Vasilis 07

Επιλογή μητρικής-RAM για 4770k

Recommended Posts

Είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους 2 συνδιασμούς 1) Asus Sabertooth Z87 Corsair Vengeance 4*4GB 1600MHz CL9 Corsair Vengeance Memory CMZ8GX3M2A1600C9G 8GB 1600MHz CL9 DDR3 Two Module Kit | Skroutz.gr 2) Asus Maximus VI Hero - Kingston HyperX Beast 8GB DDR3-2400MHz Kingston HyperX Beast 8GB DDR3-2400MHz Dual Kit (XMP) | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα κόστους η 2η επιλογή ή επιδόσεων ? Να αναφέρω ότι έχω ήδη την RAM της 1ης επιλογής (είχα προοπτική να πάρω την Sabertooth) αλλά στην πορεία βγήκε αυτός ο προβληματισμός για να πάω στην Maximus. Άρα θα πρέπει να μπω σε διαδικασία αλλαγών.

Link to comment
Share on other sites

απο θεμα κοστους η πρωτη επιλογη θεωρω πως βγαινει ελαφρως ακριβοτερα λογω μητρικης

απο θεμα αξιοπιστιας και τα δυο πακετα ειναι αξιολογα

αλλα απο καθαρα ψυχολογικο και θεμα και μονο θα επελεγα το δευτερο πακετο

απο θεμα επιδοσεων αν δεν benchaρεις μην περιμενεις πως θα καταλαβεις τις διαφορες

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τις μνήμες με τον arka..για την μητρική όμως όχι...η hero είναι μια μητρική με ελάχιστες εισόδους χωρίς esata και τιμή απλά κ μόνο επειδή είναι rog..

Συνεχίζω να επιμένω ότι η καλύτερη μητρική της asus για καλό pc είναι αυτη....αν και εγώ θα έπαιρνα την deluxe :)

Link to comment
Share on other sites

deluxe ... Στο τωρινό σύστημα τέτοια έχω (τα είχα σκάσει χοντρά) και δεν θα ήθελα να πάω ξανά τόσο ψηλά σε κόστος. Από την άλλη pro-deluxe ταιριάζουν (οπτικά) με τη RAM που έχω ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Απο mobo οπως σου ειπε κι ο venisk παρε την pro (αυτην πηρα κι εγω μαντεψε, ποιος μου την προτεινε :P)

Μπορεις να κανεις τα παντα μ αυτη την mobo χωρις να χασεις σε ποιοτιτα,αξιοπιστια,σταθεροτητα στο συστημα κλπ.

Απο μνημες αν δεν κανεις benches η δεν τρεχεις καποιο προγραμμα που θελει γρηγορες μνημες, τοτε κατι στα 1600 ειναι αυτο που θες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αποφάσισα . Η μισή RAM θα φύγει άμεσα για αλλαγή και θα πάω στις Kingston Technology XMP Beast Series 8GB 2400MHz. Και για μητρική μάλλον θα πάω στην Maximus VI Hero.Σας ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now