jim_papa

Free ή Paid antivirus και ποιο?

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πείτε ποιο θεωρείται καλύτερο antivirus.

Δεν με νοιαζει αν είναι ελεύθερο ή αγοραστό, αρκεί να κάνει την δουλειά του σωστά γιατί το θέλω για το γραφείο μου...

Επειδή είμαι γραφίστας, κάνω πολύ χρήση του internet (να κατεβάζω φωτογραφίες) και μπαίνουν στο pc πολλά ξένα usb sticks που δεν ξέρω τι έχουν μέσα.

Εχω διαβάσει αρκετά σε διάφορα sites αλλά θα ήθελα και την δικιά σας γνώμη γιατί νιώθω μπερδεμένος.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος για paid anti-virus. Για να σου ενα παράδειγμα

Οσο ασφαλες αμαξι κι αν εχεις αν εισαι κακος οδηγος θα τρακαρεις

Και στο pc καπως ετσι ειναι οσα anti-virus κι αν βαλεις οσο κι αν πληρωσεις αν δεν προσεχεις τι κατεβαζεις,σε ποιες σελιδες μπαινεις κλπ θα κολλησεις ιο.

Απο free δες avira & avast.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ supra για το paid..και ο λόγος είναι ότι όσο και προσεκτικός και να είσαι πάντα θα υπάρχει περίπτωση να σου συμβεί μια στραβή γι αυτό και έχεις ασφαλισμένο το αμάξι σου :) Το ίδιο είναι και το pc..όσο καλύτερη είναι η ασφάλεια σου τόσο πιο φτηνά θα την βγάλεις :)

Link to comment
Share on other sites

Το free antivir είναι μια χαρά, το έχω χρόνια χωρίς κάποιο πρόβλημα και για firewall free comodo, γενικά συμφωνώ άμα κατεβάζεις και τρέχεις ότι σαβούρα βρεις τι να σου κάνει και το ρημάδι το antivirus, προσωπικά το έχω περισσότερο σαν δικλίδα ασφάλεια, και καλά μην τυχόν και τρέξω ανοίξω κάτι που δεν πρέπει ή για κάνα φλασάκι φίλου που «δεν χρειάζεται» antivirus.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα ανοίξατε. :P Δυστυχώς θα ακούσεις διαφορετικές απόψεις απ' όλους μιας και ο καθένας έχει την καλή/κακή εμπειρία από κάποιο AV που δοκίμασε.

Το Avast είναι πολύ καλό πρόγραμμα και επίσης ένα από τα ελαφρύτερα με πολύ καλά αποτελέσματα. Επίσης τα ίδια έχω ακούσει και για το Hitman (επί πληρωμή). Συμφωνώ απόλυτα και με τον φίλο [MENTION=4793]khetzal[/MENTION]!! Εκτός αυτών, όπως είπε και κάποιος σοφός: "Το καλύτερο Antivirus, είναι ανάμεσα στ' αυτιά σου!"

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αλίμονο και αν ο καθένας μας ήξερε τι ακριβώς συμβαίνει στον υπολογιστή του! Γι αυτό αγοράζεις ένα δυνατό antovirus για να κλείσεις όσες περισσότερες τρύπες μπορείς! Δεν γίνεται να γλυτώσεις από την χαζομάρα σου να πατάς ότι βρίσκεις μπροστά σου σε αυτό ναι συμφωνώ, αλλά επίσης δεν γίνεται και να ξέρεις κάθε τι που γίνεται στο pc.

ΚΑΝΕΝΑ free antivirus δεν είναι καλό..έχω δοκιμάσει πολλά από αυτά και μετά πέρναγα το bidefender και έβρισκε τα κέρατα του μέσα στα pc που τα είχα βάλει...και το free avast. avg και σίγουρα το χειρότερο όλων avira πραγματικά το τίποτα είναι καλύτερο απο το free avira...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε ποιο θεωρείται καλύτερο antivirus.

Δεν με νοιαζει αν είναι ελεύθερο ή αγοραστό, αρκεί να κάνει την δουλειά του σωστά γιατί το θέλω για το γραφείο μου...

Επειδή είμαι γραφίστας, κάνω πολύ χρήση του internet (να κατεβάζω φωτογραφίες) και μπαίνουν στο pc πολλά ξένα usb sticks που δεν ξέρω τι έχουν μέσα.

Εχω διαβάσει αρκετά σε διάφορα sites αλλά θα ήθελα και την δικιά σας γνώμη γιατί νιώθω μπερδεμένος.

Sandboxie - Sandbox software for application isolation and secure Web browsing

+

Free Firewall Software: Personal Firewall by ZoneAlarm

Link to comment
Share on other sites

για home user ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το avire free σε win 7 64. πολυ ελαφρυ και εκανε τη δουλεια του εκει που χρειαστηκε, κυριως στικακια usb δηλαδη.

υπαρχει και το ολοκληρωμενο πακετο φυσικα, αφου εισαι επαγγελματιας.

αν δε κανω λαθος το καλυτερο για το 2013 ειχε βγει τo bit defender.

Link to comment
Share on other sites

για home user ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το avire free σε win 7 64. πολυ ελαφρυ και εκανε τη δουλεια του εκει που χρειαστηκε, κυριως στικακια usb δηλαδη.

Βάλε την trial έκδοση του bitdefender total security να δούμε πόσα θα βρει!!! Να δεις που δεν είσαι απόλυτα ευχαριστημένος απλά έτσι νομίζεις!!

Ούτε να πουλούσα bitdefender...πρέπει να ζητήσω ποσοστά!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την trial έκδοση του bitdefender total security να δούμε πόσα θα βρει!!! Να δεις που δεν είσαι απόλυτα ευχαριστημένος απλά έτσι νομίζεις!!

Ούτε να πουλούσα bitdefender...πρέπει να ζητήσω ποσοστά!!

ειμαι σιγουρος οτι... δε θα βρω τιποτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σιγουρος οτι... δε θα βρω τιποτα!!!!

Έτσι κάνετε όλοι βάζετε άχρηστα free antivirus και επειδή από την αχρηστία τους δεν βρίσκουν τίποτα νομίζετε ότι όλα πάνε μια χαρά!! Αυτά που βρίσκουν δυστυχώς είναι επί πληρωμή conroe! Και σιγά την πληρωμή φέτος αγόρασα την έκδοση με 3 άδειες και δώσαμε από 11 ευρώ!! :)

Link to comment
Share on other sites

νικο οπως διαπίστωσες σήμερα απο avira free σε bitdefender το μονο που βρήκε ειναι κατι coockies τα οποία τα έβρισκε και το avira ίσως φταίει οτι δεν πατάω όπου νάνε .

αλλα οντως απο θεμα επιλογών και γενικά σαν antivirus ειναι κλάσεις ανώτερο απο το avira

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν διαπίστωσα τίποτα..αυτό βρήκε πράγματα απλά..cookies φαντάσου δλδ έναν ιο! Ούτε καν θα το έπαιρνε χαμπάρι το avira και κάθε avira!!!!

Ε μα τι σχέση έχει το ένα με το άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

είσαι επίσημα και fanboy του bitdefender :hehe:

άλλαξε υπογραφή

INTEL I7 3770K @4.6, EVGA 780 GTX SC ACX, ASUS P8Z77-V DELUXE, G.Skill 8GB PC3-17000 RipjawsX @2400mhz, OCZ VERTEX 4 128GB RAID 0, 1TB CAVIAR BLACK, COOLERMASTER SILENT PRO GOLD 1000W, X-FI TITANIUM, LOGITECH Z-5500 G19 G27, RAZER TAIPAN MANTICOR, DELL 2711, CORSAIR 800D H100 ,

Windows 8.1 with bitdefender to Rule them all .

Link to comment
Share on other sites

AV-Comparatives - Independent Tests of Anti-Virus Software - Real World Protection Test Overview

Έχοντας δει αρκετα μηχανήματα που μου φέρνουν για επισκευή, έχω να πω 3 πράγματα.

1 Το Microsoft Security Essentials είναι απόλυτα άχρηστο. Σε όποιο μηχάνημα το βλέπω, κάνω ένα scan με κάποιο free και μου βρίσκει την Άρτα και τα Γιάννενα. Το απόλυτο waste of resources. Δεν αξίζει ούτε τα 4kb του shortcut.

2 Από τα free θα έλεγα πως το comodo internet security είναι αρκετά αξιοπρεπές.

3 Πολλοί έχουμε στα pc μας "σπασμένο" software. Από λειτουργικό μέχρι το πιο ασήμαντο προγραμματάκι. Νομίζω πως αξίζει να δώσει λίγα ? για να προστατεύσει κανείς το μηχάνημα του και να το διατηρήσει σε καλή και λειτουργική κατάσταση. + τα λεφτά του, μιας και πολλοί χρησιμοποιούμε το net για αγορές, συναλλαγές με τράπεζες και πάει λέγοντας.

Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το kaspersky. Φέτος είπα να το αλλάξω με το bitdefender που είναι εξίσου καλό και ελαφρύτερο.

Έβαλα λοιπόν την trial version και έκανα μερικά τεστ.

2 false possitives, διαφημίσεις παντού (δεν έχει add-blocker anti-banner). Απ την άλλη είναι πιο γρήγορο στο scan, έχει πολύ εύχρηστο interface (ειδικά στο firewall) και ποιο όμορφο.

Τα αποτελέσματα με στεναχώρησαν και μιας και είμουν στη φάση λέω, ας δοκιμάσω και το kaspersky in. sec 2014.

Σχεδόν όλα, όπως τα ήξερα.

Το scan αρκετά πιο αργό (ίσως και 30% σε σχέση με το bitdefender) το interface ψυχρό και αδιάφορο. Αλλά, πουθενά διαφημίσεις και banners. κανένα false possitive και το πιο απίστευτο απ όλα Λιγότερη ram κατειλημμένη. Όχι απλά λιγότερη. Πολύ λιγότερη! Και όχι μόνο από το περσινό kaspersky αλλά κι απ το bitdefender. Δεν πίστευα στα μάτια μου!!

Με τα πολλά, αν κάποιος είναι επαγγελματίας ή κάνει συναλλαγές από τον υπολογιστή του, νομίζω πως οπωσδήποτε πρέπει να έχει καλό internet security/antivirus πρόγραμμα.

Εγώ, πάντα όταν με ρωτάνε, προτείνω kaspersky ή bitdefender αλλά μετά τις βελτιώσεις της τελευταίας χρονιάς στο kaspersky, νομίζω πως είναι πλέων βασιλιάς.

Άλλοι είναι fanboy της intel, άλλοι της amd και άλλοι της nvidia. Εγώ, της noctua και του kaspersky :D :D :D Τρέχα γύρευε..

Link to comment
Share on other sites

το kaspersky οντως ειναι πολυ καλο, αλλα αρκετα βαρη, τουλαχιστον οι παλιες εκδοσεις του. εχω δοκιμαση παρα πολλα, avira premium, avast free, norton, κλπ. αυτo που παρατηρησα τις περισσοτερες φορες ειναι, οτι το νεο που βαζεις ολο και κατι βρισκει στο PC. το ιδιο εκανε και το avire free. το πιθανοτερο ειναι για false alarm. συμφωνω απολυτα για την ram που προανεφερε ο φιλος perik, οσο το λιγοτερο τοσο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Perik μαζί σου φίλε 2 φορές έχω αγοράσει το kaspersky θα το δοκιμάσω και αν δω την βελτίωση που λες σε σχέση με τα προηγούμενα του χρόνου θα το πάρω κ εγώ..άλλωστε μόνο αυτές οι 2 παίζουν..μετά όλα είναι άχρηστα :)

Link to comment
Share on other sites

Perik μαζί σου φίλε 2 φορές έχω αγοράσει το kaspersky θα το δοκιμάσω και αν δω την βελτίωση που λες σε σχέση με τα προηγούμενα του χρόνου θα το πάρω κ εγώ..άλλωστε μόνο αυτές οι 2 παίζουν..μετά όλα είναι άχρηστα :)

Η διαφορά είναι εκεί και είναι εμφανής.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το αν είναι τίμιοι παιχταράδες εκεί στου kaspersky και γράψαν κώδικα που φυσάει ή αν απλά έκαναν υποχωρήσεις στο θέμα της προστασίας, γιατί ήταν έτσι κι αλλιώς ψηλή, οπότε σκέφτηκαν πως τους παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

To bitdefender όντως δεν έχει μέσα αυτό για τις διαφημίσεις του kaspersky αλλά μπορείς να βάλεις το trafficlight του bitdefender σε όποιον browser κι αν είσαι και κάνει την ίδια δουλειά.

Σωστή παρατήρηση ελπίζω απλά να το κάναν ταχύτερο...γιατί οι 2 εκδόσεις που αγόρασα εγώ σε φιλικά pc σερνόταν λίγο και γκρινιάζαν..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now