Picard

SABERTOOTH 990FX r2.0 και ΜΝΗΜΕΣ!

Recommended Posts

Γεια χαρα θελω να ρωτησω σχετικα με τις μνημες,ειναι στα 1866mhz κι οταν απο το bios τις βαζω στο auto κατεβαινει στα 1600mhz,γιατι μου το κανει αυτο???? πρεπει να το κανω εγω χειροκινητα η να επιλεξω την επιλογη d.o.c.p το οποιο επιλεγει χειροκινητα ratio bus και μνημες στη κανονικη συχνοτητα τους.

Link to comment
Share on other sites

ναι και εμενα μου το εκανε αυτο δεν ξερω γιατι.

ενω ειχα 1600ghz Ram, με το auto μου το πηγαινε στα 1333. Πηγα το αλλαξα χειροκινητα και ειναι κομπλε κανενα προμπλεμ!

Λογικα δεν θα ειναι καποιο προβλημα, μπορει να ειναι τιποτα καμια ρυθμηση της μητρικης για να μην ζοριζονται οι μνημες χωρις λογο ή τιποτα τετοιο, θα σε γελασω μην σου πω και ψεματα.

Edited by ChameZX
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγυριζω πισω σε αυτο το θεμα γιατι μου παρουσιαζει "παγωματα" ειτε πριν μπει στα windows ειτε μετα και πρεπει να κανω reset,αλλαξα τροφοδοτικο,καρτα γραφικων και ssd και παραμενει το προβλημα,εχω σκαλισει το bios και τα βαλα ολα τερμα αλλα δεν πειραξα τασεις,συνεχιζει τα ιδια,μηπως φταινε οι μνημες geil που εχω????

Link to comment
Share on other sites

Αναλογος φιλε μου, εγω με 8GB ειμαι παρα πολυ κομπλε! Δεν μπαινω καν στην σκεψη για αναβαθμηση στο συγκεκριμενο κομματι, ειναι υπεραρκετα μπορω να πω,imo

Link to comment
Share on other sites

8 GB ram sta 1600 Hz φτιαχνω ενα pc για ενα φιλο μου και εχουμε σκαλωσει λιγο στις RAM εγω λεω kingston HyperX beast [h=1]KHX16C9T3K2/8X [/h]και απο εκει και περα για τις G.skill F3-12800CL9D-8GBXL

Link to comment
Share on other sites

^ Και οι δύο είναι καλές. Καλό είναι όμως να μην τα αφήνεις στο auto στο bios. Δες τα timings τους και πέρνα τα μείζονα timings (CL, tRCD, tRP, tRAS, CR) όπως λέει ο κατασκευαστής για να αποφύγεις τα "προβλήματα". πχ για τις Ripjaws, 9-9-9-24-2T αντίστοιχα. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εφτιαξα το pc του φιλου μου που ελεγα ολα οκ σεταρα μνημες και ολα μια χαρα... εκτος ομως που ο επεξεργαστης εχει κολησει σε power saving και με το cpu-z δειχνει πως λειτουργει στα 1400 hz μια βοηθεια παρακαλω.... το εχω κανει disable το power saving μεσα απο τα bios...

Edited by SoniD
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=976]arkas[/MENTION] ναι ειναι κολλημενο εκει εχω κανει και reset bios αλλα παλι τπτ σταθερα στα 1400 [MENTION=3425]George[/MENTION] o/c το εχω κλεισει το cool quiet αλλα ακομα τπτ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now