Kostas2912

Πώς μπορώ να κάνω OC στον Cpu μου(i7-4770k)/mobo(Z87 MPower Max);

Recommended Posts

Γεία σας παιδιά,εδώ και τρείς βδομάδες έχω αγοράσει ένα νεο Pc εξοπλισμένο με Cpu Intel Core i7-4770k,motherboard Z87 MPower Max, Ram 8gb,AMD 7970 Ghz Edition,Τροφοδοτικό Corsair TX650Watt,SSD 120gb Samsung και HDD 1tb.Πηγαίνοντας στο κυριως θεμα,πώς θα κάνω ΟC στον Cpu μου; Είμαι αρχαριος όσον αφορά τον τομέα του OC. Όμως ξέρω κάποια βασικά πράγματα,θεωριτικά και πρακτικά.Αυτά μου τα έχει δείξει ο κολλητός μου ο οποίος μου σύστησε και το site,το οποίο μας έχει βοηθήσει πολύ σε πολλά θέματα.Το μεγάλο πρόβλημά μου είναι πως τα Bios της δικής του κάρτας(Gigabite) είναι τελείως διαφορετικά απο της δικής μου (Msi).Θα ήθελα λοίπον έναν οδηγό για το πως θα το πετύχω ή τουλάχιστον μερικά tips αν γνωρίζεται...!!! Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα.

( MSI Z87 MPower MAX Motherboard Review MSI Z87 MPOWER MAX ATX, Benchmark, David Ramsey, Desktop, Intel, LGA1150, Motherboard, MSI, Performance, Review, Z87 MPOWER MAX )

Μπαίνεις στο bios και ψάχνεις Adjust CPU Ratio, αυτό είναι το multi σου, αν πχ το βάλεις 40 τότε θα παίζεις 40x100=4GHz κ.ο.κ.

Μια άλλη χρήσιμη ρύθμιση είναι το CPU Core voltage που είναι το vcore σου. Θα χρειαστεί να το ανεβάσεις κάποια στιγμή.

Κατέβασε cpuz να κοιτάς τάσεις και το τελευταίο prime95 να τσεκάρεις για αρχή σταθερότητα, καθώς και το core temp να βλέπεις θερμοκρασίες. Για αρχή δες τι γίνεται @ 40x χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο στο BIOS. Μπαίνεις windows, βάζεις το prime95 στο blend mode και ανοίγεις cpuz & core temp και μας λες θερμοκρασίες και τάσεις, να δούμε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να μην χρειαστεί αύξηση τάσης για εκεί. Work your way up, αν δεις ότι δεν είναι σταθερό ξεκίνα να δώσεις τάση 1.1v 1.15v 1.2v προοδευτικά και πάντα κοιτάζοντας και τις θερμοκρασίες.

Λογικά τα 4GHz θα έρθουν ευκολάκι. Εκεί στα 4.2-4.6 θα αρχίσεις να παίζεις με τάσης, αναλόγως το κομμάτι.

Στο τέλος, όταν φτάσεις σε ένα επιθυμητό σημείο, θα κάνεις ένα καλό stress testing με linx και prime και είσαι έτοιμος :) Κοίταζε όμως και cpuz κατά την διάρκεια μην δεις τίποτα τρελά πράματα γιατί το adaptive vcore νομίζω ότι βουρλίζεται σε δαύτους και ίσως να χρειαστεί να παίξεις με απλό offset. Όταν φτάσεις εκεί, το βλέπουμε :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ !!!! :victorious: Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!!!

Λοιπόν όσον αφορά τις τάσεις στα 4.1Ghz bootare κανονικά με θερμοκρασίες έως 65c σε stress test με το Prime95. Στα 4.2 κόλλησε με τις τάσεις στο Auto(1.080V),και μετά από ψάξιμο δούλεψε κανονικά με τάση 1.105V στο CPU Core Voltage και 1.065V στο CPU Ring Voltage.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,μετά από κάποιες προσπάθειες,έφτασα στα 4.6Ghz σταθερά με αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες και το πολύ 0.100v παραπάνω από την προηγούμενη φορά που ήμουν στα 4.2Ghz.(75-85c full load@stress test/45-60c@κανονικά πλαίσια εργασίας).Όμως στα 4.7Ghz κατάφερα bootara και αφού έκανα stress test μετά από 3-4 λεπτά μου πετάει bsdos οθόνη.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Θέλει να πειράξω άλλες ρυθμίσεις εκτός από core voltage και cpu ring ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,μετά από κάποιες προσπάθειες,έφτασα στα 4.6Ghz σταθερά με αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες και το πολύ 0.100v παραπάνω από την προηγούμενη φορά που ήμουν στα 4.2Ghz.(75-85c full load@stress test/45-60c@κανονικά πλαίσια εργασίας).Όμως στα 4.7Ghz κατάφερα bootara και αφού έκανα stress test μετά από 3-4 λεπτά μου πετάει bsdos οθόνη.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Θέλει να πειράξω άλλες ρυθμίσεις εκτός από core voltage και cpu ring ;

Μετα θες να κανεις fine tuning το VCCIN ωστε να ειναι περιπου 0.45 - 0.55v διαφορα με το Vcore. Ισως χρειαστεις SA, IOA, IOD πειραγμα, current limits της μητρικης. (επισης κρατα το cache ratio μικρο κοντα στο default, δεν παιζει μεγαλο ρολο). SA,IOA,IOD μεχρι +0.2v offset εισαι οκ. Απλα πρεπει να πειραματιστεις πολυ γιατι μπαινουν πολλα πραγματα στο παιχνιδι. Απλα για πρωτη φορα να το πας 4.6 με 1.2 οπως ισχυριζεσαι εισαι τυχερος γιατι ειναι πολυ καλο κομματι!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην ανεβαίνεις πολύ σε πολλαπλασιαστή χωρίς να κοιτάς τάσεις και θερμοκρασίες

Οι Haswell είναι ζεστά τσιπ οπότε η Η60 δεν νομίζω να σε βγάλει πάνω από τα 4.4-4.5.

Εγώ με 2500κ και Η60 τον είχα στα 4.5GHz το καλοκαίρι με 1.296Vcore.

Αλλά οι Sandy-Bridge είναι αρκετά πιο κρύοι από τους Haswell.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now