tilits

Καινούριο pc για μέτριο gaming και γενική χρήση

Recommended Posts

Εχω mobo z87 την asus sabertooth και ραμ gskill ripjaws x 8gb .θελω να τροφοδοτικο σκεφτουμαι για corsair 650 tx και ενα value for money case .processor σκεφτουμαι για 4670k .για μετριο gaming θα ειμαι ενταξει με τα on board γραφικα του 4670k?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

1080p .βασικα ειναι για τον αδελφό μου. εγω εστησα high end και εγινε λαθος στην παραγγελια και μου έστειλαν ακομη μια ραμ και μια μητρική και σκεφτηκα να στησω ακομα ενα αλλο pc με λιγα λεφτα αφου εχω την μητικη και την ραμ και οθονη.

Σε βιντεο που εχω δει ο haswell ετρεχε ικανοποιητικα το dirt 3 και την συγκριναν με την 650m. Για να παω σε καρτα γραφικων δεν πρεπει να ειναι πανω απο 200 ευρω ? Επειδη κοιταξα και η 650m που εχει τις ιδιες δυνατότητες με τον haswell ειναι γυρω στα 100 ευρω. Θα παιζει κυριως call of duty battlefield αλλα δεν ειναι αναγκη να παιζει σε high

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το dirt 3 θα παίξει εύκολα στο medium με ~35 fps σε 1080p, το battlefield 3 θα παίξει σε low με 30κάτι frames. Συγκριτικά, η gpu του αντίστοιχου AMD, Α10-6800k είναι ανώτερη σε gaming καταστάσεις.

Στο περίπου->Intel Core i7-4770K 'Haswell' HD Graphics 4600 GPU Performance Review | techPowerUp

Γενικά αφού δε σε ενδιαφέρει να ρίξεις λίγο την ανάλυση/λεπτομέρεια θα σε βγάλει λίγο καιρό (να δεις μήπως σου αρκεί) και ύστερα παίρνεις μια 7770 με 110? και είσαι μια χαρά για τουλάχιστον 2 χρόνια! Δε χρειάζεται να δώσεις 200 ευρώ στην περίπτωσή σου. ;)

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα να του το αφησω onboard τα γραφικα για 2 χρονια και μετα που θα αρχισει η δικια μου gtx770 να δυσκολευται θα την βγαλω απο το δικο μου και θα την βαλω στο δικο του αδελφου μου.αλλα θελω να ξερω αν θα μου βγαλει 2 χρονια η onboard του 4670κ με μετρια γραφικα? Επιδης θα ειμαι ενταξει με την z87 με τα onboard γραφικα η θελω h87?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Η sabertooth σου απ' ότι βλέπω έχει HDMI και DP σωστά; Οπότε κοίτα αν έχεις τέτοιες θύρες στο monitor σου! 2 χρόνια με την on board; Εξαρτάται από το παιχνίδι, τις ρυθμίσεις, τον driver κλπ. Γενικά όμως δεν νομίζω να κρατήσει τόσο. Αν θες πρόβλεψη: 5 μήνες το πολύ.

Πολλά games θα παίξουν ικανοποιητικά στην onboard με medium ίσως και Low.

πχ Dota2, Fifa13 θα παίξουν και σε high. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει hdmi η οθονη και η mobo.αλλα υποστηριζει η z87 τα onboard γραφικα? Επιδη ειμαι με την ιδεα οτι μονο η h87 υποστηριζει onboard γραφικα αλλα δεν ειμαι σιγουρος

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ε δώσε και ένα εύρος τιμών να βοηθήσεις. :)

60-70ευρω μαξιμουμ. υπολογιστε οτι θα την φερω απο ebay οπου λογικα ειναι φθηνοτερη

Link to comment
Share on other sites

σε case ειμουν αναμεσα σε corsair 300r , COOLER MASTER HAF 912,Antec Eleven Hundred αλλα μαλλον θα παω για το corsair 300r επειδη τα αλλα ειναι ακριβα απο το ebay σε συγκριση με την πραγματικη τους τιμη. για power supply σκεφτουμαι Corsair TXM 650. αν εχει καποιος αλλος κατι υποψη του για power supply και case να το εισηγηθει και να το κοιταξουμαι. επισης θα χρειαστω cpu cooler? αν κανω overclock θα δω και διαφορα πανω στο onboard grasphics?[h=1][/h]

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι θελω ψυχτρα αν θα κανω οβερκλοκινγκ αλλα με οβερκλοκινγκ θα βελτιωθουν και τα onboards graphics?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι θελω ψυχτρα αν θα κανω οβερκλοκινγκ αλλα με οβερκλοκινγκ θα βελτιωθουν και τα onboards graphics?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Σορρυ, ήμουν εκτός. Θα δεις διαφορά της τάξης των 2-3 fps αν την πουσάρεις στα 1.7GHz (από τα 1.2 που είναι τα εργοστασιακά). Λίγα πράγματα δηλαδή. ;)

Link to comment
Share on other sites

300r κουτι ειναι απο τα καλυτερα για κατω απο 75Ε, psu θα παρεις modular? Γιατι στην αρχη ειπες TX 650 αλλα μετα TXM 650. To modular TX ειναι channel well ενω το TX 650 v2 ειναι seasonic (πληροφοριακα παντα) και γενικος seasonic > απ ολα τα αλλα (ουτε ποσοστα να επαιρνα δλδ :P). Eπισεις η 7770 που σου ειπαν τα παιδια ειναι πολυ καλη λυση και θα σε βγαλει κανα 2 χρονο αναετα. Οποτε δες αν το αντεχει το budget σου γιατι με τα οnboard δεν θα δεις ασπρη μερα :/

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει να βαλω 7770 επειδη μολις εστισα gaming pc και μου στοιχισε 2200 ευρω και επειδη μου εστειλαν μια μιτρικη επιπλεον και ραμ και βαριεμαι να μπλεξω με επιστροφες και αποφασισα να στισω ακομα ενα pc για μετριο gaming για τον αδελφο μου.το θεμα ειναι αν θα ειναι ικανοποιητικο για μετριο gaming? Επειδη εχω την gtx 770 και στα 2 χρονια που θα αρχιζει να δυσκολευται θα βαλω μια καλυτερη καρτα στο δικο μου και την gtx 770 θα την βαλω στο αλλο το pc του αδελφου μου.προτιμω το txm επειδη ειναι semi modular αλλα δεν ξερω ποιο να αγορασω σε συκριση με το tx v2.με προβληματιζει το tx v2 που δεν ειναι semi modular.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Συγχηστηκα στο αλλο topic ηθελα να καμω το σχολιο με το overclocking.φιλε ειναι τελεια η dell που μου εισηγηθηκες.ποια ειναι η γνωμη σου για τα onboard graphics του 4670κ για ελαφρυ προς μετριο gaming?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει να βαλω 7770 επειδη μολις εστισα gaming pc και μου στοιχισε 2200 ευρω και επειδη μου εστειλαν μια μιτρικη επιπλεον και ραμ και βαριεμαι να μπλεξω με επιστροφες και αποφασισα να στισω ακομα ενα pc για μετριο gaming για τον αδελφο μου.το θεμα ειναι αν θα ειναι ικανοποιητικο για μετριο gaming? Επειδη εχω την gtx 770 και στα 2 χρονια που θα αρχιζει να δυσκολευται θα βαλω μια καλυτερη καρτα στο δικο μου και την gtx 770 θα την βαλω στο αλλο το pc του αδελφου μου.προτιμω το txm επειδη ειναι semi modular αλλα δεν ξερω ποιο να αγορασω σε συκριση με το tx v2.με προβληματιζει το tx v2 που δεν ειναι semi modular.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Αν σε προβληματιζει το tx v2 τοτε πας σε XFX 650 XXX pro semi-modular (αυτο που εχω και στην υπογραφη μου) που ειναι top quality psu.

PSU :: XFX Power Supply 650W ATX 24 pin Pro Series XXX Edition P1-650X-XXB9 Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

αν παλι δεν σου αρεσει-κανει δες κι εδω τι παιζει

http://www.eggxpert.com/forums/thread/323050.aspx

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now