tilits

ασφαλες overclocking z87 για 3 χρονια

Recommended Posts

Λογω καλοκαιριου, θα σου ελεγα να μεινεις μεχρι τα 1.25 και οσο βασταει η ψυκτρα σου ωστε σε λινξ να εχεις κατω απο 92 βαθμους. Αν σε περνει και βλεπεις οτι πεζει στα 80+ (πραγμα σχεδον απιθανο) τοτε δωσε μεχρι 1.3 και εισαι ενταξει. Στο λινξ με ολη τη μνημη τα τεστ ομως!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα ολα περνα σε ολα εκτος απο το occp.σε αλλο site διεβασα οτι για haswell το καλυτερο ειναι το aida64.πρεπει να ειναι σε ολα stable για να θεωρουμαι stable? Σε παιχνιδια δεν μου κρασαρει

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα ολα περνα σε ολα εκτος απο το occp.σε αλλο site διεβασα οτι για haswell το καλυτερο ειναι το aida64.πρεπει να ειναι σε ολα stable για να θεωρουμαι stable? Σε παιχνιδια δεν μου κρασαρει

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Το stable το οριζει ο καθενας αναλογα με τις αναγκες του. Αν δεν σου κρασαρει εισαι οκ. Μην παραξενευτεις ομως αν καμια φορα εκει που δεν το περιμενεις φας restart. Σημαινει οτι δεν εισαι οσο σταθερος πρεπει και θες περισσοτερο tweaking των ρευματων.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οι θερμοκρασια παιζει ρολο η οχι? Αν οχι ποιος ο λογος να αλλαξεις cooler οταn μπορεις να πας πχ στα 4.2 με στοκ cooler και 90+ βαθμους?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οι θερμοκρασια παιζει ρολο η οχι? Αν οχι ποιος ο λογος να αλλαξεις cooler οταn μπορεις να πας πχ στα 4.2 με στοκ cooler και 90+ βαθμους?

Παιζει ρολο γιατι κοβει απο τον υπερχρονισμο. 90 βαθμους σε τι ομως. Αν ειναι stress test me avx εχει καλως.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο γιατι κοβει απο τον υπερχρονισμο. 90 βαθμους σε τι ομως. Αν ειναι stress test me avx εχει καλως.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

φιλοι ειμαι τωρα στο aida64 για 2,30 ωρες και οι μαξιμουμ θερμοκρασιες ειναι 85. ειμαι ενταξει? ποιες ειναι οι επιθυμητες μαξιμουμ θερμοκρασιες?

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο γιατι κοβει απο τον υπερχρονισμο. 90 βαθμους σε τι ομως. Αν ειναι stress test me avx εχει καλως.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

δεν μπηκα ακομη στην διαδικασια να κανω OC (i5 4670K + asus z87 pro) γιατι ειμαι με στοκ cooler, αλλα αν δεν ειναι τοσο "επιβλαβες" οι θερμοκρασιες να φτανουν 85-90 σε stress tests τοτε να το σκεφτω...

Link to comment
Share on other sites

φιλοι ειμαι τωρα στο aida64 για 2,30 ωρες και οι μαξιμουμ θερμοκρασιες ειναι 85. ειμαι ενταξει? ποιες ειναι οι επιθυμητες μαξιμουμ θερμοκρασιες?

κατά τη γνώμη μου, δε χρειάζονται πολύωρος βασανισμός του επεξεργαστή για να δεις θερμοκρασίες κ να διαπιστώσεις κατά ποσο είναι σταθερό.

μ'ένα μισάωρο είσαι εντάξει.

απο εκεί κ πέρα η καθημερινή χρήση του υπολογιστή θα σε οδηγήσει σε ασφαλή συμπεράσματα.

βάλε ενα παιχνιδάκι να παίζει κ δες τι θερμοκρασίες πιάνει

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει διαφορα στο gaming με το overclock?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Στη μια καρτα γραφικων οχι τοσο. Απο τις 2 και πανω φαινεται εντονα η διαφορα.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εννοω overclocking cpu αν κανει διαφορα.Επισης αξιζει το overclocking της gpu?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Αυτο σου απανταω και γω. Αν εχεις μια καρτα γραφικων μην περιμενεις μεγαλη διαφορα, στις περισσοτερες παιζει μεγαλυτερο ρολο γιατι δεν τις περιοριζει.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now