Stelaras

AMD A64-3000+ binning - Ψαχνοντας τον χρυσο A64-3000+

Recommended Posts

Ο καλος μου φιλος και AMDας ... ο Βασιλακης , μου εφερε πριν καιρο μερικα 939 cpu :D

Εκει μεσα υπαρχουν 40 κομματια απο τον γνωστο 939 venice 3000+ Athlon 64 .

Μια φωτογραφια με τις καρτελες ... :D

attachment.php?attachmentid=16725&d=1381839732

Απο τα 40 cpu , ξεχωρισαν 5 . Απο αυτα τα 5 , τα 3 δειχνουν οτι μπορουν να βγαλουν 1η θεση .

Με τον τριτο σε καταταξη , λοιπον , για αρχη βγηκαν αυτα σε μονοβαθμιο και θερμοκρασια -50C :

attachment.php?attachmentid=16723&d=1381839626

Stelaras`s PiFast score: 35.91 sec with a Athlon 64 3000+ Venice s939

attachment.php?attachmentid=16724&d=1381839630

Stelaras`s SuperPi - 32M score: 21min 37sec 16ms with a Athlon 64 3000+ Venice s939

Συντομα θα δοκιμασω και τα υπολοιπα benchmarks , καθως και τα αλλα 2 cpu για να δω τι γινεται.

Στοχος ειναι να μαζεψω τις 1ες θεσεις στο hwbot σε ολα τα benchmarks του 3000+ .Αυτες τις μερες παιδευομαι με το wprime , αλλα μου λειπει καποιο tweak . Σε συχνοτητες εχω τον 1ο , αλλα μου φευγει λογω καποιου tweak που το γνωριζουν 2-3 ατομα μονο .

a3000-pifast.jpg

a3000-spi32m.jpg

lot.jpg

a3000-pifast.jpg

a3000-spi32m.jpg

lot.jpg

a3000-pifast.jpg

a3000-spi32m.jpg

lot.jpg

a3000-pifast.jpg.11d0eaf283749fbb4cc2fc7

a3000-spi32m.jpg.54f3328981f07760a48d709

lot.jpg.384c5cb7f3fab7a6ce56498cb4b596d6

Link to comment
Share on other sites

Καημένο tweak, ΟΠΟΥ και να κρύβεσαι αργά ή γρήγορα ο Στέλιος θα σε ξετρυπώσει! :T: :T: :T:

/dfi?

Ναι , μια DFI NF4 Expert ειναι . Μονοδρομος οι DFI εκεινη την εποχη .

Το ρημαδοtweak ειναι κατι το πολυ περιεργο , γιατι απο οσο εχω ψαξει μονο στη συγκεκριμενη πλατφορμα δουλευει . Ποτε δεν ειχαμε συναντησει τετοιο θεμα με αλλα socket.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι BIOS , γιατι παιζω με το ιδιο bios/mobo που αλλοι βγαζουν καλο efficiency . Εχω ψαξει ολες τις επιλογες χωρις αποτελεσμα .

Τωρα ψαχνω το θεμα λειτουργικου . Εκει φαινεται οτι κατι δεν καθεται σωστα .

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές μέρες που θα πάω Ρέθυμνο, θα σου στείλω το OS που θες Στέλιο - κι εγώ από 'κει νομίζω ότι μπάζει ;)

Κατά τ' άλλα ωραίος κι εσύ και ο Γορίλας που δεν είχε τι να κάνει 40 CPUs :hehe::T:

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το tray στο πρώτο post, δεν κάνω καθόλου πλάκα, αυτό που θα πω είναι αλήθεια.

Το βράδυ ονειρεύτηκα ότι όλα μου τα S478 CPUs τα έβγαλε η μάνα μου από το tray, τα έβαλε πάνω στο πλατύσκαλο σε μια γωνία για κάποιο λόγο, και όπως ανέβαινε να πάει στην ταράτσα, πάτησε μερικά και μου τα κατέστρεψε.

Είμαι σοβαρά γιατρέ; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Success !!!! :hehe::hehe::hehe:

Δε μου πηρε πολυ να ανακαλυψω το μυστικο στο κεφαλαιο s939 wprime ... μονο 2 χρονια . Τις τελευταιες δυο εβδομαδες περνουσα καθημερινα ωρες ψαχνοντας .

Τελικα , σημερα βρηκα και το τελευταιο κομματι το παζλ . :)

Μεχρι ,λοιπον , πριν λιγο καιρο ... το καλυτερο σκορ σε s939 που μπορουσα να βγαλω , γινοταν με vista . Οσες φορες και εαν προσπαθησα να κανω κατι με τα winxp , απλα το αποτελεσμα ηταν τραγικα αργο . Και ειχα δοκιμασει με παρα πολλες version vista & winxp . Το προβλημα δεν ηταν καθεαυτο με την εκδοση των winxp .

Τα winxp με την καταλληλη φροντιδα και μια συλλογη απο tweaks και ρυθμισεις , μπορουν να δωσουν πολυ καλα αποτελεσματα .

Συγκριτικη δοκιμη : vista εναντιον winxp ...

Vista :

attachment.php?attachmentid=17240

Winxp :

attachment.php?attachmentid=17239

Αρα , κερδος σχεδον μισο δευτερολεπτο ! Νομιζω οτι τωρα μπορω να τρεξω full speed :)

2wpr-twk.jpg

vista-wpr.jpg

2wpr-twk.jpg

vista-wpr.jpg

2wpr-twk.jpg

vista-wpr.jpg

2wpr-twk.jpg.bbbcfc5049a710c030f2306f130

vista-wpr.jpg.0811e6d7cc4f7f5cc3ad52eec2

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23]Stelaras[/MENTION] άμα θέλεις σε βοηθάω να περάσεις τον π%^&$^& τον knopflerbruce ας όλα τα

AMD γιατί έχει πάρει πολύ αέρα αλλά θα γράφεις σε όλες τις περιγραφές "Sponsored By GoriLLa Power"

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικο ασχετο ... δεν ειναι για τον Α64-3000 , μιας και καταπιαστηκα λιγο με μερικους A64-FX ...

[MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION]

Δε μπορω να κρυψω τη χαρα μου ! Βασιληηηηηηηη !!!!! 3800+ Μhz spi32m σε s939 ! :hehe:

Το ελεγα και του [MENTION=26]phil[/MENTION] χθες στο τηλεφωνο . :)

attachment.php?attachmentid=17483&d=1383659140

Για μενα ειναι μεγαλη υποθεση , γιατι το να κατεβεις κατω απο τα 20 λεπτα σε 32αρι με τα 939 το θεωρουσα παντα ως εναν δυσκολο στοχο .

Εχει λιγο ακομα το cpu να δωσει . :)

Shot0022.jpg

Shot0022.jpg

Shot0022.jpg

Shot0022.jpg.da9ea579ec914c9612f02dfb6e1

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστός και Παναγία! Διέλυσες το παγκόσμιο ρεκόρ στους San Diego για 17", είσαι ~100MHz επάνω και το CPU έχει και άλλο λίγο?

Το προηγούμενο ρεκόρ είναι αυτό roro`s SuperPi - 32M score: 19min 53sec 80ms with a Athlon 64 FX-55 San Diego .

Έλα, πρέπει να το παραδεχτείς, ακόμα και απο ebay όταν αγοράζω έχω χερούκλα τρελή :hehe:

Μπράβο ρει! :D

Είδα είδα και ο 4000 καλά πάει :T:

Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστός και Παναγία! Διέλυσες το παγκόσμιο ρεκόρ στους San Diego για 17", είσαι ~100MHz επάνω και το CPU έχει και άλλο λίγο?

Το προηγούμενο ρεκόρ είναι αυτό roro`s SuperPi - 32M score: 19min 53sec 80ms with a Athlon 64 FX-55 San Diego .

Έλα, πρέπει να το παραδεχτείς, ακόμα και απο ebay όταν αγοράζω έχω χερούκλα τρελή :hehe:

Μπράβο ρει! :D

Είδα είδα και ο 4000 καλά πάει :T:

Ειλικρινα , ολα οσα μου εδωσες , πανε τον πατο τους ! :hehe:

3000+ καλους , ειχες . Eναν 3200 ειχες στην καρτελα και μπορει να δωσει χρυσα . Παιζει 3500+ .:D

Ενταξει , ο fx57 ηταν coldbugged , oπως το περιμενα . Το ιδιο και οι Α4000 . Ομως οι Α4000 ηταν πολυ καλα τα stepping τους , οποτε ενας απο αυτους ακομα και στους -20C πηγε πολυ καλα .

Θα σε βαζω να μου αγοραζεις retro CPU απο το ebay . Εισαι καλος εσυ !!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D

Έλα πές αλήθεια, πάς σε όλα για χρυσό ε? :D

Ναι ... εχω βγαλει κατι wprime & ucbench ... καi spi1m . Για cpuz δεν τραβαει πολυ . 3920Mhz εφτασε , αλλα εχω κατι ιδεες για να ανεβει παραπανω ... Ελπιζω να δω τα 4Ghz . :D

Θελω να δοκιμασω και τους clawhammer , και μετα θα προσπαθησω να τερματισω τον sandy .

Ο ενας FX σου ειναι 70Mhz πανω απο τον δικο μου . Εμενα κανει 260HTT στο cascade , αλλα ο δικος σου κανει 245HTT .

Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο απο τα δυο ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα , ολα οσα μου εδωσες , πανε τον πατο τους ! :hehe:

3000+ καλους , ειχες . Eναν 3200 ειχες στην καρτελα και μπορει να δωσει χρυσα . Παιζει 3500+ .:D

Ενταξει , ο fx57 ηταν coldbugged , oπως το περιμενα . Το ιδιο και οι Α4000 . Ομως οι Α4000 ηταν πολυ καλα τα stepping τους , οποτε ενας απο αυτους ακομα και στους -20C πηγε πολυ καλα .

Θα σε βαζω να μου αγοραζεις retro CPU απο το ebay . Εισαι καλος εσυ !!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D

Ναι ... εχω βγαλει κατι wprime & ucbench ... καi spi1m . Για cpuz δεν τραβαει πολυ . 3920Mhz εφτασε , αλλα εχω κατι ιδεες για να ανεβει παραπανω ... Ελπιζω να δω τα 4Ghz . :D

Θελω να δοκιμασω και τους clawhammer , και μετα θα προσπαθησω να τερματισω τον sandy .

Ο ενας FX σου ειναι 70Mhz πανω απο τον δικο μου . Εμενα κανει 260HTT στο cascade , αλλα ο δικος σου κανει 245HTT .

Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο απο τα δυο ... :)

:hehe: Κοίτα χαρά! Έχω χρόνια να σε ακούσω έτσι!

Το επόμενο βήμα είναι η P4C800 να κάνει κανά κουλό FSB και να ψάχνονται όλοι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ! Το χαρηκα πολυ αυτο . Τους ειχα αχτι τους FX , αλλα δεν ειχα αποφασισει να ασχοληθω σοβαρα μαζι τους . Απλα ηρθε η ευκαιρια με τα CPU που μου εδωσες .

Με τον Μπαμπη εχουμε παιξει αρκετα challenge που χρειαζοντουσαν 939 (οπως και country cup νομιζω) . Παντα ψαχνομασταν , αλλα δεν ειχαμε καλο sandy . Αυτο το 32αρι που εχω δειξει εδω , πρεπει να ειναι μεσα στα 10 καλυτερα spi32m που εχουν γινει σε s939 . Τα μισα εχουν γινει πριν απο 5-6 χρονια και ουτε τα cpu υπαρχουν , ουτε οι benchers ασχολουνται πλεον .

Οποτε σε διαγωνισμους που θα χρειαστουν 939 , ξερω οτι θα ειμαστε ΟΚ πλεον .

Θα ανοιξω αλλο θεμα μετα για τα s478 . Εκει εχω παρα πολλα cpu (και μπιναρισμενα :D ) . Τα αγοραζα ολα διπλα και τριπλα , οποτε εχω ελπιδες . :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ! Το χαρηκα πολυ αυτο . Τους ειχα αχτι τους FX , αλλα δεν ειχα αποφασισει να ασχοληθω σοβαρα μαζι τους . Απλα ηρθε η ευκαιρια με τα CPU που μου εδωσες .

Με τον Μπαμπη εχουμε παιξει αρκετα challenge που χρειαζοντουσαν 939 (οπως και country cup νομιζω) . Παντα ψαχνομασταν , αλλα δεν ειχαμε καλο sandy . Αυτο το 32αρι που εχω δειξει εδω , πρεπει να ειναι μεσα στα 10 καλυτερα spi32m που εχουν γινει σε s939 . Τα μισα εχουν γινει πριν απο 5-6 χρονια και ουτε τα cpu υπαρχουν , ουτε οι benchers ασχολουνται πλεον .

Οποτε σε διαγωνισμους που θα χρειαστουν 939 , ξερω οτι θα ειμαστε ΟΚ πλεον .

Θα ανοιξω αλλο θεμα μετα για τα s478 . Εκει εχω παρα πολλα cpu (και μπιναρισμενα :D ) . Τα αγοραζα ολα διπλα και τριπλα , οποτε εχω ελπιδες . :)

:hehe:

Αχ αυτόν τον FX-57 που τον έκαναν FX-55 του Stefen πρέπει να τον βρούμε!

Νομίζω τον εχει ο Knopflebruce

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now