Captanleo

Προβλημα με Corsai r H60

Recommended Posts

Προσφατα ανακαλυψα οτι η ψυκτρα μου μαλλον δε δουλευει σωστα. Μητρικη Gigabyte GA-Z68-UD5-B3, επεξεργαστης I7 2600k, ψυκτρα Corsair H60. Δεν το ειχα προσεξει αλλα ο επεξεργαστης μου ανεβαζει θερμοκρασια, η χρηση ηταν βαρια μεχρι 25%. Το εψαξα πολυ, εβγαλα, αλλαξα παστες δυο τρεις φορες, ξανακουμπωσα, αλλαξα τα βισματακια κλπ. Μαλλον δε λειτουργει η αντλια. Η ερωτηση ειναι σε ποιο βισματακι πρεπει να συνδεσω την αντλια για να τραβαει το σωστο ρευμα και να δουλευει σωστα στη συγκεκριμενη μητρικη. Αν ξερει καποιος και για εγγυηση ποσα χρονια ειναι. Αγορ απο Πλαισιο Ιουνιο 2011. Λεγοντας θερμοκρασιες σε idle 50-55 και load 90+++++++ δεν ξερω ποσο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ο CPU τρέχει stock; Απ' ότι θυμάμαι η εγγύηση της Corsair είναι 5 χρόνια γι' αυτή τη σειρά οπότε είσαι μέσα! Συνδέεις κανονικά τον ανεμιστήρα στο CPU_FAN header της μητρικής και την αντλία σε ένα οποιοδήποτε άλλο FAN header που βρίσκεται κοντά, στη μητρική.

Είναι δύο καλώδια υπ' όψιν!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο cpu τρεχει stock. Το εχω συνδεσει ετσι οπως το λες. Οποτε μαλλον παει η αντλια. Απλα θελω να εξαλειψω το ενδεχομενο να εχω κανει κατι λαθος εγω...εκτος απο το οτι την αγορασα....

Link to comment
Share on other sites

...πριν το RMA βεβαιώσου ότι το header που χρησιμοποιείς δίνει τάση και μάλιστα 12V - μπας και το έχεις σε κανένα quiet mode και δεν καταφέρνει να ξεκινήσει την αντλία... ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο Bios εχει μονο ρυθμισεις για το CPU fan τις οποιες τις εχω στο Auto. Τα αλλα headers εχουν Speed Control για τα οποια δεν εχουν ρυθμισεις. Μονο δυο δεν εχουν. Θα το συνδεσω και εκει και θα δω....

Link to comment
Share on other sites

Το συνδεσα και η αντλια ακουγεται να δουλευει. Αλλα η θερμοκρασια εκει. Επιασα τα σωληνακια, το ενα ζεστο το αλλο κρυο. Χτυπησα λιγο το ψυγειο και ξαφνικα ειδα τη θερμοκρασια να πεφτει (αυτο σε stress test). H χαρα μου κρατησε 10 δευτερα, μετα ξανα ανεβηκε. Το ξαναχτυπησα και ξανα επεφτε. Διατηρει τη θερμοκρασια μονο αν το χτυπας το ψυγειο ανα 10 δευτερα περιπου. Λιγο χτυπημα αλλα χρειαζεται. Αυριο παω Πλαισιο να το δουνε. Αν τους δουλεψει εκει χωρις χτυπημα "αυτοκτονω". Αλλα απο τι να εχει προκληθει αυτο;;;

Link to comment
Share on other sites

Ελεγχος 10 ευρω....επισκευη 35. Ολοκληρο τον πηγα...ηθελα να σιγουρευτω οτι θα δουλευει κανονικα...με αυτα τα πραγματα ποτε δεν ξερεις..

το 10ρικο για ελεγχο οκ το καταλαβαινω, γιατι ομως πληρωσες επισκευη?Aφου ειναι υποχρεωμενοι και σου αντικατεστησαν τσαμπα την H60

Link to comment
Share on other sites

Εγγυηση λενε 3 χρονια του Πλαισιου. Ομως μονο για υλικα. Ενας χρονος ειναι και για εργασια. 5 χρονια ειναι της Corsair.... ασε μην το ψαχνεις αυτη ειναι η πολιτικη λεει της εταιρειας. Οταν ξανα αγορασω κατι ακριβο σαν και αυτο θα το ξανασκεφτω απο που θα το αγορασω. Ενδεικτικα να σου πω οτι αγορασα το κουτι απο Πλαισιο το 2011 με κοστος 1600. Δικια μου συνθεση αλλα το συναρμολογισαν αυτοι και κολλησαν το Turbo-x απο εξω. Για την εγγυηση και την πρωτεραιοτητα που δινουν στο service. Απο τοτε εχω αλλαξει δυο δισκους μεσα στην εγγυηση με εργατικα παλι 35 και τωρα την ψυκτρα... Η ερωτηση ειναι αν το ειχα παρει και το ειχα συνδεσει μονος μου και μου ειχαν χαλασει τα ιδια τι θα πληρωνα;;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, θα πήγαινες τη ψύχτρα στο κουτί της και θα σου έδιναν καινούρια, ή πιστωτικό ισάξιο (αν έπεσες σε ανατιμήσεις) για να πάρεις κάποια άλλη. Έτσι έχω κάνει όσες φορές μου χάλασε κάτι. (1 τροφοδοτικό, 1 δίσκος και μια GPU)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, θα πήγαινες τη ψύχτρα στο κουτί της και θα σου έδιναν καινούρια, ή πιστωτικό ισάξιο (αν έπεσες σε ανατιμήσεις) για να πάρεις κάποια άλλη. Έτσι έχω κάνει όσες φορές μου χάλασε κάτι. (1 τροφοδοτικό, 1 δίσκος και μια GPU)

ακριβως το ιδιο θα ελεγα και εγω.Την ιδια διαδικασια εχω κανει για την Η80 και δεν με χρεωσαν τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now