THANOSJ3

DvD & Media Player

Recommended Posts

Καλησπέρα..στο πατρικό έχω ένα το dvd player από το σύνολο του Home cinema Samsung HT-Z220.

Το συγκεκριμένο το έχω συνδεδεμένο με την έξοδο του Hdmi με την TV.(Μία Samsung μοντέλο δεν ξέρω σίγουρα).

Τώρα στο πρόβλημα..το συγκεκριμένο παίζει βίντεο-ταινίες μορφοποίησης μόνο DVDRip.Xvid και τίποτα άλλο.

Θέλω να κρατήσω τα ηχεία μιας και έχουμε αρκετά καλό ήχο και να βρω έναν τρόπο ή να αλλάξω μόνο dvd player η προσθέτοντας κάποιο media player.

Με ενδιαφέρει κυρίως να παίζει ταινίες (avi,mkv κτλ) όπως BDRip,BRRIP x264,720br,1080br,r5 και να υποστηρίζει ενσωματωμένους υπότιτλους και ξεχωριστά.

Ζητάω πολλά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θάνος

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι, DVDRip, BDRip, BRRIP, 720br, 1080br, r5 είναι ενδεικτικά του τι ήταν το πρωτότυπο απ' όπου έγινε η μετατροπή, όχι το codec που χρησιμοποιήθηκε.

Από 'κει και πέρα, όταν δεν παίζει ταινία blu-ray, σύμφωνα πάντα με το manual, υποστηρίζει απ' το USB αρχεία WMV, ASF και AVI. Τα AVI υποστηρίζονται μόνο αν χρησιμοποιούν ως codec τα DivX ή Xvid, ενώ ανεξαρτήτως container δε μπορούν να έχουν bitrate πάνω από 4mbps και ανάλυση πάνω από 720x480.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..επιτέλους κατέληξα σε 3 επιλογές σε θέμα του Media player.

Θέλω βασικές θύρες Usb port,hdmi & οπτικής ϊνας for sure.

Western Digital TV Live (WDBGXT0000NBK) | Skroutz.gr

Western Digital TV Play | Skroutz.gr

Turbo-X Full HD Media Player Crazy Lib | Skroutz.gr

Από αυτά που κοίταξα στα Pdf Κυρίως στα WD είδα ουσιώδεις διαφορές στο wifi στο ένα ενώ το άλλο όχι.

Τα wd έχουν την δυνατότητα τοποθέτησης δίσκου.

Θέλω το Media player κυρίως για να το συνδέσω με την οπτική ίνα στο Home cinema Που ήδη υπάρχει και με την Hdmi στην τηλεόραση.

Θέλω να αναπαράγει όλα τα γνωστά format ταινιών όπως HDRip,BDRip,BRRIP x264,720br,1080br,r5,r6.

Και φυσικά υπότιτλους ενσωματωμένους και μή.

Πιο από τα 3 προτείνετε και γιατί?

Ευχαριστώ Θάνος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now