venisk

Δίκτυο μέσα στο σπίτι!!

Recommended Posts

Καλησπέρα! Να τονίσω πως ξέρω τα πολύ βασικά από δίκτυα!

Έχω ένα άθλιο ρούτερ του οτε zte zxdsl 931vii και αγόρασα ένα tp link tl-wa850re για να έχω ασύρματο σε όλο το σπίτι επειδή η γραμμή μου είναι isdn και το router δεν μπορεί να αλλάξει θέση :)

Οι οδηγίες ήταν..

1 τρόπος wps. πατάμε το wps στο ρουτερ και στο tplink και όλα γινονται αυτόματα...δεν γίνεται με κανένα τρόπο ουτε ασύρματα ούτε αν βάλω και ρουτερ κ tplink στις erthenet της μητρικής και να το κάνω μέσα από τις επιλογές δεν γίνεται ποτέ ούτε με pin ούτε απο το ρουτερ ούτε απο το tplink.

2 βάζουμε το tplink με erthenet στο pc (βγάζω το ρουτερ) και πληκτρολογώ το tplinkextender.net και ανοίγει το quicksetup ακόμα και να θέλω να το κάνω χειροκίνητα αν δεν ολοκληρωθεί το quicksetup δεν μου ανοίγει τις υπόλοιπες επιλογές του tplink! Αυτό βρίσκει το δίκτυο βάζω και το κωδικό του δικτύου μου και ολοκληρώνεται πάντα σωστά!

Απο τις 10 φορές που το έχω κάνει πάντα υπάρχει δίκτυο αλλα μόνο μια κατάφερα να μπω στο ιντερνετ απο την συσκευή!!

Επίσης μετά την ολοκλήρωση του quick setup μπαίνω ώστε να ρυθμίσω κλειδιά ασφαλείας να είναι όλα ίδια aes και τέτοια και μετά από 10seconds με πετάει οπότε εκεί μέσα αν θέλω να αλλάξω πράγματα δεν γίνεται.

Αν κάποιος βγάζει άκρη please :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τη συσκευή στον υπολογιστή σου, να τις βάλεις μια καρφωτή IP που να αντιστοιχεί στο δίκτυο σου;

Πχ. αν ο router σου έχει το 192.168.1.1 ή 192.168.1.254, το δίκτυο σου είναι το 192.168.1.0, άρα μπορείς να βάλεις ip's από το 192.168.1.1-192.168.1.254, εκτός από αυτήν που έχεις το router. Υποθέτω ότι έχεις DHCP ενεργοποιημένο και κανένα άλλο pc δεν έχει static ip, αν κάνω λάθος βάλε στο tp μια ελεύθερη ip (192.168.1.200).

Μετά κλείσε το DHCP του TP και κάνε επανεκίνηση (save). Σύνδεσε την με ethernet στο router και δες αν μπορείς να κάνεις ping την ip που έβαλες και αν μπορείς να μπεις στο web menu μέσω browser.

Pinging an IP Address that Responds

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα που είναι το πρόβλημα έχουν κ οι 2 συσκευές την ίδια ip θα μπω τώρα να αλλάξω την ip του extender και θα το σεταρω ξανα :)

EDIT

Επιτέλους!!! Άλλαξα την ip σε 192.168.123 γιατί δεχόταν μέχρι 199 στην συσκευή και τώρα δουλεύει!!!!

Thanks Ανδρέα :)

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Τι Gateway έχεις βάλει στο TP?

Η ip που έχω αλλάξει? 192.168.1.130 του έχω βάλει.και την άλλαξα από τις ρυθμίσεις για lan που έχει.

Έβαλα και το όνομα και την μάσκα του ρουτερ στο tp έκλεισα και το DHCP και έχω τώρα ιντερνετ και πάλι!

Μπαίνω στο ρουτερ και βρίσκω την συσκευή πως την έχει αποδεχτεί έχει μια επιλογή μέσα (Associated Devices )

Link to comment
Share on other sites

Όχι μου ζητούσε το όνομα πχ conn-x και την μάσκα αυτό που παει ανα 2 χχ-χχ-χχ-χχ και έτσι..έριξα το firewall του router στο medium έκλεισα και το DHCP του tp και τώρα έχω ίντερνετ αν αλλάξει πάλι κάτι θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τι να σημαινει αυτο αραγε? :P

Ευχαριστώ για την βοήθεια σου :)

ScreenShot...:) Νόμιζα ότι το geek language το κατέχετε!

Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό με τόσες άγνωστες ονομασίες που έχω δει τις τελευταίες μέρες μέσα στο ρούτερ και στο tp....

Για να συνδεθεί πάλι πρέπει να του κάνω reset διαφορετικά δεν ανοίγει ποτέ οπότε το αφήνω ως έχει αφού δουλεύει για την ώρα και αν χρειαστεί θα βάλω και screenshots!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν το εχω παρει και σκευτομαι να το παρω...

Δωσε χειροκινητα στο TP-Link:

IP: 192.168.1.10 (κανε απο το pc πρωτα ping σε αυτη την IP να δεις αν την εχει αλλη συσκευη, αν οχι τοτε εισαι οκ, αν ναι δινεις αλλη)

Mask: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.1.1 (αν αυτη εχει το router σου)

To DHCP στο router αστο ανοιχτο και κλεισε του tp-link αν εχει.

Edit:

Διαβασε και user guide του αν δε το εχεις κανει ηδη, τα εχει ολα αναλυτικα. Πιστευω θα σε καλυψει απολυτα κι αν κατι δεν καταλαβεις ρωτα ξανα :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now