junior-21-

θα αντεξει το PSU?

Recommended Posts

καλημερα. Το quiz της ημέρας.

Σύστημα με ι5 ivy @ 3200

ενας ssd

ένας μηχανικος 2ΤΒ

έχει PSU ενα Coolermaster B500

παιζει 2 μηνες με VGA μια Nvidia GTX 760 @ stock χωρις θέμα.

άν μπει πάνω μια Asus GTX 680 DCII θα αντεξει το κακομοιρο?

δειτε και αυτο το link που βρήκα. Βάση αυτού δεν νομίζω να έχει θέμα

ASUS GeForce GTX 680 Direct CU II 2 GB Review | techPowerUp

ακούω γνώμες

thanx in advance ;)

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά θα παίξει, γύρω στα 320-350W maximum είσαι, απλά μειώνεις λιγάκι την ζωή του τροφοδοτικού αν παίζεις πάρα πολλές ώρες σε φουλ φορτίο (π.χ. gaming).

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά θα παίξει, γύρω στα 320-350W maximum είσαι, απλά μειώνεις λιγάκι την ζωή του τροφοδοτικού αν παίζεις πάρα πολλές ώρες σε φουλ φορτίο (π.χ. gaming).

αν βαλεις οτι ο κατοχος του Η/Υ εγινε προσφατα πατέρας :hehe: , οχι, δεν θα λιώνει, πιο πολυ κάνα Pro. Γενικως αν κατι κάποια στιγμη γινει (πχ σε 1-2 χρονια), θα σβησει το pc και δεν θα αναβει λόγω psu ή θα πάρει μαζί του και καμια vga ή και mobo?

Μια χαρά θα σαι η κάρτα στα full της παίρνει μια 200αρα οπότε είσαι πολυυυυ χαλαρά!!!

ετσι λεω κι εγω... απλα εκατσε αυτη η αλλαγη με μια διαφορα στα 30 ευρω και νομιζω αξιζει σε αυτα τα λεφτα. τωρα αν ειναι να αλλαξει και psu, καλυτερα να τον αφησω στα αυγα του :P

Link to comment
Share on other sites

ετσι λεω κι εγω... απλα εκατσε αυτη η αλλαγη με μια διαφορα στα 30 ευρω και νομιζω αξιζει σε αυτα τα λεφτα. τωρα αν ειναι να αλλαξει και psu, καλυτερα να τον αφησω στα αυγα του

WOW υπήρξε κάποιος τόσο χαζός που έδωσε την 680 του για την 760? η 680 μου θυμάμαι έγραφε 195w τέρμα..κ έχει κ επικό coolermaster τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις οτι ο κατοχος του Η/Υ εγινε προσφατα πατέρας :hehe: , οχι, δεν θα λιώνει, πιο πολυ κάνα Pro. Γενικως αν κατι κάποια στιγμη γινει (πχ σε 1-2 χρονια), θα σβησει το pc και δεν θα αναβει λόγω psu ή θα πάρει μαζί του και καμια vga ή και mobo?

Να σου ζήσει. :)

Η φυσιολογική λειτουργία είναι το ότι θα σου κάνει ξαφνικά shutdown όταν βρίσκεται σε πολύ φορτίο, ακόμα κι αν πριν λειτουργούσε κανονικά. Εκεί αντιλαμβάνεσαι πως έχεις γήρανση και πας για αλλαγή. Αυτό βέβαια όχι σε 1 μήνα (εκτός αν το δουλέψεις 24/7 στα 400W+ σταθερά), παίρνει καιρό. Το να σκάσει, όχι, τουλάχιστον όχι από αυτό τον λόγο. Το "μπαμ" είναι σοβαρό σφάλμα υλικού (ή πανηλίθιος σχεδιασμός) και συνήθως συμβαίνει είτε είναι φορτωμένο, είτε όχι.

Δε νομίζω να πάρει κάτι μαζί. Πλέον τα PSU's έχουν αρκετές προστασίες και 'σένα της έχει όλες! (OCP / OVP / OPP / SCP)

Καμία από αυτές δεν προστατεύει σε περίπτωση ακαριαίου σφάλματος υλικού. Αν π.χ. "σκάσει" ένας πυκνωτής στην έξοδο της 12V και την στείλει στον θεό ακαριαία και για ελάχιστο χρόνο, το OVP δεν θα αντιδράσει καν, αλλά η μητρική ή η κάρτα γραφικών 99% θα την ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

WOW υπήρξε κάποιος τόσο χαζός που έδωσε την 680 του για την 760? η 680 μου θυμάμαι έγραφε 195w τέρμα..κ έχει κ επικό coolermaster τροφοδοτικό.

καμια σχέση. Βρέθηκε η 680 out of the blue καλη τιμη και βρεθηκε αλλος να παρει την 760

Να σου ζήσει. :)

Η φυσιολογική λειτουργία είναι το ότι θα σου κάνει ξαφνικά shutdown όταν βρίσκεται σε πολύ φορτίο, ακόμα κι αν πριν λειτουργούσε κανονικά. Εκεί αντιλαμβάνεσαι πως έχεις γήρανση και πας για αλλαγή. Αυτό βέβαια όχι σε 1 μήνα (εκτός αν το δουλέψεις 24/7 στα 400W+ σταθερά), παίρνει καιρό. Το να σκάσει, όχι, τουλάχιστον όχι από αυτό τον λόγο. Το "μπαμ" είναι σοβαρό σφάλμα υλικού (ή πανηλίθιος σχεδιασμός) και συνήθως συμβαίνει είτε είναι φορτωμένο, είτε όχι.

Καμία από αυτές δεν προστατεύει σε περίπτωση ακαριαίου σφάλματος υλικού. Αν π.χ. "σκάσει" ένας πυκνωτής στην έξοδο της 12V και την στείλει στον θεό ακαριαία και για ελάχιστο χρόνο, το OVP δεν θα αντιδράσει καν, αλλά η μητρική ή η κάρτα γραφικών 99% θα την ακούσει.

δεν ειμαι εγω ο κατοχος βρε! :P

τα δικα μου παιδια ειναι πιο μεγαλα :P

γενικως σπανια θα ειναι 100% load (Μ.Ο. 1 ωρα την ημέρα?) και είπαμε ολα stock :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι εγω ο κατοχος βρε! :P

τα δικα μου παιδια ειναι πιο μεγαλα :P

γενικως σπανια θα ειναι 100% load (Μ.Ο. 1 ωρα την ημέρα?) και είπαμε ολα stock :)

Ε, να του ζήσει αυτουνού, να σου ζήσουν και τα δικά σου. :barbershop_quartet_

Δεν παθαίνει τίποτα σε τέτοιες συνθήκες - ή, τουλάχιστον, όχι από τις συνθήκες. Αν πάθει, θα το πάθαινε κι ας δούλευε σε P3.

Link to comment
Share on other sites

Καμία από αυτές δεν προστατεύει σε περίπτωση ακαριαίου σφάλματος υλικού. Αν π.χ. "σκάσει" ένας πυκνωτής στην έξοδο της 12V και την στείλει στον θεό ακαριαία και για ελάχιστο χρόνο, το OVP δεν θα αντιδράσει καν, αλλά η μητρική ή η κάρτα γραφικών 99% θα την ακούσει.

Μιλάς για εξαίρεση... άλλο αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Eμενα μια χαρα μου ακουγεται δεν βλεπω να εχει προβλημα :)

go for the 680 ^^

εγω εχω c2d , 1ssd ,1 μηχανικο, usb 3 card, sound card, σε ενα 550 chieftec και δεν εχω προβλημα ^^

Link to comment
Share on other sites

εσεις που μιαλτε με Giga, πειτε τους οτι η ποιοτητα τους πλεον ειναι ΓΤΠΚ

αφου συνεβει και στον Wacko στην Z77-UD5, μαλλον ειναι θεμα χαλια κολλησης στο pci-e slot.

φαντασου μια φορα εβαλα καρτα και πηγαινα να την βγαλω

Οι μητρικες που μπεντσαραμε παλια δλδ τι έπρεπε να ειχε γινει με τοσα βαλε βγαλε? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάθει το ίδιο σε μια ASUS crosshair iii. [MENTION=1118]venisk[/MENTION], ασχέτως χρονολογίας θα πέσεις σε μια "περίεργη".

[MENTION=320]junior-21-[/MENTION], να ξέρεις ότι δεν είναι αδύνατο να φτιαχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now