MetallicGR

AMD Radeon HD 7990: Πτώση τιμών, στόχος της η GTX 780!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=AMD Radeon HD 7990: Πτώση τιμών, στόχος της η GTX 780!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/461512a6b29c1627.png[/NEWS_IMG] Μόλις πριν από μια εβδομάδα η AMD ανήρτησε τον βελτιωμένο Crossfire driver που ενσωμάτωνε το ποληπόθητο "fix" για τα προβλήματα του frame pacing που μάστιζαν τα συστήματα με πολλαπλές κάρτες γραφικών και η εταιρεία, δεν δίστασε να προχωρήσει σε μια "γενναία" μείωση τιμής της μεγάλης διπύρηνης Radeon HD 7990. Η κάρτα που άλλοτε κόστιζε 1100-1200$, έπεσε στα 699-789$ στην Αμερικανική αγορά και κοντράρεται στα ίσα με το αντίπαλο δέος της, την.. μονοπύρηνη GTX 780. Εκτός αυτού, η AMD προσφέρει και την δελεαστική προσφορά των 8 παιχνιδιών "Never Settle", στην τιμή των 100$ που έρχεται να αποσπάσει τους υποψήφιους αγοραστές της GTX 780.

Τέλος, δεν έχει γίνει γνωστό, πότε οι παραπάνω τιμές θα περάσουν και στη αγορά της Ευρώπης.

[img_ALT=AMD Radeon HD 7990: Πτώση τιμών, στόχος της η GTX 780!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums187-picture14640.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Nice, και το ωραίο είναι ότι η reference είναι τερατοϋλοποίηση, οπότε δεν χρειάζεσαι τίποτα περισσότερο από την φθηνότερη reference που θα βρεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξουν και εδώ. Απλά θα το παρουσιάσουν ως μέρος των εκπτώσεων και προσφορών που ΑΥΤΟΙ, τα καταστήματα, κάνουν.

venisk

Έχω μπλουζάκι με το σήμα της Nvidia μπροστά και το όνομα στην πλάτη. Στο πουλάω 100?. :P

Link to comment
Share on other sites

venisk

Έχω μπλουζάκι με το σήμα της Nvidia μπροστά και το όνομα στην πλάτη. Στο πουλάω 100?.

:hehe:

Δεν βγάζει 55fps στα 2560 χ 1440p στο crysis 3 η μπλούζα :wink-new:

Την θέλωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι νόημα έχει αυτό? Crossfire flagship να κυνηγάει την δεύτερη μονοπύρηνη σε τιμή? Άντε με το καλό...:hehe:

γιατί βγάζει καινούρια προιόντα και θέλει να διώξει από την αγορά τα παλιά.

δεν είναι σαν την 780 που από gk114 βγήκε τελικά με gk110 και τραβάει 2 γενιές η ίδια ιστορία.

άλλωστε η nVidia έχει περισσότερο ανάγκη τα λεφτά γιατί εκτός από ακυρωμένα τσιπ έχει πατώσει και στους αρμ

nvidia_revenue_split_q2_fy2014.png

το κακό είναι ότι δεν μπορώ να σχολιάσω ποιος με τα καινούρια τιμολογιακά δεδομένα θα πάει να πάρει την 780 αντί την 7990

Link to comment
Share on other sites

το κακό είναι ότι δεν μπορώ να σχολιάσω ποιος με τα καινούρια τιμολογιακά δεδομένα θα πάει να πάρει την 780 αντί την 7990

....ενας που θελει το κεφάλι του ήσυχο! Αυτο αρκει...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει το κεφάλι του ήσυχο θα κάτσει μερικούς μήνες και θα περιμένει την επόμενη γενιά καρτών.

Από εκεί και πέρα αν έπρεπε να πάρω κάρτα σήμερα και εγώ την single core θα προτιμούσα (όχι δεν μου κάνανε hijack τον λογαριασμό) με μόνο ερωτηματικό το πόσο πολύ θα θέλω τα games (και πάλι όμως μάλλον στην single core θα κατέληγα).

Link to comment
Share on other sites

Να δεις τον Τιτανα στα 1100-1150 mhz core (χωρις throttle) που τoν τρεχω και θα καταλαβεις απο νουμερα...Σα λυσασμενος γραφει τα frames!!!

O δικος μου παει σταθερα 1189 mhz με default ταση!

Το 1250/1800 της 780 gtx ειναι το 1100 mhz core χωρις ανεβασμα στις μνήμες για τον Τιτανα,,,, Τσεκαρισμένο σε Valley! Που το Valley ακουει τρελα σε μνημες....

Link to comment
Share on other sites

Να δεις τον Τιτανα στα 1100-1150 mhz core (χωρις throttle) που τoν τρεχω και θα καταλαβεις απο νουμερα...Σα λυσασμενος γραφει τα frames!!!

O δικος μου παει σταθερα 1189 mhz με default ταση!

Το 1250/1800 της 780 gtx ειναι το 1100 mhz core χωρις ανεβασμα στις μνήμες για τον Τιτανα,,,, Τσεκαρισμένο σε Valley! Που το Valley ακουει τρελα σε μνημες....

Σαν λυσσασμένος οφείλει να τα γράφει με τα λεφτά που ζητάει. Και θα όφειλε να το κάνει αυτό χωρίς την διευκρίνηση στην παρένθεση. Σε 6-9 μήνες βέβαια ο λυσσασμένος Τιτάνας θα ψάχνει κάποια γωνιά να κρυφτεί.

Όσον αφορά το Valley, ειλικρινά δεν θα θυμόμουν καν την ύπαρξή του αν δεν το ανέφερες εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Σαν λυσσασμένος οφείλει να τα γράφει με τα λεφτά που ζητάει. Και θα όφειλε να το κάνει αυτό χωρίς την διευκρίνηση στην παρένθεση. Σε 6-9 μήνες βέβαια ο λυσσασμένος Τιτάνας θα ψάχνει κάποια γωνιά να κρυφτεί.

Όσον αφορά το Valley, ειλικρινά δεν θα θυμόμουν καν την ύπαρξή του αν δεν το ανέφερες εσύ.

Δεν σε αδικώ! Εσυ θυμάσαι μονο 3D MARK με κλειστό το tessellation :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να τον μάθεις τον seb; Έχει γίνει πιο βαρετός κι από τα βυζιά της Πάμελα Άντερσον.

Ναι μωρέ, απλά το έπαιξα λίγο θιγμένος να δω τι θα πει. Μάλλον τρέχει το Valley τώρα και δεν ευκαιρεί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now