MetallicGR

Gigabyte 880G chipset - Clear cmos failed! Κατεστραμμένο Bios?

Recommended Posts

Λοιπόν, τα πράγματα είναι απλά, έχω την GIGABYTE - GA-880GM-UD2H AM3 (rev. 1.3) και έκανα clear cmos εν ώρα λειτουργίας λόγω λάθος timings της μνήμης. :(

Εκ τοτε δεν λέει να ανοίξει, whatever I do! Πιστεύω ότι έχει καταρρεύσει το bios (ναι είναι dual bios).

Υπάρχει κάποια λύση τύπου "blind reflash" ή θα πρέπει να καταφύγω σε νέο bios chip?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες σίγουρα τα πάντα τα πάντα; Εννοώ να μείνεις χωρίς μπαταρία, με ένα DIMMάκι μνήμης κ.τ.λ? Μια φορά από τον εκνευρισμό μου με μια X38-DQ6, τα ξήλωσα όλα από πάνω και τα mountαρα την επόμενη μέρα και έπαιζε :hehe:

Επίσης θα βοηθούσε αν είχες κάνα άλλο DIMMάκι μνήμης, 1333άρι κατά προτίμηση, έτσι για μια δοκιμή έστω.

Link to comment
Share on other sites

Τη δοκίμασα και χωρίς ram χωρίς beep error... Και χωρίς μπαταρία δοκίμασα. Έχω 3 dimmακια να δοκιμάσω, ένα corsair xms3 @1600 + 2 transcend @1333. Μέχρι στιγμής δοκίμασα μόνο το corsair. Επίσης δοκίμασα χωρίς GPU αλλά τίποτα. Θα τσεκάρω άλλη μια και βλέπουμε! :P TY

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε ρεύμα από το τροφοδοτικό και την μπαταρία για κάμποση ώρα πάτα και το κουμπί να αδειάσουν μητρικές τροφοδοτικά κ ότι άλλο κρατάει ρεύμα και ξαναδοκίμασε..

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω. Ακόμα τίποτα. Δεν έχω και άλλο cpu να δοκιμάσω. Την εγγύηση την βρήκα, λήγει του χρόνου τον Ιούλιο!

Σιγά σιγά όμως οι σκέψεις μου πάνε στον επεξεργαστή. :/

Ευτυχώς έχω χρόνο να το ψάξω περισσότερο αλλά το καλύτερο είναι να είχα spare cpu.

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now