crustytheclown

Τα νέα μου παιχνίδια!!!

Recommended Posts

Το ξερω φιλε . :)

Μολις εβαλα το νερο επανω . Πλεον το north στους 32C . Θα κανω μερικες δοκιμες , αν και ο CPU πρεπει να τελειωνει περιπου στα 635 με αερα . Στο cascade θα δω τα 650 σιγουρα .

Το νερο δεν εδωσε fsb ... αρα μας κραταει ο cpu . Επαιξα με τα gtl & scew και εβγαλα αυτο ...

attachment.php?attachmentid=1673&stc=1&d=1220541436

Θα το ψυρισω λιγο ακομη , μηπως δω τα 640 .

test2.JPG

test2.JPG

test2.JPG

test2.JPG.7bf7198306e983489fbffa8e015755

Link to comment
Share on other sites

Ο γνωστος και καλος μου Ε8500 . whoohoo.gif

attachment.php?attachmentid=1679&stc=1&d=1220722706

Στον αερα ο επεξεργαστης , χωρις καθολου ψαξιμο . Μονο ταση στο north ανεβαζα και εφτασε μεχρι τα 645 για cpu-z . Vmch=1.85V .

Ο επεξεργαστης ανεβαινει και αλλο . Η μητρικη τον κοβει και θελει και αλλο vmch .

Ετσι απλα πηρε τα πανω του απο τη μητρικη . Και τον ειχα για ψοφιμι οτι κολλαει στα 590 με αερα .

e8500_re.JPG

e8500_re.JPG

e8500_re.JPG

e8500_re.JPG.cb1c0b9fe0c520b86617e7f111a

Link to comment
Share on other sites

Σαββατιάτικα δεν άντεξα και είπα να ''δουλέψω'' λίγο.

Γύμνωσα την μητρική και τις πέρασα σπρέυ πλαστικοποίησης.Επίσης όταν την μοντάρω θα αλλάξω και το stock σύστημα ψύξης αφού θα βάλω και pot στο northbridge!!! (Ακούς Tsan...:whistling: )

w8q2al285s27hzc5tk31.jpg

Επίσης ετοίμασα τις κάρτες μου...

3yg83sxse0f5l5zynfvg.jpg

Με ψυκτράκια σε μνήμες και mofsets

d1epcel31kztid57hno4.jpg

Αλλά δεν έμεινα εκεί,έβαλα και έναν ανεμηστήρα 92mm να φυσάει.Θα βοηθήσει και στην υγροποίηση.

tbcgep4ej074j5qljxqv.jpg

Και τέλος οι 2 τους περιμένοντας την μητρική...

cx2liubxzkdzqv8hnck7.jpg

Link to comment
Share on other sites

χεχε εχεις δοκιμαση ποσο παη crossfire και ποσο ακουη το chipset γιατι η δικια μου οσο ακουη με μονη καρτα τοσο πεζη και crossfire 1,85 volt .το cpu το εχεις δοκιμαση ποσο παη?:drinks:ετοιμαζομε να πεξω την αλλη εβδομαδα 6400 3d:whoohoo:

Link to comment
Share on other sites

6300 εχω πεξη και το cpu επεζε χαλαρα αλλα δεν ειχα αλλαξη ακομα τοις ψυχτρες

απο την rampage και ειχα max bencable fsb 630 τωρα πεζω 3d 645+ θα γινη χαμος:funk:..

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.

Αυτη ειναι μητρικη. Τελειως αθορυβα, χωρις πολλα πολλα, ηρθε και ανεβαζει τους επεξεργαστες στον θεο.

Οχι οπως μερικες μερικες (ονοματα δεν λεμε-υποληψεις δεν θιγουμε την BLACKOPS λεω) που χυθηκαν τονοι μελανι για το αυτο της και το εκεινο της, και τελικα, αμα δεν ειχες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ dry-ice στο chipset, μετα δυσκολιας εβλεπες πανω απο τα 4.4G.

Ειδατε για ποτε "ξεχαστηκε" η βασιλησα των μητρικων??

Αντε και την εχω βγαλει στο σφυρι εδω και κανα διμηνο σε εξεφτελιστικη τιμη και ακομα να φυγει..

Αμμμ....ξυπναει ο κοσμος..

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα την αδικης την blackops ειναι μητρικη για qx9650+qx9770 το εχω πη μονο εγω πανω απο 15 φορες οτι δεν εκανε για wolfdale γιατη δεν ειχε fsb αλλα για qx ειναι απεχτη αν την ψαξεις οπως πρεπη με ηπομονη και μεθοδο παη ολους τους qx 100 mhz+ απο οποιαδηποτε αλλη μητρικη οσο για την rampage αν δεν μου ειχε μουλαρωση η evo που με αζωτο στο chipset πηγενε 640 fsb θα εβλεπες ποσο καλυτερα σκορ θα εβγαζε απο την rampage παντα φιλικα tsan:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.

Αυτη ειναι μητρικη. Τελειως αθορυβα, χωρις πολλα πολλα, ηρθε και ανεβαζει τους επεξεργαστες στον θεο.

Οχι οπως μερικες μερικες (ονοματα δεν λεμε-υποληψεις δεν θιγουμε την BLACKOPS λεω) που χυθηκαν τονοι μελανι για το αυτο της και το εκεινο της, και τελικα, αμα δεν ειχες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ dry-ice στο chipset, μετα δυσκολιας εβλεπες πανω απο τα 4.4G.

Ειδατε για ποτε "ξεχαστηκε" η βασιλησα των μητρικων??

Αντε και την εχω βγαλει στο σφυρι εδω και κανα διμηνο σε εξεφτελιστικη τιμη και ακομα να φυγει..

Αμμμ....ξυπναει ο κοσμος..

Δεν είμαι fanboy και δεν θέλω να υποστηρίξω καμία μητρική αλλά οι Asus απο παλιά ανεβάζανε FSB περισσότερο απο όλες τις άλλες. Μία φάση πήγε να την περάσει η Γκίγκα και έγινε σάλος πώς έχουν χαλαρωμένα τα timmings στο chipset και υπολείπονται σε απόδοση κτλ κτλ κτλ .

Μετά περάσαμε σε DFI εποχή..όποιος ήξερε απο tweaking και ήταν hardcore overclocker απλά φάνηκε..οι υπόλοποι τις καίγανε, χαλάγανε chipset επίτηδες για να την επιστρέψουν και τις κάνανε RMA.

Προσωπικά πιστέυω πώς υπάρχουν 2 ειδών overclocker.

1. Αυτοί που απλά έχουν καλή ψύξη και καλά παιχνίδια.

2.Αυτοί που έχουν μεράκι και γνώσεις και τα απογειώνουν όλα(βλέπε hipro επι εποχή Dothan/479.)

Φυσικά ο χρυσός συνδιασμός είναι να έχει και τα 2 , οπότε είσαι και πρώτος :)

Για μένα οι ASUS είναι πολύ καλές μητρικές που δεν παιδέυουν πολύ τους χρήστες και δεν θέλουν πολύ ψάξιμο να τα δώσουν όλα.

Οι Foxconn και οι DFI θέλουν πολλές ώρες σπατάλης για την μέγιστη απόδοση.

Χθές ήμουν απο τον Παππού-hipro και δοκίμαζε την εν λόγω ASUS με Dual Core 8600 για Max FSB,timmings και bandwidth και μου είπε πώς μέσα στην εβδομάδα θα την συγκρίνει και με την Black Ops σε θέμα bandwidth.

Οπότε αναμένω και εγώ να δώ τι θα βγάλει σε αποτελέσματα γιατί λέω να ξαναρχίσω και εγώ να πάιζω..... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

...τι βλεπω ρε παλικαρια....αυτα ειναι τα σπαει το mobo :'(....

...μετα απο τις παρατεταμενες διακοπες μου λεω να κανω τπτ ψωνια και γω...για πειτε κανα καλο batch εκτος απο το γνωστο 822Α435 ??

...gorilla ακουσα καλα θα μας ξαναρθεις :P..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now