caution

Πόσο να πουλήσω / αγοράσω ένα... (Appraisal Thread)

Recommended Posts

Καλημέρα :) Λοιπόν τελικά παράγγειλα Skylake σύστημα, τη θέση του 3570Κ και της Asus Sabertooth Z77 θα πάρει ένας 6600Κ με μια Asrock extreme 6 Z170 ... περιμένω να παραλάβω τα κομμάτια τη δευτέρα, ...Και αναρωτίεμαι λοιπόν. Σκοπεύω τη προηγούμενη CPU να τη πουλήσω. Πόσο να τον δώσω τον 3570Κ ? Η ταχύτητα που τρέχει είναι στα 4.4Ghz με voltage στα 1.28 - Να σημειώσω οτι αυτό είναι και το "maximum" που τον έχω σπρώξει, γιατί κανονικά πάντα τον έχω στα 4.2 με stock voltage στα 1.25

Edited by Lemonidas
Link to comment
Share on other sites

Μητρική θα δώσεις μαζί με επεξεργαστή αλλιώς θα σ μείνει η μητρική να την κοιτάς εκτός αν έχεις κάποιο άλλο σκοπό.. Για τον 3570κ 110 ευρώ και άλλα 80 η μητρική είναι ήδη 3 ετιας δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις παραπάνω.

Sent from my SM-N910C

Link to comment
Share on other sites

Imo 120+120 μπορείς να πάρεις, ειδικά αν είσαι full παρελκόμενα & εγγύηση στην μητρική. Κάτι λιγότερο για πακέτο.

Πάντως, χωρίς να θέλω σε ξενερώσω, αναβάθμιση είναι αυτή ρε άνθρωπε; :D

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά αναβάθμιση είναι και καλό είναι αν μπορούμε να ξεφορτωνόμαστε το παλιό hw γιατί μετά μένει και πιάνει χώρο χωρίς λόγο.

κρατήστε ένα επίπεδο μην σας πάρει και σας σηκώσει ιντελαδες και τρώγεστε μεταξύ σας :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ναι venisk, το λέω αυτό ενώ έχω δει και τους δύο 1151.

Η μετάβαση που κάνει είναι +20%παρά out of the box, που πέφτει στο ~@15% με μέτρια clocker και στις δύο πλατφόρμες. Είναι αυτό αναβάθμιση που θα ψαρώσω τόσο που θα "τα λέμε μετά"; Δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σου.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Τι ήταν πάλι αυτό με το να κλοκαρεις και τους 2 πέφτει η διαφορά? Δεν είναι ενθουσιασμός είναι αναβάθμιση.. Εσύ περίμενε να πάει 50% και πετά το hw στα σκουπίδια αφού θα είναι ήδη 5 ετιας.

Sent from my SM-N910C

Link to comment
Share on other sites

Ήταν που ο καινούργιος είναι ήδη 100MHz πάνω από τον παλιό και τα πρώτα δείγματα δείχνουν ότι οι Ivy είχαν κατά μέσο όρο σαφώς περισσότερα stable MHz σε 24/7 overclocks. Κοινώς κερδίζεις σε IPC μεν, αλλά πιθανότατα δεν παίρνεις όσα MHz θα πάρεις από τον Ivy 24/7 δε.

Όπως με 2600k vs 3770k.

Όπως με 3770k vs 4770k.

Α και duly noted η υπόδειξη για τις δικές μου αναβαθμίσεις, αλλά κάπως άκαιρη;

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις ηρεμήστε τώρα μπορούσε ο άνθρωπος να κάνει αναβάθμιση και έκανε 15-25-35% δεν έχει σημασία πήρε νέο hardware και θα δώσει το παλιό του όλα τα άλλα είναι περιττά και δεν μας νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Το περίμενα το "hot debate" :P Και εγώ δεν περιμένω κανένα 15-20% πάνω. Το μικρόβιο της αναβάθμισης όμως είναι ζωντανό και σπαρτάραει ... όποτε... Και μίας και τα έχουμε τα φράγκα και δεν θα μας λείψουν στη παρούσα φάση, λέω γιατί όχι ... για να ειδούμε το λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

Μητρική θα δώσεις μαζί με επεξεργαστή αλλιώς θα σ μείνει η μητρική να την κοιτάς εκτός αν έχεις κάποιο άλλο σκοπό.. Για τον 3570κ 110 ευρώ και άλλα 80 η μητρική είναι ήδη 3 ετιας δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις παραπάνω.

Sent from my SM-N910C

Και μιά απάντηση σε αυτό, όχι τη μητρική δε θα τη δώσω. Και θα ψάξω κάποια στιγμη για ένα φτηνό σετ μνήμες ( γιατί οι τωρινες θα πάνε στο pc του brother ) + 1 φθήνο sandy η ivy cpu ωστέ μετά να πάει στο pc που έχω στο σαλόνι τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Lg flatron L1915s

Lg flatron L1718s

Intel core 2 duo e4500

Δεν έχουν εγγύηση, παλιά είναι. Ποσό μπορεί να "πιάνουν"?

(Και κάτι οφ τόπικ, πια οθόνη είναι πιο καλή? Την μια την θέλω :P)

Ένα 30άρι από την μεγάλη και ένα 25άρικο από την μικρή λογικά θα τα πάρεις. Τις τσιμπάνε για γραφεία. Το ποια να κρατήσεις τώρα... επειδή αντίστοιχα panel είναι και δεν έχουν και dvi, κράτα όποια φαίνεται πιο υγιής (flicker / γρήγορο on κτλ).

Το cpu δεν ξέρω αν πουλιέται tbh. 10άδικο και αν.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

φιλος ρωταει ποσο να πουλησει το εξης, για να παει σε z170

κουτι: nxzt nemesis
cpu: 4670k
cpu cooler: intel stock (την nh-d15 που φοραει την κραταει)
mobo: Asrock z87 Extreme 4
psu: CoolerMaster G750M (η καποιο cm εκει στα 750-800)
gpu: gtx770
ram 8gb @ 1600Mhz
χωρις σκληρο δισκο

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει 4570k;!

Τα υπόλοιπα κάπως έτσι θα κινηθούν

mobo: Asrock z87 Extreme 4 60?

psu: CoolerMaster G750M (η καποιο cm εκει στα 750-800) 50?

gpu: gtx770 160?

ram 8gb @ 1600Mhz 35?

και λίγο χαμηλότερα για combo :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει 4570k;!

Τα υπόλοιπα κάπως έτσι θα κινηθούν

mobo: Asrock z87 Extreme 4 60?

psu: CoolerMaster G750M (η καποιο cm εκει στα 750-800) 50?

gpu: gtx770 160?

ram 8gb @ 1600Mhz 35?

και λίγο χαμηλότερα για combo :)

4670k λαθος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now