chris2005dim

Οθόνη 22-24" @ 200 Euros

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Ψάχνω μία οθόνη 23-24 ιντσών με κόστος περίπου 200 Ευρώ. Γενικά κάθομαι στον υπολογιστή περίπου 5-6 ώρες την ημέρα οπότε θα ήθελα κάποια σχετικά ξεκούραστη γιατί η τωρινή Samsung που έχω (SM2032MW) με κουράζει κάποιες φορές. Με gaming δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου..., ασχολούμαι όμως με CAD.

Αυτές που έχω υπόψιν μου μέχρι στιγμής είναι:

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell U2312HM Ultrasharp 23¨ Wide LED IPS

Samsung Οθόνη LED 23'' S23C550H - Όλες οι οθόνες - plaisio.gr

Γενικά και ανεξάρτητα από τις 2 που σκέφτομαι, τί θα προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

ξεκουραστα ματια = amva panel Dell S2440L | Skroutz.gr

πιστεψε με μετα απο 7+ ωρες με gaming, διαβασμα και γραψιμο βγηκα για μπυρα μετα και ημουν σαν να μην ειχα κατσει λεπτο στο pc!!

Δεν υπαρχει σύγκριση στην τιμη απο καμια αλλη οθονη, στο λεω αυτο γιατι ειχα το ιδιο θεμα με σενα (Samsung oθονη) και μετα απο 1-2 ωρες ηθελα μια κουτα κολλύρια και να παω για υπνο! Εκατσα περιπου 1,5-2 χρονια και το εψαξα αηδιαστικα πολυ για το τι oθονη να παρω.

Eπισεις η s2440l εχει μακραν καλυτερη αντιθεση (3000:1 αντι 1000:1) και 8bit colour depth αντι 6 της u2412m.

Dell S2440L Review

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πήγαινα σε 24αρι monitor με Full HD ανάλυση, αυτή είναι καλή για max 23αρι! Και επειδή έχω 2x U2412M σπίτι μπορώ να πω ότι και να κάτσω όλη μέρα δεν αλλάζει το σκηνικό, τα μάτια μου μια χαρά είναι και δεν βλέπουν πουλάκια αριστερά-δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι έτοιμος να προχωρήσω στην αγορά, θα ήθελα και κάτι ακόμα. Μιας και η Dell U2412 κοντεύει να κλείσει 3 χρονάκια από τότε που ξεκίνησε, υπάρχουν άλλες εναλλακτικές που θα έπρεπε να κοιτάξω με ίσως νέα features ή καλύτερο panel; γύρω στα 250 ευρώ πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now