aRkA$

Τα specs των αναμενόμενων AMD Radeon R9 290X και 290

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Τα specs των αναμενόμενων AMD Radeon R9 290X και 290]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/461512a6b29c1627.png[/NEWS_IMG]Το ομιχλώδες τοπίο που επικρατούσε τόσο καιρό για τις πολυαναμενόμενες τεχνικές προδιαγραφές των επερχόμενων high-end καρτών γραφικών (Radeon R9 290X και 290) από την AMD, φαίνεται να καθαρίζει.

Πιο συγκεκριμένα το νέο flagship της εταιρείας, η Radeon R9 290X όπου έκανε την εμφάνιση της στο γνωστό webshop Newegg.com με προτεινόμενη τιμή στα 699$ (χωρίς ΦΠΑ), θα βασίζεται σε 28nm Hawaii core με 2816 GCN stream processors, 172 TMUs και 44 ROPs. Η GPU θα έχει συχνότητα λειτουργίας 1000MHz ενώ η μνήμη θα είναι χρονισμένη στα 1250MHz (5.00 GHz effective) με συνολικό μέγεθος 4GB GDDR5 και 512-bit memory bus interface με αποτέλεσμα το memory bandwidth να αγγίζει τα 320 GB/s. Η έτερη επιλογή, Radeon R9 290, θα ενσωματώνει 2560 GCN stream processors με την συχνότητα στον πυρήνα να ανέρχεται στα 948MHz ενώ τα χαρακτηριστικά της μνήμης να διατηρούνται ίδια με την μεγάλη της “αδερφή”. Η τροφοδοσία των καρτών θα πραγματοποιείται μέσω ενός 8-pin PCIe και ενός 6-pin PCIe power connector. Τέλος να αναφέρουμε πως οι νέες υλοποιήσεις θα είναι απολύτως συμβατές με τις τεχνολογίες DirectX 11.2, OpenGL 4.3 και Mantle.

[MAG_FULL=Τα specs των αναμενόμενων AMD Radeon R9 290X και 290]

http://www.hwbox.gr/members/2437-albums209-picture16353.jpg[/MAG_FULL]

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι να μας περναει η απATI με καθε επομενη της γενια τοτε να το κλεισουν το μαγαζι :hehe: . Η nvidia θα ριξει ψ@λι@ με την ηδη υπαρχουσα γενια.....βλεπε TITAN ultra ασε που με μια καλα στημενη 780 η ΤΙΤΑΝ θα τρωει φολα και παλι η 290 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

οι φανατισμοι δεν ειναι καλο πραγμα... Sorry John :D

Καθιστε να δουμε τα reviews και πως θα πανε στα παιχνιδια αν και αργοτερα λογικα θα φτιαξουν με τα καινουργια Drivers... We'll see...

Link to comment
Share on other sites

Οσο και αν κανει δεν παυει να ειναι ΝVIDIA αλλα και παλι το να δοσεις 700ε για να παρεις απΑΤΙ πρεπει να εισαι καθυστερημενος

Καλά τα λες άλλωστε ο Διας amd ο υπέρμαχος υπερασπιστής των απανταχού φτωχών gamers που πήγε να κατατροπώσει το κακό titana την nvidia και μπλα μπλα μπλα θα έρθει σε εξωφρενική τιμή για τα δεδομένα της amd και των μονοπύρηνων καρτών της....

Ανυπομονώ για τα reviews!!!

Link to comment
Share on other sites

οι φανατισμοι δεν ειναι καλο πραγμα... Sorry John :D

Καθιστε να δουμε τα reviews και πως θα πανε στα παιχνιδια αν και αργοτερα λογικα θα φτιαξουν με τα καινουργια Drivers... We'll see...

Βασικα δεν πιστευω οτι ειναι θεμα φανατισμου ειναι θεμα οτι υποστηριζω αυτο που μαμαει και δεν υποστιριζω κατι το οποιο ενω ξερω οτι ειναι υποδεεστερο εγω να επιμενω :hehe: Ο συνδιασμος intel και nvidia πλεον ειναι μονοδρομος για απολυτες επιδοσεις και gaming experience....ολοι το ξερουν αυτο αλλα δεν το υποστηριζουν ολοι ....τα νουμερα σε reviews για μενα δεν λενε πολλα,,,,εχω δει τιταν να σερνετε και εχω δει και τιταν να σπερνει οπως του SEB.Ειναι και θεμα user λοιπον το πως παιζει μια καρτα και στα δικα μου χερια τοσα χρονια η nvidia σπερνει και δεν την αλλαζω..Αμα κλησει η nvidia μπορει να παρω ΑΤΙ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στο 3dmark βλέπω στο lab ποστάραν τα παιδιά 4511 gpu score λίγο πάνω από μια στοκ 780 στα 4483!

Άντε δεν θα πεταχτεί κανένας amdακιας να αποκτήσει λίγο ενδιαφέρον η συζήτηση :)

Κάτσε να βοηθήσω λίγο..

Γιάννη εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι είσαι ένας χαζός intelas και ένας κολλημένος nvidiakias..δεν μπορώ να σε καταλάβω φίλε...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now