mortisboy

Intel Extreme Tuning Utility (Intel XTU) - Post you Scores

Recommended Posts

Δεν ξέρω πόσοι έχετε ασχοληθεί με το συγκεκριμένο utility, αλλα είναι πολύ ενδιαφέρον και πλέον η Intel σε συνεργασία με το HwBot έχει ενσωματώσει και benchmark οπου μπορείτε να ανεβάζετε απευθείας τα score σας στην database του hwbot και να συγκρίνετε το performance σας με άλλους χρήστες απο όλο τον κόσμο!

Μπορείτε να το κατεβάσετε απο εδώ. Η εγκατάσταση είναι πολύ εύκολη και χρειάζεται απο P67 chipset και πάνω, επίσης πρέπει να έχετε ενεργοποιημένο το firewall για να λειτουργήσει.

11-albums188-picture17074.png

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο benchmark είναι.

Να πω 2-3 πράγματα που παίζουν.

1. Το ΗΤ πρέπει να είναι ανοικτό. Δεν ξέρω γιατί πολλοί δεν το ανοίγουν.

2. Οι μνήμες κάνουν τρομερή διαφορά. Όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά. Τα Samsung θα έλεγα πως είναι πιο γρήγορα (1400+ 9-12-12) αλλά στο όριο τα BBSE έρχονται πρώτα (1300+ 8-11-7) ειδικά αν είναι παγωμένα.

3. Η ASRock στο Ζ87 έχει το πιο γρήγορο motherboard. Τρομερό efficiency με διαφορά 3-4 marks από όλες τις άλλες. 3-4 marks είναι δύσκολη διαφορά ακόμα κι αν ακούγονται λίγα.

4. Στο κρύο έχει μεγάλη σημασία στο τι θερμοκρασία θα ξεκινήσεις το benchmark ακόμα και αν μετά το αφήσεις να πέσει 1-2-3 βαθμούς δύσκολα θα κολλήσει. Ίσως να εξαρτάται από τα cpus αυτό αλλά σε 2 cpus που έχουμε τρέξει με τον Αντώνη το XTU αυτό έχουμε δει.

5. Κάθε φορά το πρώτο run είναι το καλό. Reboot, βάλτε πιο ψηλά ρολόγια και run.

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

^^ ναι παράλειψη μου :/

Σωστά τα λεει ο sofos, τα samsung γενικά έχουν πρωτοπορία, εγω βαριόμουν και έπαιξα με τα psc μου :P

ναι το πρώτο run είναι όντως το πιο γρήγορο και επίσης χρειάζεται κάρτα nvidia, με amd/ati βγάζει ~10 marks κάτω!

Το ΗΤ θελει ανοιχτό γιατί αλλίως σου κόβει ρολόγια, αυτο με τις temps δεν το εχω τσεκάρει ακόμα, θα το δω όμως :)

Link to comment
Share on other sites

το input είναι αυτό και όχι το vcore ;)
Είναι το vvcin αυτό που φαίνεται όχι το vcore.

Thank Lord (&Nord) for that, λέω και 'γω τι γίνεται... από τι τα φτιάχνουν και αντέχουν τέτοιες τάσεις; Και κάπου διάβαζα ότι το XTU είναι CPU Killer, ειδικά @ LGA2011 @ LN2.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now