arkasctrs

Ανάκτηση δεδομένων εξωτερικό σκληρό δίσκο

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Δυστυχώς, ένας από τους σκληρούς δίσκους "τα έφτυσε"...

Πρόκειται για έναν σκληρό δίσκο της Hitachi, ο οποίος χάλασε μετά από μία μικρή πτώση που είχε. Λέγοντας μικρή πτώση, εννοώ ότι έγειρε από τη μικρή βάση που είχε καθώς τον είχαμε ακουμπισμένο στο πάτωμα. Έκτοτε όταν συνδέεται, κάνει ένα τακ τακ και δεν ανοίγει. Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό ονομάζεται click of death εάν θυμάμαι καλά...

Σκέφτομαι, λοιπόν, εάν μπορεί να γίνει ανάκτηση δεδομένων και πόσο θα μπορούσε να κοστίσει αυτό.

Κάνοντας μία αναζήτηση στο διαδίκτυο, οι τιμές είναι εξωπραγματικές! :(

Σας έχει τύχει ποτέ; Έχετε να προτείνετε κάποια λύση για να κάνω κάτι εγώ, ή κάποιον επαγγελματία - εταιρεία ώστε να ρωτήσω;

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει με δίσκο xbox και αμέσως... πούλησα το xbox για να μην χάσει την αξία του. :hehe:

Οι τιμές είναι εξωπραγματικές αλλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, καθώς ο εξοπλισμός που χρησιμοποιούν οι εταιρείες αυτές έχει τιμή εξίσου εξωπραγματική.

Έχει εγγύηση ο δίσκος μήπως "σωθείς" τουλάχιστον με νέα συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

ειχα παθει και εγω μια παρομοια νιλα και οταν εβγαλα τον δισκο απο την θηκη του και τον δοκιμασα σαν εσωτερικο λειτουργησε αψογα.

μπορεις να δοκιμασεις

αποκει και περα η ανακτηση δεδομενων ειναι πανακριβη αποτι ξερω ... :D

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει με δίσκο xbox και αμέσως... πούλησα το xbox για να μην χάσει την αξία του. :hehe:

Οι τιμές είναι εξωπραγματικές αλλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, καθώς ο εξοπλισμός που χρησιμοποιούν οι εταιρείες αυτές έχει τιμή εξίσου εξωπραγματική.

Έχει εγγύηση ο δίσκος μήπως "σωθείς" τουλάχιστον με νέα συσκευή;

Όντως τόσο ακριβός είναι;

Δεν ξέρω εάν ισχύει ακόμη και δεν ξέρω εάν καλύπτει και τέτοιου είδους βλάβες. Θα το κοιτάξω.

ειχα παθει και εγω μια παρομοια νιλα και οταν εβγαλα τον δισκο απο την θηκη του και τον δοκιμασα σαν εσωτερικο λειτουργησε αψογα.

μπορεις να δοκιμασεις

αποκει και περα η ανακτηση δεδομενων ειναι πανακριβη αποτι ξερω ... :D

Έκανε και εσένα αυτό το θόρυβο;

Φοβάμαι λίγο να το δοκιμάσω, μην χαλάσει τελείως και μετά δεν γίνεται ούτε ανάκτηση, σε περίπτωση που το αποφασίσω...

Link to comment
Share on other sites

ενδεικτικα για ανακτηση μου ειχαν πει αριθμο τριψηφιο που σε περιπτωση βλαβης θα ξεκινουσε απο τον αριθμο 3.

εγω ημουν τυχερος ουσιαστικα εκανε ενα θορυβο οτι προσπαθει να ξεκινησει αλλα δεν ξεκιναγε μαλλον και χωρις σιγουρια αυτο πρεπει να ειχε καει το κυκλωμα τροφοδοσιας της θηκης του εξωτερικου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now