον έχει σταματήσει την OCZ

γιατί εκτός από δυο πολύ παλιά προϊόντα δεν έχει τίποτα.

2. Στους Distibutors είδα Braintrust και Oktabit

3. Το eshop έχει OCZ SSD αλλά το Line up που έχει δεν έχει όλα τα SSD.

Γενικά καταλήγω πως άλλη μια αξιόλογη εταιρία δεν έχει προϊόντα στην Ελλάδα :/

Δεν ξέρω, ποια είναι η άποψη σας?

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε σε κατάλληλη περίοδο το review μιας και τα χρήματα υπάρχουν για έναν 120άρη στο desktop μου, προς αντικατάσταση του παλιού αλλά αξιόπιστου ακόμη Vertex 2.

Απλά μου επιβεβαίωσε την επερχόμενη αγορά του 128άρη Vector.

Για το review, θα ήθελα να έβλεπα π.χ. γραφήματα ανάμεσα σε διάφορους ssd's που έχουν περάσει από τα χέρια σας. Δίνει νομίζω μία άμεση εικόνα για τις ικανότητες ενός drive, σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Μία standalone image δίνει επίσης πληροφορία, αλλά όχι ίσως τόσο πολύ όσο μία άμεση συγκριση.

Κατά τα άλλα, εξαιρετικό όπως πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε σε κατάλληλη περίοδο το review μιας και τα χρήματα υπάρχουν για έναν 120άρη στο desktop μου, προς αντικατάσταση του παλιού αλλά αξιόπιστου ακόμη Vertex 2.

Απλά μου επιβεβαίωσε την επερχόμενη αγορά του 128άρη Vector.

Για το review, θα ήθελα να έβλεπα π.χ. γραφήματα ανάμεσα σε διάφορους ssd's που έχουν περάσει από τα χέρια σας. Δίνει νομίζω μία άμεση εικόνα για τις ικανότητες ενός drive, σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Μία standalone image δίνει επίσης πληροφορία, αλλά όχι ίσως τόσο πολύ όσο μία άμεση συγκριση.

Κατά τα άλλα, εξαιρετικό όπως πάντα!

Έχεις δίκιο σε αυτό που ζητάς. Απλά οι περισσότερες μετρήσεις είναι σε νέο σύστημα και δεν υπάρχει ιστορικό από drives.

Ενημερωτικά πάντως, εντός του μήνα θα βγει SSD Round Up 2013 με καμιά 10αρια drives.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now