Ares

Προβλημα με αναβαθμιση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,

εδω και ενα χρονο εχω ενα σταθερο με τα εξης χαρακτηριστικα:

  • CPU: Intel core 2 duo
  • GPU: MSI GTX 560
  • MOBO: ASUS
  • RAM: 4GB Kingston
  • PSU: Powersonic 750W
  • HDD: 2X Samsung 250GB

Πριν 5-6 μερες αποφασισα να τον αναβαθμησω και αγωρασα:

  • CPU: i5 4670k
  • MOBO: Gigabyte z87-d3hp
  • RAM: 2x4GB G.skill 1866 (δεν τις εχω παραλαβει ακομη και ειμαι με μια δανικη 4GB XMS3 Corsair)

Τα εβαλα τα πραγματα, εκανα raid0 τους σκληρους, ολα τελεια. Ομως σε μια φαση εκει που επαιζα το pc εσβησε σαν να εβγαλε καποιος την πριζα. Αυτο συνεχισε να το κανει και τις επομενες μερες και οταν εσβηνε πατουσα το κουμπι και δεν αναβε. Για να αναψει πρεπει πρωτα να σβησω απο πισω το τροφοδοτικο, να περιμενω 4-5" και μετα να το αναψω. Αφου αναψει ομως και παει να μπει στα windows, ακριβως μετα το logo, πριν να βαλω τον κωδικο μου δηλαδη, σβηνει παλι με τον ιδιο τροπο και αυτο για 2-3 φορες μεχρι να ανοιξει κανονικα. Αρχικα σκεφτικα προβλημα τροφοδοτικου, αλλα το μονο που μπορουσα να βρω ηταν το ιδιο ακριβως με το δικο μου. Το δανιστικα παρολα αυτα, το αλλαξα και δεν εκλεισε καθολου 2 μερες, εκανα ομως restart και παλι μετα το logo εσβησε. Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ψύκτρα ποια έχεις;

Δοκίμασε την πρώτη φορά που θα ξεκινήσει να μπεις στο bios και να δεις θερμοκρασία cpu...έχεις βεβαιωθεί ότι έχει κουμπώσει σωστά η ψύκτρα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Εχω την μανισια ψυκτρα και οι θερμοκρασιες ακομη και με intence gaming δεν ξεπερνανε τους 50 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το δεύτερο τροφοδοτικό πρέπει να το σβήνειw από τον διακόπτη για να ξαναπάρει μπρος, αυτό μάλλον σημαίνει ότι το τροφοδοτικό κλείνει από κάποια προστασία του.

Βραχυκύκλωμα; Κάτι περίεργο με την μητρική; Για αρχή δες αν έχεις βάλει σωστά όλους τους αποστάστες και αν έχεις κάποια υποψία ότι η πλάτη της μητρικής ακουμπάει στο case...

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι σωστα. Οι αποστατες ειναι οκ και η μητρικη δεν ακουμπαει. Αυτο που υποψιαζομαι ειναι το raid. Σημερα θα το σπασω και θα βαλω αλλα windows απο αυτα που εχω τωρα για να αποκλεισω και αυτα απο το μυαλο μου.

Link to comment
Share on other sites

24πινα και ρεύμα επεξεργαστή είναι βαλμένα σωστά; Αν οι αποστάτες είναι οκ τότε αποκλείουμε τόσο το βραχυκύκλωμα, όσο και την απώλεια γείωσης.

Άσε ένα δίσκο όπως λες αν για κάποιο λόγο φταίει το raid.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια εσπασα το raid, εκανα format με αλλα windows, ηρθαν και οι ram (2x4Gb G.skill Ares 1866). Ολα καλα πηγαιναν οσπου μου εβγαλε μπλε οθονη που εγραφε "memory... κατι" δεν προλαβα να δω, εκανε restart και μολις πηγε να μπει στα windows μετα το logo, παλι τα ιδια, εσβησε. Οποτε δεν ηταν ουτε το raid ουτε τα windows. Οποτε η λογικη λεει η PSU η MOBO.

Α και μετα την μπλε οθονη μου εβγαλε αυτο "ACLs on file C:\Windows\System32\slui.exe are not proper old value = 0x1f01df".

Κι αλλη μπλε οθονη "IQRL not less or equal". Να με τρελανει θελει.. :tongue-new:

Edited by Ares
Link to comment
Share on other sites

Οχι, το εχω κανει και αυτο, σε λιγο θα κανω το memtest. Οπως και να εχει ευχαριστω.

Εχθες ανοιξα το CPUZ και παρατηρησα οτι οι μνημες μου ηταν single channel. Οποτε ανοιξα το manual της μητρικης και ειδα οτι πρεπει να ειναι βαλμενες ετσι: 1-0-1-0.

Τις αλλαξα θεση και οκ εγινε dual. Υπαρχει περιπτωση να μου εβγαζε BSOD γι αυτο;

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

όχι σε καμιά περίπτωση

Δεν είναι απόλυτο, αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα με pc φίλης και μάλιστα στο πλαίσιο 2 φορές που το χε πάει της λέγαν πως δεν έχει τίποτα..κ όμως η μητρική κράσαρε κάθε φορά μετά απο μισή ώρα που έβαζα τις μνήμες σε dual channel όταν τελικά μετά από μια εβδομάδα κατάλαβα τι ήταν τις έβαλα σε single και δεν ξανακόλλησε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο, αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα με pc φίλης και μάλιστα στο πλαίσιο 2 φορές που το χε πάει της λέγαν πως δεν έχει τίποτα..κ όμως η μητρική κράσαρε κάθε φορά μετά απο μισή ώρα που έβαζα τις μνήμες σε dual channel όταν τελικά μετά από μια εβδομάδα κατάλαβα τι ήταν τις έβαλα σε single και δεν ξανακόλλησε ποτέ.

μα το παιδί ρώτησε αν το single channel μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα δεδομένου υποθέτω πως οι μνήμες είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό σου λέω ότι μπορεί να συμβαίνει το ανάποδο, δλδ σε single mode να μην δουλεύουν....

[MENTION=14096]Ares[/MENTION] τώρα που τις έχεις dual σταμάτησε να πετάει bsod?

Link to comment
Share on other sites

Ναι 2 μερες τωρα δεν μου εχει βγαλει τιποτα.

Παιδια ετρεξα prime95 εχθες το βραδυ και μετα απο 30-40 λεπτα εκανε shutdown παλι. Σημερα το ξαναεβαλα και ανοιξα το HWmonitor για 5 λεπτα και το εκλεισα λογο των παρακατω αποτελεσματων:

Καταγραφή.PNG

Καταγραφή.PNG

Καταγραφή.PNG

57fd0896a5fd1_92294596494594796194596694

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

99!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δοκίμασε να δεις αν ένα απο τα κλιπς δεν ειναι κουμπωμένο!!! Δεν πατάει 99% η ψήκτρα σου!!!! Επίσης τσέκαρε το καλώδιο του fan της ψήκτρας αν πατάει καλά !!!!

Αν δεν αλλάξει τίποτα

Βγάλε την ψήκτρα τελείως καθάρισε τον επεξεργαστή σου πάνω και την ψήκτρα φυσικά βάλε πάστα και κούμπωσε την όπως λένε οι οδηγίες προσεκτικά μην βιάζεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5413]conroe[/MENTION] Εμενα μου φαινονται πολυ φυσιολογικες.

Εχθες το απογευμα ξεκινησα memtest, το αφησα 13 ωρες και δεν βρηκε errors. Οποτε οι ram ειναι οκ.

Σε λιγο θα παω να παρω παστα απο εναν φιλο μου και θα ξαναβαλω το cpu και την mobo απο την αρχη και προσεκτικα μαζι με τον [MENTION=5299]OrfeasGR[/MENTION].

Link to comment
Share on other sites

@conroe Εμενα μου φαινονται πολυ φυσιολογικες.

Εχθες το απογευμα ξεκινησα memtest, το αφησα 13 ωρες και δεν βρηκε errors. Οποτε οι ram ειναι οκ.

Σε λιγο θα παω να παρω παστα απο εναν φιλο μου και θα ξαναβαλω το cpu και την mobo απο την αρχη και προσεκτικα μαζι με τον @OrfeasGR.

καπου ειχα διαβασει για 1,030 stock frequency.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5413]conroe[/MENTION] Οταν ειναι idle τρεχει στα 800 Mhz με ταση =~ 0.7 V. Οταν φτασει στα 3.4 Ghz τοτε θα εχει αυτην την ταση που ειπες. Max μπορει να φτασει και 1.2V.

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα παω να παρω παστα απο εναν φιλο μου και θα ξαναβαλω το cpu και την mobo απο την αρχη και προσεκτικα μαζι με τον @OrfeasGR.

Tώρα σώθηκες...απαγορεύεται ρητά από τους κανόνες να βάζει τα χέρια του amdas σε intel σύστημα! :hehe: @OrfeasGR που είσαι χαμένος???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογικα βρηκαμε το προβλημα. Την πρωτη φορα που το βαλαμε το stock cooler πατησαμε τα κλιπς του cooler για να κουμπωσει, ενω ηταν ηδη κλειστα χωρις να το καταλαβουμε, και μετα τα γυρισαμε, δηλαδη στην ουσια τα ανοιξαμε μετα. Αναγκαστικαμε να σπασουμε το ενα για να βγαλουμε το cooler :P . Αυριο θα παραγγειλω την corsair h80i γιατι εχω μεινει χωρις pc... :P

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Edited by Ares
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογικα βρηκαμε το προβλημα. Την πρωτη φορα που το βαλαμε το stock cooler πατησαμε τα κλιπς του cooler για να κουμπωσει, ενω ηταν ηδη κλειστα χωρις να το καταλαβουμε, και μετα τα γυρισαμε, δηλαδη στην ουσια τα ανοιξαμε μετα. Αναγκαστικαμε να σπασουμε το ενα για να βγαλουμε το cooler :P . Αυριο θα παραγγειλω την corsair h80i γιατι εχω μεινει χωρις pc... :P

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

άν είσαι αθήνα πολύ ευχαρίστως να σου δώσω μία ψύκτρα τύπου stok (απο thermalright αν θυμάμαι καλά) για να κάνεις την δουλειά σου μέχρι να πάρεις την 80i σου. αχρησιμοποίητη κιόλας.

Είσαι πάντως σίγουρος ότι το πρόβλημα ήταν αυτό? Σε gaming ήταν μέχρι 50 με την ψύκτρα έτσι όπως λες? περίεργο. Πιο πολύ μου θυμίζει προβλήματα που είχαν τότε κάποιες asus mobo με κάποιες μνήμες. Και σε memtest παίζανε κανονικά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Απλά έκλεινε το μηχάνημα στα καλά καθούμενα και συνήθως σε idle.

Edited by GnF
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now