MetallicGR

Windows 8.1 RTM: Ετοιμάζονται για πρεμιέρα τον Αύγουστο!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Windows 8.1 RTM: Ετοιμάζονται για πρεμιέρα τον Αύγουστο!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354e0b3c641f0e1.jpg[/NEWS_IMG] Η Microsoft βρίσκεται σε στάδιο τελειοποίησης της έκδοσης RTM των Windows 8.1 για την διάθεσή της στα τέλη Αυγούστου. Στο blog της, η MS δήλωσε ότι οι OEM's θα έχουν εντός του Αυγούστου την πολυπόθητη έκδοση στα χέρια τους, για να εφοδιάσουν τις συσκευές τους ώστε να είναι έτοιμες για το επίσημο launch τον Οκτώβρη. Μάλιστα, αναφέρει ότι οι χρήστες των Windows 7 θα έχουν την επιλογή να κάνουν αναβάθμιση στα Windows 8.1 RTM κρατώντας τα αρχεία, τις ρυθμίσεις αλλά και τα προγράμματά τους ενώ , οι χρήστες των Windows 8 θα λάβουν ένα μήνυμα στο Windows Update για δωρεάν αναβάθμιση στο νέο λειτουργικό.

Τέλος, να θυμίζουμε ότι η Microsoft προσφέρει λειτουργίες όπως το Direct-X 11.2, αποκλειστικά στα Windows 8.1 και δεν έχει ανακοινώσει αν θα επεκταθούν και στα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα (Windows Vista/7) στο προσεχές μέλλον.

[img_ALT=Windows 8.1 RTM: Ετοιμάζονται για πρεμιέρα τον Αύγουστο!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums165-picture13660.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν δύσπιστος μέχρι που τα δοκίμασα και πραγματικά είναι πολύ καλό λειτουργικό..θα γίνει καλύτερο από τα 7 αν δεν είναι ήδη καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εγώ ^^

Τα έβαλα την πρώτη φορά και κάτι δεν μου καθόταν καλά. Ξαναγύρισα στα 7 και μια μέρα λέω δεν τα ξαναβάζω; Πιο σβέλτα μου φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Μακράν πιο ελαφρυά και με ένα tweaking μισής ώρας τα κάνεις ακόμα καλύτερα. Και αν θες να φτιάξεις το δικό σου ISO, Win Toolkit. Το δοκίμασα και έμεινα έκπληκτος! :D

Απλά έχουμε τον φόβο της αλλαγής IMO. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τα έχω σε VM μόνο και εκεί θα παραμείνουν. Δε μου κάθεται καλά το modern UI σε desktop μηχάνημα. Επίσης, πρέπει να επέμβω εγώ στο OS για να βάλω το start button 'ala' Win 7.

Γενικά, τα Win 8 με έχουν πείσει για την αξία τους σε tablet (τρομερή εμπειρία χρήσης πάνω σε Surface) αλλά καθόλου για τη χρηστικότητα τους σε desktop.

Και μιλάω και ως χρήστης Windows Phone.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από τόσο καιρό στο laptop τα έχω συνηθίσει. Αλλά επειδή σε άλλα μηχανήματα έχω Windows 7 και τα δουλεύω παράλληλα, η αλήθεια είναι ότι ακόμα καμιά φορά μου λείπει το start. Αλλά και πάλι, τα συνήθισα, μια χαρά είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Μακράν πιο ελαφρυά και με ένα tweaking μισής ώρας τα κάνεις ακόμα καλύτερα. Και αν θες να φτιάξεις το δικό σου ISO, Win Toolkit. Το δοκίμασα και έμεινα έκπληκτος! :D

Απλά έχουμε τον φόβο της αλλαγής IMO. ;)

Για πές για πές...

Link to comment
Share on other sites

Για πές για πές...

Θέλω να τους μαζέψω σε μια λίστα (με ss κτλ) και θα τους μοιραστώ. Είναι πολλά που βρήκα "παίζοντας" και πολλά που διάβασα/δοκίμασα. Κάθε πράγμα στον καιρό του.... :)

Είναι που περιμένω και τα RTM ^ για να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα. ;)

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Μεταλλικέ από την Ελλλάδα, αναμένω guide ε. Είναι καλό να τα έχουμε όλα συγκεντρωμένα κάπου, διευκολύνεται πολύ αυτός που δεν έχει όρεξη/χρόνο να τα ψάχνει σε διάφορα site :T:

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows 8 τα εχω βάλει 4 φορές και τις 4 φορές τα έχω σβήσει,απλά δεν μου κάνουν.

Και τις 4 φορές δεν ασχολήθηκες μαζί τους όπως δεν ασχολείται και το μεγαλύτερο ποσοστό που τα βάζει, οι υπόλοιποι έχουν ακόμα xp...

Και τα 8 και τα 8.1 είναι καλύτερα απο τα 7 είναι ποιο smooth πως το λένε πάνε τα κομμάτια τους!...

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο από ένα λειτουργικό είναι η εμπειρία χρήσης. Στα δίνουν όλα στο πιάτο και πάνε τα κομμάτια τους...

Τώρα για τους περίεργους που δεν θέλουν από σκάλωμα να τα μάθουν πρόβλημά τους ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο από ένα λειτουργικό είναι η εμπειρία χρήσης. Στα δίνουν όλα στο πιάτο και πάνε τα κομμάτια τους...

Τώρα για τους περίεργους που δεν θέλουν από σκάλωμα να τα μάθουν πρόβλημά τους ;)

Facebook-Like-Button.jpg

Facebook-Like-Button.jpg

Facebook-Like-Button.jpg

Facebook-Like-Button.jpg.f21640b4fa213ae

Link to comment
Share on other sites

Απλά τους έδωσα πολλές ευκαιρίες ,δεν μου κάνουν όμως.Δεν έχουν τίποτα να πούνε ,όπως ήρθαν θα φύγουν.

Τί να μάθω? Θα με διδάξει η microsoft πώς ένα λειτουργικό φτιαγμένο για tablets θα πρέπει να είναι αυτό που έχω εγκατέστημένο στο pc μου?

Δλδ τόσο πρόβατα είστε μερικοί ,ότι πεί η microsoft ότι είναι σωστό είναι ??? Και απο θέμα διαχείρισης πόρων , ΝΑΙ έχουν καλύτερη διαχείριση ,έ και.Αμά το user interface είναι για τα πανηγύρια πραγματικά , τί να το κάνω ?

Edited by Nikos33
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να λείπουν οι χαρακτηρισμοί..άκου πρόβατα..το metro είναι ένα κομμάτι του λειτουργικό και όχι όλο τ λειτουργικό που μπορείς να παρακάμψεις και να το βλέπεις μόνο στην αναζήτηση..ενώ το interface του 95 βολεύει ακόμα τρομερά...

Link to comment
Share on other sites

Απλά τους έδωσα πολλές ευκαιρίες ,δεν μου κάνουν όμως.Δεν έχουν τίποτα να πούνε ,όπως ήρθαν θα φύγουν.

Θελεις να μας πεις σε τι ακριβως δεν σου κανουν? ειναι μονο το interface που σε χαλαει και σε δυσκολευει να το κατανοησεις?

Πολλα παιζουν τον ρολο τους, τι ειδους χρηση κανεις γενικα ποσο ασχοληθηκες κλπ κλπ. Το να μην κανουν για το δικο σου σκεπτικο

σιγουρα δεν σημαινει πως δεν εχουν να πουν κατι η οτιδηποτε αλλες αερολογιες που λενε διαφοροι.

Τί να μάθω? Θα με διδάξει η microsoft πώς ένα λειτουργικό φτιαγμένο για tablets θα πρέπει να είναι αυτό που έχω εγκατέστημένο στο pc μου?

Δλδ τόσο πρόβατα είστε μερικοί ,ότι πεί η microsoft ότι είναι σωστό είναι ??? Και απο θέμα διαχείρισης πόρων , ΝΑΙ έχουν καλύτερη διαχείριση ,έ και.Αμά το user interface είναι για τα πανηγύρια πραγματικά , τί να το κάνω ?

Εδω δεν μπορω να καταλαβω πως απ την μια μας λες προβατα και απ την αλλη επιβεβαιωνεις πως ναι εχει καλυτερη διαχειριση αλλα και παλι βαζεις το interface σαν το μοναδικο σου προβλημα..

Και ερχομαι να σου πω πως σε 20λεπτακια μπορεις να το φερεις στα μετρα σου...και το metro ui να μην βλεπεις και εναρξη να εχεις.

Μηπως τελικα εισαι εσυ το αντιδραστικο προβατο και ακολουθεις την πλειοψηφια που κραζει κατι χωρις να ξερει τι πραγματικα ειναι και τι μπορει να προσφερει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now