George_o/c

League of Legends - 32.5 εκατομμύρια ενεργοί παίκτες καθημερινά

Recommended Posts

[NEWS_IMG=League of Legends - 32.5 εκατομμύρια ενεργοί παίκτες καθημερινά]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/46150b13108993a6.png[/NEWS_IMG]Φαντάζομαι όλοι σας έχετε ακουστά το League of Legends της Riot Games. Πρόκειται για ένα free-to-play MOBA παιχνίδι που εμφανίστηκε το 2009 και σήμερα αποτελεί μακράν το διασημότερο online παιχνίδι παγκοσμίως.

Πριν από περίπου ένα χρόνο, η Riot παρουσίασε ένα infographic με πληθώρα πληροφοριών σχετικά με το πόσοι gamers παίζουν καθημερινά LoL, πόσα accounts υπάρχουν, πόσοι unique viewers παρακολούθησαν τους παγκόσμιους LoL τελικούς πέρισυ και πολλά ακόμα ενδιαφέροντα stats. Μπορείτε να του ρίξετε μια ματιά εδώ.

Μόλις προχθές όμως, το Twurdy ήρθε να φέρει τα πάνω κάτω με νέο infographic. Τα νούμερα έχουν πραγματικά γιγαντιωθεί σε σχέση με πέρισυ, πράγμα που αποδεικνύει πόσο έχει ξεφύγει το LoL. Για ρίξτε μια ματιά στην εικόνα παρακάτω...

Ορίστε μερικά stats που μας έκαναν τρομερή εντύπωση:

- Κάθε μέρα υπάρχουν 32.5 εκατομμύρια ενεργοί παίκτες

- Κάθε μήνα, οι gamers παγκοσμίως αφιερώνουν περισσότερες από 1.3 δισεκατομμύρια ώρες στο LoL. Αυτό μεταφράζεται σε 148.303 χρόνια.

- Οι φετινοί τελικοί πραγματοποιήθηκαν στο Staples Center, όπου και παρευρέθηκαν 13.000 άτομα για να τους δουν live. Τα εισητήρια έγιναν sold out σε λιγότερο από μία ώρα.

- Σε peak times, τα livestreams των τελικών είχαν πάνω από 1.4 εκατομμύρια viewers.

- Η Riot Games είχε 100 υπαλλήλους το 2009, ενώ σήμερα έχει 1000+.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

η χαρά του 12χρονου.

για την κατηγορία των fb games μια χαρά είναι, να σκοτώνει ο εγκεφαλικά νεκρός σε ανούσιο gameplay την ώρα του.

αν και το farmville παίζει να έχει πιο πολύ dynamic map απ' ότι το lol.

ένα όνομα, ένα αστείο.

Link to comment
Share on other sites

η χαρά του 12χρονου.

για την κατηγορία των fb games μια χαρά είναι, να σκοτώνει ο εγκεφαλικά νεκρός σε ανούσιο gameplay την ώρα του.

αν και το farmville παίζει να έχει πιο πολύ dynamic map απ' ότι το lol.

ένα όνομα, ένα αστείο.

Παιχνιδι με ουσιαστικο Gameplay που δεν σκοτωνεις την ωρα σου ποιο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

και το πασόκ το ψήφιζε κάποια στιγμή το 45% του εκλογικού σώματος, δε σημαίνει ότι το πασόκ έκανε καλό ή είχε δίκιο ή οτιδήποτε άλλο.

στο φέισμπουκ είναι ένα κάρο κατεστραμμένοι, ηδονοβλεψίες, κάγκουρες κ.ο.κ., το φέισμπουκ είναι ένα ευρέως διαδεδομένο σάιτ, οπότε δεν μπορώ να πω ότι επειδή είναι κοινώς αποδεκτό ότι είναι καλό.

άλλο παράδειγμα είναι το wow, που κρατούσε τα ηνία ως το πιο δημοφιλές παιχνίδι, με τους περισσότερους χρήστες από κάθε άλλο παιχνίδι και επιπλέον έπρεπε να δίνει και το 15ρικο το μήνα για να παίξεις, αυτό ίσως λέει κάτι σε μερικούς, σε άλλους όχι.

φυσικά υπάρχουν παιχνίδια που είναι χάσιμο χρόνου.

χασιμο χρόνου θεωρώ ένα παιχνίδι, απλοποιημένο moba έτσι όπως το έχουν καταντήσει(έτσι ξεκίνησε κιόλας) το lol.

τουλάχιστον για εμένα που έχω αφιερώσει χρόνια από τη ζωή μου σε παιχνίδια διάφορων κατηγοριών, μπορώ να διακρίνω την μετριότητα ενός παιχνιδιού

Astalavista δεν χρειάζεται να ξεσπάς στο F5 περιμένοντας την απάντησή μου. όταν λέω την άποψή μου δε σημαίνει ότι θα κάτσω να εξηγήσω τα αυτονόητα ή να λογοδοτήσω σε οποιονδήποτε. μπορείς βέβαια να με πάρεις στο τελεφούνκεν, πλεροφορίες εδώ <label for="lfOffice" style="width:135px;" class="x-form-item-label"></label>"]2/R-022 και να ζητήσεις τον γιώργο εάν δεν μπορείς να περιμένεις.

<label for="lfOffice" style="width:135px;" class="x-form-item-label"></label><label for="lfOffice" style="width:135px;" class="x-form-item-label"></label>

Yoshi ωραία αναγωγή, και η ms έχει ακόμα περισσότερους, πρέπει να κλείνω τα μάτια μου και τα αυτιά μου στα προβλήματα των windows και να τους πλέκω εγκόμια; καλή η προσπάθειά τους αλλά ως προγραμματιστής/developer σε διάφορους τομείς, από openCL/openGL/verilog/systemVerilog και δεν θυμάμαι με τι άλλο έχω ασχοληθεί επαγγελματικα δεν βλέπω ένα προιόν φτιαγμένο από 1000 προγραμματιστές εν έτη 2013

αυτά και ελπίζω να μην άφησα κάποιον παραπονεμένο.

Link to comment
Share on other sites

η χαρά του 12χρονου.

για την κατηγορία των fb games μια χαρά είναι, να σκοτώνει ο εγκεφαλικά νεκρός σε ανούσιο gameplay την ώρα του.

αν και το farmville παίζει να έχει πιο πολύ dynamic map απ' ότι το lol.

ένα όνομα, ένα αστείο.

Πως φαίνεται πως δεν έχεις κατεβάσει καν τον client.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now