giannis93

Δίλλημα μεταξύ laptop desktop...

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.Λοιπόν είμαι φοιτητής μηχανολογίας και ήδη το παλιό μου laptop δεν σηκώνει τις τελευταίες εκδοσεις σχεδιαστικών και αλλων προγραμμάτων οπότε θα πάρω κάτι καινούργιο.Αυτή τη στιγμή εχω την δυνατότητα να πάρω laptop από Αμερίκη μέσω συγγενή που είναι διακόπες.Έχω δει αρκετά και έχω καταλήξει σε αυτό lenovo ideapad y510p (cpu: i7-4700MQ ram: 8gb HDD: 1TB+16GB SSD gpu: 2xGT750M sli με FullHD οθόνη) το οποίο στην αμερική έχει περίπου 850-900 Ε ενώ εδώ 1200-1250 Ε σημαντική διαφορά..(Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο αλλο;;).Μπαίνω όμως σε σκέψεις σχετικά με την εγγύηση η οποία δεν ξέρω αν γίνεται παγκοσμια αλλά και με το αν θα ήταν καλύτερα με λιγα χρήματα παραπάνω να φτιάξω desktop εδώ το οποίο μαλλον θα είναι καλύτερο σε specs αλλά θα χάσω την φορητότητα.

Οι απαιτήσεις μου είναι για σχεδιαστικά προγράμματα οπώς autocad,solidworks και παρεμφερή αλλα δευτερεύων και για gaming 1080p.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.. Περιμένω απόψεις..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν καλύτερα να κοιτάξεις σε κάποιο με μεγαλύτερη οθόνη λόγω των προγραμμάτων που χρησιμοποιείς ?

κοίτα μια και αυτά από Ελλάδα

Dell Inspiron 5737 (i5-4200U/8GB/1TB) | Skroutz.gr με 17,3"

Dell Inspiron 3537 (i7-4500U/8GB/1TB) | Skroutz.gr με 15,6"

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις σοβαρή δουλειά με τα σχεδιαστικά, με 1080p μάλλον θα σου βγούν τα μάτια στην 15άρα. Γνώμη μου δώσε τα 900-1000? και πάρε σταθερό με καμιά 24άρα οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6044]giannis93[/MENTION] εγώ πρότεινα για laptop επειδή ζήτησες εκεί βοήθεια

αν με ρωτάς όμως τι θα έκανα στην θέση σου θα κατέληγα σε ένα ποιοτικότερο και αρκετά δυνατότερο desktop

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με αυτο

μια 770 ειναι καλυτερη απο το sli που ειδες

κοιτα στο bestbuy, βαλε φιλτρα

Condition: New

Processor Brand: Intel®

Operating Platform: Windows

Processor: Intel® 4th Generation Core™ i7

και το screen size που θες και ψαξε τι σε βολευει

*πανω απο i7-4700MQ και 770μ ανεβενουν κατακορυφα οι τιμες

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δεν αξίζει να δώσω πάνω απο 1000? σε laptop από την στιγμή που μπορώ να φτιάξω εναν καλύτερο σταθερό στα ιδια χρηματα.

Edited by giannis93
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now