JC_Denton

Intel Core i7 overclocked @ 4.11 GHz on air ! - SuperPi 1M σε κάτω από 10 secs !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/548a2f4ef31a6a.png[/WRAPLEFT]Κάποιοι έλεγαν ότι οι Core i7 δε θα μπορούν να δεχτούν μνήμες DDR3 με συχνότητα πάνω από 1066 MHz...Άλλοι ήταν αυτοί που πίστευαν ότι οι Nehalem δεν πρόκειται να κλόκαραν καθόλου, μιας και θεωρούσαν πως η Intel θα τους κλείδωνε.

Στο XtremeSystems όμως, υπήρχαν αναφορές εδώ και μερικές μέρες για ένα ES ενός Bloomfield που άγγιξε τα 4 GHz! Εν τέλει οι φήμες μάλλον αποδεικνύονται αληθινές, μιας και το Fudzilla σήμερα έβγαλε στη δημοσιότητα ένα screenshot από ένα ΕS ενός Core i7 στα 2.93 GHz, ο οποίος είχε γίνει overclocked έως τα 4.11 GHz με αέρα (!) και με ρεύμα που άγγιζε τα 1.576V.

Σε αυτή τη συχνότητα (4112.7 MHz) ο επεξεργαστής είχε τον πολλαπλασιαστή στο 31 (κανονικά έχει 22), κατάφερε να τρέξει και ένα SuperPi 1M σε χρόνο λίγο κάτω από τα 10 δευτερόλεπτα, στα 9.969 secs. Σίγουρα, όπως λένε και οι υπεύθυνοι του Fudzilla, αυτοί οι επεξεργαστές πρέπει να πηγαίνουν ακόμα υψηλότερα με αέρα.

To screenshot από το cpu-z και το SuperPi 1M:

nehaxh0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που καποι κραζανε τους i7 λογω του οτι θα εχουνε ενσωματωμενο controller οι μητρικες, οτι και καλα θα ειναι δυσκολοι στο O/C και κατι τετοια...ΚΑΛΑ αμα εχουμε τετοια αποτελεσματα με αερα δλδ με κανα νερακι τι θα γινει θα γινει???Καλα δν το συζητω με κανα dry ice/LN2 παιζει να μηδενισει το Super Pi!!!!!!:)... :)...

Link to comment
Share on other sites

αυτοι που ειπαν για τον ενσοματομενο memory controler ενας απο αυτους ειμαι και εγω δεν ειπαμε οτι δεν θα κλοκαρη ουτε οτι δεν θα πηγενη καλυτερα απο του

york/wolfdale αλλα αν θα εχουν προβλημα με coldbug πολλη χαμηλα οπως εγινε με τους amd που επρεπε να ψαξεις 100 κομματια για να βρεις εναν να πεζη κατω απο το μηδεν:stars::evil:μαλλον με το που βγουν οι core i7 τερμα το overclocking:handshake...

Link to comment
Share on other sites

αυτοι που ειπαν για τον ενσοματομενο memory controler ενας απο αυτους ειμαι και εγω δεν ειπαμε οτι δεν θα κλοκαρη ουτε οτι δεν θα πηγενη καλυτερα απο του

york/wolfdale αλλα αν θα εχουν προβλημα με coldbug πολλη χαμηλα οπως εγινε με τους amd που επρεπε να ψαξεις 100 κομματια για να βρεις εναν να πεζη κατω απο το μηδεν:stars::evil:μαλλον με το που βγουν οι core i7 τερμα το overclocking:handshake...

Βασικα φιλτατε tsan δν εχεις αδικο σε αυτο που λες, πριν λιγο το ειχα διαβασει και στο XS....Πωπω ρε γμτ οχι μονο πρεπει να αλλαξεις τα παντα για να βαλεις εναν απο αυτους τους επεξεργαστες, αμα τρωει και coldbug ευκολα κιολας γ@μ@τα...

...Μου φενεται στο μελλον θα ψαξω για κανεναν καλο Q9450/Q9550 με κανα αξιολογο batch για να τελειωνω!!!!:)...

Link to comment
Share on other sites

εδω εχω δοκιμαση ε8600 με coldbug στους -80 και ο hipro5 εχει δοκιμαση QX9650 με coldbug -50 αυτη με το memory controler ενσοματομενο φαντασου τη θα γινετε

και μην βλεπετε τα πρωτα κομματια που δινουν για δοκιμες γιατη ειναι διαλεγμενα κομματια για να τραβηξουν πελατες .δεν ειμαι διατεθημενος να πληρωσο αλλα 2000 ευρω για cpu+μνημες μην ξεχναμε triple chanel memory+motherbord:funk:..

Link to comment
Share on other sites

Το FSB δεν έχει ανέβει ούτε χιλιοστό. Μάλιστα είναι χαμηλότερο του 133 (132.7) Αυτό δεν σας έκανε εντύπωση ? Μόνο το multi άλλαξαν (απο 22 σε 31) και ούτε ένα MHz σε δίαυλο. Και φανταζομαι μόνο οι Extreme θα έχουν πολλαπλασιαστή unlocked :(

Link to comment
Share on other sites

1) It's Fudzilla ( ROFL από μόνο του ). Δεν λέω ότι δεν κλοκάρουνε εκεί με αέρα, απλά μην παίρνετε ότι λέει της μετρητοίς.

2) Το coldbug δεν φαίνεται να είναι θέμα ύπαρξης Memory Controller ή μη, γιατί και CPU δίχως IMC έχουνε coldbug ακόμα και στους -15C.

Επίσης μην ξεχνάτε ότι όλα είναι θέμα σχεδίασης... και είναι πολύ χλωμό να μοιάζει ο memory controller της Intel με αυτόν την AMD από τους K8.

3) Έχουμε ήδη ψύξει Intel memory controller των 65nm & 80nm στους -100C+ ( βλέπε LN2 cooled NBs ).

4) tifoz1, το FSB δεν υφίσταται. Η συχνότητα ~133MHz που βλέπεις είναι reference frequency από την οποία "συχρονίζεται" η CPU με άλλα components.

Read the basics about Nehalem :D ( με ευχάριστη / διάθεση πλακίτσας, όχι επιθετικά ή χλευαστικά :) ) [ friendly as always ]

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται να ειπωθεί αυτό πρός το παρόν.

hint hint: Πάντως μπορείς να ανέβεις με δύο τρόπους ( ίσως και τρείς αν βάλουνε και την άλλη επιλογή στο BIOS οι motherboard makers ), και ένας από αυτούς είναι ανεβάζοντας την συχνότητα του QPI.

Δεν συνιστάται αυτό από την Intel αλλά είναι μια δυνατότητα.

Η άλλη.... δεν λέγεται τώρα.

Link to comment
Share on other sites

εδω εχω δοκιμαση ε8600 με coldbug στους -80 και ο hipro5 εχει δοκιμαση QX9650 με coldbug -50 αυτη με το memory controler ενσοματομενο φαντασου τη θα γινετε

και μην βλεπετε τα πρωτα κομματια που δινουν για δοκιμες γιατη ειναι διαλεγμενα κομματια για να τραβηξουν πελατες .δεν ειμαι διατεθημενος να πληρωσο αλλα 2000 ευρω για cpu+μνημες μην ξεχναμε triple chanel memory+motherbord:funk:..

Μαμησε τα και εγω αυτο σκεφτομαι και αναρωτιεμαι καμια φορα πως η ραγδαια αναπτυξη της τεχνολογιας τελικα σκοτωνει τη τσεπη μας...Φυσικα ομως για οποιον θελει να ειναι "κομπλε" θα πρεπει ανα εξαμηνο να αλλαζει τα παντα..Που ειναι ρε φουστη οι παλιες καλες εποχες, που φεριπην με τις Voodoo Bandshee που τη βγαζαμε τοσο καιρο ψωμι και αλατι!!!!!:que:...

Link to comment
Share on other sites

Μαμησε τα και εγω αυτο σκεφτομαι και αναρωτιεμαι καμια φορα πως η ραγδαια αναπτυξη της τεχνολογιας τελικα σκοτωνει τη τσεπη μας...Φυσικα ομως για οποιον θελει να ειναι "κομπλε" θα πρεπει ανα εξαμηνο να αλλαζει τα παντα..Που ειναι ρε φουστη οι παλιες καλες εποχες, που φεριπην με τις Voodoo Bandshee που τη βγαζαμε τοσο καιρο ψωμι και αλατι!!!!!:que:...

Με μια 8800 GTX δεν μπορείς να παίξεις τα πάντα, πλην του Crysis, σε αναλύσεις 1920/1680? Mπορείς.

Απλά έχουμε γίνει άπληστοι και αυτοί το εκμεταλλεύονται, βγάζοντας νέο h/w κάθε 3 και λίγο ;)

Δεν επιτρέπεται να ειπωθεί αυτό πρός το παρόν.

hint hint: Πάντως μπορείς να ανέβεις με δύο τρόπους ( ίσως και τρείς αν βάλουνε και την άλλη επιλογή στο BIOS οι motherboard makers ), και ένας από αυτούς είναι ανεβάζοντας την συχνότητα του QPI.

Δεν συνιστάται αυτό από την Intel αλλά είναι μια δυνατότητα.

Η άλλη.... δεν λέγεται τώρα.

Καλά, αυτό με την αύξηση του QPI, για το οποίο τόσα έχω ακούσει να λέει η Intel, μπας και είναι παραμύθι? Λένε κάτι αρμαγεδδών-ικά, ότι και καλά δεν το έχουν δοκιμάσει ψηλότερα, και μην το αλλάζετε, και ίσως πάθει τπτ κακό το h/w, κτλ κτλ

Τελικά μου φαίνεται θα "σπάμε" τους πολ/στές :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Με μια 8800 GTX δεν μπορείς να παίξεις τα πάντα, πλην του Crysis, σε αναλύσεις 1920/1680? Mπορείς.

Απλά έχουμε γίνει άπληστοι και αυτοί το εκμεταλλεύονται, βγάζοντας νέο h/w κάθε 3 και λίγο ;)

Καλά, αυτό με την αύξηση του QPI, για το οποίο τόσα έχω ακούσει να λέει η Intel, μπας και είναι παραμύθι? Λένε κάτι αρμαγεδδών-ικά, ότι και καλά δεν το έχουν δοκιμάσει ψηλότερα, και μην το αλλάζετε, και ίσως πάθει τπτ κακό το h/w, κτλ κτλ

Τελικά μου φαίνεται θα "σπάμε" τους πολ/στές :hehe:

Ναι βρε φυσικα και μπορεις να παιξεις τα παντα, μιας και οι νεες GPU της Nvidia γεμικα δν κανανε το ΤΟΣΟ μεγαλο μπαμ αυξησης επιδοσεων (παρα μονο σε πανυψηλες αναλυσεις) ωστε να μου κινησουν το ενδιαφερον και να παω να τις χτυπησω...Εννοειται πως στο O/C αποδιδουνε καλυτερα λογω των μικροτερων nm αλλα εγω δν παω για ρεκορ και δν κλοκαρω τοσο ψηλα..Παντος για 2 χρονων αποδιδει εξαιρετικα και ακομα καταπινει το καθε παιχνιδι που βγαινει!!!!Το οτι εχουμε γινει απληστοι, συμφωνω και επαυξανω λιγο πολυ ολοι θελουμε να εχουμε οτι καλυτερο βγαινει για να "παιζουμε"....Απλα τωρα για να "παιζεις" καθε τρεις και λιγο πρεπει να χωνεις το χερι στη τσεπη τοσο βαθεια μεχρι να τη ξεχειλωσεις τελειως μιας και τα αλλαζεις ολα!!!!!That's my point!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now