MetallicGR

AMD Radeon R9 290Χ, γρηγορότερη απ' την TITAN!

Recommended Posts

Sebastian τρέμει η Titan σου να αντικρίσει το 2o-3o release των drivers της AMD. Στο λέω γιατί η 7970 με νέους drivers είναι καλύτερη από 770...

Ποτε βγαίνουν;

προοφ? γιατι εγω παρηγγειλα asus gtx 770 dc2-oc.... αμα ειναι να παρω την 7970 asus ... :(

Link to comment
Share on other sites

προοφ? γιατι εγω παρηγγειλα asus gtx 770 dc2-oc.... αμα ειναι να παρω την 7970 asus ... :(

Δεν έχω κάτι χειροπιαστό. 2 φίλοι μου έχουν τις κάρτες και τώρα ο ένας λέει ότι βγάζει 3-4-5 fps πιο πάνω από τον άλλον με 770.

Link to comment
Share on other sites

600 ευρω για ΑΤΙ μονο ενας @@ τα σκαει.... ακούγονται 600-650 δολάρια!

Οποτε ΑΤΙ κοψε τον κωλο σου να βγάλεις απόδοση με max τα 500 ευρώ!

..γιατί από all around soft είσαι για γέλια!

Πολλοί περιμένετε να φάει τον Τιτανα....<strike>το πολύ να κάνει μερικές μαλάξεις στα @@ του!</strike>

Ατιακιδες να αγοράσετε και καμιά κάρτα, γιατι απο λόγια αλλο τίποτα!

είτε πιο γρήγορη, είτε πιο αργή, θα είναι η μοναδική κάρτα που υποστηρίζει dx11.2 και η δεύτερη που υποστηρίζει dx11.1 .

εμένα θα με χάλαγε να δώσω 1000 ευραίους και να μου τα υποστηρίζει αυτά μέσω sw.

τουλάχιστον κάποιος κάθεται και τα υλοποιεί σε hw.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει και αξιοποιείται σιγά σιγά, αλλά οι διαφορές μεταξύ 11.1 και 11.2 δεν θα είναι ορατές στο μάτι...

4 σελίδες και γω αρνούμαι να πάρω θέση. Περιμένω την πρώτη καρτούλα (λιγο πριν) το launch και τότε να είστε βέβαιοι, τα νούμερα θα μιλήσουν από μόνα τους...

Link to comment
Share on other sites

πρώτον το dx11 και το 11.1 δεν έχουν εδραιωθεί στην αγορά, πόσο μάλλον το 10 και 10.1 που είναι και πιο παλιά, γιατί τα περισσότερα παιχνίδια κατασκευάζονται και για τις κονσόλες οι οποίες έχουν μείνει στην τελευταία έκδοση του 9.

τώρα με τις καινούριες κονσόλες το 11.1 θα γίνει το νέο "9άρι". αυτό σε συνδιασμό με την πατάτα των win8 και τον φόβο που προκάλεσαν στις εταιρίες παιχνιδιών (π.χ. valve idsoftware) ειδικά με τις ψηφιακές υπογραφές και τι άλλες ηλιθιότητες της ms που έθαψαν το dx11.2 .

τρανό παράδειγμα σε αυτά που λέω, σε εσάς ειδικά που λατρεύετε και το tpu Battlefield 4 Running DirectX 11.1 Could Give Radeon HD 7000 an Edge | techPowerUp

και η λίστα με τα παιχνίδια που θα είναι σε xbox one και στα windows 7,8 τους επόμενους μήνες είναι τεράστια(και από αριθμό τίτλων αλλά και από ονόματα τίτλων).

οπότε δεν μας παίρνει πλέον να μιλάμε και να υπολογίζουμε τα πράγματα όπως κάναμε το '09 '10 '11, έχουμε φτάσει πλέον σε σημείο καμπής στην τεχνολογία των παιχνιδιών.

είναι βέβαια αστείο να ακούς από κάποιους που πηγαίνουν από την προηγούμενη γενιά gpu στην επόμενη σε 9-12 μήνες και να λένε ποιος ενδιαφέρεται για το 11.1 ή το 11.2 . δηλαδή εσείς δίνεται ένα σκασμό λεφτά για 5-10 fps παραπάνω σε dx9;

επίσης δεν είναι θέμα μόνο dx, είναι και θέμα υποστήριξης openGL, openCL, υποστήριξη μέσω opensource drivers κ.ο.κ.

το αγκάθι για το αν θα αγοράσω κάρτα στους επόμενους 5-6 μήνες θα είναι η υποστήριξη openCL 2.0 , λόγω της δουλειάς, πράγμα που σημαίνει ότι αποκλείουμε το μονοπώλειο της nVidia που έχει μείνει στο 1.1 (το οποίο δεν λένε να ξεκολλήσουν μετά από 3 χρόνια) , και ίσως σκεφτώ για τα V.I. τα οποία είναι στην 1.2 και ίσως αποδειχθεί αρκετό για την ωρα.

δυστυχώς τα openCL 2.0 και OpenGL 4.4 παρουσιάστηκαν πριν 2 μήνες και ίσως δεν υπήρχε χρόνος για την υποστήριξή τους.

για να μην μακρυγορώ και άλλο, dx11.1 και OpenCL 4.3 θα είναι τα επόμενα dx9 μιας και θα μείνουν για πάρα πολλά χρόνια λόγω κονσολών.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η σειρά 7000 αναβαθμίζεται(?) σε 11.2, λογικά τόσο οι κονσόλες όσο και τα PC με Win 8.1 θα παίζουν με DX11.2. Ή κάνω λάθος;

Από εκεί και πέρα μόλις βγει η επόμενη γενιά της Nvidia το DX11.2 θα είναι με τεράστια γράμματα στις παρουσιάσεις της εταιρίας και οι Nvidia fans ξαφνικά θα βρουν πολύ ενδιαφέρον το πρώτο δεκαδικό ψηφίο.

Όσον αφορά εμένα πάντως, κάποιος πρέπει να με πάρει από το χεράκι και να μου κολλήσει την φάτσα στο monitor για να καταλάβω τις διαφορές ανάμεσα σε DX9 και DX11 (εξαιρείται το tessellation εδώ μιας και μας το ...δίδαξε το Unigine Heaven!) !!!

Link to comment
Share on other sites

είναι βέβαια αστείο να ακούς από κάποιους που πηγαίνουν από την προηγούμενη γενιά gpu στην επόμενη σε 9-12 μήνες και να λένε ποιος ενδιαφέρεται για το 11.1 ή το 11.2 . δηλαδή εσείς δίνεται ένα σκασμό λεφτά για 5-10 fps παραπάνω σε dx9;

Σε διασκεδάζουμε λοιπόν :)

Ανάλογα τι ζητάς, πάντως χαίρομαι που θα θέλει 11.1 το bf4 γιατί σημαίνει παραπάνω γραφικά!

Όσον αφορά εμένα πάντως, κάποιος πρέπει να με πάρει από το χεράκι και να μου κολλήσει την φάτσα στο monitor για να καταλάβω τις διαφορές ανάμεσα σε DX9 και DX11 (εξαιρείται το tessellation εδώ μιας και μας το ...δίδαξε το Unigine Heaven!) !!!

yanni έλα ρε φίλε να παίξεις στο pc μου ή σε όποιο έχει σοβαρή κάρτα γραφικών να δεις τις διαφορές, εντάξει κ εγώ λέω μούφα η lamborghini επειδή είναι του group αλλά άμα κάτσω μέσα θα παίξω 10μ στην σειρά...:)

Καλά αυτό για τους fans υπερβάλλεις λίγο..το ίδιο marketing χρησιμοποιούν και οι 2..:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις amdαδες αφου ξερετε οτι αυτο που υποστηριζετε μια ζωη ηταν για το Που.... :hehe: και θα συνεχισει να ειναι...... πρεπει να το παραδεχτητε επιτελους......

Παρτε καμια nvidia καρτα και καμια ιντελ πλατφορμα να δειτε επιτελους το ΦΩΣ ΣΑΣ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

yanni έλα ρε φίλε να παίξεις στο pc μου ή σε όποιο έχει σοβαρή κάρτα γραφικών να δεις τις διαφορές, εντάξει κ εγώ λέω μούφα η lamborghini επειδή είναι του group αλλά άμα κάτσω μέσα θα παίξω 10μ στην σειρά...:)

Καλά αυτό για τους fans υπερβάλλεις λίγο..το ίδιο marketing χρησιμοποιούν και οι 2..:)

Εντάξει με την 560ti ήμουνα μέχρι πριν μερικές βδομάδες, αλλά δεν πολύ κατάλαβα διαφορές σε DX11. Ίσως και να μην το ψάχνω εδώ που τα λέμε, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν έφευγε το ένα wow μετά το άλλο...

Ρε σεις amdαδες αφου ξερετε οτι αυτο που υποστηριζετε μια ζωη ηταν για το Που.... hehe.gif και θα συνεχισει να ειναι...... πρεπει να το παραδεχτητε επιτελους......

Πουλιτζερ?

Παρτε καμια nvidia καρτα και καμια ιντελ πλατφορμα να δειτε επιτελους το ΦΩΣ ΣΑΣ!!!!!!!

Είμαι με μια 9800GT. Αν πάρω και έναν Celeron θα δω διαφορά; :hehe:

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά εμένα πάντως, κάποιος πρέπει να με πάρει από το χεράκι και να μου κολλήσει την φάτσα στο monitor για να καταλάβω τις διαφορές ανάμεσα σε DX9 και DX11 (εξαιρείται το tessellation εδώ μιας και μας το ...δίδαξε το Unigine Heaven!) !!!

δεν σημαίνει ότι η αλλαγή σε έναν αριθμό στην έκδοση του dx ότι θα δεις και άλλα πράγματα στην οθόνη.

το dx(στην αλήθεια το d3d αλλά είναι ψιλά γράμματα αυτά) έχει ένα κάρο πράγματα πάνω, οπότε μια αλλαγή έκδοσης μπορεί να βγάζει το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα, αλλά να έχει ένα κάρο optimizations από πίσω.

π.χ. μία άποψη για το dx10

Carmack: Direct3D Now Better Than OpenGL

John Carmack said that DirectX has matured to the point where it's now a better API than OpenGL. It handles multi-threading better and newer versions manage state better.

και το dx10 σε σχέση με το dx9 έφερε πολύ περισσότερα πράγματα από αυτά που μπορείς να δεις στην οθόνη.

ναι μεν θα βλέπεις τα ίδια πράγματα, πιθανόν, αλλά θα μπορείς να αξιοποιήσεις περισσότερους και καλύτερα του πόρους του συστήματός σου.

Link to comment
Share on other sites

Το crysis 2 απο dx 9 σε 11 οι διαφορές ήταν ελάχιστες...όμως τίτλοι όπως το crysis 3 και το metro last light το απογείωσαν αν είχες την ευκαιρία να τα δεις στα ultra extreme τους θα έβλεπες αυτό που λέω.. anyway :)

Link to comment
Share on other sites

Σε διασκεδάζουμε λοιπόν :)

είναι αρκετά οξύμορο να κυνηγάς την τεχνολογία και να μην απαιτείς από αυτό που αγοράζεις να βρίσκεται στην αιχμή της τεχνολογίας,

και αυτό που εννοώ είναι ότι μια κάρτα που θα αγοράσω τώρα, θέλω σε 4-5 μήνες να υποστηρίζει όλες τις δυνατότητες (οπτικές και μη) των παιχνιδιών που θα παίξω μιας και η αγορά ξεπερνάει το σκάλωμα που έφαγε με τις παλιές κονσόλες και προχωράει.

το είπα και πριν, ότι δεν είχε σημασία τα προηγούμενα χρόνια να μιλάμε για τέτοια πράγματα, μιας και η κινητήριος δύναμη στην βιομηχανία των παιχνιδιών είχε μείνει στο dx9 και στο OpenGL ES 1.1 , τώρα όμως έχει σημασία και μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί η θεωρία, με ενδιαφέρει η πράξη, στην πράξη θα το δω το 11.2 της 290 να παίζει κάπου πριν η κάρτα παλιώσει? Ειδικά στην κατηγορία την δική μου που παίζουμε σε μεγάλες οθόνες αυτές οι κάρτες δεν έχουν πάνω από 1 χρόνο ζωής...

Link to comment
Share on other sites

Σε διασκεδάζουμε λοιπόν :)

yanni έλα ρε φίλε να παίξεις στο pc μου ή σε όποιο έχει σοβαρή κάρτα γραφικών να δεις τις διαφορές, εντάξει κ εγώ λέω μούφα η lamborghini επειδή είναι του group αλλά άμα κάτσω μέσα θα παίξω 10μ στην σειρά...:)

καλα δεν περιμενε το (fail) group η lambo για να γινει αυτο που ειναι...Αυτα ειναι για αυτους που οδηγανε τα (δεν παω βημα) VW !! (εκτως θεματος αλλα επρεπε :glee:)

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν περιμενε το (fail) group η lambo για να γινει αυτο που ειναι...Αυτα ειναι για αυτους που οδηγανε τα (δεν παω βημα) VW !! (εκτως θεματος αλλα επρεπε :glee:)

ενταξει η diablo ηταν τρομερο αμαξι, λιτο μεσα κλπ, οπως πρεπει να ειναι τα supercar. μετα τις εκαναν vag.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now