caution

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα... (Appraisal Thread)

Recommended Posts

Γεια χαρά HwBoxers!

Μιας και βλέπω συχνά αρκετά άτομα να προσπαθούν να πουλήσουν μεταχειρισμένο hardware σε πολύ λάθος τιμές και αναφέρομαι σε αυτούς που το κάνουν από άγνοια - όπως διαπιστώνω μετά από επικοινωνία - και άλλους να ανοίγουν θέματα ρωτώντας πόσο θα μπορούσαν να πουλήσουν τα παλιά τους parts, αυτό το thread θα φιλοξενεί τέτοιους είδους απορίες.

Θα δουλεύει δηλαδή κάπως έτσι:

"-Πόσο μπορεί να πουληθεί μια used GTX280 χωρίς εγγύηση;"

"-Περί τα 70 ευρώ"

και με την συμμετοχή όλων μας - θα μπορούν και οι αγοραστές και οι πωλητές να έχουν μία επαφή με την πραγματικότητα και τελικά να διευκολύνονται και οι δύο πλευρές.

Κάποιες βασικές αρχές για την εύρυθμη λειτουργία του νήματος:

  • Περιγραφή
    "Εχω μια κάρτα nvidia - πόσο να την δώσω;"
    ΟΚ, καταλαβαίνετε τι θέλω να πω, πρέπει να γνωρίζουμε τι ακριβώς θέλετε να πουλήσετε. Καλό είναι να αναφέρουμε σωστά και πλήρως το hardware που διαθέτουμε. Ακόμα και κάποιο link θα ήταν ευπρόσδεκτο. Επίσης, ας αναφέρουμε αν έχουμε κουτιά ή παρελκόμενα - όλα μετράνε.
  • Κατάσταση
    Λειτουργική, μη λειτουργική, με τις ζελατίνες, ταλαιπωρημένη,... you get the picture.
  • Εγγύηση
    Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Η εγγύηση είναι προστιθέμενη αξία για ένα προϊόν και πρέπει να αναφέρεται για να γίνει σωστά η εκτίμηση. Καλά είναι να αναφέρουμε διάρκεια, κατάστημα αγοράς και ύπαρξη απόδειξης. Αν δεν υπάρχει εγγύηση, ας αναφέρεται ρητά, δεν είναι ντροπή.
  • Ευγένεια
    Μια μικρή παράκληση: Μην προβαίνουμε σε εγκλήσεις και αντεγκλήσεις. Αν μαζευτούμε 3 - 4 άτομα και λέμε σε κάποιον ότι η κάρτα του κάνει 100 ευρώ και ο πωλητής ισχυρίζεται ότι αξίζει 480 ευρώ, τότε και να τον βρίσουμε δεν βγαίνει τίποτα. Άδικα χαλάμε τις καρδιές μας. Όποιος δεν θέλει να καταλάβει - δεν καταλαβαίνει.

Με βάση τα παραπάνω, τον χρόνο που έχει περάσει από την αρχική αγορά, τις τιμές αντίστοιχου σημερινού hardware, τις τιμές σε προηγούμενες αγγελίες, την ευκολία ή όχι εύρεσης του ίδιου κομματιού και βέβαια και την αρχική τιμή (με μέτρο) νομίζω ότι όλοι μας μπορούμε να κάνουμε μια δίκαιη εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Τάσε :T:

Έχω Logitech Z-5500 (δεν θυμάμαι πόσα χρόνια, αλλά είναι αρκετά σίγουρα).

Έχω full συσκευασία και η χρήση τους είναι κάθε ΣουΚου και αυτό από λίγο.

Είχαν καεί τα LED της οθόνης αλλά τα άλλαξα με καινούρια.

Γενικά είναι προσεγμένα και full λειτουργικά, αλλά τα τρώει η σκόνη και

μου πιάνουν πάρα πολύ χώρο δεδομένου του μεγέθους του δωματίου μου.

Εγγύηση προφανώς δεν έχουν.

Τι τιμή πιάνουν τούτα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω λίγο διαφορετική άποψη σε σχέση με το σκεπτικό αυτού του thread εξ'αρχής.

Καταλαβαίνω βέβαια ότι o caution είχε στο μυαλό του , περισσότερο τις στρεβλώσεις της αγοράς μτχ προιόντων και κάτι εξώφθαλμες τιμές.

Αλλά ...

Ολες οι αγορές του κόσμου , λειτουργούν με βάση την προσφορά και τη ζήτηση.

Δέν είναι εύκολο να φτιάξεις καλούπια και να προσαρμόσεις σε αυτά τις τιμές.

Νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερο , αυτοί που θα συμμετέχουν στο συγκεκριμένο thread ... να έδιναν ένα εύρος τιμής (από-έως).

Link to comment
Share on other sites

Έχω Logitech Z-5500 (δεν θυμάμαι πόσα χρόνια, αλλά είναι αρκετά σίγουρα).

Έχω full συσκευασία και η χρήση τους είναι κάθε ΣουΚου και αυτό από λίγο.

120 ευρώ χωρίς παζάρια μπαμ μπαμ θα τα δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο σχόλιο 29/03/2011

Κουμπάκι για αγορά δεν βλέπω. Συνεπώς το παίρνω πώς κάτι λάθος έχει αυτό το link.

Ελπίζω να μην μου λές πως είχαν 49.90? πριν 2 χρόνια για ένα τελευταίο κομμάτι άντε 2

και έαν τα βγάλω 120? κάποιος θα μου πέι "Που πάς ρε καραμήτρο, 49.90? είχανε".

Δεν ξέρω πως το βλέπετε και εσείς, αλλά στην Ελλάδα του 2007-2010 που έπαιζαν τρελά ξεστοκαρίσματα,

σίγουρ θα υπήρχαν άτομα που αγόρασαν κάρτα γραφικών στα 500? και κάποιοι την ίδια μετά απο 9 μήνες

στα 19.90? και η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω λίγο διαφορετική άποψη σε σχέση με το σκεπτικό αυτού του thread εξ'αρχής.

Καταλαβαίνω βέβαια ότι o caution είχε στο μυαλό του , περισσότερο τις στρεβλώσεις της αγοράς μτχ προιόντων και κάτι εξώφθαλμες τιμές.

Αλλά ...

Ολες οι αγορές του κόσμου , λειτουργούν με βάση την προσφορά και τη ζήτηση.

Δέν είναι εύκολο να φτιάξεις καλούπια και να προσαρμόσεις σε αυτά τις τιμές.

Νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερο , αυτοί που θα συμμετέχουν στο συγκεκριμένο thread ... να έδιναν ένα εύρος τιμής (από-έως).

Ο Τάσος έθεσε κάποιες βασικές αρχές για το πως είναι πάνω κάτω το σκεπτικό για τις πωλήσεις.

Υπάρχουν πωλητές που θέλουν να φύγει το προϊόν τους και το σκοτώνουν και φευγει τσακ μπαμ.

Υπάρχουν άλλοι που βάζουν τιμή πολύ μεγάλη μπας και τσιμπήσει κανείς "άσχετος" στην αρχή και εάν δεν

γίνει έτσι την ρίχνουν σιγά σιγά.

Υπάρχουν και άλλοι που την έχουν πολύ υψηλά πάντα και απλά περιμένουν - με τα σημερινά δεδομένα στην Ελλάδα - κανά

3μηνο - 6μηνο -9μηνο να το δώσουν αλλά δεν τους καίει κιόλας να το σκοτώσουν για να το δώσουν.

Φυσικά υπάρχουν προϊόντα που αποτελούν εξαιρέσεις αλλά αναφέρονται σε ειδικό κοινο.

Πχ μνήμες με καλά τσιπάκια για overclockers ή golden CPUs αλλά αυτά είναι λίγα.

Και υπάρχουν και εξαιρέσεις με προϊόντα πολύ ειδικά που όσο και να τα βάλεις, απλά δεν έχουν ζήτηση

και πρέπει να το θέλει κάποιος συγκεκριμένα.

Το "Από - Έως" που λές συμφωνώ, αλλά αυτό έχει να κάνει με τις "βασικές αρχές" που είπαμε παραπάνω

και με το εάν αποτελέι special προϊόν ή όχι.

Ο Σοφοκλής μου είχε πει κάτι πολύ σωστό μια φορά. Μου λέει, βάζεις αγγελία επειδή θέλεις να πουλήσεις κάτι.

Οπότε το βάζεις χαμηλά για να φύγει. Εάν δεν θέλεις να το πουλήσεις και να πατάς F5 στην αγγελία, βάλε το ψηλά

και απλά περίμενε μέχρι να περάσει ο καιρός και να το θέλει κάποιος που δεν ξέρει ή που έχει ανάγκη συγκεκριμένα αυτό.

PS. Φυσικά υπάρχουν και τύποι που το έχουν κάνει δουλειά και ζουν από αυτό και αγοράζουν από εδώ πχ φτηνά και το πουλάνε αμέσως αλλού πιο ακριβά για να βγάλουν 10-20-30-40-50?.

Link to comment
Share on other sites

120 πράγματι θα φύγουν νύχτα, ίσως σε παίρνει και για 140 για τα Logitech Z-5500.

@ TASOS συνονόματε όπως τα λες είναι, μια περίπου τιμή, ίσως και με εύρος, που όταν επιβεβαιωθεί από την συναλλαγή θα μπορούμε και να ενημερώνουμε ώστε να υπάρχει ένας κοινός τόπος για τις δύο πλευρές. Δεν επιβάλουμε κάτι ούτε στους πωλητές ούτε στους αγοραστές. Απλά βοηθάμε όποιον απέχει κάπως παραπάνω και δεν ξέρει καθόλου τιμές :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Bill εγω πιστευω πως στα 100? ειναι μια χαρα για τα συγκεκριμενα ηχεια για να φυγουν γρηγορα μονο και μονο γιατι ειναι εκτος εγγυησης ή γιατι τοσο θα τα πουλαγα εγω

Link to comment
Share on other sites

Χμμ 100 ευρώπουλα για εκκίνηση καλά είναι...είναι και κάρτα 4 χρονών και ούτε καν dx11 οπότε δεν έχει να κάνει μόνο η ανάλυση αλλά και η ποιότητα των γραφικών που βλέπεις :)

Link to comment
Share on other sites

Για 120?-140? τα Z5500 δεν αξίζει να τα σκοτώσω.

Τι αγοράζεις στις μέρες μας σε 5.1 με 140? και παρόμοια ποιότητα?

Μην στέλνετε πμς για 100άρια...απλά με κάνετε να γελάω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για 120?-140? τα Z5500 δεν αξίζει να τα σκοτώσω.

Τι αγοράζεις στις μέρες μας σε 5.1 με 140? και παρόμοια ποιότητα?

Μην στέλνετε πμς για 100άρια...απλά με κάνετε να γελάω :hehe:

Τι PMs ρε, ανοιχτές προσφορές.

Σου δίνω ένα σακί μπανάνες για τα Z5500. Πάει;

Link to comment
Share on other sites

Μια τηλεόραση le22b350f2w ;;;

LE22B350F2W - ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ | ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ | SAMSUNG

Εγγύηση δεν θα υπάρχει πλέον (θα τσεκάρω την απόδειξη αλλά κατά πάσα πιθανότητα έχει τελειώσει).

Είναι λειτουργική. Δεν μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα ...

[Επειδή δεν φαίνεται στα specs παίρνει και HDMI]

Edited by ArMeD
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now