jax7480

Review: Samsung 840 EVO SSD

Recommended Posts

Πολύ καλή παρουσίαση .

Η μόνη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι θα μπορούσες να γράψεις στα διαγράμματα και τις χωρητικότητες των υπολοίπων SSD της δοκιμής για να ξέρουμε με ποιά

ακριβώς μοντέλα γίνεται η σύγκριση .

Και μια ερώτηση , θα υποστηρίξει τελικά η SAMSUNG και τους 840 Pro με RAPID Mode όπως υποσχέθηκε ή περιμένουμε τζάμπα ?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μοντέλα είναι από το SSD RoundUp που σημαίνει πως είναι 240-256GB. Το RAID0 με τους 2 Samsung 830 είναι με 128αρια drives, άρα 256GB στο σύνολο.

Για το RAPID στον Samsung 840 PRO θα σου απαντήσω σύντομα.

edit: Για την ώρα το RAPID υποστηρίζεται μόνο στους 840 EVO σύμφωνα με το Samsung Magician. Δεν γνωρίζω αν θα υποστηρίξει τους 840 PRO. Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους, θα γίνει σε μελλοντική έκδοση του Magician.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Ζαχο για αλλη μια φορα!Αφου διαβασα τωρα και το δικο σου review ειμαι ετοιμος για να παραγγειλω εναν 120αρι EVO για να φυγει ο postville επιτελους..

Απο αποψη χωρητικοτητας δεν χρειαζομαι παραπανω γιαυτο και αυτη η επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο πιστεύεις ότι για την καθημερινότητα, αξίζει η μετάβαση από 830 σε 840 Evo? :)

Good job για το review όπως πάντα :T:

Δεν υπάρχει λόγος. Διαφορές στην αίσθηση δε θα δεις. Μια χαρά κρατάει ο 830 ακόμα.

Εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα, μιας και ο 830 έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της nand flash του, 27nm και MLC κιόλας.

Αν και μετράει το γεγονός πως έχει MLC ο 830 σε σχέση με τις TLC του 840 EVO, οι περισσότερες εγγραφές στον 2ο συμβαίνουν πάνω στις SLC (TLC μειωμένες κατά τα 2/3) μνήμες, οπότε η διάρκεια ζωής παίζει να είναι και ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο έχω διαπιστώσει πως όταν εκτελώ την λειτουργία performance optimization

(η οποία δεν χρειάζεται σε λειτουργικό με TRIM όπως αναφέρει το magician)

και μετά κάνω benchmark οι ταχύτητες ανεβαίνουν αισθητά .

Γιατί συμβαίνει αυτό και μήπως χρειάζεται να το κάνουμε μια φορά την εβδομάδα ;

Thanx

P.S (Σε Windows 7 HomePremium 64bit)

Link to comment
Share on other sites

Άψογο review !! Αλλά γιατί ο EVO 500gb είναι γρηγορότερος από τον EVO250gb? Αφού είναι ίδια σειρά, δεν θα έπρεπε να έχουν τα ίδια components και την ίδια συμπεριφορά/αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο έχω διαπιστώσει πως όταν εκτελώ την λειτουργία performance optimization

(η οποία δεν χρειάζεται σε λειτουργικό με TRIM όπως αναφέρει το magician)

και μετά κάνω benchmark οι ταχύτητες ανεβαίνουν αισθητά .

Γιατί συμβαίνει αυτό και μήπως χρειάζεται να το κάνουμε μια φορά την εβδομάδα ;

Thanx

P.S (Σε Windows 7 HomePremium 64bit)

Δοκίμασε το παρακάτω προγραμματάκι για να δεις αν όντως δουλεύει το TRIM κανονικά στο λειτουργικό σου:

http://www.hwbox.gr/members/730-albums185-picture17184.html

Κάνεις unzip το αρχείο και τρέχεις το exe. Θα σου εμφανίσει μία λίστα με πληροφορίες σε command. Δε δίνεις σημασία. Περιμένεις 20-30 δευτερόλεπτα και ξανατρέχεις το exe.

Αυτή τη φορά θα σου πει αν το TRIM δουλεύει κανονικά.

Άψογο review !! Αλλά γιατί ο EVO 500gb είναι γρηγορότερος από τον EVO250gb? Αφού είναι ίδια σειρά, δεν θα έπρεπε να έχουν τα ίδια components και την ίδια συμπεριφορά/αποτελέσματα?

Πιο πολλά κανάλια μνήμης και μεγαλύτερη cache για το Turbo Write. Άλλωστε σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά ο 500αρης EVO έχει 100MB/s παραπάνω στα writes.

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο επειδή αναφέρεις πως το RAPID μπορεί να ενεργοποιηθεί για έναν μόνο EVO, εάν έχω και δεύτερο SSD διαφορετικής μάρκας όπως OCZ Agility 3 - 120gb ή OCZ Vertex 450 – 256gb, θα δουλεύει κανονικά το RAPID στο EVO? Πιστεύεις πως μπορεί να υπάρχουν conflicts με διαφορετικές μάρκες SSD στο ίδιο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now