GregEl

Hades Chillin' (ο Άδης δροσίζεται) - completed build log

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum,

Είναι πρώτη φορά που κάνω build log και το πρώτο mod που επιχείρησα.

Το σύστημα:

Mobo: Asus P8Z77 deluxe

CPU: Intel i5 3570k @ 4.1GHz + XSPC Raystorm

RAM: 8GB G.skill Ares 2133MHz

Data: OCZ Vertex 4 128GB + WD Green 2TB + Seagate GoFlex 3TB usb 3.0

Graphics: Sapphire HD7970 3GB + EKWB

Sound: Xonar Xense + Sennheiser PC350 + Corsair SP2500

PSU:Corsair AX1200

Cooling: 360 Alphacool UT60 + 240 Alphacool UT60 with eloop noiseblockers + D5 with XSPC dual 5.25 reservoir

Ναι ξέρω το τροφοδοτικό είναι overkill, αλλά κάποια στιγμή θα κάνω crossfire setup. Όταν πάρω 27άρα οθόνη 2560x1440 και όταν ο crossfire driver 13.8 δεν είναι beta και φτιαχτεί το θέμα frame rating.

Ξεκινάμε λοιπόν. Αυτός ήταν παλιά ο Άδης

oldhades.jpg

Αλλά κόλλησα το μικρόβιο της custom υδρόψυξης. Δεν ήθελα να χαλάσω το κουτί με mods, κοψίματα κλπ, οπότε είπα να κάνω δικό μου κουτί-γραφείο. Ναι έχω δει και το l3p d3sk και άλλα. Νομίζω η ιδέα μου διαφέρει κάπως, γιατί δεν είναι απλωμένο με τα πάντα όλα και 10 reservoir χωρίς πρακτικό λόγο, ούτε είναι ένα παλιό ξύλινο γραφείο της γιαγιάς με έναν υπολογιστή μέσα.

Αυτό είναι το σχέδιο στο sketchup για την βασική ιδέα

xkh.png

Τα αρχικά υλικά στο μπαλκόνι στο πατρικό μου (yeap από ikea)

13050007.jpg

Μετά από μερικά κοψίματα και επεξεργασία στην αποθήκη

13070042.jpg

Συναρμολόγηση κλπ

13070039.jpg

Βάση motherboard από plexiglass. Βοήθησε και ο κυρ Κώστας από ένα τοπικό (Δράμα) μαγαζί με επιγραφές, γιατί δεν έχω πολλά εργαλεία.

13070038.jpg

Η 7970 που αγόρασα από τον συμφορουμίτη andreas_a, γιατί οι reference 7970 είναι πολύ δυσεύρετες στις μέρες μας.

zkv1.jpg

Τα πράγματα που ήρθαν από το e-world

wo61.jpg

Η μετακόμιση έγινε

13070043.jpg

Έτοιμοι για leak test

13070048.jpg

Όλο το βράδυ έτρεχε χωρίς σταγόνα και για 2 εβδομάδες αργότερα επίσης, αλλά τελικά το reservoir ήταν version 1 με το γνωστό πρόβλημα και πήρα version 2. Περιμένω πίστωση από το πρώτο. Μάλλον για monsoon fittings θα πάω, γιατί τα alphacool αρκετά μούφα. (τουλάχιστον κάνουν την δουλειά τους)

13070051.jpg

Sleeving και κόντεμα για το 24-pin

jj62.jpg

Τι υπέροχο πράγμα αυτό το paracord ρε παιδί μου

roxd.jpg

Τα παλικάρια στο linustechtips είπαν να κάνω lacing τα καλώδια και κάτι ήξεραν

IMG_5924.jpg

Από μπροστά είναι εντάξει. Φίλτρο σήτα, pattend pending... λέμε τώρα...

13070075.jpg

Εντάξει η phobya βγάζει τα καλύτερα LED strip, τέλος!

IMG_5925.jpg

Το UV εφέ φαίνεται και στους πλαϊνούς ανεμιστήρες

IMG_5947.jpg

Δυο καλύτερες εικόνες, γιατί το πιστό μου Ν9 πολύ ροζ βλέπει,ενώ είναι αρκετά μωβ-μπλε από κοντά

2aad.jpg

l7ze.jpg

Και μια τελευταία φωτογραφία για το τελικό αποτέλεσμα. Είναι πολύ κοντά σε αυτό που φανταζόμουν. Έχει ατέλειες σίγουρα, αλλά είμαι ικανοποιημένος με την πρώτη μου προσπάθεια.

k4yy.jpg

Από θερμοκρασίες υπέροχα!

Idle CPU 34 βαθμούς και GPU 37 βαθμούς

Load CPU 59 βαθμούς και GPU 49 βαθμούς

Σε δωμάτιο 30 βαθμούς χωρίς κλιματισμό! (Μόνωση και ανεμιστήρες οροφής τόσο προσφέρουν τον Αύγουστο)

Θα δοκιμάσω με την DSLR ενός φίλου μπας και βγάλω καλύτερες φωτογραφίες. Αν είναι πολύ καλύτερες θα τις ανεβάσω.

Σιγά σιγά κολλάω μικρόβια για mini itx, cnc παντογράφους και plexi, αλλά Σεπτέμβρη μπαίνω για την θητεία μου, οπότε θα αργήσουν 9 μήνες αυτά.

Αυτά από μένα προς το παρόν.

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια.

Για τα φίλτρα μάλλον θα πάρω καλή σήτα και θα κάνω 4 στρώσεις (τώρα είναι 2 και κάνουν δουλειά πέρα από την πλάκα) αλλιώς μονά 120mm φίλτρα στους ανεμιστήρες πάνω γιατί τα μαγνητικά αν και υπέροχα, δεν θα με βολέψουν. Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία.

Δοκιμάσαμε με την DSLR του φίλου σήμερα. Πολύ καλύτερα χρώματα, αλλά φαίνονται και οι ατέλειες περισσότερο:lol

g8m7.jpg

chm1.JPG

1cbx.jpg

Από τις καλύτερες φωτογραφίες, κοντά στο πραγματικό χρώμα.

v44x.jpg

a8bg.jpg

Και αυτή έχει σωστά χρώματα

luhd.jpg

sw4.JPG

9cw7.jpg

ujdk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ατέλειες ρει - πολύ όμορφο αποτέλεσμα έχεις.

Προσωπικά ίσως απλά να μην έβαζα τον καθρέφτη - ή θα τον έβαζα σε όλο το μήκος του πλαϊνού - και ίσως να έπαιζα με τέρμα πιο χοντρούς σωλήνες, έτσι για το εφφέ.

Πάντως θέλεις μεγαλύτερο psu ε; :P

Link to comment
Share on other sites

Το PSU χαραμίζεται το ξέρω... αλλά κααααάποτε θα κάνω crossfire ή sli.

Το project έχει μέλλον. Ο χώρος και οι αποστάσεις επιτρέπουν να κάνω μερικές αλλαγές όταν αποκτήσω τα σωστά εργαλεία.

Με ένα cnc router μπορώ να φτιάξω από plexiglass το μπροστινό panel, να φτιάξω δικό μου reservoir στην θέση του καθρέπτη και πολλά άλλα.

Σκέφτομαι 2x360 monsta alphacool radiators white edition, πιο καθαρές γραμμές και τρύπες για σωστό mounting. Τώρα ο ssd για παράδειγμα απλά κάθεται στην βάση πάνω από το 240 radiator, πίσω από τις usb και το power button. Ο 2ΤΒ είναι κάτω από το DVD slot drive. Γενικά ο χώρος μπροστά είναι ευέλικτος, αλλά θέλω να μπορώ να δουλέψω με λεπτομέρεια και ακρίβεια plexiglass.

Τον καθρέπτη αρχικά ήθελα να τον κάνω infinity mirror (βλέπετε εικόνα παρακάτω), αλλά τα σχέδια άλλαξαν με το UV και το LED strip που πήρα τελικά. Δεν μου χάλασε την αισθητική οπότε το άφησα προς το παρόν, μέχρι να βάλω στη θέση του custom reservoir λεπτό και σχεδόν σε όλο το μήκος του πλαϊνού. Όταν γίνει εκείνο, θα βολέψει και για straight acrylic tubing ή για επέκταση του crossfire bridge των waterblock. Ελπίζω να βολέψει να χρησιμοποιήσω και monsoon fittings.

9vhl.jpg

Ευχαριστώ για τα σχόλια, να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική δουλειά! Μπράβο και σε ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες μαζί μας!

Τώρα θέλω και ένα guide για μεταφορά σε περίπτωση lan party :P

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική δουλειά! Μπράβο και σε ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες μαζί μας!

Τώρα θέλω και ένα guide για μεταφορά σε περίπτωση lan party :P

Αυτό είναι απλό! Ροδάκια στο γραφείο! :P

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, ξεβιδώνοντας 7 βίδες μπορεί να βγει το Γ και να κρατάει όλα τα πράγματα επάνω του :)

Αλλά δεν είναι αρκετά σταθερά όλα για να το μετακινείς έτσι. Για αυτό σκέφτομαι με ένα cnc router φτιάχνεις σωστές βάσεις, panel κλπ από plexiglass, θα μπορεί να είναι σαν ένα puzzle, ένα modular συρτάρι σκεφτείτε. Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Αν έχετε δει Parvum κουτί πως συνδέονται τα panel ίσως να αποκτήσετε μια καλύτερη ιδέα.

Ναι, πρώτη φορά έκανα sleeving και προτιμώ το heatshrinkless sleeving. Από οδηγούς είδα στο youtube του Lutro0 για sleeving, αλλά δεν τα έκανα ακριβώς με τον τρόπο του. Επίσης το lacing (δέσιμο) με πετονιά έχει πάλι οδηγό ο alpenwasser στο youtube, αλλά πάλι το έκανα με λίγο διαφορετικό τρόπο.

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε!

Καλο δούλευτω το γραφείο (?) lol... :)

Ωράιο θα ήταν να έφτιανχες ενα κάλυμμα για το βροστινό απο μια απλή λαμαρίνα 1χιλισοτού, να κρύψεις μερίκες ατέλιες, καθως και να έβαζες καθρεπτη plexi σε όλη την επιφάνεια του γραφείου έτσι ώστε οταν είναι σβηστό το μην΄χανημα δεν θα φάινετε τίποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια και πάλι.

Καθρέπτης σε όλη την επιφάνεια ή μόνο στο κομμάτι plexi θα με ζάλιζε με τις αντανακλάσεις. Sorry κιόλας.Έφτιαξα infinity mirror και μιλάω από εμπειρία. Αν είχα εργαλεία για να επεξεργάζομαι με ακρίβεια plexi θα έκανα ματ λευκό καπάκι με κρυφό μηχανισμό (σαν καπό αυτοκινήτου) με καλό fit ώστε η επιφάνεια να φαίνεται ενιαία. Και όταν θες το ανοίγεις. Το ίδιο και για μπροστά, να είναι ματ λευκό τα panel στο χρώμα του γραφείου. Επίσης συμπαθώ plexi και ξύλο περισσότερο από μέταλλο για panels. Αλλά συμφωνώ ένα καλό κάλυμμα το θέλει μπροστά. Με 360 radiator μπροστά και το res αλλού, ένα καθαρό κάλυμμα μπροστά χωρίς ατέλειες θα έδειχνε πολύ πιο ωραίο. Έχω και σχέδια για μικρότερο Γ, με mini itx και riser pci-e. Αλλά μου λείπει ο χρόνος, τα λεφτά και τα εργαλεία.

Τέλος πάντων και πάλι ευχαριστώ για τα σχόλια και τις ιδέες. Πάω θάλασσα τώρα που μπορώ :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ρει, μπράβο μαν! :T: Όταν η ιδέα που έχεις στο μυαλό σου τόσο καιρό γίνεται επιτέλους πραγματικότητα, το feeling είναι αξεπέραστο! :)

Από χώρο για τα πόδια πώς τα πάμε; Σε εμποδίζει καθόλου; :D

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με τα πόδια. Στην γενική εικόνα αν δείτε που βρίσκονται το πληκτρολόγιο και το ποντίκι, σε εκείνη την θέση έχει άνεση και με μεγάλη καρέκλα. Εντάξει αν πας να καθίσεις στην μέση ακριβώς θα χτυπήσεις το δεξί γόνατο. Μπροστά από το Γ δεν μπορείς να καθίσεις. Αλλά γενικά είναι άνετο για μένα.

Είναι αξεπέραστο αίσθημα όντως. Βρήκα το πάθος μου, bad news for my wallet...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now