winters

Best Thermal Grease/Compound/Paste for 2013

Recommended Posts

Καλή η Noctua και εύκολη σε χρήση. Η μόνη "αδυναμία" της είναι ότι αν την βάλεις σε σχετικά μικρές επιφάνεια (AMD κάρτες ή CPU die) με τον καιρό κάνει pump out και χάνει σε απόδοση. Είναι γνωστό της θέμα, και το είδα και εγώ στον τελευταίο 3570k που είχα ανοίξει.

Αλλά για γενική χρήση, ναι είναι πολύ αποδοτική και για κάποιον λόγο ( ρευστότητα; ) πετυχαίνει εύκολα το βέλτιστο της, ακόμα και αν βάλεις υπερβολική ποσότητα :)

Link to comment
Share on other sites

Bill ένσταση σε αυτό που λές, υπάρχουν διαφορές και μεγάλες μάλιστα :)

Δοκιμάστε με core temp που μετράει στο core! σε full load απο ceramique σε mx2 15c-20c διαφορά (στην max temp). Μιλάω μόνο για core temp γιατι ολα τα άλλα μετράνε απο το prob της μητρικής!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία επειδή μου τέλειωσε η MX-2, χρησιμοποιώ τις MX-4 που είχα πάρει από τον μόρτη και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Πρέπει όμως να δοκιμάσω και την PK-3!

JohnX, η Geilid είναι πάρα πολύ καλή για subzero καταστάσεις (ακόμα και στο μονοβάθμιο έκανε καλή δουλειά όταν την δοκίμασα) αλλά νομίζω ότι για 24/7 σύστημα είναι overkill.

Link to comment
Share on other sites

Bill ένσταση σε αυτό που λές, υπάρχουν διαφορές και μεγάλες μάλιστα :)

Δοκιμάστε με core temp που μετράει στο core! σε full load απο ceramique σε mx2 15c-20c διαφορά (στην max temp). Μιλάω μόνο για core temp γιατι ολα τα άλλα μετράνε απο το prob της μητρικής!

Καλημερα! ειμαι νεος στο φορουμ και θελω να κανω μια ερωτηση πανω στης παστες.

κανω μια DIY κατασκευη λεντ και ψαχνω την παστα που να μπορει να μου μεταδιδει οσο πιο γρηγορα την θερμοκρασια.

δεν θελω μια απλη παστα γιατι θα εχω προβλημα ειδι ειμαι στο οριο.

τα λεντ θελω πολυ χαμηλη θερμοκρασια γιανα μην χαλασουν και θελω να μου προτηνεται μια με δυο απο της παστες που ειναι για ακρες καταστασης!

Ευχαριστω εκ τον προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πιστεύω οτι για το πρότζεκτ που θες να κάνεις η MX-2 είναι μια χαρά, η διαφορά απο την ΜΧ-4 είναι πολύ μικρή αλλά η διαφορά στην τιμή μεταξύ τους ειναι αρκετή, εκεί είσαι πάντως διαλέγεις αναλόγος τα οικονομικά σου, η MX-2 έχει σωληνάριο 30gr & 65gr ενώ στην ΜΧ-4 το πιο μεγάλο ειναι 20gr!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πιστεύω οτι για το πρότζεκτ που θες να κάνεις η MX-2 είναι μια χαρά, η διαφορά απο την ΜΧ-4 είναι πολύ μικρή αλλά η διαφορά στην τιμή μεταξύ τους ειναι αρκετή, εκεί είσαι πάντως διαλέγεις αναλόγος τα οικονομικά σου, η MX-2 έχει σωληνάριο 30gr & 65gr ενώ στην ΜΧ-4 το πιο μεγάλο ειναι 20gr!

Έχω αγοράσει αυτό εδώ και από τα Χριστούγεννα δεν ξαναχρειάστηκα πάστα Arctic Cooling MX 2 Thermal Compound 30g Tube or MX2 AC 03 Artic AC Paste | eBay :hehe: Για κάποιο λόγο μου αρέσει περισσότερο από την MX4 η MX2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! ειμαι νεος στο φορουμ και θελω να κανω μια ερωτηση πανω στης παστες.

κανω μια DIY κατασκευη λεντ και ψαχνω την παστα που να μπορει να μου μεταδιδει οσο πιο γρηγορα την θερμοκρασια.

δεν θελω μια απλη παστα γιατι θα εχω προβλημα ειδι ειμαι στο οριο.

τα λεντ θελω πολυ χαμηλη θερμοκρασια γιανα μην χαλασουν και θελω να μου προτηνεται μια με δυο απο της παστες που ειναι για ακρες καταστασης!

Ευχαριστω εκ τον προτερων!

Καλώς σε βρήκαμε [MENTION=14457]Sakisdraminos[/MENTION],

Μπορείς να μας πείς περισσότερα για την κατασκευή για να σε βοηθήσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα?

Η θερμοαγώγιμη με τα LED πώς ακριβώς θα έρχονται σε επαφή?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε @Sakisdraminos,

Μπορείς να μας πείς περισσότερα για την κατασκευή για να σε βοηθήσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα?

Η θερμοαγώγιμη με τα LED πώς ακριβώς θα έρχονται σε επαφή?

ευχαριστω παιδες!

εχω παραγγηλει δυο artistic silver 5 thermal paste ειναι οριακα απο την αποψη οτι πρεπει να κρατησω οσο πιο χαμηλα γινεται την θερμοκρασια. κατω απο 40...

τα λεντ ειναι power led myltichip με φασμα για ρεεφ ενυδρειο 50w

Και μπορει να φτασει μεχρι και 128w.

η μεγαλη θερμοκρασια χαλαει τα λεντ πριν την ωρα τους και δεν ειναι απλα να τα αλλαζω συνεχια!

Link to comment
Share on other sites

Η Silver είναι ηλεκτρικά αγώγιμη, οπότε πρόχεσε γιατιμπορεί να προκαλέσει βραχυκύκλωμα.

Από την άλλη η Ceramique δεν είναι.

Εσύ πως θα τα κολλήσεις? Παλιά βάζανε σιλικόνη μαζί με thermal pastes και με το μείγμα κολλούσαν

διάφορες ψύκτρες.

Link to comment
Share on other sites

Η Silver είναι ηλεκτρικά αγώγιμη, οπότε πρόχεσε γιατιμπορεί να προκαλέσει βραχυκύκλωμα.

Από την άλλη η Ceramique δεν είναι.

Εσύ πως θα τα κολλήσεις? Παλιά βάζανε σιλικόνη μαζί με thermal pastes και με το μείγμα κολλούσαν

διάφορες ψύκτρες.

θα το κολησω με την σειρα ψυχτρα παστα υπαρχουν βιδες που θα μπει μια ενα τετραγονο πλακε που δεν θυμαμε τι υλικο ειναι παστα και μετα το λεντ.

με θερμοαγωγημη σιλικονη θα κολησω πανω στο λεντ αισθητηρα θερμοκρασιας και μια ασφαλια θερμοκρασιας που μολις ανεβασει πανω απο 65 κωβει το ρευμα!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now