caution

Article: Logitech G700s Review: Gaming goes wireless.

Recommended Posts

Ωραίος Τασάρα! Πάντα ήμουν της άποψης ότι τα gaming ποντίκια καλό θα είναι να παραμένουν ενσύρματα, όμως το συγκεκριμένα δείχνει να τα πήγε καλά σε όλους τους τομείς. Και από την στιγμή που το software δεν είναι buggy, works for me :T:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάλι δεν κάνει. Οι 10.5 ώρες είναι για να κλαις... είπαμε κάνε το ασύρματο, αλλά να υπάρχει και λογική πίσω από αυτό. Το Performance MX μου, το φορτίζω κάθε 10 μέρες περίπου. Αν έπρεπε να το φορτίζω κάθε 2 θα ήταν λίγο σπαστικό.

Ωραίος Τάσο. Και το ποντίκι πολύ καλό, απλά δεν είναι για όλους. Η τιμή, κλασικά τσουχτερή για την συγκεκριμένη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά :)

@G και εγώ εξεπλάγην με το wireless κομμάτι και την απουσία lag, tbh.

@j αν το καλώδιο ήταν λεπτούλι και εύκαμπτο (σαν των G430), ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν θα είχα θέμα με την φόρτιση, αλλά με αυτό το χοτροκαλώδιο που δίνουν, που δυσχεραίνει κάπως τις κινήσεις, I see your point.

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο είναι το ίδιο με του Performance MX με ελαφρώς διαφορετική υποδοχή, αλλά το σίγουρο είναι ότι καταναλώνει way too much powah!

Ωραίος Τάσο!:T:

Link to comment
Share on other sites

είμαι 3 χρόνια (σχεδόν) κάτοχος g700 και θέλω να το αλλάξω.

διαβάζοντας το review κατάλαβα ότι πρέπει να ψάξω για καλύτερο review.

σαν κάτοχος του προηγούμενου μοντέλου ξέρω ότι υπάρχουν προφίλ τα οποία επιτρέπουν στο ποντίκι να μπουν σε κατάσταση αναμονής όταν δεν το χρησιμοποιείς, εκεί είναι εμφανές το λαγκ όταν από αρκετή ώρα μη χρήσης του ποντικιού θες να το δουλέψεις. υπάρχει το προφίλ για gaming που δεν κλείνει καθόλου το κανάλι επικοινωνίας με το transceiver. το ένα είναι το power save προφιλ ενώ με το άλλο τρως την μπαταρία γρήγορα.

για λινουξ δεν χρειάζεσαι λογισμικό, μόνο το σετάρισμα σε κάποιο μηχάνημα με windows και δουλεύει το ποντίκι με τα on-board προφίλ του σε όλα τα λειτουργικά(σ.σ. σε μερικά λαπτοπ πρέπει να ενεργοποιήσετε το ναμ λοκ για να χρησιμοποιείτε π.χ. τα active inventory items στο Dota).

για να στηρίξω και αυτό που είπα στην 2η μου φράση, δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει το "review" σε ποιες επιφάνειες έχει ελεγθεί ότι δουλεύει ο καινούριος αισθητήρας του ποντικιού.(γυαλί για παράδειγμα, χαρτί, λείες επιφάνειες γραφείου κ.ο.κ.)

Η δοκιμές με και χωρίς το καλώδιο, ευνοούν το "χωρίς" μια και το άσχημο καλώδιο της Logitech αποδεικνύεται κάπως δύσκαμπτο στην πράξη

define άσχημο καλώδιο

Ακόμα, κοιτώντας το να φορτίζει, σίγουρα μας λείπει ένα όμορφο sleeved καλώδιο που θα έδινε έναν τόνο χρώματος στην σχετικά μουντή και άτολμη παρουσία του, στο ήδη σκούρο γραφείο μας.
Η όλη κατασκευή αποπνέει εμπιστοσύνη.
Αν κάνουμε δε ότι ξεχνάμε για λίγο το άσχημο παρεχόμενο καλώδιο

:facepalm:

πάμε παρακάτω.

τα πλαστικά στην κάτω μεριά του ποντικιού στο γ700 αλλάζουν (άλλο που πρέπει να τα παραγγείλεις απ' έξω)

στο γ700ς να υποθέσω ότι επίσης αλλάζουν;

επίσης να υποθέσω ότι και στο γ700ς δεν υπάρχει η δυνατότητα αυξομείωσης στο βάρος του.

τέλος, ο βαθμός στο vfm δεν κατάλαβα από τι ορίζεται μετά το διάβασμα του "review", από το χρώμα του χαρτονομίσματος ή από την ομορφιά/ασχήμια του καλωδίου.

FYI το mamba είναι πιο ακριβό(115 ευραίους), λιγότερες λειτουργίες, platform dependent, με προβληματικό λογισμικό, με λιγότερα πλήκτρα και την κλασσική ποιότητα της razer= δύο πλαστικά κομμάτια ενωμένα μεταξύ του με κλιπς.

αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα gpl,

Σε ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις και επισημάνσεις σου. Άλλωστε χωρίς user feedback δεν θα μπορούσαν τα review του box να γίνουν ακόμη καλύτερα.

Αναφορικά με ορισμένα από αυτά που αναφέρεις για τα οποία μπορώ να εκφέρω άποψη, όμως, και χωρίς φυσικά να εκπροσωπώ τον caution που έγραψε αυτό το review, έχω ορισμένες ενστάσεις. Για παράδειγμα, και quotαρωντας από το review:

για να στηρίξω και αυτό που είπα στην 2η μου φράση, δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει το "review" σε ποιες επιφάνειες έχει ελεγθεί ότι δουλεύει ο καινούριος αισθητήρας του ποντικιού.(γυαλί για παράδειγμα, χαρτί, λείες επιφάνειες γραφείου κ.ο.κ.)

"Η όλη εμπειρία ήταν θετικότατη με το grip να μην κουράζει και το tracking να μην προδίδει την εμπιστοσύνη σας τόσο σε mousepad όσο και σε σκληρό σκουρόχρωμο ξύλινο γραφείο."

Η όλη κατασκευή αποπνέει εμπιστοσύνη.

Τι σε προβληματίζει εδώ; Υπάρχουν ποντίκια που τα αισθάνεσαι στο χέρι και μοιάζουν ψεύτικα, και υπάρχουν και ποντίκια που είναι στιβαρά και αποπνέουν "εμπιστοσύνη".

define άσχημο καλώδιο

Στο κάτω μέρος της σελίδας υπάρχει αναλυτικότερη περιγραφή ενός καλύτερου καλωδίου. Ειδικότερα, "ένα λεπτό, ευλύγιστο και sleeved καλώδιο φόρτισης,"

επίσης να υποθέσω ότι και στο γ700ς δεν υπάρχει η δυνατότητα αυξομείωσης στο βάρος του.

"το G700s δεν μας δίνει δυνατότητα αυξομείωσης του βάρους του"

τέλος, ο βαθμός στο vfm δεν κατάλαβα από τι ορίζεται μετά το διάβασμα του "review", από το χρώμα του χαρτονομίσματος ή από την ομορφιά/ασχήμια του καλωδίου.

Δεν νομίζω πως αναφέρθηκε πουθενά ότι το ποντίκι είναι value for money... εξού και η βαθμολογία του. Προσωπικά τα 100 Ευρώ τα θεωρώ way too much...

Link to comment
Share on other sites

gpl, εκτιμάω το feedback, είτε είναι επαινετικό είτε όχι, αρκεί να είναι καλοπροαίρετο.

Στα περισσότερα parts σου απάντησε ο chris2005dim.

Για τα του linux, είναι απλά άστοχο να λες ότι δεν χρειάζεται λογισμικό, λες και η Logitech θα σου χαρίσει και μία άδεια Windows να κάνεις dual boot.

Κατά τα άλλα θα εκτιμούσα επιπλέον feedback και προτάσεις σου για προσθήκες, αρκεί να πειστώ ότι ξαναδιάβασες με προσοχή το review μου.

Μέχρι τότε μπορείς να κοιτάζεις, όπως είπες, και άλλα reviews εκεί έξω :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Δεν μ'αρέσει το σχέδιο επάνω στο mouse...θα μπορούσαν να το είχαν κρατήσει πιο απλό και ωμό κατ'εμέ!

Μ'αρέσει το software και γενικά που όλες οι εταιρίες πάνε να φτιάξουν ένα "ecosystem" με τα προϊόντας τους :T:

Τάσο, πάλι έγραψες :T: Δεν άφησες τίποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το review!

Εγώ που έχω συνηθίσει το acceleration και το θέλω, υπάρχει επιλογή για ενεργοποίησή του; Περίεργο που λέτε ότι δεν έχει, διότι οι "ψαγμένοι" με gaming mouse δεν θέλουν να ακούν για laser και επιμένουν ότι τα οπτικά είναι καλύτερα γιατί δεν έχουν accel και "οι pros παίζουν με 400 dpi low res settings".

Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά gdp77 :)

Αν παίζεις με το "software mode" το G700s σου δίνει την επιλογή να ενεργοποιήσεις το acceleration και η αίσθηση είναι πλέον ίδια με τα παλιότερα G700. Αλλά το (για μένα) ευτυχές είναι ότι με όλα απενεργοποιημένα (Acceleration & Enhance pointer precision των Windows) ο αισθητήρας δεν επιταχύνει από μόνος τους. Οπότε εξυπηρετεί και αυτούς που αγαπούν το acceleration και αυτούς που δεν το ανέχονται.

Όταν αντίθετα έχεις ένα mouse που επιταχύνει από φυσικού του, δεν υπάρχει κάτι να κάνει ώστε να το φέρεις σε 1:1 λειτουργία. Οπότε εκεί κάπου εδράζεται η κακή φήμη των laser ανάμεσα στους gamers, imho.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

gpl, εκτιμάω το feedback, είτε είναι επαινετικό είτε όχι, αρκεί να είναι καλοπροαίρετο.

Στα περισσότερα parts σου απάντησε ο chris2005dim.

Για τα του linux, είναι απλά άστοχο να λες ότι δεν χρειάζεται λογισμικό, λες και η Logitech θα σου χαρίσει και μία άδεια Windows να κάνεις dual boot.

Κατά τα άλλα θα εκτιμούσα επιπλέον feedback και προτάσεις σου για προσθήκες, αρκεί να πειστώ ότι ξαναδιάβασες με προσοχή το review μου.

Μέχρι τότε μπορείς να κοιτάζεις, όπως είπες, και άλλα reviews εκεί έξω :)

μπα, δεν ασχολούμαι, μου φτάνει που απαντάτε επιλεκτικά και φυσικά διαγράφετε και μυνήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ασχολείσαι αρκετά για χρήστης που δε ασχολείται.

Όπως και να έχει από εδώ δεν έφυγε κανένα μήνυμα, και δεν θα φύγει ούτε και το παραπάνω.

Καλά να περνάς :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now