THANOSJ3

Cooler Master V8 GTS : Ανακοινώθηκε μια ακόμη V Series Ψύκτρα!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Cooler Master V8 GTS : Ανακοινώθηκε μια ακόμη V Series Ψύκτρα!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614f3d021d18676.jpg[/NEWS_IMG]Η Cooler Master ανακοίνωσε πριν λίγες ημέρες την προσθήκη μιας ακόμα ψύκτρας στην γνωστή σειρά V Series ονόματι V8 GTS.

Πιο αναλυτικά αυτή η ψύκτρα έχει δημιουργηθεί βάση της Horizontal Vapor Chamber(HVC) και είναι μία κατασκευή τριπλού πύργου με τα 8 heatpipes να αναλαμβάνουν να αποβάλουν τα μεγάλα ποσά θερμότητας από την cpu. Σύμφωνα με την εταιρία η νέα ψύκτρα μπορεί να αντεπεξέλθει θερμικό φορτίο μεγέθους 250W και λόγω του μεγάλου όγκου της 154 x 149.8 x 166.5mm οι μνήμες ram δεν θα πρέπει να ξεπερνάνε σε ύψος τα 50mm. Tο βάρος της πλησιάζει τα 854g+110gr(2 ανεμιστήρες) Και την αποβολή της θερμότητας από τα φύλλα αλουμινίου αναλαμβάνουν 2 ανεμιστήρες 140mm τεχνολογίας POM με μέγιστο δυνατό airflow τα 82 CFM στα 36 dBA θορύβου. Ακόμη είναι συμβατή με τα πιο σύγχρονα socket της αγοράς όπως Intel® LGA 2011/1366/1156/1155/1150/775 & AMD FM2/FM1/AM3+/AM3 /AM2, φυσικά συνοδευόμενη από εγγύηση καλής λειτουργίας 2 χρόνων.

Τέλος η διάθεση της ψύκτρας έχει ξεκινήσει ήδη στην Ευρώπη και η τιμολογιακή πολιτική προτεινόμενη από την εταιρία είναι στα ?79.

<center>Δείτε περισσότερα για το κουτί στο επίσημο site της Cooler Master, εδώ

[img_ALT=Cooler Master V8 GTS : Ανακοινώθηκε μια ακόμη V Series Ψύκτρα!]http://www.hwbox.gr/members/4992-albums184-picture15459.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Cooler Master V8 GTS : Ανακοινώθηκε μια ακόμη V Series Ψύκτρα!]http://www.hwbox.gr/members/4992-albums184-picture15457.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Cooler Master V8 GTS : Ανακοινώθηκε μια ακόμη V Series Ψύκτρα!]http://www.hwbox.gr/members/4992-albums184-picture15456.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Cooler Master V8 GTS : Ανακοινώθηκε μια ακόμη V Series Ψύκτρα!]http://www.hwbox.gr/members/4992-albums184-picture15458.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Cooler Master V8 GTS : Ανακοινώθηκε μια ακόμη V Series Ψύκτρα!]http://www.hwbox.gr/members/4992-albums184-picture15455.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Cooler Master V8 GTS : Ανακοινώθηκε μια ακόμη V Series Ψύκτρα!]http://www.hwbox.gr/members/4992-albums184-picture15460.jpg[/img_ALT]

</center>

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα αποδιδει μια χαρα

ενδιαφερον σχεδιο επισης

αλλα οχι με πλαστικο και ledακια

χαθηκε ο κοσμος να κανουν το καλυμα απο καποιο μεταλο?

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε η παλιά η V8 ηταν μια τίμια ψύκτρα, ειδικά τότε που πρωτοπαρουσιάστηκε για socket 775(οντως ακριβή), μετά λογικό ηταν να περάσει στη μετριότητα! Η νέα , κατ'εμέ, πραγματικά έχει πανέξυπνο τουλάχιστον σχεδιασμό!Οποιος έχει socket 2011 σήγουρα με καταλαβαίνει! 2 μεγάλα φουρφουρια τα οποια απ'οτι φένετε δεν πεφτουν πάνω απ'τις μνήμες, και οι εξωτερικοι εναλάκτες θερμοκρασίας τοποθετιμένοι ψηλά, ντάξ ολα τα λεφτά!Το μόνο που απομένει πλέον ειναι να δούμε τί ψάρια πίανει απο επιδόσεις σε σχέση με τον ανταγωνισμό .Τιμολογιακά με αυτά που υπόσχετε μου φένετε αρκετά καλα!Τωρα αν δεν ειχε ολα αυτα τα μπλιμπλικια (φωτάκια και πλαστικούρες) ναι θα μ'αρεσε περισσότερο, αλλα περι ορέξεως ...... γούστα ειναι αυτα! Σαν σύνολο φενεται πολύ ωραία! my 2 cents!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν imo "τίμια" στην εποχή της γιατί με τα ίδια, αν όχι λιγότερα, χρήματα έπαιρνες τον θρύλο a.k.a. TRUE 120 που την είχε σε όλα. Και σε "στραβή" να έπεφτες την είχες και σε απόδοση και σε θόρυβο. Αλλά παράλληλα δεν ήταν "κακή" γιατί αν έβλεπες τι έβγαζε εκείνο τον καιρό η π.χ. Zalman τότε η V8 ήταν έτη φωτός μπροστά της.

Εξου και η "μετριότητα" που λέω στο post μου. Πάντως πούλησε καλά και το design / theme της είχε μεγάλο γκελ νομίζω. Σαν προϊόν δηλαδή μάλλον ήταν πετυχημένο. Και γουστάρω που πήγε στα 140mm :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω την V8 ας κάνω και εγώ ένα σχόλιο. Το θέμα δεν είναι μόνο η εμφάνιση αλλά και η ουσία δηλ. η ψύξη.Δεν μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,βέββαια και ο 920 έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις.Δεν είμαι όμως καθόλου ευχαριστημένος από το support της CM. 2 φορές που τους χρειάστηκα απέδειξαν εντελώς γαϊδουρινή συμπεριφορά (εντώς εγγύησης ή μια από τις 2 βίδες που συγκρατούν τον red fan ήταν προβληματική-είδα και έπαθα για να την βγάλω-τους ενημέρωσα και ούτε λίγο ούτε πολύ ήθελαν να πληρώσω 25 ευρω!!! μεταφορικά για να μου στείλουν 2 βίδες). Στην τιμή που παίζει η V8 GTS γιατί να μην δώσει κάποιος κάτι παραπάνω και να πάρει μια Corsair υδρόψυξη ? Προσωπικά στο νέο σύστημα με 4770κ θα πώ ευχαριστώ πολύ CM αλλά δεν θα πάρω.

Edited by Vasilis 07
Link to comment
Share on other sites

Point well made. Μπορεί η Corsair συχνά να απογοητεύει στο quality control ΑΛΛΑ έχει ένα support που ξέρεις ότι θα βγει άκρη σε κάθε στραβή.

Είναι πολύ μεγάλη υπόθεση αυτό για τους enthusiast...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω την V8 ας κάνω και εγώ ένα σχόλιο. Το θέμα δεν είναι μόνο η εμφάνιση αλλά και η ουσία δηλ. η ψύξη.Δεν μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,βέββαια και ο 920 έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις.Δεν είμαι όμως καθόλου ευχαριστημένος από το support της CM. 2 φορές που τους χρειάστηκα απέδειξαν εντελώς γαϊδουρινή συμπεριφορά (εντώς εγγύησης ή μια από τις 2 βίδες που συγκρατούν τον red fan ήταν προβληματική-είδα και έπαθα για να την βγάλω-τους ενημέρωσα και ούτε λίγο ούτε πολύ ήθελαν να πληρώσω 25 ευρω!!! μεταφορικά για να μου στείλουν 2 βίδες). Στην τιμή που παίζει η V8 GTS γιατί να μην δώσει κάποιος κάτι παραπάνω και να πάρει μια Corsair υδρόψυξη ? Προσωπικά στο νέο σύστημα με 4770κ θα πώ ευχαριστώ πολύ CM αλλά δεν θα πάρω.

Πότε έγινε αυτό παρακαλώ?

Και άλλοι λόγοι λοιπόν να είμαι ξενερωμένος με την cm...λογικό είναι και εννοείτε πως αξίζει μια corsair σε σχέση με το transformers.

Καλά, εσύ έχεις γίνει ο κλασσικός του φόρουμ που πάιρνεις γνώμες από εδώ και από εκέι και τις αναπαράγεις όπως και όποτε σε βολεύει. Παλιά δεν ήσουν έτσι, τι έχει χαλάσει στο κεφάλι σου? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εσύ έχεις γίνει ο κλασσικός του φόρουμ που πάιρνεις γνώμες από εδώ και από εκέι και τις αναπαράγεις όπως και όποτε σε βολεύει. Παλιά δεν ήσουν έτσι, τι έχει χαλάσει στο κεφάλι σου?

Μήπως με μπερδεύεις με κάποιον άλλο αγαπητέ? Εκτός αν εννοείς ότι αντιγράφω τον εαυτό μου γιατί έχω ποστάρει πολλές φορές για πράγματα της cm..πως δεν τα πάω για πολλούς λόγους να ακόμα ένας λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

Πότε έγινε αυτό παρακαλώ?

To σύστημα της υπογραφής στήθηκε τον 8/09. Άρα η V8 είχε εγγύηση μέχρι τον 8/11. Κάπου δηλ. τέλη 2010 αρχές 2011 τους ενόχλησα γι ατο θέμα. Έχει και συνέχεια αν θές :chuncky:. Αρχές καλοκαιριού τους ρώτησα σχετικά με το bracket ια 1150 (έλεγα να την βάλω στο καινούργιο). Μου απάντησαν ότι είμαι μπορώ να το αγοράσω (κάπου 10 ευρώ με αποστολή) και όταν τους απάντησα ότι έχω δώσει ήδη πάρα πολλά λεφτά γι αυτή την ψύκτρα (τους ανάφερα και το προηγούμενο περιστατικό) μου απάντησαν πώς η V8 είναι πολύ παλιά, ότι δεν μπορούν να στέλνουν δωρεάν bracket στο κάθε πελάτη και ότι για το προηγούμενο θέμα έπρεπε να είχα μιλήσει με το support. Μας τρολλάρει μια χαρά η CM...
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν σε παρερμηνεύω αλλά να δώ αν κατάλαβα καλά.

1. Θέμα με τις βίδες.

Τι εννοείς με τον όρο "προβληματικές" βίδες?

Εάν ήταν καινούρια-αχρησιμοποίητη θα μπορούσες να την πάς πίσω στο κατάστημα που την πήρες να στην αλλάξουν.

Εάν το έκανες εσύ, θα μπορουσες να πάς να αγοράσεις 2 βιδούλες.

Όπως και να έχει, η CM προσφέρθηκε να σου στείλει καινούριες αλλά να πληρώσεις εσύ τα μεταφορικά.

Το παράπονο λοιπόν είναι για τα μεταφορικά?

2. CPU Bracket για 1150.

Όντως η V8 είναι πολύ παλιά. Είχε γίνει EOL πρίν ακόμα βγεί το 1150.

Το να στέλνει η CM δωρεάν bracket σε όλους όσους ζητάνε και αλλάζουν πλατφόρμα θα μπορούσε να έιναι καλό marketing.

Το bracket δεν στοιχίζει πολλά από μόνο του, αλλά φαντάζεσαι να πλήρωνε και τα μεταφορικά σε όλους από Ολλανδία που έιναι οι αποθήκες της στην Ευρώπη?

Συνεπώς δεν βλέπω πως σε τρολλάρει η Cooler Master, απλά εσύ τα ήθελες όλα δωρεάν, και αυτοί σου είπαν να πληρώσεις.

Έτσι την βλέπω την ιστορία σου εάν την μεταφράσω ακριβοδίκαια.

Συνεπώς, το σχόλιο μου στον [MENTION=1118]venisk[/MENTION] πάει στο ότι ενστερνίζεται (και ίσως αναπαράγει ή φέρνει ως παράδειγμα σε άλλους) το συμβάν σου με κάτι που έγινε 2 χρόνια πριν επειδή του...αρέσει ή τον βολεύει.

Η Cooler Master έχει αποκτήσει ελληνικό γραφείο ακριβώς έναν χρόνο και το support που δίνει δεν έχει να κάνει με το παλιό που γινόταν μέσω Ολλανδίας. Και δωρεάν bracket στέλνει εάν ζητηθούν και υπάρχουν, και εγγυήσεις περνάει χωρίς αποδείξεις εφόσον το προϊόν είναι σε εγγύηση, και εγγυήσεις μέσω άλλων καταστημάτων περνάει, και parts για ανταλλακτικά φέρνει εφόσον ζητηθούν και υπάρχουν.

Φιλικά τα γράφω όλα... :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν σε παρερμηνεύω αλλά να δώ αν κατάλαβα καλά.

1. Θέμα με τις βίδες.

Τι εννοείς με τον όρο "προβληματικές" βίδες?

Εάν ήταν καινούρια-αχρησιμοποίητη θα μπορούσες να την πάς πίσω στο κατάστημα που την πήρες να στην αλλάξουν.

Εάν το έκανες εσύ, θα μπορουσες να πάς να αγοράσεις 2 βιδούλες.

Όπως και να έχει, η CM προσφέρθηκε να σου στείλει καινούριες αλλά να πληρώσεις εσύ τα μεταφορικά.

Το παράπονο λοιπόν είναι για τα μεταφορικά?

2. CPU Bracket για 1150.

Όντως η V8 είναι πολύ παλιά. Είχε γίνει EOL πρίν ακόμα βγεί το 1150.

Το να στέλνει η CM δωρεάν bracket σε όλους όσους ζητάνε και αλλάζουν πλατφόρμα θα μπορούσε να έιναι καλό marketing.

Το bracket δεν στοιχίζει πολλά από μόνο του, αλλά φαντάζεσαι να πλήρωνε και τα μεταφορικά σε όλους από Ολλανδία που έιναι οι αποθήκες της στην Ευρώπη?

Συνεπώς δεν βλέπω πως σε τρολλάρει η Cooler Master, απλά εσύ τα ήθελες όλα δωρεάν, και αυτοί σου είπαν να πληρώσεις.

Έτσι την βλέπω την ιστορία σου εάν την μεταφράσω ακριβοδίκαια.

1) Η βίδα η μία (που συγκρατεί τον ανεμιστήρα) είχε χαλασμένη κεφαλή και δεν ξεβίδωνε με τίποτα. Να ζητήσω συγγνώμη στην CM που το είδα μετά από ένα χρόνο όταν ήθελα να τον αφαιρέσω για να τον καθαρίσω. Να ζητήσω και συγγνώμη που ο τρελός εντός εγγύησης απαιτούσα να μου στείλουν 2 βίδες (βάρους 5gr το πολύ ?) με δωρεάν μεταφορικά αντί για 25 ευρώ που μου ζήτησαν. Συγγνώμη έχω αγοράσει ένα επώνυμο προϊόν και στερήθηκα 60 ευρώ που βγήκαν με κόπο. Γιατί να μπώ σε διαδικασία να ψάχνω σε καταστήματα ποιές βίδες ταιριάζουν και να μην μου τις αντικαταστήσει η εταιρεία με original αφού είμαι εντός εγγύησης ? 2)Το τρολλάρει πάει στο ότι στην 1η περίπτωση αφού συμπεριφέρθηκαν όπως συμπεριφέρθηκαν, 2 χρόνια αργότερα μου λένε γιατί τότε εντός εγγύησης δεν επικοινώνησα μαζί τους ? ΥΓ: Μάλλον κάποιοι που μιλάτε για φιλανθρωπικά ιδρύματα δεν έχετε αντιμετωπίσει το support εταιρειών όπως Logitech- Corsair-Zalman (τους ρώτησα αν υπάρχει bracket 1366 για την Zalman 9700NT και μου το έστειλαν δωρεάν παρακαλώ). Έχετε να πείτε τίποτα ?... Edited by Vasilis 07
Link to comment
Share on other sites

Έχω προσωπικό όφελος επειδή με πληρώνει η corsair να χαντακώνω την coolermaster.:hehe: Δεν αναπαράγω ποτέ κανένα bill λέω πάντα την άποψη μου είτε αρέσει είτε όχι :)

Πάλι καθαρίζεις ρε?

Link to comment
Share on other sites

1) Η βίδα η μία (που συγκρατεί τον ανεμιστήρα) είχε χαλασμένη κεφαλή και δεν ξεβίδωνε με τίποτα. Να ζητήσω συγγνώμη στην CM που το είδα μετά από ένα χρόνο όταν ήθελα να τον αφαιρέσω για να τον καθαρίσω. Να ζητήσω και συγγνώμη που ο τρελός εντός εγγύησης απαιτούσα να μου στείλουν 2 βίδες (βάρους 5gr το πολύ ?) με δωρεάν μεταφορικά αντί για 25 ευρώ που μου ζήτησαν. Συγγνώμη έχω αγοράσει ένα επώνυμο προϊόν και στερήθηκα 60 ευρώ που βγήκαν με κόπο. Γιατί να μπώ σε διαδικασία να ψάχνω σε καταστήματα ποιές βίδες ταιριάζουν και να μην μου τις αντικαταστήσει η εταιρεία με original αφού είμαι εντός εγγύησης ? 2)Το τρολλάρει πάει στο ότι στην 1η περίπτωση αφού συμπεριφέρθηκαν όπως συμπεριφέρθηκαν, 2 χρόνια αργότερα μου λένε γιατί τότε εντός εγγύησης δεν επικοινώνησα μαζί τους ? ΥΓ: Μάλλον κάποιοι που μιλάτε για φιλανθρωπικά ιδρύματα δεν έχετε αντιμετωπίσει το support εταιρειών όπως Logitech- Corsair-Zalman (τους ρώτησα αν υπάρχει bracket 1366 για την Zalman 9700NT και μου το έστειλαν δωρεάν παρακαλώ). Έχετε να πείτε τίποτα ?...

Δεν είπα να ζητήσεις συγνώμη από κανέναν. Τα γράφεις λίγο υπερβολικά χωρίς λόγο όμως κατά την προσωπική μου άποψη.

Εγώ προσωπικά δεν θα σε πίστευα πως μια βίδα είχε χαλασμένη κεφαλή μετά από εναν χρόνο. Θα σκεφτόμουν πώς πήγες να την ξεβιδώσεις και την χάλασες εσύ (αλλά ας το αφήσουμε απ'έξω αυτό γιατί είναι η προσωπική μου γνώμη). Εάν την αγόραζες και το έβλεπες σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ήταν πιο λογικό. Δεν σε αμφισβητώ ότι ήταν χαλασμένη εξ'αρχής, αλλά όπως τα γράφεις, θα σκεφτόμουν αυτό που έγραψα παραπάνω. Όσον αφορά τα 25? μεταφορικά, μάλλον έχει να κάνει ότι θα ήταν πακετάκι με tracking και από ξένη χώρα θα έβγαινε τόσο. Το ότι είσαι εντός εγγύησης, δεν σημαίνει πως θα καλύπτουν και τα μεταφορικά.

Ξαναρωτάω όμως, γιατι δεν πήγες στο μαγαζί που την πήρες να ζητήσεις βίδες?

Ίσως τις έβρισκες και πιο έυκολα και πιο γρήγορα.

Όλοι "στερούμαστε" χρήματα που βγήκαν με κόπο όταν αγοράζουμε κάτι. Δεν λέει κανείς το αντίθετο.

Έχω προσωπικό όφελος επειδή με πληρώνει η corsair να χαντακώνω την coolermaster.:hehe: Δεν αναπαράγω ποτέ κανένα bill λέω πάντα την άποψη μου είτε αρέσει είτε όχι :)

Πάλι καθαρίζεις ρε?

Δεν καθαρίζω...ούτε εχθές καθάριζα :P ... απλά σου γράφω τι βλέπω.

μπραβο στην zalman που στο εστειλε δωρεαν.

η coolermaster ακολουθει διαφορετικη πολιτικη, χωρις να ειναι λαθος ομως.

Και η Noctua έστελνε δωρεάν CPU Brackets, και η Thermaltake και η Corsair και η Zalman και η Coolermaster

για συγκεκριμένα μοντέλα σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Εάν googlάρεις θα βρείς αναφορές (ακόμα

και εδώ είχαμε γράψει ειδήσεις).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now