George_o/c

Αγορά καινούριας κάρτας γραφικών γύρω στα 250?

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες. Νομίζω ότι η 5850 μου γέρασε για τα καλά πλέον και ετοιμάζομαι για αγορά καινούριας κάρτας. Τιμή μέχρι 250? περίπου, εκτός αν για κανένα 20-30άρι παραπάνω παίρνω κάτι αρκετά καλύτερο οπότε χαλάλι του. Σκεφτόμουν για Tahiti 7870 που παίζει στα ~220? και απ' ότι έχω δει στα reviews σπέρνει για τα λεφτά της, αλλά μήπως να κοίταζα την GTX 760;

Δεν ψήνομαι για μεταχειρισμένη αυτή τη φορά, αλλά αν βρίσκαμε καμιά σε καλή τιμή, δεν θα έλεγα όχι (ίσως).

Link to comment
Share on other sites

10% πάνω από 760 περίπου out of the box, ίδιο chip με λιγότερα κομμένα shaders (1344 vs 1152) και με χαμηλότερα stock clocks. Άρα και περισσότερο headroom για o/c, άρα πάνω από 10% στην πράξη.

Είναι σαν πυροβολείσαι στο πόδι με την 760 σε αυτή την τιμή. Δεν το σκέφτεσαι καν... ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Ok θα το σκεφτώ και θα επανέλθω. Απλά μου είχε κολλήσει λίγο η 760 σαν πιο καινούρια που είναι, αλλά ναι καταλαβαίνω που το πας Τασάρα.

Από amazon.de έχει μια palit 670 σε τιμή μούρλια.

Μου αρέσει και η EVGA 760 βέβαια που πρότειναν ο junioρας και ο Νίκος!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα το 760 review του TPU και μου κάνει εντύπωση ότι η 670 βρίσκεται μπροστά σε όλα τα games στην ανάλυση που χρησιμοποιώ (1920x1980). Μα σε όλα! Πράγμα λογικό βέβαια αφού ουσιαστικά αντικαθιστά την 660 Ti και όχι την 670 ;)

Μιας και την βρίσκω σε τιμή λίγο μικρότερη της 760, μάλλον θα την τιμήσω μες στην επόμενη εβδομάδα.

Ευχαριστώ πολύ όσους απάντησαν!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο..από προσωπική εμπειρία..η acx είναι αθόρυβη και η evga είναι η ποιοτικότερη κάρτα που έχω αγοράσει ποτέ..επίσης η κάρτα έχει να δώσει κι άλλα πράγματα ή nvidia πάντα καθυστερούσε πάρα πολύ με τους drivers της και τώρα 2 μήνες, απο την 01/07 δλδ απο τότε π βγήκε δεν έχει αλλάξει ακόμα!!

11 ευρώ μεταφορικά και σε 5 εργάσιμες στο σπίτι σου..τι άλλο θες??..:)

Link to comment
Share on other sites

11 ευρώ μεταφορικά και σε 5 εργάσιμες στο σπίτι σου..τι άλλο θες??..:)

εστειλες mail και απαντησαν οτι στελνουν? απο' οτι ειδα στο site, δεν δινει επιλογη για την Ελλαδα στο delivery calculator.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σπίτι μου είχα πάρει την 780 acx sc πριν 1.5 μήνα απο evga :) Δευτέρα μεσημέρι έκανα τ παραγγελία 5 εργάσιμες και μου παραδόθηκε Σάββατο πρωί!! Οι άνθρωποι είναι από άλλο πλανήτη...

Επίσης βλέπεις το Αμερικάνικο μπες Ευρώπη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βλέπεις το Αμερικάνικο μπες Ευρώπη!!!!

οντως ηταν κορυφαιοι στις παραδοσεις. newcastle kai +44 phone δε πρεπει να παιζει αμερικα. αγγλικο ειναι το καταστημα, ετσι και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

To overclockers.co.uk δεν στέλνει Ελλάδα, απ'όσο ξέρω.

Κι εγώ αυτό ήξερα εδώ και 2 χρόνια, αλλά είπα μήπως άλλαξε τίποτα, για αυτό ρώτησα για μεταφορικά.

Νίκο έχω κάνα 10ήμερο ακόμα να το σκεφτώ, θα δούμε :D Λες να πάρει τόσο πολύ με drivers? Ο θόρυβος δεν με νοιάζει και τόσο, ίσα ίσα που γουστάρω βαβούρα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς να "πάρει" από drivers που δεν θα το πάρει και η με το ίδιο GK104 670 ωρέ;!

1344 vs 1152 shaders απλά μαθηματικά είναι, plus ότι έχεις χαμηλότερο base clock -άρα περισσότερο headroom- plus ότι οι 760 δεν έγιναν όλες 760 γιατί είχαν απλά χτυπημένα shaders. Στο binάρισμα παίζουν και thermal targets που αν δεν τηρούνται πάει το chipάκι σε χαμηλότερο bin.

A.k.a. η μέση 680 έχει "καλύτερο" chip από την μέση 670, που έχει καλύτερο chip από την μέση 760.

Τώρα αν έχει λογική να πάρεις το κουτσό (760) του κουτσού (670) του αρτιμελούς (680), και να πληρώσεις και παραπάνω γιατί έχει μπροστά 7άρι, τι να πω; Πάρε 670 και γράψε με μαρκαδόρο πάνω 870 και πες μου να σου μαγειρέψω και ένα BIOS να το βλέπεις και στο gpuz :hehe:

Link to comment
Share on other sites

george με μια ματια που εριξα βλεπω την 760 μπροστα απο την 670 στα παιχνιδια, μαλιστα σκευτομουνα να την παρω και εγω γιατι ειδα και τις επιδοσεις της σε sli φτανει στα ισα την titan και σαν τιμη εχουν και οι 2 περιπου τα μισα λεφτα απο την titan οποτε αργοτερα να επερνα και μια δευτερη 760

Link to comment
Share on other sites

τις ιδιες επιδοσεις εχουν στα παιχνιδια. 2-3 fps μπροστα η 760 ή 670 δε νομιζω οτι παιζουν ρολο. οποτε παιρνεις την καινουργια, εκτος αν βρεις σπεσιαλ τιμη για την 670.

ισως το πιο σωστο ειναι να περιμενεις και τη νεα φουρνια τις amd. να δεις γενικως τις επιδοσεις και τις τιμες και αγοραζεις τοτε.

το overclockers δε στελνει Eλλαδα, το επιβεβαιωσαν με mail.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now