chris2005dim

Θα αναβαθμίζατε στους νέους Intel Haswell Επεξεργαστές;

Θα αναβαθμίζατε στους νέους Intel Haswell Επεξεργαστές;  

108 members have voted

  1. 1. Θα αναβαθμίζατε στους νέους Intel Haswell Επεξεργαστές;

    • Ναι, αυτά που προσφέρουν δικαιολογούν την αναβάθμιση
      8
    • Όχι, το τωρινό μου σύστημα με ικανοποιεί
      80
    • Όχι, η θερμική τους συμπεριφορά με προβληματίζει
      9
    • Όχι, διότι...
      11


Recommended Posts

Το θέμα γνωστό και σίγουρα επίκαιρο. Εσείς θα αναβαθμίζατε στους νέους Intel Haswell επεξεργαστές;

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, θα θέλαμε να ακούσουμε την άποψή σας επί του θέματος!

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αναβάθμιζα διότι η διάφορα σε επιδόσεις των haswell από τους ivy είναι πολύ μικρή, και λόγω των θερμοκρασιών ποτέ δεν ξέρεις αν ο καινούριος haswell κλοκαρει ψηλά. Κατά τη γνώμη μου από sandy bridge και μετά οι διαφορές σε επιδόσεις από γενιά σε γενιά είναι ελάχιστες (αν εξαιρέσουμε τα benchmarks)

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Θα είχα αναβαθμίσει ήδη, αλλά με το bottleneck του 1.5GB/s στις SATA3 θύρες και με τα προβλήματα των θερμοκρασιών να είναι αρκετά, δεν υπάρχει λόγος για αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και Ivy-E αλλά επειδή τα κόβω για ακρυβά πράγματα..

Μερικά μουφο Stats είδαμε φαίνεται η διαφορά..

Αλλά αμα δεν τα πάμε καλά με τα λεφτά.. πάμε για 4770Κ και δηλωμένο από τώρα MPower Max MSI..

Και μένουμε με τον CPU και θα αλλάζουμε μόνο κάρτες.. αλλά χώρια τα Temps από 3770Κ καλύτερος είναι έτσω στα πάντα όλα..

Link to comment
Share on other sites

Nop, με αυτο που εχω τωρα ειμαι μια χαρα !!

Δεν υπαρχει απαιτηση για κατι παραπανω σε επεξεργαστικη ισχυ οποτε no problem.

Για games αλλαζω μονο vga.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, διότι το τωρινό μου 24/7 σύστημα με ικανοποιεί (τις περισσότερες φορές :P)! Ένας phenom II 955 που μπορεί να είναι γέρος, αλλά τις δουλειές που του αναθέτω τις βγάζει πέρα χαλαρά!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, διότι no money, no honey.

Αν και το σύστημά μου είναι παλιό, προς το παρόν μου φτάνει. Ίσως να άλλαζα κάρτα γραφικών και στη χειρότερη να πήγαινα σε μεταχειρισμένο quad.

Link to comment
Share on other sites

Ηδη εκανα αναβαθμιση λογω βαρεμαρας με τον ι7 920. Ενδιαφερoν πλατφορμα και ωραιες μητρικες. Επιτελους ειδα 1000+ στο raid0.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Edited by ejic
Link to comment
Share on other sites

Όχι για τους εξής λόγους.

Με ικανοποιεί πλήρως το υπάρχον σύστημά μου

Δεν επικρωτώ την τακτική της Intel να αλλάζει socket με κάθε γενιά

Δεν μου αρέσει να βαφτίζουμε ΄΄νέα γενιά΄΄επεξεργαστές με ελάχιστες παραπάνω επιδόσεις απο την προηγούμενη

Η Intel αντί για ''τικ-τοκ'' έχει κολλήσει στο ''τικ τικ τικ τικ''

Η τιμολογιακή πολιτική είναι απαράδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Με το πρόβλημα που είχα με την SB μητρική, αναγκάστηκα να την αλλάξω κ πήγα σε z77 με σκοπό να κρατήσω τον 2500k μου. Τελικά μετά από κάτι μπύρες :hehe: χτύπησα και έναν 3770k που βρήκα σε καλή τιμή. Ίσως άμα το είχα σκοπό από την αρχή το σετ να πήγαινα σε Haswell αλλά δεν το πολυμετανιωσα. Το νέο chipset και cpu δεν έδωσαν κάτι το ουαου και με τις θερμοκρασίες πρόβλημα, η ώριμη λύση του ivy δεν δείχνει κ τόσο λάθος αγορά. Αφήστε που δεν έχουν και ωραίες blue/black μητρικές οι haswell :hehe::hehe:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Edited by Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι ο 8120 καλα κραταει. Ασε που για αυτα που τον χρησιμοποιω πολυ μου πεφτει.

Καλυτερα να δωσω τα χρηματα του upgrade σε κανενα καινιουργιο ssd και τα ρεστα σε κανα case-ψυκτρα.

Edited by ProPitsiriko$
Link to comment
Share on other sites

Με το πρόβλημα που είχα με την SB μητρική, αναγκάστηκα να την αλλάξω κ πήγα σε z77 με σκοπό να κρατήσω τον 2500k μου. Τελικά μετά από κάτι μπύρες :hehe: χτύπησα και έναν 3770k που βρήκα σε καλή τιμή. Ίσως άμα το είχα σκοπό από την αρχή το σετ να πήγαινα σε Haswell αλλά δεν το πολυμετανιωσα. Το νέο chipset και cpu δεν έδωσαν κάτι το ουαου και με τις θερμοκρασίες πρόβλημα, η ώριμη λύση του ivy δεν δείχνει κ τόσο λάθος αγορά. Αφήστε που δεν έχουν και ωραίες blue/black μητρικές οι haswell :hehe::hehe:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

[ot]Έχει σημασία τι μπύρες ήτανε, αν ήταν Warka, ή Żywiec [/ot]

Η επόμενη αναβάθμιση μου, θα είναι σίγουρα σε Ivy. Μπορεί και με "-Ε" στο τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το τωρινό μου σύστημα με ικανοποιεί διότι...

go go 6300!!! :D

αν ηταν να τα εδινα καπου λεφτα, σε ssd η σε σκληρο, ή και κανα μεταχειριμεσμενο γραφικο καρτονι για CrossFireX!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now