tasos9

Προβληματάκια με 7670Μ

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Χθες ήρθε το καινούριο μου λάπτοπ :highly_amused: (Το Dell της υπογραφής). Όλα λειτουργούν κανονικά, απλά την κάρτα δεν την βλέπει το MSI Afterburner και το GPU-Z δεν ανοίγει. Χθες το πρωί το Afterburner για λίγη ώρα είδε κανονικά την κάρτα και μπόρεσα να κάνω και OC, μετά από ένα restart όμως σταμάτησε να την βλέπει. Το GPU-Z στην αρχή άνοιγε, πετούσε σφάλμα για Opencl detection αλλά μετά άνοιγε. Τώρα το ανοίγω και κολλάει στο logo χωρίς να κάνει τίποτα. Δοκίμασα να βάλω το AMD OpenCL SDK αλλά δεν ξεκόλλησε. Έχω βάλει τους catalyst 13.4 και επίσης είχα εγκαταστήσει τους τελευταίους για την Intel, αλλά μετά από δύο επανεκκινήσεις μου τους γύρισε στους μαμίσιους. Μετά δοκίμασα και Cat 13.6 beta αλλά τα ίδια. Καμιά βοήθεια? Θέλω να τρέξω κάνα 3DMark ρε παιδιά! Τζάμπα το πήρα το λάπτοπ? :P

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις το μικρόβιο μέσα ε; Εγώ το laptop με τον Ivy το αγόρασα επειδή δεν υπήρχε άλλος 3110M για να πάρω τα χρυσά στο bot :hehe: Αλλά νταξ τελικά πήραν κι άλλοι με τέτοιο CPU :P

Για δοκίμασε να μπεις στο BIOS και να απενεργοποιήσεις τελείως την ενσωματωμένη. Ή από την διαχείριση συσκευών ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις το μικρόβιο μέσα ε; Εγώ το laptop με τον Ivy το αγόρασα επειδή δεν υπήρχε άλλος 3110M για να πάρω τα χρυσά στο bot :hehe: Αλλά νταξ τελικά πήραν κι άλλοι με τέτοιο CPU :P

Για δοκίμασε να μπεις στο BIOS και να απενεργοποιήσεις τελείως την ενσωματωμένη. Ή από την διαχείριση συσκευών ;)

Εγώ πήρα κάποια χρυσά με τον 3227u, και ακόμα δεν τα έτρεξα όλα. Anyway, το έλυσα. Πήγα με driver sweeper σε safe mode, καθάρισα τα πάντα, έβαλα dell drivers για Intel και 13.4 για AMD και όλα ΟΚ. Την βλέπει στο AB (ψάχνομαι τώρα, είμαι στα 700/1000) και το GPU-Z βγάζει απλά OpenCL detection και μετά ανοίγει κανονικά. Btw, αν κλείσεις την ιντελ από την διαχείρηση συσκευών κλείνει και την ΑMD. Η εγκατάσταση των catalyst δεν έβλεπε τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Το driver sweeper είναι η μόνη λύση αν δεν θες να πας σε φορμάτ, πράγμα που είναι προτιμότερο γιατί πέραν του bloatware, "γλυτώνεις" και τους signed drivers που δεν σε αφήνουν να βάλεις δικούς σου... "εύκολα". :P

Link to comment
Share on other sites

Το driver sweeper είναι η μόνη λύση αν δεν θες να πας σε φορμάτ, πράγμα που είναι προτιμότερο γιατί πέραν του bloatware, "γλυτώνεις" και τους signed drivers που δεν σε αφήνουν να βάλεις δικούς σου... "εύκολα". :P

Εγώ πάντως πίστευα ότι κάπως κλείνει η HD4000. Τώρα που έκανα επανεκκίνηση πάλι MSI, κάτι gadgets και το GPU-Z δεν βλέπουν την κάρτα. Αν ανοίξω όμως κάτιι που θα την ενεργοποιήσει(κάνα παιχνίδι ας πούμε) όλα δουλεύουν κανονικά. Και το προφίλ με το OC από το afterburner ανοίγει, όπως και τα gadgetακια, το GPU-Z και το MSI AB OSD. Όλα καλά λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now