tilits

ασφαλες overclocking z87 για 3 χρονια

Recommended Posts

μολις εστισα το gaming pc με hardware . μολις εκανα overclocking τον 4670κ. αλλαξα σε xmp profile , multiplier x45, και cpu core voltage 1.25. ειναι ασφαλες το 1,25 για να με βγαλει το μινιμουν τουλαχιστον 3 χρονια για 8 ωρες την μερα χρηση? επισης ποσες ωρες να αφησω να τρεχει το aida64 cpu stress?

asus Sabertooth Z87

Intel Core i5 4670K

G.Skill Ripjaws-X Main Memory 8 GB 2,133 MHz 240-Pin 2x 4GB CL9 DIMM DDR3 RAM Kit

Corsair White Graphite Series 600T Midi-Tower Gehäuse (ATX)

Noctua NH-D14 CPU cooler

Seagate Barracuda ST2000DM001 Interne Festplatte 2TB (8,9 cm (3,5 Zoll), 7200 rpm, 64MB Cache, SATA III)"Corsair HX Series 750 Watt,

EVGA NVIDIA GeForce GTX 770 Superclocked mit ACX Cooler

Samsung 840 Pro Series interne SSD-Festplatte 128GB

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύει σταθερά, η τάση λειτουργίας και η θερμοκρασία (όσο μένει σε λειτουργικά επίπεδα) δεν έχουν απολύτως καμία επιρροή στην ζωή του. Είτε σε overclock ή σε stock, αν είναι να ζήσει 10 χρόνια, 10 θα ζήσει. Τα περί μειωμένης ζωής κτλ είναι φανφάρες, επιοικώς.

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύει σταθερά, η τάση λειτουργίας και η θερμοκρασία (όσο μένει σε λειτουργικά επίπεδα) δεν έχουν απολύτως καμία επιρροή στην ζωή του.

τι σημαίνει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

τι σημαίνει αυτο?

Μπακάλικα; Αν δεν δουλεύεις τον επεξεργαστή στους 80+ βαθμούς και με τάση +30-40% της ονομαστικής του, δεν έχει καμία σημασία όσο overclock κι αν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν κατάλαβα

Σταθερά = να μην σου πετάει 300 error σε 3 δευτερόλεπτα Prime95. Ή γενικά οποιοδήποτε error σε οποιοδήποτε μετροπρόγραμμα μετά από οποιονδήποτε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Tο αν σου πεταει errors η οχι δεν επειρεαζει την ζωη του cpu.H ζημια μπορει να γινει απο high vcore σε συνδιασμο με high temps.Το ποιο πιθανον ειναι να παθει degrade μετα απο καποιο διαστημα αμα τον δουλευεις ετσι.Για ολα υπαρχει ενα οριο παντα.Για τα 22nm για μενα μαξ vcore 1.35 εφοσον το cpu σου δεν βαραει 90αρες ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Tο αν σου πεταει errors η οχι δεν επειρεαζει την ζωη του cpu.H ζημια μπορει να γινει απο high vcore σε συνδιασμο με high temps.Το ποιο πιθανον ειναι να παθει degrade μετα απο καποιο διαστημα αμα τον δουλευεις ετσι.Για ολα υπαρχει ενα οριο παντα.Για τα 22nm για μενα μαξ vcore 1.35 εφοσον το cpu σου δεν βαραει 90αρες ειναι οκ.

Δεν έχει καμία απολύτως σύνδεση η θερμοκρασία με την τάση όσον αφορά τις ζημιές. Και τα 2 μπορούν να προκαλέσουν ζημιά, αλλά ξεχωριστή το καθένα. Και με 0.5 V αν φτάσει 150 °C θα λιώσει, αλλά και σε -50 °C με 2 V θα έχεις συνεχώς partial discharge. Θεωρητικά η υψηλότερη θερμοκρασία "βοηθάει" ώστε να γίνεται πιο εύκολα discharge, αλλά η διαφορά στην πράξη είναι αστεία. Το μόνο που αφήνουν οι χαμηλότερες θερμοκρασίες είναι η μείωση της αντίστασης των κυκλωμάτων, επιτρέποντας υψηλότερη ισχύ, ήτοι καλύτερο overclocking.

Και ναι, αν πετάει error μειώνεται η ζωή του επεξεργαστή δραματικά, για 7-8 λόγους ταυτόχρονα (gate lock, discharges κι ένα σωρό άλλα). Ακόμα και "λαϊκά" να στο θέσω, ό,τι βγάζει προβλήματα πάει να πει πως δεν λειτουργεί σωστά.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Mε 0.5v δεν βαρας 150αρες που να βαρας το κεφαλι σου,βγαλε και την ψυκτρα εντελος στους 105+ θα κανει reboot αυτοματα.Τα εχουμε πει και αλλες φορες εδω μεσα δεν ειναι το ιδιο να δουλευεις 1.40ν με 60αρες και με 1.40ν 90αρες.Η ζωη του δευτερου θα ειναι μικροτερη θεωρητικα.Αλλα μεχρι να γινει αυτο το cpu θα εχει πουληθει.Αν εισαι λιγο καντεμης θα παθει degrade.Εμενα προσωπικα δεν μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο.Ακουγα 980χ να ψωφανε σαν κοτοπουλα με 1.40ω σε αερα εμενα δουλευε 3 χρονια με 1.45ν μεχρι που τον πουλισα και ακομα ξυριζει.

Link to comment
Share on other sites

Mε 0.5v δεν βαρας 150αρες που να βαρας το κεφαλι σου,βγαλε και την ψυκτρα εντελος στους 105+ θα κανει reboot αυτοματα.

Δεν θα κάνει reboot, safety shutdown θα κάνει εντός κλασμάτων δευτερολέπτου (περίπου 400 ms ο Haswell για ακρίβεια). Και προφανώς ήταν απλά ένα παράδειγμα, με 0.5 V δεν ξεκινά καν ο επεξεργαστής.

Τα εχουμε πει και αλλες φορες εδω μεσα δεν ειναι το ιδιο να δουλευεις 1.40ν με 60αρες και με 1.40ν 90αρες.Η ζωη του δευτερου θα ειναι μικροτερη θεωρητικα.

Γιατί θα είναι μικρότερη θεωρητικά; Αφού δεν γνωρίζετε το πως και γιατί, δεν ξέρετε όχι να εξηγήσετε τα φαινόμενα αλλά ούτε καν ονομαστικά τα φαινόμενα πίσω από την λειτουργία του που θα μπορούσαν να προκαλέσουν βλάβες, πως μιλάτε για θεωρία ήθελα να ήξερα;

Δεν έχει καμία απολύτως διαφορά στην ζωή του επεξεργαστή όταν δουλεύεις με τάση εντός λογικών πλαισίων, σε ό,τι θερμοκρασία και αν είναι όσο αυτή βρίσκεται κάτω από το όριο λειτουργίας. Αυτό είχα εγώ να πω και πέρα από αυτό ο καθένας ας νομίζει και ας λέει ό,τι θέλει.

ΥΓ. Ο 980Χ δεν πέθαινε λόγω overclocking, λόγω ασχετοσύνης πήγαινε κι αυτός.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Eξηγησε μας εσυ τα φαινομενα αφου τα ξερεις καλητερα να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι.

Και εννοειτε οτι θα δουλευεις σε ταση λογικων πλαισιων δεν ανεφερα πουθενα εξωφρενικα volt.Οσον αφορα τις θερμοκρασιες ο καθενας λεει οτι θελει εγω λεω εχει θεμα εσυ οχι αλλος ναι κ.ο.κ αλλωστε εγω εννοουσα με ρευμα πανω απο το οριο που θετει η ιντελ καλο ειναι οι θερμοκρασιες να μην βαρανε κοκκινα.Ο καθενας ας τον δουλεψει οπως θελει.Περιστατικα απο degrade cpu με 24/7 oc υπαρχουν στο google δεν ειναι μυθοι.

Link to comment
Share on other sites

Eξηγησε μας εσυ τα φαινομενα αφου τα ξερεις καλητερα να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι.

Και εννοειτε οτι θα δουλευεις σε ταση λογικων πλαισιων δεν ανεφερα πουθενα εξωφρενικα volt.Οσον αφορα τις θερμοκρασιες ο καθενας λεει οτι θελει εγω λεω εχει θεμα εσυ οχι αλλος ναι κ.ο.κ αλλωστε εγω εννοουσα με ρευμα πανω απο το οριο που θετει η ιντελ καλο ειναι οι θερμοκρασιες να μην βαρανε κοκκινα.Ο καθενας ας τον δουλεψει οπως θελει.Περιστατικα απο degrade cpu με 24/7 oc υπαρχουν στο google δεν ειναι μυθοι.

Δεν τα ξέρω απλά καλύτερα, τα ξέρω απ'έξω κι ανακατωτά. Σου ανέφερα τα δύο από τα πιο απλά και συνηθή, partial discharge και gate lock. Για να στα εξηγήσω σοβαρά χρειάζεται να έχεις άπταιστη γνώση ηλεκτροτεχνίας και τουλάχιστον καλές γνώσεις ηλεκτρομαγνητισμού και ηλεκτρονικών. Αλλά, έτσι κι αλλιώς, δεν έχω λόγο να το κάνω, αφού εγώ υποστηρίζω πως δεν γίνεται καμία φθορά σε σχέση με την θερμοκρασία. Εσύ που υποστηρίζεις πως υπάρχει φθορά αναλόγως την θερμοκρασία, αν νομίζεις πως θέλεις εξήγησε και το πως και γιατί.

Αν κάποιος χρησιμοποιήσει το Google για να αποκτήσει πρόσβαση σε καμία σοβαρή πληροφορία και όχι για κάποιο "περιστατικό" που κάποιος, κάπου, κάποτε έγραψε σε ένα φόρουμ, μπορεί να μάθει τουλάχιστον τα βασικά κι από μόνος του.

Και ναι, έχεις δίκιο, ο καθένας λέει αυτό που θέλει και ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

τελικα τον εκανα τον πολλαπλασιαστη χ44 επειδη ειχα blue screen και αφησα το 1,25 που οπως διεβασα ειναι ασφαλες . στο linx ειχα blue screen ενω το aida64 στις 5 ωρες και ειμουν ενταξει. θερμοκρασιες το μαξιμουν ηταν γυρω στους 90 τωρα avarage δεν θυμαμαι ακριβως ποσο ηταν . ειναι ασφαλες για 8ωρες την μερα χρηση και να μου κρατησει για 3 χρονια? επειδη αν δεν ειναι να ρυθμισω στοκ συχνοτητες

Link to comment
Share on other sites

τελικα τον εκανα τον πολλαπλασιαστη χ44 επειδη ειχα blue screen και αφησα το 1,25 που οπως διεβασα ειναι ασφαλες . στο linx ειχα blue screen ενω το aida64 στις 5 ωρες και ειμουν ενταξει. θερμοκρασιες το μαξιμουν ηταν γυρω στους 90 τωρα avarage δεν θυμαμαι ακριβως ποσο ηταν . ειναι ασφαλες για 8ωρες την μερα χρηση και να μου κρατησει για 3 χρονια? επειδη αν δεν ειναι να ρυθμισω στοκ συχνοτητες

Απο λογικη πλευρα και αφηνοντας το τεχνικο κομματι στην ακρη, θελεις να κρατησεις τον επεξεργαστη σου αυτα τα 3χρονια οπως τονιζεις με 8ωρες την μερα ενεργο.

1) Σιγουρα σε στοck θα ηταν ιδανικη η χρηση και δεν βρισκω τον λογο που κανεις overclock. δεν σε καλυπτει σε stock?

2) Οι 90 βαθμοι που εχεις τρεχοντας stretchοπρογραμματα ειναι κατα καποιο τροπο αδιαφοροι και δεν προσφερουν κατι σε σχεση με αυτο που θες.

αφου τα τρεξες και ειδες οτι ειναι οκ, δες στην 8ωρη χρηση σου με αυτες τις ρυθμισεις τι θερμοκρασιες εχεις και επειτα κρινεις τι θα κανεις.

αν εισαι στα πλαισια των επιτρεπτων θερμοκρασιων παιζεις μπαλα αλλιως χαμηλωνεις αναλογικα.

Ολα τα υπολοιπα προσωπικα, ειναι αστεια. κανεις δεν θα σου εγγυηθει οτι το cpu θα αντεξει 3-4-10 χρονια ή οχι. εχεις την εγγυηση της αγορας.

Ειδικα την στιγμη που μιλαμε για ενα μετριο overclock δεν πιστευω οτι τιθεται τοσο σοβαρο θεμα πια με καταπονηση του επεξεργαστη για να γινεται θεμα

για μειωση του χρονου ζωης της cpu.

Προσωπικη αποψη και προσεγγιση αυτα που εγραψα, απλως σου δινω την οπτικη μου στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Με καλυπτει εργοστασιακες συχνότητές απλως επειδη ειναι k σειρα ειναι κριμα να μην εκμεταλευτω τις εξτρα δυνατοτητες και αν ειναι ασφαλες να το αφησω ετσι.στα stability test ποιες θερμοκρασιες να βλεπω τις μαξιμουμ η τις avarage? Επισης αν μου κρασαρει ενα stability test οπως το aida64 στις 5 ωρες ειναι καλυτερα να ριξω τον multiplayer και αλλο η ειμαι ενταξει αν μου αντεξει 5 ωρες?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εισαι με καπακι, θα σε συμβουλευα μεγιστο ρευμα τα 1.25 για καλοκαιρι και οπου σε φτασει ο πολλαπλασιαστης. Το cache και χαμηλο στα 39 να το αφησεις δεν υπαρχει πτωση επιδοσεων εκτος απο μετροπρογραμματα. Δωσε και λιγο ρευμα στο Vring (η system agent) 1.2 max και εισαι αρχοντας. Για stress testing θα σου προτεινα linx 0.6.4 με avx. Ρευμα κατα τη διαρκεια καταπονησης θα εχεις fixed με high LLC και αφου διαπιστωσεις οτι εισαι σταθερος (πχ 1 ωρα linx) τοτε θα το γυρισεις σε adaptive με ολα τα c states ενεργοποιημενα ωστε να σου πεφτει στα 800 mhz kai 0.7volt σε idle. Αν διαπιστωσεις ασταθειες τσιμπα λιγο ioa και iod μεχρι +.15 το πρωτο και +.2 το δευτερο (offset values). Επισης Vccin μεχρι 1.95 μεγιστο (βοηθαει σταθεροτητα)

Ελπιζω να σε καλυψα και να μην ξεχασα κατι.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Με εχασες μεγαλε επειδη εαι αρχαριος στο overclocking :P θα ψαξω για της ρυθμισεις που μου προτινες και θα φτασουμαι στο τελικο overclocking.το λινξ το ετρεξα και σε 15 λεπτα επεσε.επισης τι ενοεις ειμαι καπακι? :confused:

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Με εχασες μεγαλε επειδη εαι αρχαριος στο overclocking :P θα ψαξω για της ρυθμισεις που μου προτινες και θα φτασουμαι στο τελικο overclocking.το λινξ το ετρεξα και σε 15 λεπτα επεσε.επισης τι ενοεις ειμαι καπακι? :confused:

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Καπακι εννοω το ενσωματομενο heatspreader της ιντελ. Δεν χρειαζεται να επεμβεις ακομα σε αυτο, μαθε πρωτα πως το υπερχρονιζεις το cpu.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Για να στα εξηγήσω σοβαρά χρειάζεται να έχεις άπταιστη γνώση ηλεκτροτεχνίας και τουλάχιστον καλές γνώσεις ηλεκτρομαγνητισμού και ηλεκτρονικών.

εγώ πάντως ενδιαφέρομαι να μάθω κ πιστεύω πως , λόγω οτι βρισκόμαστε σε φορουμ που σχετίζεται άμεσα με το overclocking , θα υπάρχουν κ άλλοι που θα θέλουν να μάθουν.

κυρίως θα μ'ενδιέφερε αυτο :

δεν γίνεται καμία φθορά σε σχέση με την θερμοκρασία.

αν έχεις την καλοσύνη να μας εξηγήσεις θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξέρω απλά καλύτερα, τα ξέρω απ'έξω κι ανακατωτά. Σου ανέφερα τα δύο από τα πιο απλά και συνηθή, partial discharge και gate lock. Για να στα εξηγήσω σοβαρά χρειάζεται να έχεις άπταιστη γνώση ηλεκτροτεχνίας και τουλάχιστον καλές γνώσεις ηλεκτρομαγνητισμού και ηλεκτρονικών. Αλλά, έτσι κι αλλιώς, δεν έχω λόγο να το κάνω, αφού εγώ υποστηρίζω πως δεν γίνεται καμία φθορά σε σχέση με την θερμοκρασία. Εσύ που υποστηρίζεις πως υπάρχει φθορά αναλόγως την θερμοκρασία, αν νομίζεις πως θέλεις εξήγησε και το πως και γιατί.

Αν κάποιος χρησιμοποιήσει το Google για να αποκτήσει πρόσβαση σε καμία σοβαρή πληροφορία και όχι για κάποιο "περιστατικό" που κάποιος, κάπου, κάποτε έγραψε σε ένα φόρουμ, μπορεί να μάθει τουλάχιστον τα βασικά κι από μόνος του.

Και ναι, έχεις δίκιο, ο καθένας λέει αυτό που θέλει και ο καθένας κάνει ό,τι θέλει. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Μάλλον είσαι ολίγον αλαζόνας για να επιμένεις σε πράγματα τα οποία δεν έχουν σχέση με τα ηλεκτρονικά που σπούδασες σε κάποιο ΤΕΙ.

Electromigration is an effect dominated by temperature and the current density of a current flowing in a wire. It's caused by electrons bumping into metal atoms and moving them around. Higher temperature makes it easier to move the metal atoms. Higher current density affects electromigration because it means there are more electrons flowing through the wires.

If you increase the voltage, you'll be increasing the current flowing through the wires. Since there's more current, and there's not more metal in the chip, the current density goes up, which worsens electromigration.

Now, a little background: a given logic gate or transistor in a circuit generally only flips once per clock cycle. As it flips, a current flows, but once it's done flipping, there's very very little current (the transistors leak - they don't shut off completely - but for the purposes of this explanation, leakage is negligible). Each flip involves moving a little bit of charge, which involves a small current flowing for a brief time (say, 1 milliamp for 100 picoseconds).

A wire in a chip running at 1 GHz might see current flowing through it for, on average, 1 second out of every 10 seconds (100 picoseconds every 1000 picoseconds, over 10 seconds). If you overclocked that chip to 2GHz, now the wire will see current flowing for it for 2 seconds out of every 10 seconds (100 picoseconds every 500 picoseconds, over 10 seconds). This will roughly double the rate of electromigration (assuming the temperature doesn't go up).

In practice, most of the wires on the chip flip one way, then the other, then back, and so on--so if an atom gets bumped in one direction, another atom might get bumped back in the other direction when the signal flips the other way. This largely cancels out the electromigration, because the average current cancels out. Some of the metal wires, however, conduct current predominantly in one direction (for example, wires supplying power to a circuit, or short stubs of wires within individual gates) (a picture might help here, but I can't find a decent drawing program for Linux sad.png). A wire supplying a ground connection (low voltage) to a transistor will only see current flowing when the signal switches to 0, and the current always flows the same way. These wires are the most vulnerable to electromigration, and they'll experience a linear increase with clock frequency (as explained above).

AnandTech | Intel's 45nm Dual-Core E8500: The Best Just Got Better

2w4webp.png

34q7oyv.png

2hf0vhk.gif

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως ενδιαφέρομαι να μάθω κ πιστεύω πως , λόγω οτι βρισκόμαστε σε φορουμ που σχετίζεται άμεσα με το overclocking , θα υπάρχουν κ άλλοι που θα θέλουν να μάθουν.

κυρίως θα μ'ενδιέφερε αυτο :

αν έχεις την καλοσύνη να μας εξηγήσεις θα το εκτιμούσα.

Το εξήγησα: Δεν έχει καμία επιπλέον φθορά. Η θερμοκρασία επηρρεάζει στο ό,τι παρουσία υψηλότερης θερμότητας είναι πιθανότερο να αποκολληθούν ηλεκτρόνια από το υλικό και να προκαλέσουν φαινόμενα που θα σημάνουν φθορά, αλλά η διαφορά σε φάσμα 20-30-50 °C είναι αστεία. Το να εξηγήσω το γιατί δεν υπάρχει καμία ουσιαστική φθορά, είναι κάπως κωμικό - γιατί δεν υπάρχει, είναι η απάντηση.

Μάλλον είσαι ολίγον αλαζόνας για να επιμένεις σε πράγματα τα οποία δεν έχουν σχέση με τα ηλεκτρονικά που σπούδασες σε κάποιο ΤΕΙ.

Ίσως είμαι και πολύ αλάζονας, αλλά μάλλον φταίει ο τίτλος του "Δόκτωρ" και ότι πέρασε ο καιρός που σπούδασα κι είναι ο καιρός που διδάσκω. Μακάρι και ο Kris και ο κάθε Kris που γράφει άρθρα για κάποιο site να έχει εφάμιλλα προσόντα, αλλά δεδομένου πως σε 8 παραγράφους κείμενο όχι απλά δεν εξηγεί ούτε τα βασικότερα βασικά αλλά ούτε καν ονοματίζει το φαινόμενο που ισχυρίζεται πως προκαλεί την τάχα φθορά, πολύ αμφιβάλλω αν είναι σε θέση να γνωρίζει πραγματικά για τι μιλάει.

Electromigration (που δεν λέει ο Kris κάτι τέτοιο, ευτυχώς γι'αυτόν) δεν παθαίνει καθόλου εύκολα ένας επεξεργαστής. Χρειάζεται πολύ υψηλότερη τάση της ονομαστικής για να προκαλέσει βλάβη, εξού και έλεγα πάντα "σε λογικά πλαίσια η τάση" (το οποίο βέβαια partial discharge θα προκαλούσε πολύ πριν το electromigration). Ναι, η θερμοκρασία παίζει και αυτή ρόλο σε αυτό το φαινόμενο αλλά αν κάνεις τον κόπο να δεις τον τύπο (θεωρώντας πως θα καταλάβεις έναν τύπο μερικής παραγώγισης προς τις 3 διαστάσεις του χώρου) θα δεις πως η θερμοκρασία έχει ελάχιστη επίδραση σε σχέση με τις υπόλοιπες παραμέτρους.

Παρεπιπτώντος, σε περίπτωση electromigration, δεν έχεις "degrade" του επεξεργαστή αλλά τον "παίρνεις στο χέρι" εντός λεπτών ή το πολύ ωρών - κι καθόμαστε και συζητάμε πως προκαλεί "degrade" και "μειώνεται η ζωή του στα Χ χρόνια". Μόνο και μόνο όποιος ισχυρίζεται πως το electromigration μπορεί να συμβαίνει σε βάθος ετών, είναι άσχετος με το αντικείμενο. Αν συμβεί αυτό, μικραίνει ο αγωγός εκεί που συνέβει, έχεις συνεχή αυξημένη παραγωγή θερμότητας λόγω της σοβαρά αυξημένης αντίστασης σε εκείνο το σημείο (τετραγωνικά αυξανόμενη), αυξάνεται το φαινόμενο γεωμετρικά και "πάπαλα". Γι'αυτό μόνο η πυκνότητα ρεύματος έχει ουσιαστική σημασία, η οποία αν αυξηθεί άνω κάποιου ορίου θα ξεκινήσει το φαινόμενο, θα δημιουργήσει φθορά, η φθορά είναι που θα δημιουργήσει αυξανόμενες θερμοκρασίες τοπικά (thermal acceleration) και ξεκινά έτσι ο φαύλος και σύντομος κύκλος. Στις φωτογραφίες που εσύ έβαλες ούτε 2 ώρες δεν άντεξε ο αγωγός και είναι πολλαπλάσια μεγαλύτερος από αυτούς που έχουν μέσα οι μοντέρνοι CPU. Ασχέτως πως αυτή είναι από πείραμα που ο αγωγός είναι πολύ μεγαλύτερος από αγωγό επεξεργαστή, σήκωσαν θερμοκρασία στους 230 °C όπως θα είδες γιατί με <100 °C "δουλειά δεν γίνεται κουμπάρε" και "έφαγε" και τάση της τάξης των εκατοντάδων ή και χιλιάδων Volt, για να δημιουργηθεί πυκνότητα ρεύματος 10^7 Α/cm2 (σε κανάλι επεξεργαστή είναι κλίμακες χαμηλότερη).

Σύνοψις:

Το electromigration είναι ασυνήθιστο (εκτός αν είσαι η NASA), μη αναστρέψιμο και πλήρως καταστροφικό φαινόμενο. Αν συμβεί δεν γλυτώνεις μειώνοντας το overclock, οπότε τα περί degrade λόγω electromigration κτλ είναι καθέτως μπούρδες.

Η θερμοκρασία δεν επηρρεάζει την ζωή ενός επεξεργαστή όσο παραμένει στο πεδίο λειτουργίας του κατασκευαστή και η τάση λειτουργίας είναι σε λογικά πλαίσια.

Το overclocking δεν έχει καμία επιρροή στην ζωή ενός επεξεργαστή, εφόσον η λειτουργία του είναι επιβεβαιωμένα σταθερή και απροβλημάτιστη.

Degrade, αν συμβεί, μόνο με συνεχή partial discharge ίσως μπορούσε να γίνει και μόνο εφόσον η τάση είναι >+40% της ονομαστικής, ενώ μετά θα λειτουργούσε κανονικά ο επεξεργαστής μόνο σε πολύ χαμηλότερη τάση από αυτή (τουλάχιστον 25% κάτω).

Πιστεύω πως αυτά είναι ύπερ-αρκετά. Πέρα από αυτά, όπως γράφω και παραπάνω, ο καθένας κάνει και λέει ό,τι θέλει. Δεν γίνεται να τρώω ώρες καθημερινά για να εξηγώ πράγματα τέτοιας περιπλοκής, ιδιαίτερα όταν και αυτά που γράφω είναι στην ουσία μισές απαντήσεις. Μέσα σε ένα φόρουμ δεν γίνεται να πετάξει κανείς σε 5 παραγράφους όλη την γνώση που άλλοι θέλουν 10 χρόνια για να φτάσουν.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Το εξήγησα: Δεν έχει καμία επιπλέον φθορά. Η θερμοκρασία επηρρεάζει στο ό,τι παρουσία υψηλότερης θερμότητας είναι πιθανότερο να αποκολληθούν ηλεκτρόνια από το υλικό και να προκαλέσουν φαινόμενα που θα σημάνουν φθορά, αλλά η διαφορά σε φάσμα 20-30-50 °C είναι αστεία. Το να εξηγήσω το γιατί δεν υπάρχει καμία ουσιαστική φθορά, είναι κάπως κωμικό - γιατί δεν υπάρχει, είναι η απάντηση.

Ίσως είμαι και πολύ αλάζονας, αλλά μάλλον φταίει ο τίτλος του "Δόκτωρ" και ότι πέρασε ο καιρός που σπούδασα κι είναι ο καιρός που διδάσκω. Μακάρι και ο Kris και ο κάθε Kris που γράφει άρθρα για κάποιο site να έχει εφάμιλλα προσόντα, αλλά δεδομένου πως σε 8 παραγράφους κείμενο όχι απλά δεν εξηγεί ούτε τα βασικότερα βασικά αλλά ούτε καν ονοματίζει το φαινόμενο που ισχυρίζεται πως προκαλεί την τάχα φθορά, πολύ αμφιβάλλω αν είναι σε θέση να γνωρίζει πραγματικά για τι μιλάει.

Electromigration (που δεν λέει ο Kris κάτι τέτοιο, ευτυχώς γι'αυτόν) δεν παθαίνει καθόλου εύκολα ένας επεξεργαστής. Χρειάζεται πολύ υψηλότερη τάση της ονομαστικής για να προκαλέσει βλάβη, εξού και έλεγα πάντα "σε λογικά πλαίσια η τάση" (το οποίο βέβαια partial discharge θα προκαλούσε πολύ πριν το electromigration). Ναι, η θερμοκρασία παίζει και αυτή ρόλο σε αυτό το φαινόμενο αλλά αν κάνεις τον κόπο να δεις τον τύπο (θεωρώντας πως θα καταλάβεις έναν τύπο μερικής παραγώγισης προς τις 3 διαστάσεις του χώρου) θα δεις πως η θερμοκρασία έχει ελάχιστη επίδραση σε σχέση με τις υπόλοιπες παραμέτρους.

Παρεπιπτώντος, σε περίπτωση electromigration, δεν έχεις "degrade" του επεξεργαστή αλλά τον "παίρνεις στο χέρι" εντός λεπτών ή το πολύ ωρών - κι καθόμαστε και συζητάμε πως προκαλεί "degrade" και "μειώνεται η ζωή του στα Χ χρόνια". Μόνο και μόνο όποιος ισχυρίζεται πως το electromigration μπορεί να συμβαίνει σε βάθος ετών, είναι άσχετος με το αντικείμενο. Αν συμβεί αυτό, μικραίνει ο αγωγός εκεί που συνέβει, έχεις συνεχή αυξημένη παραγωγή θερμότητας λόγω της σοβαρά αυξημένης αντίστασης σε εκείνο το σημείο (τετραγωνικά αυξανόμενη), αυξάνεται το φαινόμενο γεωμετρικά και "πάπαλα". Γι'αυτό μόνο η πυκνότητα ρεύματος έχει ουσιαστική σημασία, η οποία αν αυξηθεί άνω κάποιου ορίου θα ξεκινήσει το φαινόμενο, θα δημιουργήσει φθορά, η φθορά είναι που θα δημιουργήσει αυξανόμενες θερμοκρασίες τοπικά (thermal acceleration) και ξεκινά έτσι ο φαύλος και σύντομος κύκλος. Στις φωτογραφίες που εσύ έβαλες ούτε 2 ώρες δεν άντεξε ο αγωγός και είναι πολλαπλάσια μεγαλύτερος από αυτούς που έχουν μέσα οι μοντέρνοι CPU. Ασχέτως πως αυτή είναι από πείραμα που ο αγωγός είναι πολύ μεγαλύτερος από αγωγό επεξεργαστή, σήκωσαν θερμοκρασία στους 230 °C όπως θα είδες γιατί με <100 °C "δουλειά δεν γίνεται κουμπάρε" και "έφαγε" και τάση της τάξης των εκατοντάδων ή και χιλιάδων Volt, για να δημιουργηθεί πυκνότητα ρεύματος 10^7 Α/cm2 (σε κανάλι επεξεργαστή είναι κλίμακες χαμηλότερη).

Σύνοψις:

Το electromigration είναι ασυνήθιστο (εκτός αν είσαι η NASA), μη αναστρέψιμο και πλήρως καταστροφικό φαινόμενο. Αν συμβεί δεν γλυτώνεις μειώνοντας το overclock, οπότε τα περί degrade λόγω electromigration κτλ είναι καθέτως μπούρδες.

Η θερμοκρασία δεν επηρρεάζει την ζωή ενός επεξεργαστή όσο παραμένει στο πεδίο λειτουργίας του κατασκευαστή και η τάση λειτουργίας είναι σε λογικά πλαίσια.

Το overclocking δεν έχει καμία επιρροή στην ζωή ενός επεξεργαστή, εφόσον η λειτουργία του είναι επιβεβαιωμένα σταθερή και απροβλημάτιστη.

Degrade, αν συμβεί, μόνο με συνεχή partial discharge ίσως μπορούσε να γίνει και μόνο εφόσον η τάση είναι >+40% της ονομαστικής, ενώ μετά θα λειτουργούσε κανονικά ο επεξεργαστής μόνο σε πολύ χαμηλότερη τάση από αυτή (τουλάχιστον 25% κάτω).

Πιστεύω πως αυτά είναι ύπερ-αρκετά. Πέρα από αυτά, όπως γράφω και παραπάνω, ο καθένας κάνει και λέει ό,τι θέλει. Δεν γίνεται να τρώω ώρες καθημερινά για να εξηγώ πράγματα τέτοιας περιπλοκής, ιδιαίτερα όταν και αυτά που γράφω είναι στην ουσία μισές απαντήσεις. Μέσα σε ένα φόρουμ δεν γίνεται να πετάξει κανείς σε 5 παραγράφους όλη την γνώση που άλλοι θέλουν 10 χρόνια για να φτάσουν.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες και την αναλυση, δεν εχω τις θεωρητικες σου γνωσεις για να μπω σε ενα debate σχετικα με το γιατι και πως αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι ορισμενες απο τις διατυπωσεις σου ειναι λαθος διχως να το θετω υποτιμητικα, γιατι δεν μιλας με την overclocking κοινοτητα απο κοντα αλλα και με process engineers της Intel και της AMD που γραφουν σε πολυ γνωστο site ωστε να ξεκαθαρισεις καποια πραγματα και να μαθουμε ολοι μας κατι παραπανω;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κριμα να τα συζηταμε αυτα εδω. Καλυτερα νεο νημα με αυτες τις ενδιαφερουσες πληροφοριες.

Φιλε μου κοιτα επισης εδω

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now