Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω πρόβλημα θερμοκρασίας με την GTX295 που έχω αυτή τη στιγμή και με την αφορμή αυτή αποφάσισα στην αναβάθμιση της, το budget που διαθέτω για την αγορά της είναι γύρω στα 300(-/+ 20),προορίζεται κυρίως για gaming.

Έχω κοιτάξει προς το παρών τις GTX760 από ASUS και 7950 BE από XFX, υπόψιν δεν είμαι fanboy και δεν κολλάω σε αυτά, χρησιμοποίησα το site αυτό για σύκγριση Performance Comparison Benchmarks @ Hardware Compare.

Κάτι ακόμα, Θα δω διαφορές στην απόδοση σε σύγκριση με την 295 τι λέτε?

*Edit: Προσθέτω και την EVGA GTX 760 4GB στις δύο που ανέφερα

Edited by vagg_
Link to comment
Share on other sites

760 με 4gb ξέχασέ την είναι marketing κόλπο...στο παρασύνθημα στα λεφτά που δίνεις υπάρχει μόνο η 760 καμία αλλή..ελπίζω να παίζεις 1080p ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε venisk :D

Όταν λες marketing κόλπο τι εννοείς?Δηλαδή η EVGA δεν είναι καλύτερη από την ASUS θεωρητικά?Την 7950 τν ξεχνάμε δηλαδή :P

Εννοείται 1080p :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου vagg! Όχι δεν είναι θέμα εταιρείας αλλά αχρείαστης μνήμης..η κάρτα δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τόση vram οπότε πρακτικά είναι άχρηστη..:)

Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας! Εγώ απο εκεί την πήρα..:) 5 μερούλες κ είσαι άρχοντας!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για παράδειγμα που ένα game χρειάζεται πάνω από 2gb ram για να παίξει σε full settings δεν είναι χρήσιμα τα υπόλοιπα 2gb ram, αυτό δεν το καταλαβαίνω πως πάει η αλήθεια είναι =/

Μέσω paypal είναι venisk?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για παράδειγμα που ένα game χρειάζεται πάνω από 2gb ram για να παίξει σε full settings δεν είναι χρήσιμα τα υπόλοιπα 2gb ram, αυτό δεν το καταλαβαίνω πως πάει η αλήθεια είναι =/

Μέσω paypal είναι venisk?

Όχι, απλά κανένα game δεν χρειάζεται πάνω από 2GB σήμερα. Το μοναδικό παιχνίδι που έχω δει να θέλει παραπάνω είναι το Crysis 3 και αυτό μόνο αν βάλεις 8xAA, που όμως τότε δεν θα έχεις αρκετά fps, οπότε άχρηστη η extra μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι aακριβώς έτσι..πολλά παιχνίδια μπορούν να πάρουν πάνω απο 2gb vram αλλά χρειάζεσαι 2 πράγματα..πολύ μεγάλη ανάλυση και δυνατότερη κάρτα..γιατί η 780 μου δεν παίζει το crysis 3 με 8x msaa πως θα το παίξει η 760 για να δεις τα επιπλέον gb vram? Καταλαβαίνεις?

Με απλά λόγια..μέχρι τα 1080-1200p ανάλυση δεν χρειάζεται πάνω απο 2gb vram ούτε δυνατότερη κάρτα από την 760 :)

Ναι μέσω paypal..πάτα notify να σου έρθει email γιατί μόνο όταν είναι διαθέσιμη στέλνουν! Και έχε το νου σου γιατί εξαφανίζονται!

Επίσης πάρτην με acx cooler!

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα Pc με 760 gigabyte. Μην το σκεφτεσαι καθολου φιλε βουρ!! παιζω crysis 3 με ολα high(εκτως shadow medium) 2x TXAA και ειμαι παντα πανω απο 45fps.

Σε ultra high επαιζα στα 35-40fps για να δεις ποσο τουμπανο ειναι.Και απο θερμοκρασια max 69-70 μονο για το crysis 3

edit: ολα με 8xAA!!

Edited by khetzal
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου vagg! Όχι δεν είναι θέμα εταιρείας αλλά αχρείαστης μνήμης..η κάρτα δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τόση vram οπότε πρακτικά είναι άχρηστη..:)

Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας! Εγώ απο εκεί την πήρα..:) 5 μερούλες κ είσαι άρχοντας!

Και πόσο πήγε μαζί με τα έξοδα?Με ενδιαφέρει και μένα γι'αυτό ερωτώ!!

Link to comment
Share on other sites

12 ευρώ και μου ήρθε παράδοση Σάββατο...ακριβώς 5 μέρες..απίστευτη εταιρεία και κατάλαβα κ ποιοτικά πόσο ανώτερη είναι από τις άλλες.

supra η evga κάνει μόλις 210 ευρώ sc με acx cooler....δεν υπάρχει ανταγωνισμός καν...;) Είναι σαν να βάλεις το supra σου στις στροφές..θα περάσω από πάνω σου..ξέρεις..:hehe:..

Link to comment
Share on other sites

supra η evga κάνει μόλις 210 ευρώ sc με acx cooler....δεν υπάρχει ανταγωνισμός καν...;) Είναι σαν να βάλεις το supra σου στις στροφές..θα περάσω από πάνω σου..ξέρεις..:hehe:..

1oν θα πρεπει να ντρεπεσαι που δεν μου το προτεινες πιο νωρις και 2ον gtr ακιας ειμαι κι εγω αλλα εχω μια καψουρα και με το supra τι να κανω :kiss:...

Btw η giga εχει λιγο καλυτερη ψυξη se αναλογια με τα base/boost clock hz.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε όταν πήρες εσύ ρε αλλιώς λες να μην στο έλεγα? αφού κ εγώ evga πήρα!..απλά τώρα δεν υπάρχει κανένας λόγος να κοιτάξει πέρα απο evga..221 ευρώ στην πόρτα του σπιτιού του...

Και ποιος δεν είναι καψουρωμένος με το supra!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι...ήταν προσφορά την είχαν στην αρχή που βγήκε! Είχαν αρκετό χρόνο όσοι θέλαν κάρτες κ είχαν τα χρήματα εκείνη τ περιόδο να εκμεταλλευτούν την κατάσταση..και τα 250 δεν είναι πολλά για αυτά που προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now