Stamatis_christos

Λαπτοπ για αρχιτεκτονα

Recommended Posts

Καλησπερα, σπουδαζω αρχιτεκτονικη και πηρα την αποφαση να αγορασω ενα καινουριο λαπτοπ, το οποιο να ανταποκρινεται πληρως στη δουλεια μου!

Το ποσο που θελω να διαθεσω ειναι μεχρι 1500 ευρω, βεβαια κατι φθηνοτερο σαφεστατα δε θα με χαλουσε!

Θελω να ειμαι σε θεση να δουλευω αρχιτεκτονικα προγραμματα οπως Autocad, Archicad, Photoshop, 3Dsmax και να κανω και render!

Συνεπως βασικο στοιχειο του νεου λαπτοπ θα πρεπει να ειναι τοσο ενας επεξεργαστης i7 καλος, οσο και μια hd οθονη, αλλα και καλη σχετικα καρτα γραφικων!

Εχω βρει καποιες περιπτωσεις, οπως για παραδειγμα τον DELL LATITUDE E6530 και τον ASUS N550JV- DB72Τ! Τι εχετε να πειτε; Εχετε να μου προτεινεται κατι διαφορετικο;;

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο λαπτοπ και όχι desktop αν επιτρέπεται?

όσο για τα λαπτοπ που έχεις δει μπορεί να έχουν FullHD οθόνη αλλά 15,6" άρα απαγορευτική για τέτοια δουλειά που το θέλεις

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Επειδη κανω εργασιες εκτος σπιτιου, σε συμφοιτητες σχολη κλπ! Εχω δουλεψει σε 15" και ειναι ιδανικη, καθως μπορει να συνδεθει με τηλεοραση ή οθονη υπολογιστη αν θελεις μεγαλυτερη οθονη, αλλα συγχρονως ειναι ευκολο στη μεταφορα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε συμβουλευα τα εξης.

1) Αν οι 15.6" σε καλυπτουν τοτε κοιτας για τετοια οθονη με οσο το δυνατον μεγαλυτερη αναλυση μπορεις να βρεις.

2) Αφου βρεις το 1ο, κοιτας VGA. Αν μπορεις να βρεις laptop με Quadro διαλεγεις τετοιο, μιας και θα ειναι εργαλειο δουλειας.*

3) Αφου βρεις και το 2ο, κοιτας για RAM. Οσο περισσοτερη στα λεφτα σου τοσο το καλυτερο.

4) Αφου βρεις τελος και το 3ο, κοιτας για CPU. Αν δεν ειναι Ι7 και ειναι Ι5, μικρη η διαφορα. Τα παραπανω εχουν σημασια.

Και με εναν Ι5 4core μια χαρα θα τη κανεις τη δουλεια σου.

*Σημειωση:

Αν δεν ξερεις τι εστι Quadro διαβασε εδω για να παρεις μια ιδεα, και μετα κοιτα τις απαιτησεις των προγραματων που ανεφερες.

Αν θα τον παρεις και για παιχνιδια, τοτε πας σε απλη nVidia VGA, θα χασεις μεν σε αποδοση για τα προγραματα αλλα θα μπορεις

να παιζεις και παιχνιδια χωρις προβλημα (οσο θα σηκωνει τεσπα...).

Link to comment
Share on other sites

Dell Precision M4800.

Πολλά τα λεφτά αλλά όταν μιλάμε για εργαλείο δουλειάς, τότε είναι η μοναδική επιλογή.

Με επιλογές για FirePro ή Nvidia Quadro.

Συμφωνώ με το Ζάχο. Εφόσον το χρειάζεσαι για τέτοια δουλειά και ψήνεις για 15άρα οθόνη, πας σε κάτι με Firepro ή Quadro :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε συμβουλευα τα εξης.

1) Αν οι 15.6" σε καλυπτουν τοτε κοιτας για τετοια οθονη με οσο το δυνατον μεγαλυτερη αναλυση μπορεις να βρεις.

2) Αφου βρεις το 1ο, κοιτας VGA. Αν μπορεις να βρεις laptop με Quadro διαλεγεις τετοιο, μιας και θα ειναι εργαλειο δουλειας.*

3) Αφου βρεις και το 2ο, κοιτας για RAM. Οσο περισσοτερη στα λεφτα σου τοσο το καλυτερο.

4) Αφου βρεις τελος και το 3ο, κοιτας για CPU. Αν δεν ειναι Ι7 και ειναι Ι5, μικρη η διαφορα. Τα παραπανω εχουν σημασια.

Και με εναν Ι5 4core μια χαρα θα τη κανεις τη δουλεια σου.

*Σημειωση:

Αν δεν ξερεις τι εστι Quadro διαβασε εδω για να παρεις μια ιδεα, και μετα κοιτα τις απαιτησεις των προγραματων που ανεφερες.

Αν θα τον παρεις και για παιχνιδια, τοτε πας σε απλη nVidia VGA, θα χασεις μεν σε αποδοση για τα προγραματα αλλα θα μπορεις

να παιζεις και παιχνιδια χωρις προβλημα (οσο θα σηκωνει τεσπα...).

οι i5 για laptop δεν είναι διπύρηνοι;

έχω δει και ι7 για laptop διπύρηνους, οπότε παίζει ρόλο

εντιτ: συμφωνώ στα υπόλοιπα :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now